Skocz do zawartości

Płyta główna pod Ryzena 7 3800X


Recommended Posts

Witajcie. Postanowiłem zmienić już mojego starego procka i5 6600K na coś mocniejszego. Wybór padł na Ryzena 7 3800X. Muszę wymienić też płytę. I tutaj pytanie, co polecacie? Słyszałem że chipsety b550 i X570 działają z procem od razu bez problemy a no na b450 trzeba kupić już z zaaktualizowanym biosem i że to podobno w nazwie jakoś pisze, tak? Procka na pewno troszkę podkręcę więc by płyta była w miarę ok. Nie chciałbym dawać za płytę więcej jak 600zl. Znajdzie się coś fajnego? Reszta konfigu :

 

Karta graf: rx5600xt

Zasilacz : SPC Supremo L2 550W

Pamiec ram: 16gb Ddr4 CL 14 2400mhz

 

Z góry dzięki za każdą pomoc.

 

 

 

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Dobrze, że chcesz kupić teraz. Jeżeli w połowie października Ryzeny 5000 wsuną się na półki sklepowe to wówczas przy uprzednim zgłoszeniu procesora na zwrot będziesz mógł go oddać i wziąć lepszy model.


 

a no na b450 trzeba kupić już z zaaktualizowanym biosem i że to podobno w nazwie jakoś pisze, tak

W nazwie jest napisane jedynie w przypadku płyt MSI. Poza tym nie dostaniesz już płyty B450 z tak starym BIOSem, by Ryzen 3000 nie zadziałał. A jeszcze inna sprawa: nie ma sensu brać w dniu dzisiejszym płyty B450.

W każdym razie proponuję tę płytę: https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/msi-plyta-glowna-mag-b550m-bazooka-am4-4ddr4-hdmi-dp-m-2-matx
Z kodem za newsletter kosztować będzie 515 zł, darmowa dostawa.


Opcjonalnie ten Aorus - wg Ceneo poniżej 500 w dwóch sklepach https://www.ceneo.pl/94438699

Dodatkowo RAM należy zmienić na jakiś z prędkością 3600Mhz (lub podkręcić wolniejszy do tego poziomu). Na swoich pamięciach 2400 utniesz sobie z 10% wydajności lekką ręką.

Link to post
Share on other sites

Nie napisałeś do czego to ma być sprzęt ale domyślam się że tylko do gier.

 

Jakkolwiek by nie spojrzeć na opłacalność 3800X za 1200zł, idzie "nowe", Apere jakkolwiek dupowatą premierą ale jednak pokazało jak mocnego cepa trzeba będzie aby wykarmić te karty a domyślam się że kiedyś będziesz chciał przeskoczyć na bignavi czy rtx-y.

 

Dawno temu to zamówiłeś? Ja na twoim miejscu (jeśli Ci się nie śpieszy) poczekałbym jednak na zen3. Być może za miesiąć już będą dostępne. Bo się może okazać (i coś czuję że tak będzie), że taki R5 5600 będzie w grach szybszy niż 3800X.


Zdaję sobie sprawę że nie jest to coś co chciałeś usłyszeć....

Link to post
Share on other sites
Sprzęt do gier jak i programów graficznych, renderingu, 3D.

 

To zmienia postać rzeczy, myślałem że tylko grasz, Wtedy raczej zwracałbym tego 3800X.

 

 

 

. Nie zapomnij, żeby 6 września zgłosić chęć zwrotu.

Tyle że 6-tego października (Bo chyba o tą date Ci @Artoku chodziło) Dalej nie będzie niestety wiadomo na tyle dużo o wydajności i cenach Zen3 aby miało to cokolwiek zmienić w decyzjach zakupowych.

 

 

 

Tylko rozumiem że nie mogę Procka montować skoro miałbym go zwracać tak?

Tego wymagałaby zwykła ludzka przyzwoitość. ;)

Edit:

Jak wygląda rzeczywistość masz niżej  :x  ;)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Dwa razy zwracałem zamontowany procesor w otwartym pudełku i sklep problemów nie robił. Konsument może zapoznać się z cechami produktu nie wychodząc poza standardowe użytkowanie. Jak miałbyś zapoznać się z cechami procesora nie umieszczając go w płycie głównej?

Link to post
Share on other sites

Teraz będę wróżył z fusów, ale imo zen 3 to będzie +15-20% IPC + zegary i ew. zyski z lepszych kontrolerów a co za tym idzie wyższych osiągów Pamięci, co ma spore znaczenie w przypadku Ryśków.

 

Pamięci i tak będziesz musiał zmienić, ale dobre info jest takie że do późnej jesieni ram ma nieco tanieć.

Jeśli mówimy o konfiguracji z ramem ~4000 i przyzwoitymi opóżnieniami do możemy oczekiwać ~+30% vs zen2.

 

Jeśli nie renderujesz jakoś specjalnie wiele dodatkowe 2r/4w będzie w 3800X rekompesowane w niewielkim stopniu. 

Można oczekiwać tego że ceny premierowe takiego 5600 nie będą wyższe niż te z dnia premiery 3600, lub będę to nieduże róznice.

 

Wszystko co napisałem wyżej, traktuj jako prognozę a nie pewnik. Nie chce być pociągnięty do odpowiedzialności jak na zen3 trzeba będzie polować z maczugą jak na Ampere. ;)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Tu też trochę wróżę ale za 1200zł raczej nie będzie procka, pewnie będzie R5 5600 6 rdzeni/12 wątków pewnie coś 800-1000zł i r7 5700/5800 w cenie pewnie 1400-1600zł. Pytanie czy ważniejsza będzie dla Ciebie wydajność w grach, którą zen3 obiecuje poprawić, czy wielowątkowa, bo 5600 i tak będzie wolniejszy od 3800x tak 15-25 procent wielowątkowo, 2 więcej rdzenie robią różnicę.

Ja siedzę na 3700x, ale podkręconym jak 3800x ale gry dla mnie to dodatek. Pytanie jeszcze jaki monitor masz do grania?

Link to post
Share on other sites
Jestem ciekaw jakie będą ceny tych Zen3:) czy za 1200zl dostanę coś wydajniejszego niż 3800x. Oto jest pytanie :)

 

 

8 października premiera zen3, dwa dni później jak się pojawią testy (nigdy nie ma co wierzyć renderom) będziemy znać odpowiedz.

 

 

 

Pytanie czy ważniejsza będzie dla Ciebie wydajność w grach, którą zen3 obiecuje poprawić, czy wielowątkowa, bo 5600 i tak będzie wolniejszy od 3800x tak 15-25 procent wielowątkowo, 2 więcej rdzenie robią różnicę.

 

Tutaj jest całe sedno tematu, bo coś czuję, że kolega jednak więcej gra niż renderuje, ale mogę się mylić.  ;)

Bo tak samo jak wielowątkowo będzie oczywiście gorzej, tak lepiej będzie w grach, (względem 3800X oczywiście).

 

Tutaj optymalnie byłoby iść od razu 5700X ale coś czuję że cena na premierę to będzie bardziej 1600 niż 1400......

 

Jeszcze zasadnicze pytanie na jaki to monitor? (rozdzielczość?)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Tak więcej gram niż renderuje Chociaż teraz i tak mało gran, ale w najbliższym czasie możliwe że będzie na odwrót bo jestem grafikiem i będę potrzebował niezawodności w programach graficznych :) Monitor 24 całe FHD IPS i nie planuje go zmieniać :)

 

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
Monitor 24 całe FHD IPS

to Tym bardziej podtrzymuję to co napisałem wcześniej, zwróciłbym 3800X i poczekałabym na zen3 tj. myślę miesiąc* i nawet dołożył już te 2 stówki do 5700x, nawet kosztem jakiegoś bardziej wypasionego mobo.

 

*#10 ostatni akapit.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

W programach bez dwóch zdań, w grach w połączeniu z taką kartą jak twoja również.

 

Ale tak jak wspominałem wcześniej, nowe generacje kart do wykorzystania pełnego potencjału (szczególnie w niższych rozdzielczościach jakim jest FHD) będą wymagać więcej mocy pojedynczego rdzenia.

 

W FHD, z takim 3080 to nawet najlepsze intele bottleneckują już dziś.

 

Piszę to w kontekście tego, iż decydując się na nową platformę z czasem będziesz również myślał o wymianie GPU, jeśli nie to nie masz się czym przejmować.


Nie wiem jak bardzo Ty "geimingowy" jesteś i czego tam oczekujesz. Być może okaż się że przesiedzisz na 5600XT do następnej platformy na ddr5 i wtedy 3800X w zupełności wystarczy. 

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

@up to zmiana postać rzeczy, w takim razie na dwoje babka wróżyła.... w takim razie szczerze mówiąc samy bym się wahał co robić w twojej sytuacji. < wiem mało konkretna wypowiedz, ale mówię jak jest.  :P


Poczekaj na wypowiedzi innych, mamy tutaj kilku gagatków którzy mogą rzucić Ci nieco inne światło na cały ten temat. 

Link to post
Share on other sites

3800X jest bardzo dobrym procesorem i na bank na kilka lat wystarczy. Nie będzie on też żadnym ograniczeniem dla 5600XT.

 

Dobrą płytę polecał @Artok (B550m Bazooka), do 600 pln bezkonkurencyjna jest MSI B550m Mortar, ale największa różnica to temperatury na sekcji zasilania (jeżeli nie będziesz się bawił w OC to Bazooka ogarnie na spokojnie).

 

Co zaś się tyczy rychłej premiery Ryzen Vermeer: AMD zapowiada skok względem po przebieg generacji na podobnym poziomie jak między 2. a 3. i jestem skłonny im zaufać, bo do tej pory wywiązywali się ze swojej obietnicy. Czyli prawdopodobnie w grach Ryzen 5 5600 (6R/12W) pogoni 3800x (pisał Ci @Pendzel o planowanych usprawnieniach), w programach bedzie blisko. Cena < 1000 PLN, prawdopodobnie też jakaś gra będzie dorzucana.

 

Twoj wybór, ale ja bym oddał / sprzedał.

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

 

 

Monitor i tak mam 60Hz wiec czy będę miał 100fps czy 150fps to i tak pewnie nie zauważe różnicy
 
Nie trzeba mieć monitora 144Hz, aby docenić płynność 150FPS. Jak procesor już wysłany to pakuj go na płytę i zobacz, czy jesteś zadowolony czy nie. Choć zmieniając z czterech gołych rdzeni z pewnością bęęziesz. 
Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz mętlik to źle do tego podchodzisz. Tutaj nie ma wyraźnie gorszego rozwiązania więc niezależnie co wybierzesz i tak będziesz zadowolony ;) Poza tym FYI nawet jeżeli plotki nt. wydajności się potwierdzą to więcej byś zyskał na mocniejszej karcie, bo tutaj można więcej nadrobić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...