Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

W związku ze stale zwiększającą się ilością danych i zdjęć zacząłem rozglądać się za rozwiązaniem które pozwoli mi zwiększyć ilość miejsca przy możliwie jak najmniejszej szansie utraty danych. Po krótkim rozeznaniu tematu skupiłem się produktach QNAP i wybrałem dwa z nich :

 

-TS-351-2G (intel)

-TS-431P2-1G

 

Wybrałem je m.in. ze względu na ilość zatok(chciałbym żeby dyski działały w RAID 5) oraz możliwość zwiększenia RAM.

 

Ale tu pojawia się pytanie, czy tego typu sprzęt jest mi potrzebny? Moim głównym celem jest budowa magazynu danych i bezpieczeństwo, funkcje sieciowe jak domowa chmura, zdalny dostęp itp. są dla mnie sprawą drugorzędną. Druga sprawa to to że posiadam komputer stacjonarny z co prawda nie młodym już procesorem(i5 4670k) i niezłą płytą główną(z87 extreme 4) i zastanawiałem się też nad dokupieniem 4 dysków i postawienia macierzy na swoim PC.

 

Chciałby prosić was żebyście wypowiedzieli się na temat tych dwóch podanych wyżej modeli, który z nich będzie bardziej odpowiedni( być może wskazać całkiem inny). Ponad to proszę o opinię nt. tej drugiej opcji czyli macierzy postawionej na PC.

 

Budżet to ok.3000zł (razem z dyskami)

 

Pozdrawiam, 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

jeśli tylko bezpieczeństwo danych w sensie że mają nie ulec awarii to jakiś dwuzatokowiec z raid1+porządne dyski NAS w zupełności wystarczą (masz bardzo małe prawdopodobieństwo że na raz się dyski sypną), stawiałbym nacisk na porządne dyski. Co do magazynu na I5 to musisz mieć świadomość - jeśli to ma działać 24/h to będzie więcej prądu brało niż NAS i tzw fakeraidy na płytach tylko "trzymają radia" i raczej go nie odbudują jeśli jeden dysk padnie i dane będziesz musiał jakoś odzyskiwać .. 

Link to post
Share on other sites

Jaka pojemność użytkowa po formacie i rezerwie na migawki (QNAP, nie wszystkie obsługują) cię interesuje, jeszcze za synology bym się rozejrzał. No i 2 zatokowy NAS z RAID 1 jest wygodniejszy, także, jeśli padnie sam NAS, dla szybkiego dostępu do danych. (Choć jak puścisz liveCD z ubuntu, to sobie powinien z RAID 5 poradzić )  

 

Chyba że masz jak ja 9 SSD w RAID 5, wtedy problem, bo tego nie mam jak podpiąć pod płytę (choć w teorii z 8 by się zgrało dane) 

 

Dalej ważne jak chcesz mieć dostęp do danych, czy po sambie, czy np bezpośrednio iSCSI (tylko jeden klient) 

Link to post
Share on other sites

Jaka pojemność użytkowa po formacie i rezerwie na migawki (QNAP, nie wszystkie obsługują) cię interesuje, jeszcze za synology bym się rozejrzał. No i 2 zatokowy NAS z RAID 1 jest wygodniejszy, także, jeśli padnie sam NAS, dla szybkiego dostępu do danych. (Choć jak puścisz liveCD z ubuntu, to sobie powinien z RAID 5 poradzić )  

 

Chyba że masz jak ja 9 SSD w RAID 5, wtedy problem, bo tego nie mam jak podpiąć pod płytę (choć w teorii z 8 by się zgrało dane) 

 

Dalej ważne jak chcesz mieć dostęp do danych, czy po sambie, czy np bezpośrednio iSCSI (tylko jeden klient) 

Dyski chcę kupić po 4TB, co do migawek to nie będę pracować na tym serwerze więc przypadkowe usunięcie jakiś danych raczej nie wchodzi w grę. Inna sprawą jest to jak mogą pomóc w przypadku jakiegoś ataku typu ransomware.

 

Jeżeli chodzi o ostatnie pytanie to rozumiem że ISCSI m.in. pozwala na dostęp( z innej lokalizacji) do NAS jakby był to dysk lokalny. Wydaje się to super rozwiązaniem ale pytanie czy jest to bezpieczne. SMB działa na podstawie nadawania uprawnień użytkownikom którzy widzą ten dysk jako sieciowy...?

 

Przyznam się szczerze ze nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i w większości spraw związanych z NAS mam bardzo ogólne pojęcie :)

 

Wykorzystanie NAS będzie polegać na przechowywaniu danych i ewentualnym udostępnianiu pojedynczych folderów innym osobom + przesyłanie multimediów na TV/HI-FI (jeżeli to możliwe).

 

Co do producenta to jest mi to całkowicie obojętne. Najlepiej żeby miał procesor 64-bitowy i wymienne kości RAM. Po waszych uwagach zaczynam zastanawiać się nad tymi modelami:

 

-TS-253Be

-TS-251+

-DS220+

-DS720+

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...