Skocz do zawartości

Kupno komputera gamingowego do 7k, prośba o ocenę


Recommended Posts

Dzień dobry.

 

Od jakiegoś czasu przymierzam się do kupna nowego komputera, jednak jako laik mam problem ze znalezieniem dobrych, pasujących do siebie podzespołów. Sprzęt ma służyć przede wszystkim do grania. Mój budżet to max 6500 - 7000 zł na samą „budę” – choć dobrze by było jakby udało się trochę zaoszczędzić. Raczej nie planuję podkręcania procka.

 

Chciałabym zachować swój obecny monitor: BenQ GW2280, jak i napęd: LG HL–DT–ST DVDRAM GH24NS90 ATA Device, głównie dlatego, że masa moich starych gier wymaga instalacji z płytek. Zastanawiam się czy konieczna byłaby wymiana.

 

Wspierając się tym co wyczytałam na forum złożyłam dwie możliwe konfiguracje i byłabym bardzo wdzięczna za ocenę i poradę w kwestii jakości, wydajności, ceny czy ewentualnej wymiany na lepszy model.

 

https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/software

 

https://www.x-kom.pl/koszyk

Link to post
Share on other sites

Linki nie działają

To dziwne, u mnie wszystko włącza się normalnie. Podam podzespoły tutaj:

 

Pierwsza konfiguracja:

 

Procesor: Intel Core i7-9700KF

Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 2060 WINDFORCE OC 6G 2.0

Płyta główna: Gigabyte Z390 GAMING X

Pamięć RAM: HyperX Predator 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL13 XMP DIMM]

Zasilacz: be quiet! Pure Power 11 600W CM

Dysk twardy: WD Red 4TB 256MB cache

Obudowa: Fractal Design Focus G niebieska

Chłodzenie: be quiet! Dark Rock PRO 4

 

Druga:

 

Procesor: Intel Core i7-9700KF

Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 2070 WINDFORCE 2X 8GB GDDR6

Płyta główna: ASRock Z390 PHANTOM GAMING 4

Pamięć RAM: HyperX 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Fury RGB

Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 750W 80 Plus Gold

Dysk twardy: WD BLUE 4TB 5400obr. 64MB + WD 240GB 2,5" SATA SSD Green

Obudowa: Fractal Design CORE 2300 czarna

Chłodzenie: be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm

 

Plus system operacyjny. Mam co prawda jeszcze płytę OEM ze swoją starą 7-ką, ale już raczej nic z tego nie będzie.

Link to post
Share on other sites

W sumie to napiszę tak, jeśli ma zostać monitor 22 cali full hd z odświeżaniem 60hz to taki budżet nie ma sensu. Więc zanim zaproponujemy zestaw to sie zastanów nad zmianą monitora jest tu dużo tematów o tym.

Jeśli miałby być ten monitor bez zmiany na 3-4 lata to pewnie jakiś zestaw za 3000-3500zl by wystarczył. Ps te zestawy raczej kupy nie trzymają, ale zacznijmy od oczekiwań

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mówiąc szczerze, to zależy mi przede wszystkim na tym, żeby weszły nowe gry - stary komp już nie daje rady, zacina się nawet przy niskich detalach. W ciągu ostatniego roku wyszło parę interesujących tytułów (a ma wyjść ich więcej), a bardzo nie lubię grać na konsoli.

Chciałabym też aby taki komputer wytrzymał co najmniej 5, 6 lat bez większych zmian, bo z finansami ciężko, a właśnie teraz udało mi się uzbierać trochę większą sumę. Monitor to prezent od młodszej siostry więc...  ;)

 

To mój obecny pecet:

 

Procesor: Intel Core i5-3470 3.20 GHz
Płyta główna: MSI B75A-G43 Gaming
Karta graficzna: GTX 660 Ti
Dysk twardy: Kingston SA400S37240G
Pamięć: Patriot DDR3 8,00 GB (2 x 4)
Zasilacz: SilentiumPC Deus AC 230 W
Dwa wentylatory
Obudowa: SilentiumPC, ale nie mogę znaleźć szczegółów o modelu 

 


 

 

Ps te zestawy raczej kupy nie trzymają, ale zacznijmy od oczekiwań

 

No... Dlatego wolałam napisać tu i się upewnić. Minęło wiele lat od kiedy składałam ostatni komputer i jestem daleko w tyle jeśli chodzi o wiedzę w tym zakresie. 

Link to post
Share on other sites

Mając 7000zł składasz PC wraz z nowym monitorem, jedna rzecz to musisz poczekać z zakupem GPU

 

 

Za 3000zł masz https://proline.pl/koszyk/9f92fc68

 

i5 10400F z szybką pamięcią an Z490, 1TB SSD na NVMe, przewiewną obudowę, porządny zasilacz z dużym zapasem mocy i 10 letnią gwarancją.

 

Monitor

taniej https://proline.pl/gigabyte-aorus-g27qc-ek-gaming-27-cali-qhd-165hz-klawiatura-gamingowa-gigabyte-force-k81-p6715761

troszkę drożej na IPS https://proline.pl/monitor-acer-nitro-vg270upbmiipx-27-cali-ips-wqhd-144hz-freesync-p1344994

 

Zostaje 2500zł na wspomnianego RTX 3070.

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłam RTX 3070, podobno ma wyjść 15-ego. Zanim dałoby radę złożyć całość komputera, byłoby jakoś po 20-tym (wtedy dopiero będzie dostępny mój znajomy, który podjął się tego zadania), a to niestety dużo za późno. Potrzebuję sprzętu gdzieś tak na pierwszy tydzień października. 

 

Sprawdziłam też wymagania sprzętowe kilku tytułów, które chciałabym kupić. VtM Bloodlines 2, Remothered, Resident Evil 8, Cyberpunk, Assassin's Creed Valhalla; dla wszystkich tych gier rekomendowany procesor to minimalnie i7 seria 4000. Nie chciałabym, aby w trakcie grania na wyższych detalach coś zaczęło się ciąć.

 

Pozostaje jeszcze kwestia systemu operacyjnego. Windows 10 to będzie dodatkowe 500-600 zł i nie wiem za bardzo co zrobić z moim obecnym napędem optycznym. Zostawić go, czy wymienić na coś innego? Napęd to konieczność, bo mam mnóstwo starych płytek z grami, których nie da się kupić w wersji cyfrowej.

 

Czy wymiana monitora to coś co należałoby załatwić jak najprędzej? W przyszłym roku (po świętach, urodzinach, itp.) mogłabym uzbierać osobną sumę na jakiś porządny model... No chyba, że trzeba wymienić go już teraz.

Link to post
Share on other sites

Monitor można zmienić za jakiś czas.

 

 

 

Sprawdziłam RTX 3070, podobno ma wyjść 15-ego. Zanim dałoby radę złożyć całość komputera, byłoby jakoś po 20-tym (wtedy dopiero będzie dostępny mój znajomy, który podjął się tego zadania), a to niestety dużo za późno. Potrzebuję sprzętu gdzieś tak na pierwszy tydzień października. 

 

 

Kupić teraz cały sprzęt bez karty graficznej. Złożyć i działać na zintegrowanym układzie graficznym. Później dojdzie zakup i montaż samej karty. Nie znajdzie się nikt kto mógłby pomóc? Nawet jakiś sklep, serwis zrobi to za mała opłatą od ręki na miejscu.  Złożenie też można zlecić w sklepie w którym będzie się kupować. 


 

Chciałabym też aby taki komputer wytrzymał co najmniej 5, 6 lat bez większych zmian, bo z finansami ciężko, a właśnie teraz udało mi się uzbierać trochę większą sumę.

 

Jak na teraz https://proline.pl/koszyk/978101e2

 

Monitor 27 cali 1440p 165 Hz VA, i5 10400F 6 rdzeni i 12 wątków oraz RTX 2070 Super z dyskiem NVME 1TB. Trochę bieli dla kobiety.

 

Jak taniej, to i można zejść na monitor 1080p 144 Hz 24 czy 27 cali oraz na GPU RX 5700 XT. Taki zestaw też będzie ok, tutaj niecałe 5200 zł https://proline.pl/koszyk/5bcc4ea7 i ekran wedle uznania 24 bądź 27 cali 1080p 

 

https://proline.pl/monitor-samsung-lc24rg52fquxen-24-cali-fhd-144hz-p5486739

https://proline.pl/monitor-aoc-27g2u-bk-27-cali-ips-144hz-fullhd-pivot-p1384370

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No, z tym właśnie jest mały problem - mieszkam w malutkiej wiosce, dość daleko od jakiegokolwiek miasta z serwisem. Z dojazdem jest ciężko, tym bardziej, że choruję, a mój kaszel nie działa na ludzi uspokajająco, biorąc pod uwagę obecną sytuację.  ;)  

 

Pytałam wśród znajomych i w sumie na chwilę obecną tylko jeden kolega ma trochę czasu i możliwość dojechania do mnie. Będzie miał trochę czasu właśnie na początku miesiąca, a potem dopiero 24-25-ego. 

Link to post
Share on other sites

Pytanie teraz czy da radę faktycznie do tego 24-25 kupić tego RTX 3070. 

Od siebie powiem tak. CPU 6/12, RX 5700 XT, monitor 1080p 144 Hz i jest spokój na jakiś czas. 

 

Mało tego, możesz zostać przy tym monitorze co masz i możesz złożyć coś nawet za 1/2 budżetu.

Powiedz na jakim sprzęcie obecnie przesiadujesz? 

Link to post
Share on other sites
Procesor: Intel Core i5-3470 3.20 GHz

Płyta główna: MSI B75A-G43 Gaming

Karta graficzna: GTX 660 Ti

Dysk twardy: Kingston SA400S37240G

Pamięć: Patriot DDR3 8,00 GB (2 x 4)

Zasilacz: SilentiumPC Deus AC 230 W

Dwa wentylatory

Obudowa: SilentiumPC, ale nie mogę znaleźć szczegółów o modelu 

 

Tutaj masz parametry. Mam pewne obawy co do RTX 3070, biorąc pod uwagę jak szybko zszedł 3080. Ceny mogą też pójść w górę... I to wszystko nie licząc kwestii terminu.

Edytowane przez A. Kamyk
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, ten zestaw, który podałeś wygląda naprawdę fajnie. Więc wymiana procka na np. i7-4790 czy wyżej nie byłaby konieczna? Czy może warto zainwestować w overclocking? Sama się na tym nie znam, ale poprosiłabym kolegę o rzucenie okiem. We wszystkich zestawieniach dotyczących gamingowych procesorów ludzie zwykle wybierają opcje z OC. 

Link to post
Share on other sites

Zmieniła się sytuacja, z powodu dodatkowych wydatków musiałam zejść na 6200, maks. 6300 zł. Poszukałam trochę po różnych sklepach i znalazłam parę rzeczy po obniżonych cenach:

 

Procesor: Ryzen 5 3600, Komputronik, (899 zł)

 

Karta graficzna: MSI GeForce RTX 2070 SUPER Gaming X Trio 8GB (ok. 2,400 zł)

 

Płyta główna: Gigabyte B550M AORUS ELITE, (469 zł)

 

Pamięć RAM: G.Skill Ripjaws V 16 GB (2 x 8), 3600, CL16, (379 zł)

 

Dysk twardy: Dysk Toshiba P300 1 TB 3.5" SATA III (ok. 170 zł)

 

Dysk SSD: Kingston A2000 1 TB M.2-2280 NVME, (469 zł)

 

Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 650 W, 80+ Gold, (399 zł)

 

Chłodzenie: –

 

Obudowa: SilentiumPC Armis AR7 TG, (329 zł)

 

Napęd DVD: Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS (ok. 80 zł)

 

System: Windows 10 Home, (479 zł)

 

 

 

Obliczyłam, że jeśli zamówię w sklepach z darmową przesyłką to mogę trochę zaoszczędzić. Planuję też wymianę monitora, ale gdzieś tak w marcu/kwietniu, kiedy moja sytuacja finansowa będzie trochę stabilniejsza. Nie brałam coolera dla procesora, bo podobno chłodzenie 3600 jest dość przyzwoite.

Czy macie jakieś uwagi? Coś usunąć, dodać, wymienić? Czy wszystko będzie dobrze współgrało?

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie brałam coolera dla procesora, bo podobno chłodzenie 3600 jest dość przyzwoite.

 

Nie , nie jest. Typowa suszara i temperatury max. w okolicach 80-90st. R3600 to niestety dość ciepły procesor i warto zainwestować w lepsze chłodzenie.

 

 

 

Karta graficzna: MSI GeForce RTX 2070 SUPER Gaming X Trio 8GB (ok. 2,400 zł))

 

Tu masz RTXa 2070S za 1760pln:

 

https://www.x-kom.pl/p/520367-karta-graficzna-nvidia-kfa2-geforce-rtx-2070-super-ex-gamer-black-ed-8gb-gddr6.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

Link to post
Share on other sites

Rozważ zakup jakiejś taniej, używanej 2060, bo płacić tyle za 2070s, to aż boli.

Ja tak zrobiłem nie chcąc czekać i testować 3070 za swoje pieniądze.

A wymiana karty nastąpi na spokojnie w przyszłym roku bez jakiejś ogromnej straty przy odsprzedaży.

 

Przemyśl dobrze temat :)

Edytowane przez Tomekr_199
Link to post
Share on other sites

Zmieniła się sytuacja, z powodu dodatkowych wydatków musiałam zejść na 6200, maks. 6300 zł. Poszukałam trochę po różnych sklepach i znalazłam parę rzeczy po obniżonych cenach:

 

Procesor: Ryzen 5 3600, Komputronik, (899 zł)

 

Karta graficzna: MSI GeForce RTX 2070 SUPER Gaming X Trio 8GB (ok. 2,400 zł)

 

Płyta główna: Gigabyte B550M AORUS ELITE, (469 zł)

 

Pamięć RAM: G.Skill Ripjaws V 16 GB (2 x 8), 3600, CL16, (379 zł)

 

Dysk twardy: Dysk Toshiba P300 1 TB 3.5" SATA III (ok. 170 zł)

 

Dysk SSD: Kingston A2000 1 TB M.2-2280 NVME, (469 zł)

 

Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 650 W, 80+ Gold, (399 zł)

 

Chłodzenie: –

 

Obudowa: SilentiumPC Armis AR7 TG, (329 zł)

 

Napęd DVD: Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS (ok. 80 zł)

 

System: Windows 10 Home, (479 zł)

 

 

Nie brałbym Ryzena 3600 za 900zł jak niedługo nowe procesory, gdzie MOBO microATX przy obudowie z pełnym panelem, Supremo w cenie Seasonia czy XPG.

 

https://proline.pl/koszyk/23624a3e na teraz 10400F na Z490 z szybką pamięcią, lepszym coolerem i PSU z 10 letnią gwarancją.

 

GPU jak poprzednia seria to tylko używki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...