Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Procesor I9 9900KF dochodzi do 90°C

#procesor #chłodzenie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Papito

Papito
  • Nowicjusz

• 6 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 18:48

Witam, chciałbym Was zapytać o temperatury w jakich powinien pracować mój procesor. Próbowałem go przetestować podczas gry w NFS HEAT. Na ustawieniach ultra podczas intensywnej gry temperatury utrzymują się przy 80- 85 C, oraz skakały do 90 na sekundę. Po zmianie trybu "bez ramek" na "pełen ekran" temperatury spadły do 76 C. Vcore mam ustawiony na auto, który podczas gry utrzymywał się w granicach 1,3420 V (napięcie rdzenia procesora), nie wiem na jaką dokładnie miałbym zmienić wartość jeżeli miałbym to ręcznie ustawić. Taktowanie ustawione na 4.8 Ghz. Temperatury w spoczynku to około 35-38 C. Wykorzystanie procka przy 74 C wynosiło 43%. Zestaw niedawno składany, a części są nowe, jak i pasta. Zastanawiam się czy to wina chłodzenia (SilentiumPC Grandis 3 Evo ARGB), czy może vcore na auto podbiją je. Nie orientuję się w tam aż tak bardzo, więc z góry przepraszam za jakieś braki wiedzy.

Mój zestaw to:
-Intel i9 9000KF,
-płyta MSI Z390 GAMING PRO CARBON,
-ram G.SKILL Trident Z Neo 32 GB (2x16) 3600MHz Cl 16,
-MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO,
-dysk Samsung 970 EVO PLUS M.2 1TB,
-zasilacz Chieftec BDF-1000C,
-chłodzenie procka SilentiumPC Grandis 3 Evo ARGB, 
-obudowa MSI MPG Gungnir 110R

Użytkownik Papito edytował ten post 15 wrzesień 2020 - 18:49

• 0

#2 AdineX2

AdineX2
  • Entuzjasta

• 532 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 18:50

A jakiej pasty użyłeś?
  • 0

#3 Papito

Papito
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 6 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 18:52

A jakiej pasty użyłeś?

Pasta ta, która była w zestawie pasta termiczna Pactum PT-2

• 0

#4 AdineX2

AdineX2
  • Entuzjasta

• 532 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 18:54

Obstawiałbym ją albo obudowę, ale znacznie bardziej pastę. Mam tego samego proca a chłodzenie to Dark Rock Pro 4, użyłem Gelid GC MASTER (NIE UŻYWAJ KRYONAUTA BO CI PORYSUJE CHŁODZENIE I PROCA).
  • 0

#5 lucas-7

lucas-7
  • Gaduła

• 259 postów
  • Miejscowość:Tomaszów Mazowiecki

Napisano 15 wrzesień 2020 - 18:55

Pooglądaj sobie testy tego cpu i wszystko będziesz wiedział. Nie od dziś wiadomo ze i9 9900 kf to grzejnik.

/ usuń podpis z tapatalk / worm

Użytkownik worm edytował ten post 16 wrzesień 2020 - 06:06

• 0

#6 Papito

Papito
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 6 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 18:59

Obstawiałbym ją albo obudowę, ale znacznie bardziej pastę. Mam tego samego proca a chłodzenie to Dark Rock Pro 4, użyłem Gelid GC MASTER (NIE UŻYWAJ KRYONAUTA BO CI PORYSUJE CHŁODZENIE I PROCA).

Wiele osób radziło mi wymianę całego chłodzenia, bo twierdzili, że jest za słabe na taki procek, oraz żeby wymienić na chłodzenie cieczą.

Pooglądaj sobie testy tego cpu i wszystko będziesz wiedział. Nie od dziś wiadomo ze i9 9900 kf to grzejnik. Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Widziałem już testy i niektórzy mieli powyżej 70 C, a niektórzy w okolicach 60 C, dlatego się zastanawiam czy temperatury, które osiąga mój procek są w miarę okej i mu nie szkodzą, czy jednak powinien walczyć o zmniejszenie ich. 

• 0

#7 AdineX2

AdineX2
  • Entuzjasta

• 532 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 19:05

Na moim chłodzeniu max temperatury w stresie to około 75°C
Kiedyś jak czyściłem koledze kompa to wymieniłem pastę na tę z zestawu z mojego chłodzenia i procek był gorętszy o kilka stopni od stockowej pasty od Intela.
Może folii nie zdjąłeś z chłodzenia, w co wątpię.
  • 0

#8 wojciechu15

wojciechu15
  • Drużyna zakolaków

• 2195 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 19:06

albo obudowę, ale znacznie bardziej pastę.

A ja mimo wszystko obudowę lub sam montaż chłodzenia. Paradoksalnie pt2 nie jest aż tak tragiczna, sam miałem grandisa postawionego na pt2, później zmieniłem na cg2 extreme i zyskałem kilka stopni, ale to nie tak, że będzie między nimi 10*C różnicy.

Jak wentylowana jest obudowa? Wg specyfikacji na stronie X-komu widzę, że "seryjnie" jest w niej jeden 120mm wentylator. Są dołożone jakieś inne w sensownej konfiguracji? Bo jak nie, to tam wewnątrz przy 9900 i 2070 na bank robi się piekarnik. 

• 0
CPU: i7 8700K COOLER: SPC Grandis 2 XE1436 GPU:Gigabyte G1 gaming GTX 970 MOBO: AsRock Fatal1ty z370 Gaming k6
RAM: G.Skill Ripjaws V 2x8GB 3200MHz CL16 SYSTEM SSD: Plextor PX-256M8PeG DATA SSD: Samsung EVO 250GB
PSU: Seasonic Focus Plus Gold 750W CASE: SPC Armis AR7TG MONITOR: TV Sony KLD50W-808C AUDIO AIM SC808 & AKG K240 Studio

#9 AdineX2

AdineX2
  • Entuzjasta

• 532 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 19:09

Mam dark base pro 900 rev.2, która po zamknięciu drzwiczek ma jeszcze gorszy dolot powietrza niż obudowa autora, ale za to ma 2 wentyle z przodu i jeden wylotowy z tyłu. Może faktycznie ma tylko jeden wentylator, bo jak spojrzałem na zdjęcie budy to było widać że ma powsadzane wentylatory gdzie trzeba.
  • 0

#10 Papito

Papito
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 6 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 19:13

Na moim chłodzeniu max temperatury w stresie to około 75°C
Kiedyś jak czyściłem koledze kompa to wymieniłem pastę na tę z zestawu z mojego chłodzenia i procek był gorętszy o kilka stopni od stockowej pasty od Intela.
Może folii nie zdjąłeś z chłodzenia, w co wątpię.

Folia była zdjęta, pasta nałożona na X, jedynie jeszcze pozostaje mi sprawdzenie czy na pewno wszystko jest dobrze dokręcone.

A ja mimo wszystko obudowę lub sam montaż chłodzenia. Paradoksalnie pt2 nie jest aż tak tragiczna, sam miałem grandisa postawionego na pt2, później zmieniłem na cg2 extreme i zyskałem kilka stopni, ale to nie tak, że będzie między nimi 10*C różnicy.

Jak wentylowana jest obudowa? Wg specyfikacji na stronie X-komu widzę, że "seryjnie" jest w niej jeden 120mm wentylator. Są dołożone jakieś inne w sensownej konfiguracji? Bo jak nie, to tam wewnątrz przy 9900 i 2070 na bank robi się piekarnik. 

W obudowie znajdują się 3 wentylatory z przodu 3x 120 mm, oraz jeden 120 mm na tyle. U góry nie ma żadnych wentylatorów. Podczas rozgrywki rozkręcają się do około 1200-1300 RPM. Muszę jeszcze sprawdzić poprawność przykręcenia chłodzenia, ponieważ to mój pierwszy składany komputer i pomagał mi przy tym znajomy, więc praktycznie sam tego nie dokręcał i nie wiem na ile jest to poprawnie zrobione.

• 0

#11 wojciechu15

wojciechu15
  • Drużyna zakolaków

• 2195 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 19:31

Muszę jeszcze sprawdzić poprawność przykręcenia chłodzenia, ponieważ to mój pierwszy składany komputer i pomagał mi przy tym znajomy, więc praktycznie sam tego nie dokręcał i nie wiem na ile jest to poprawnie zrobione.

No to od tego zacznij. Dodatkowo skoro już wpakowałeś bardzo wydajne i dosyć kosztowne podzespoły do obudowy, to może by warto pomyśleć o dorzuceniu na top kolejnych 3 wentylatorów które usuwałyby gorące powietrze zgodnie z kierunkiem naturalnej cyrkulacji. Na pewno pomoże, a przy okazji te które są nie będą musiały pracować na tak wysokich obrotach by przepływ był wystarczajacy. 

• 1
CPU: i7 8700K COOLER: SPC Grandis 2 XE1436 GPU:Gigabyte G1 gaming GTX 970 MOBO: AsRock Fatal1ty z370 Gaming k6
RAM: G.Skill Ripjaws V 2x8GB 3200MHz CL16 SYSTEM SSD: Plextor PX-256M8PeG DATA SSD: Samsung EVO 250GB
PSU: Seasonic Focus Plus Gold 750W CASE: SPC Armis AR7TG MONITOR: TV Sony KLD50W-808C AUDIO AIM SC808 & AKG K240 Studio

#12 Papito

Papito
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 6 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 19:46

No to od tego zacznij. Dodatkowo skoro już wpakowałeś bardzo wydajne i dosyć kosztowne podzespoły do obudowy, to może by warto pomyśleć o dorzuceniu na top kolejnych 3 wentylatorów które usuwałyby gorące powietrze zgodnie z kierunkiem naturalnej cyrkulacji. Na pewno pomoże, a przy okazji te które są nie będą musiały pracować na tak wysokich obrotach by przepływ był wystarczajacy. 

na góre dam radę włożyć tylko 2. Polecasz jakieś konkretne wentylatory? Powinienem celować w cenę 30zł? Czy jednak za 130 zł i będą zauważalnie wydajniejsze?

• 0

#13 AdineX2

AdineX2
  • Entuzjasta

• 532 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 20:53

3 Lub 2 wentylatory to gruba przesada.

1 wystarczy, ale nie myśl że taki wentylator sprawi że temperatura spadnie o 20°C, max 1-2. Problem leży w oddawaniu ciepła przez Chłodzenie CPU a nie w wentylatorach.
  • 0

#14 Papito

Papito
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 6 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:34

3 Lub 2 wentylatory to gruba przesada. 1 wystarczy, ale nie myśl że taki wentylator sprawi że temperatura spadnie o 20°C, max 1-2. Problem leży w oddawaniu ciepła przez Chłodzenie CPU a nie w wentylatorach.

domyślam się, jutro sprawdzę czy dobrze wszystko jest dokręcone, następnie chciałbym zmienić vcore na stały a nie auto, może się orientujesz jaka wartość byłaby odpowiednia? Potem albo dokupię jeden wentylator na górę albo będę się zastanawiał nad zmianą chłodzenia.

• 0

#15 wojciechu15

wojciechu15
  • Drużyna zakolaków

• 2195 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 21:53

3 Lub 2 wentylatory to gruba przesada.

Jakieś uzasadnienie? Więcej wentylatorów - większa wydajność. I nie chodzi o to żeby zrobić przeciąg w obudowie, tylko o to by np 6 niesłyszalnych wentylatorów na małych obrotach wymieniało powietrze równie dobrze jak 3 wyjąc na wyższych obrotach. Że nie zbije to 20*C na CPU? Pewnie nie, zresztą nie wiemy nawet jaka teraz jest wewnątrz temperatura i czy ona jest faktycznie problemem. Dlatego też pisałem żeby zacząć od sprawdzenia montażu, a wentyle dołożyć dodatkowo. Na pewno nie zawadzi, a i wydatek nie jest kosmiczny zważywszy na wartość sprzętu o jakim mowa. 

• 1

#16 danieloslaw1

danieloslaw1
  • Mistrz

• 2088 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 11:06

ja mam 9900k i na 1.36v mam 5.1ghz@4.9ghz AVX. Masz mega wysokie napiecie jak dla 4.8ghz. powinno byc z 1.25v

• 0
Przyjdzie czas, że zapłaczesz nad sobą!

#17 janek20

janek20
  • Zapaleniec

• 1184 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 17:40

Płyta msi wiec stawiam na zawyżone napięcie ,chyba ze juz biosy ogarneli

0.1 V zrób offsetem a najlepiej sobie polikwiduj trubo i zrób ręczne oc na 4.7 dostosowując napicie do sztuki cpu

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych