Skocz do zawartości

Wysokie zużycie procesora, problemy z PCI-e, NVMe i wydajnością


Recommended Posts

Witam. Mój problem dotyczy trochę "egzotycznego" zestawu. Polega on na tym, że grafika działa w trybie x8 zamiast x16 a dysk NVMe x2 zamiast x4. Po uruchomieniu systemu przez chwilę działa ok a po chwili zaczynają się problemy. Zużycie procesora dobija do 100% na każdym rdzeniu po otworzeniu czegokolwiek i z komputera nie da się korzystać bo jest tzw. "pokaz slajdów".

 

1.Konfiguracja komputera:

- Intel Xeon E5 2630 V2 + SilentiumPC Fera 2 v2

- Atermiter X79G v1.21 USB 3.0, SATA3, NVMe

- Kllisre DDR3 1600MHz 4x4GB REG-ECC

- AMD Radeon RX 550 4GB

- SSD NVMe SK Hynix BC501 256GB

- SSD SATA Biwin 120GB

- SilentiumPC Elementum S2 450W

- SilentiumPC Armis AR3 TG RGB

2.System operacyjny: Windows 10 PRO 64-bit

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: żadne, świeży komputer.

4.Używany program antywirusowy: Windows Defender

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: sprawdzenie procesora programem Intel Processor Diagnostic Tools - pokazuje AVX.exe Fail. Sprawdzenie pamięci memtestem - przez ponad godzinę testu nie było błędów. W testach pamięci ram Aida64 na początku test pokazuje prawie 25000 MB/s odczyt/zapis/kopia a później wartości te spadają do ~8000 MB/s.

6.Informacje dodatkowe: problem wysokiego zużycia procesora i lagowania pojawił się po zainstalowaniu gry dla testu i pograniu chwilę w nią, problem z trybem działania karty graficznej i dysku NVMe jest od początku.

 

Chyba wszystko opisałem. Dodam jeszcze filmiki żeby z obrazować sytuację.

 

https://drive.google.com/file/d/13jLVAoRDoFsW1PWIq5a2dMWZjAZslEJ8/view?usp=sharing

 

Pozdrawiam, Krzysztof.

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites

Z tymi procesami to jest tak, że czasami się pokazuje bodajże "zdarzenia systemowe" czy jakoś tak i zużycie procesora 100% na tym procesie.

 

https://drive.google.com/file/d/13m5q-0Aq3YNRv6GlrE5x7wHmGJa1PPm7/view?usp=drivesdk

 

Tu chyba tego nie widać akurat. Jutro jeszcze spróbuję nagrać ten proces.

 

Poza tym żaden inny proces czy uruchomiona aktualnie aplikacja nie powoduje 100% użycia procesora.

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites

Świeży filmik. Tutaj nie ma znaczenia czy jest coś uruchomione czy nie. Uruchomienie czegokolwiek powoduje wysokie użycie procesora.

 

 

Trochę kiepska jakość ale ani lustrzanka ani telefon nie chcą nagrać lepiej...

 

bJBky7O.png

 

oFAf0Fz.png

 

RM7zC0G.png

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites

 

 

problem wysokiego zużycia procesora i lagowania pojawił się po zainstalowaniu gry dla testu i pograniu chwilę w nią, problem z trybem działania karty graficznej i dysku NVMe jest od początku.

 

Odpal jakaś bootowalną wersje linuxa z pendriva i zobacz jak wygląda tam sytuacja z PCI-E.

 

Ten xeon też z ali? masz możliwość sprawdzenia go na innej platformie? To by wiele wyjaśniło.

Link to post
Share on other sites

Tak, procek też z Ali. Niby dają rok gwarancji na płytę i procek ale ciężko się z nimi dogadać. Sprawdzić niestety nie mam gdzie. Jak nic nie pomoże to zamówię najtańszą płytę na allegro i przetestuję procek na niej i będę wiedział co jest grane. Jak będzie proc walnięty to płytę odeślę i zamówię drugi proc. Wieczorem jeszcze sprawdzę na Linuxie co tam pokaże.

 

Edit: po odpaleniu Ubuntu z pendrive i wyłączeniu komputera przestał działać... Z Ubuntu nic się nie dowiedziałem po za tym że tam też go "muliło". Teraz komp tylko się włącza, czarny ekran, nic nie piszczy, nic nie działa...

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites

 

No dobra, to kwestia grafiki rozwiązana, rozbebeszyłem swojego kompa i podłączyłem do niego. Niestety na stronie Asusa pokazuje tylko PCI-e 3.0 więc byłem przekonany, że ma działać w trybie x16.

 

Zaraz sprawdzę dysk tylko muszę od nowa windowsa zainstalować.

 

Edit: dysk na mojej płycie też działa w trybie x2 czyli chyba tak ma być, z dokładną specyfikacją tak jak wyżej z kartą graficzną - producent tylko podaje PCI-e 3.0...

 

Został problem z procesorem. Jutro powinienem mieć drugi.

Płyta padnięta... Dziś założyłem drugi procesor i taka sama sytuacja, komputer się włącza z czarnym ekranem, po 10s restart i dalej czarny ekran. Sprawdziłem jeszcze raz gniazdo przy zmianie procesora i piny niby proste. Chciał człowiek przycebulić to teraz musi bulić  :ups:

Edytowane przez Krzysko
Link to post
Share on other sites

Może coś jednak z tego będzie  :roll:  ten sam procesor co zaliczył AVX fail.

 

1GPDqIR.jpg


Płyta na jednej kości wstaje bez problemu i wszystko działa. Sprawdziłem każdą kość osobno memtestem po mniej więcej 1,5h testu na kość i na żadnej nie wyskoczyły błędy. IPDT przechodzi w całości.

Na 2 kościach działa, memtest leci od 2,5h i nie ma błędów. IPDT jw.

Na 3 kościach płyta wstaje, system się włącza ale procesor łapie faila na teście IPDT i w Menadżerze zadań w zakładce Wydajność po kliknięciu na pamięć w miejscu gdzie powinna być pokazana szybkość pamięci, użyte gniazda etc. nie ma nic. Memtesta jeszcze nie puszczałem na 3 kościach.

Na 4 kościach płyta wstanie jak jej się zechce.

 

Suma summarum wygląda na to, że płyta jest walnięta bo na drugim procesorze dzieją się te same rzeczy. Dzięki wszystkim za pomoc, jeśli coś jeszcze wykminię to dopiszę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

No ja żyję, komputer też ale działa tylko na jednej kości. Wsadzając 2 chwilę działa ok a później dalej dzieją się cyrki. Memtest niestety na domyślnych ustawieniach nie wykazuje błędów, na wszystkich kościach test leciał ponad 13h, przeszedł test 4x pozytywnie. Jak będę miał wolną gotówkę zamówię nową płytę główną ale z Polski (ale chińską oczywiście 8-)) i przetestuję wtedy jeszcze raz wszystko. Niestety z dearfriendami się nie dogadałem, już nawet przestali czytać ode mnie wiadomości także ten rok gwarancji to o kant stołu rozbić, nawet support aliexpress nie pomógł ponieważ minął termin założenia sporu...

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja.

Problem chyba został rozwiązany choć jeszcze jest w fazie testów. Zamówiłem 2 sztuki SK hynix HMT31GR7CFR4C-PB 8GB DDR3 PC3-12800R REG ECC (na kościach Hynixa z serwera HP) na Allegro i jak na razie komputer działa prawidłowo.

 

Kości zamówione z Aliexpress też są SK hynix (jak dobrze pamiętam na kościach Samsung z radiatorem i też z serwera HP) tylko przeprogramowane przez chińczyków żeby pokazywało nazwę Kllisre.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...