Skocz do zawartości

Procesor I9 9900KF dochodzi do 90°C


Recommended Posts

Witam, chciałbym Was zapytać o temperatury w jakich powinien pracować mój procesor. Próbowałem go przetestować podczas gry w NFS HEAT. Na ustawieniach ultra podczas intensywnej gry temperatury utrzymują się przy 80- 85 C, oraz skakały do 90 na sekundę. Po zmianie trybu "bez ramek" na "pełen ekran" temperatury spadły do 76 C. Vcore mam ustawiony na auto, który podczas gry utrzymywał się w granicach 1,3420 V (napięcie rdzenia procesora), nie wiem na jaką dokładnie miałbym zmienić wartość jeżeli miałbym to ręcznie ustawić. Taktowanie ustawione na 4.8 Ghz. Temperatury w spoczynku to około 35-38 C. Wykorzystanie procka przy 74 C wynosiło 43%. Zestaw niedawno składany, a części są nowe, jak i pasta. Zastanawiam się czy to wina chłodzenia (SilentiumPC Grandis 3 Evo ARGB), czy może vcore na auto podbiją je. Nie orientuję się w tam aż tak bardzo, więc z góry przepraszam za jakieś braki wiedzy.
 
Mój zestaw to:
-Intel i9 9000KF,
-płyta MSI Z390 GAMING PRO CARBON,
-ram G.SKILL Trident Z Neo 32 GB (2x16) 3600MHz Cl 16,
-MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO,
-dysk Samsung 970 EVO PLUS M.2 1TB,
-zasilacz Chieftec BDF-1000C,
-chłodzenie procka SilentiumPC Grandis 3 Evo ARGB, 
-obudowa MSI MPG Gungnir 110R
Edytowane przez Papito
Link to post
Share on other sites

Obstawiałbym ją albo obudowę, ale znacznie bardziej pastę. Mam tego samego proca a chłodzenie to Dark Rock Pro 4, użyłem Gelid GC MASTER (NIE UŻYWAJ KRYONAUTA BO CI PORYSUJE CHŁODZENIE I PROCA).

Wiele osób radziło mi wymianę całego chłodzenia, bo twierdzili, że jest za słabe na taki procek, oraz żeby wymienić na chłodzenie cieczą.

Pooglądaj sobie testy tego cpu i wszystko będziesz wiedział. Nie od dziś wiadomo ze i9 9900 kf to grzejnik. Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Widziałem już testy i niektórzy mieli powyżej 70 C, a niektórzy w okolicach 60 C, dlatego się zastanawiam czy temperatury, które osiąga mój procek są w miarę okej i mu nie szkodzą, czy jednak powinien walczyć o zmniejszenie ich. 

Link to post
Share on other sites

Na moim chłodzeniu max temperatury w stresie to około 75°C

Kiedyś jak czyściłem koledze kompa to wymieniłem pastę na tę z zestawu z mojego chłodzenia i procek był gorętszy o kilka stopni od stockowej pasty od Intela.

Może folii nie zdjąłeś z chłodzenia, w co wątpię.

Link to post
Share on other sites

 

 

albo obudowę, ale znacznie bardziej pastę.
 

 

A ja mimo wszystko obudowę lub sam montaż chłodzenia. Paradoksalnie pt2 nie jest aż tak tragiczna, sam miałem grandisa postawionego na pt2, później zmieniłem na cg2 extreme i zyskałem kilka stopni, ale to nie tak, że będzie między nimi 10*C różnicy.

 

Jak wentylowana jest obudowa? Wg specyfikacji na stronie X-komu widzę, że "seryjnie" jest w niej jeden 120mm wentylator. Są dołożone jakieś inne w sensownej konfiguracji? Bo jak nie, to tam wewnątrz przy 9900 i 2070 na bank robi się piekarnik. 

Link to post
Share on other sites

Mam dark base pro 900 rev.2, która po zamknięciu drzwiczek ma jeszcze gorszy dolot powietrza niż obudowa autora, ale za to ma 2 wentyle z przodu i jeden wylotowy z tyłu. Może faktycznie ma tylko jeden wentylator, bo jak spojrzałem na zdjęcie budy to było widać że ma powsadzane wentylatory gdzie trzeba.

Link to post
Share on other sites

Na moim chłodzeniu max temperatury w stresie to około 75°C

Kiedyś jak czyściłem koledze kompa to wymieniłem pastę na tę z zestawu z mojego chłodzenia i procek był gorętszy o kilka stopni od stockowej pasty od Intela.

Może folii nie zdjąłeś z chłodzenia, w co wątpię.

Folia była zdjęta, pasta nałożona na X, jedynie jeszcze pozostaje mi sprawdzenie czy na pewno wszystko jest dobrze dokręcone.

 

 

 

 

A ja mimo wszystko obudowę lub sam montaż chłodzenia. Paradoksalnie pt2 nie jest aż tak tragiczna, sam miałem grandisa postawionego na pt2, później zmieniłem na cg2 extreme i zyskałem kilka stopni, ale to nie tak, że będzie między nimi 10*C różnicy.

 

Jak wentylowana jest obudowa? Wg specyfikacji na stronie X-komu widzę, że "seryjnie" jest w niej jeden 120mm wentylator. Są dołożone jakieś inne w sensownej konfiguracji? Bo jak nie, to tam wewnątrz przy 9900 i 2070 na bank robi się piekarnik. 

 

W obudowie znajdują się 3 wentylatory z przodu 3x 120 mm, oraz jeden 120 mm na tyle. U góry nie ma żadnych wentylatorów. Podczas rozgrywki rozkręcają się do około 1200-1300 RPM. Muszę jeszcze sprawdzić poprawność przykręcenia chłodzenia, ponieważ to mój pierwszy składany komputer i pomagał mi przy tym znajomy, więc praktycznie sam tego nie dokręcał i nie wiem na ile jest to poprawnie zrobione.

Link to post
Share on other sites

 

 

Muszę jeszcze sprawdzić poprawność przykręcenia chłodzenia, ponieważ to mój pierwszy składany komputer i pomagał mi przy tym znajomy, więc praktycznie sam tego nie dokręcał i nie wiem na ile jest to poprawnie zrobione.

 

No to od tego zacznij. Dodatkowo skoro już wpakowałeś bardzo wydajne i dosyć kosztowne podzespoły do obudowy, to może by warto pomyśleć o dorzuceniu na top kolejnych 3 wentylatorów które usuwałyby gorące powietrze zgodnie z kierunkiem naturalnej cyrkulacji. Na pewno pomoże, a przy okazji te które są nie będą musiały pracować na tak wysokich obrotach by przepływ był wystarczajacy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to od tego zacznij. Dodatkowo skoro już wpakowałeś bardzo wydajne i dosyć kosztowne podzespoły do obudowy, to może by warto pomyśleć o dorzuceniu na top kolejnych 3 wentylatorów które usuwałyby gorące powietrze zgodnie z kierunkiem naturalnej cyrkulacji. Na pewno pomoże, a przy okazji te które są nie będą musiały pracować na tak wysokich obrotach by przepływ był wystarczajacy. 

na góre dam radę włożyć tylko 2. Polecasz jakieś konkretne wentylatory? Powinienem celować w cenę 30zł? Czy jednak za 130 zł i będą zauważalnie wydajniejsze?

Link to post
Share on other sites
No to od tego zacznij. Dodatkowo skoro już wpakowałeś bardzo wydajne i dosyć kosztowne podzespoły do obudowy, to może by warto pomyśleć o dorzuceniu na top kolejnych 3 wentylatorów które usuwałyby gorące powietrze zgodnie z kierunkiem naturalnej cyrkulacji. Na pewno pomoże, a przy okazji te które są nie będą musiały pracować na tak wysokich obrotach by przepływ był wystarczajacy.

 

3 Lub 2 wentylatory to gruba przesada.

 

1 wystarczy, ale nie myśl że taki wentylator sprawi że temperatura spadnie o 20°C, max 1-2. Problem leży w oddawaniu ciepła przez Chłodzenie CPU a nie w wentylatorach.

Link to post
Share on other sites

3 Lub 2 wentylatory to gruba przesada. 1 wystarczy, ale nie myśl że taki wentylator sprawi że temperatura spadnie o 20°C, max 1-2. Problem leży w oddawaniu ciepła przez Chłodzenie CPU a nie w wentylatorach.

domyślam się, jutro sprawdzę czy dobrze wszystko jest dokręcone, następnie chciałbym zmienić vcore na stały a nie auto, może się orientujesz jaka wartość byłaby odpowiednia? Potem albo dokupię jeden wentylator na górę albo będę się zastanawiał nad zmianą chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

 

 

3 Lub 2 wentylatory to gruba przesada.
 

 

Jakieś uzasadnienie? Więcej wentylatorów - większa wydajność. I nie chodzi o to żeby zrobić przeciąg w obudowie, tylko o to by np 6 niesłyszalnych wentylatorów na małych obrotach wymieniało powietrze równie dobrze jak 3 wyjąc na wyższych obrotach. Że nie zbije to 20*C na CPU? Pewnie nie, zresztą nie wiemy nawet jaka teraz jest wewnątrz temperatura i czy ona jest faktycznie problemem. Dlatego też pisałem żeby zacząć od sprawdzenia montażu, a wentyle dołożyć dodatkowo. Na pewno nie zawadzi, a i wydatek nie jest kosmiczny zważywszy na wartość sprzętu o jakim mowa. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...