Skocz do zawartości

Chłodzenie do i7 9700k


Recommended Posts

Pytanie pewnie z gatunku tych od laika. 

Mam powyższy procesor na płycie MSI Z390 Gaming Edge AC. 

Obudowa to Fractal Design Define R6C. Nie kupowałam żadnych dodatkowych wiatraków.

Tymczasowo na procesorze wylądowało stare chłodzenie be quite! Dark Rock 3. 

Wszystko co prawda funkcjonuje dobrze, bez problemowo, ale po podkręceniu, choćby do Turbo, jednak bywa nieco zbyt ciepło, szczególnie w ciepłe dni. 

Chcę zmienić grafikę na Ampere (3080 lub 3070 - to uzależniam od zmiany monitora, na razie jest 1920x1200, ale myślę o wyższej rozdzielczości) i może wypadałoby przy okazji też podrasować możliwości procesora. 

Zależy mi na ciszy, stąd też obudowa. Komputer do pracy, do gier. 

Czy zmiana chłodzenia poprawi sytuację? I na jakie? Raczej powietrzem, bo wodne to dodatkowo poszukiwania jakiegoś fachowca do zajęcia się tym tematem. 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Z topowych powietrznych pozostaje ci właściwie tylko Noctua NHD15 i Be Quiet Dark rock 4 pro. Kosztują ponad 400zł i musisz uważać na wysokość kości ram czy wejdą pod radiator.

 

Do zestawów AIO chłodzenia wodnego nie potrzeba fachowca, ba nawet montaż można uznać za łatwiejszy niż dużej wieży na powietrze. Niektóre modele są bardzo wydajne ale z ciszą już bywa rożnie. Niemniej jednak warto rozważyć np. Fractal Celsius S36

 

https://www.x-kom.pl/p/511384-chlodzenie-procesora-fractal-design-celsius-s36-blackout.html

 

Twoja obudowa łyknie chłodnicę 360mm na topie

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

przetaktować trzeba ręcznie, automaty tylko podbijają niepotrzebnie napięcia. Jakie masz temperatury ?

 

Teraz, w stanie spoczynku (kilka dokumentów jedynie) to ok. 40 stopni, CPU Socket 38.

To może też być wina nieco zmienionej krzywej wentylatora, bo gdy pracuję z dokumentami, to muszę mieć ciszę, więc...

W grze, ale chwilowej, takie pół godziny, bo nie miałam czasu dziś sprawdzać, średnio niby 55, ale HW pokazywało też max 71. 

To w trybie Boost, chyba tak to się nazywa (4,7).  

Nie miałam czasu też zrobić nowych benchmarków jakichś, ale w wolnej chwili się za to wezmę. 

Jak sprawdzałam po ustawieniu Turbo, ale to już dość dawno, to w różnych benchmarkach sięgały powyżej 90 stopni. 

Niektóre rdzenie nawet po 100. Zobaczyłam 100 stopni i wyłączyłam test :)

Ustawiłam Boost, sprawdziłam temp. były podobne, jak te z dziś, i zostawiłam go wtedy w spokoju, bo na napięciach itd. to zupełnie się nie znam. 

A może ja się po prostu czepiam i przy takiej obudowie i chłodzeniu, to jest raczej ok? 

Pytanie, czy zmiana chłodzenia w ogóle mi coś da? 

Pytanie też, czy warto zmieniać wiatraki w obudowie. Te od Fractala są mniej wydajne niż be Quite? 

  

Z topowych powietrznych pozostaje ci właściwie tylko Noctua NHD15 i Be Quiet Dark rock 4 pro. Kosztują ponad 400zł i musisz uważać na wysokość kości ram czy wejdą pod radiator.

 

Do zestawów AIO chłodzenia wodnego nie potrzeba fachowca, ba nawet montaż można uznać za łatwiejszy niż dużej wieży na powietrze. Niektóre modele są bardzo wydajne ale z ciszą już bywa rożnie. Niemniej jednak warto rozważyć np. Fractal Celsius S36

 

https://www.x-kom.pl/p/511384-chlodzenie-procesora-fractal-design-celsius-s36-blackout.html

 

Twoja obudowa łyknie chłodnicę 360mm na topie

 

A ten nowszy Be Quiet jest rzeczywiście aż na tyle lepszy, by wymieniać na niego Dark 3? 

Dużo mogę zyskać na temperaturze? Wiem, że to trochę wróżenie z fusów, bo inne czynniki też mogą decydować, ale tak przynajmniej "na papierze". 

O AIO porozmawiam z bratem, który to do tej pory wszystko mi składał w całość. Jeśli cichy, to wezmę pod uwagę. 

 

 

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Pisalas ze masz dark rock 3 (nie pro). Pro to chlodzenie dwuwierzowe i 2 wentylatorowe.

 

Polecam jak kolega powyzej ustawic na sztywno 46 mnoznik i stale napiecie vcore w bios 1.25 v powinno wystarczyc. Pewnie plyta glowna daje ci napiecia w okolice 1.4v i stad te temperatury.

 

Pomysl nad Aio. Ja swoje bardzo sobie chwale. Najglosniejsze sa w mojej obudowie dwa dyski hdd w spoczynku

Link to post
Share on other sites

u mnie na 9700k mam noctue nhd15-s i ogólnie jest cicho i chłodno. Ale w pierwszej kolejności ustawił bym vcore na stałe na jakieś 1.25v i zobaczył wtedy jakie są temp. i w zależności czy chcesz kręcić czy nie zaczął się bawić mnożnikiem i napięciem. Każdy procesor jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Pisalas ze masz dark rock 3 (nie pro). Pro to chlodzenie dwuwierzowe i 2 wentylatorowe. Polecam jak kolega powyzej ustawic na sztywno 46 mnoznik i stale napiecie vcore w bios 1.25 v powinno wystarczyc. Pewnie plyta glowna daje ci napiecia w okolice 1.4v i stad te temperatury. Pomysl nad Aio. Ja swoje bardzo sobie chwale. Najglosniejsze sa w mojej obudowie dwa dyski hdd w spoczynku

 

Zerknęłam sobie na youtube i rzeczywiście AIO to ciekawa opcja. 

Tak, mam Dark Rock 3. Pro jest rzeczywiście sporo większy. 

Link to post
Share on other sites

@Offka

 

Ustaw na sztywno 4.8Ghz i szukaj vcore miedzy 1.22-1.25v [zalezy od egzemplarza].  Mądry zrobi UV z niewielkim spadkiem wydajności i przy okazji bardzo mocno zbije TDP. A te kilka procent wydajności nie ma najmniejszego znaczenia. Czasy gdzie oc jeszcze miało sens już się skończyły. Teraz liczy się wysoki asic i niskie temperatury.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Offka

 

Ustaw na sztywno 4.8Ghz i szukaj vcore miedzy 1.22-1.25v [zalezy od egzemplarza].  Mądry zrobi UV z niewielkim spadkiem wydajności i przy okazji bardzo mocno zbije TDP. A te kilka procent wydajności nie ma najmniejszego znaczenia. Czasy gdzie oc jeszcze miało sens już się skończyły. Teraz liczy się wysoki asic i niskie temperatury.

 

Wezmę pod uwagę. Jak znajdę chwilę, to potestuję i dam znać, co z tego wyniknęło. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Mój i7 9700k, płyta ustawia Vcore auto na 1.200 albo 1.230 zależy od obciążenia. Temperatury to spoczynek około 32-35c w grach 55-60 (65C jeszcze nie widziałem) chłodzony H115i PRO z 2x Noiseblocker Eloop, wentylatory max kręcą się z prędkością 800rpm,minimalnie 550rpm. Ogólnie chyba fajna sztukę trafiłem.

 

Jak włączę test z AVX to dobija do 70C

Edytowane przez PrzemekPSP
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...