Skocz do zawartości

Wysokość chłodnicy i niżej zamontowany mniejszy zbiornik


Recommended Posts

Witam

 

Powoli kompletuję swoje pierwsze wodne chłodzenie. Obudowa to Thermaltake The Tower 900. Mam dwie chłodnice EK-CoolStream SE 560 i ten zbiornik z pompą - EK-Quantum Kinetic TBE 300 D5 PWM D-RGB - Acetal

 

Pytanie jakie mi się nasunęło to - czy niżej zamontowany zbiornik i wysokie chłodnice nie będą miały żadnego wpływu na przepływ cieczy? Nie jestem hydraulikiem...... Tak się zastanawiam, czy napór cieczy z wysokiej chłodnicy nie będzie miał jakiegoś dziwnego wpływu na ciśnienie w układzie i sam zbiornik....

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

To jest D5. Pewnie będzie biegać na wysokich obrotach ale spokojnie da radę. Nie jest też ona nawet na maksymalnej prędkości głośna. To nie jest blokopompka z AiO. Też nie rozumiem po co komu do jednego CPU i GPU dwie 560tki ale skoro już je ma to niech walczy ;)

Link to post
Share on other sites

To jest D5. Pewnie będzie biegać na wysokich obrotach ale spokojnie da radę. Nie jest też ona nawet na maksymalnej prędkości głośna. To nie jest blokopompka z AiO. Też nie rozumiem po co komu do jednego CPU i GPU dwie 560tki ale skoro już je ma to niech walczy ;)

Jeśli chcesz ciszę to powyżej "2" D5 zaczyna być słyszalna.

Link to post
Share on other sites

Clearly mówisz to na podstawie starej 5-biegowej d5. Miałem takich 3 i serio podziwiam jeśli ktoś byłby w stanie ja usłyszeć w odpowietrzonym układzie na 3 biegu. Mamy rok 2020, nowe wersje d5 z kontrolą PWM czy nawet tak jak moja Aqua po USB lub przez aquero. To generacje nowych rotorów później. Z moim obecnym topem koolance zamontowaną przez gumy nie da się jej usłyszeć nawet na 80% mocy. Lekki szum daje dopiero na max ale mam same silent wingsy lecące na 600 RPM wiec jeśli ktoś ma słabsze wentylatory to prędzej usłyszy je...

Link to post
Share on other sites

To jest D5. Pewnie będzie biegać na wysokich obrotach ale spokojnie da radę. Nie jest też ona nawet na maksymalnej prędkości głośna. To nie jest blokopompka z AiO. Też nie rozumiem po co komu do jednego CPU i GPU dwie 560tki ale skoro już je ma to niech walczy ;)

Biafra.....a czytałeś w moim pierwszym poście, jaką mam obudowę? Właśnie po to mi dwie 560......dla symetryki  :D  + i9 10900K + Asus Rog Strix RTX 3090 OC..... Owszem, wiem, że system jest przewymiarowany, ale....od przybytku ponoć głowa nie boli  :) Ta nowa D5 nie ma żadnej stopniowej regulacji. Wszystko będzie działać na PWM. A jeśli będzie problem z głośnością lub wydajnością, wsadzę drugą taką samą. Dla symetryki oczywiście  :D Do obu chłodnic założyłem Noctua NF-P14s redux-1500 PWM

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites

Tak. Z tyłu. One nie są na widoku. Całość jest za stelażem pod płytę główną i z przodu ich nie widać. Po bokach zasłonięte są tylko wentylatory do nich blachą z kratkami do nawiewu.

Jeśli masz zamiar użyć wentylatorów 14mm do chłodnic to proponuję od razu w uchwytach wyciąć środek od mocowań 12-tek. Będzie lepszy przepływ powietrza i mniejszy szum.

Link to post
Share on other sites

Piszesz o tych poziomych paskach blachy, czy całkowicie usunąć ramkę do 12? Sam ten pasek jest cienki....a całość to za dużo cięcia i nie wiem, czy nie osłabi to tego stelażu.

Całość i tak jest przykręcona do obudowy i opiera się na brzegach, niczego nie osłabisz. Wykorzystałem puste miejsce na dwie zatoki 5,25', nie ma żadnych problemów.

 

ee12dda410643dd8med.jpg

Link to post
Share on other sites

Projekt masz gotowy? nie myślałeś o wykorzystaniu płaskich rezerwuarów?

https://www.ekwb.com/shop/quantum/reservoirs/combo-units/d5-flat-combo-units

 

Właśnie stoję przed decyzją o zmianie płyty i to dobra okazja żeby przebudować wszystko i poprawić. Moim zdaniem okrągłe rezerwuary słabo pasują do ostrych kształtów obudowy. Rozważam wywalenie ze spodu obudowy tej części gdzie znajdują się koszyki albo skrócenie jej tylko do wysokości kanału zatoki 5,25. Zamiast tego, na środku postawić taki płaski rezerwuar.
 

Edytowane przez Pan Kierownik
Link to post
Share on other sites

No ok. Ramki ładnie przycięte. Nawet polakierowane :D Nie. Nie mam. Nie będę cudować. W miarę prosto puszczę rurki i tyle. Myślałem o tych płaskich. Ale jakoś mi się nie widział jeden płaski na boku. Okrągły może trochę inaczej wygląda. Tylko że te płaskie to chyba bokami się do obudowy przykręca? Krótszą stroną gdzie jest pompa, można go złapać? Nie wiem. Mam już założony okrągły. Na razie chcę to do kupy poskładać. Czekam na blok do karty, resztę złączek, no i samego RTX 3090. Może się kiedyś doczekam :)

 

Edit:

No dobrze.....a co się stanie, jeśli dodam drugą taką samą pompę szeregowo oprócz zwiększenia przepływu i uzyskania symetrii? :D

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Jak dla mnie wszędzie tam gdzie wszystkiego jest za dużo to tzw. przerost formy nad treścią. Poza iluminacją rurek i wiatraczków zatracono najważniejsze moim zdaniem komponenty komputera. Myślę, że ten sam efekt odda mocny halogen świecący z obudowy w oczy. Z gustami się nie dyskutuje, ale jak założysz na każdy palec złoty sygnet nie będzie to świadczyło o twojej zamożności tylko o braku gustu lub głupocie . Jak wydasz parę tysięcy na to wszystko to nigdy się nie przyznasz, że jest to złe, głośne i brzydkie o ekologii nie wspomnę. Chłodniej nie będzie może o 2 lub 3 stopnie spadnie temperatura, ale w każdym takim projekcie nie chodzi o to, tylko o pokazanie "smaku" tunningu, a znamy pięknie tunningowane samochody na które nawet nie chce się patrzeć bo aż "kują" wstrętem i odrazą wykonania. Pozdrawiam i dla mnie powtarzam dla mnie nie o to chodzi w ładnym wyglądzie. Przepraszam jeżeli ktoś poczuł się urażony, wyraziłem jedynie swoją własną opinię. 

Link to post
Share on other sites

Myślałem o wyeksponowaniu komponentów komputera a w tym projekcie poza dużą ilością płynu i światła nic innego nie widać. Serce komputera czyli płyta wogóle nie widoczna, a karta pionowo zasłania wszystko.  Sam backplate i "jakieś" logo. Tobie może się podobać, ale dla mnie więcej nie znaczy lepiej. Dlatego napisałem za dużo. Rurki wywalone do przodu bez sensu jak i reszta, 2 wskaźniki przepływu również bo jak płynie to płynie a jak zgasisz oświetlenie czaru nie będzie. To oczywiście moje subiektywne odczucie. Szkoda, że jeszcze nie słychać tego zestawu pod obciążeniem, ale jak myślę to chłodzenie jest dla samego siebie, a nie efektywności działania. Jak skończę swój normalny projekt jeszcze bez customa to zarzucę i zobaczysz o co mi chodzi. Sprzęt masz kolega za kilkanaście tysięcy, mój będzie o wiele tańszy, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Pozdrawiam

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Brawo. Nie oczekiwałem pochwalnych peanów i hymnów. Z założenia to miał być po prostu komputer. Nie dzieło sztuki. Ustosunkuję się po pracy. Teraz nie mam jak. Jedno pytanie. Budujesz na identycznej obudowie? 

 

Edit : A już myślałem, że znowu będzie wykład o ilości tego, co narobił @wrobel_krkna mojego Strixa.... 

Ok. Postaram się koledze wyjaśnić trochę, przedstawić swój punkt widzenia i zapatrywania na to wszystko. Umówmy się tylko, że sprawę kosztów pomijamy. To każdego indywidualna sprawa, na co wydaje swoje pieniądze i ile. To, że ten zestaw kosztuje od cholery i ciut ciut, to wiadomo. Ale nie mam na względzie wywoływania w kimś zazdrości czy oczekuję podziwu. Nic z tych rzeczy. Ot, komputer i tyle.

Sprawa wyeksponowania serca komputera, jak to ładnie ująłeś - szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie innego montażu ani płyty głównej w tej obudowie, ani karty graficznej. Przeglądałem mnóstwo zdjęć z konfiguracjami tej obudowy jak i filmiki. Jeśli pofatygowałeś się również do tego, to powiem Ci, że niektóre to dopiero były odpustowe dzieła, ale również....i dzieła sztuki. Tego ostatniego nie miałem zamiaru tworzyć. Jeśli widzisz w tym to pierwsze - ok. Twoja wola. W skrócie - nie da się bardziej wyeksponować płyty głównej w tej obudowie. Światełka? No cóż. Są. Niezbyt nachalne wg mnie. Takie już są. Ja tego nie projektowałem. Na chłodniach są zwykłe wentyle. Nie podświetlane. A co konfig, to każdy dawał tam praktycznie różne neonki. Powiesz, że równie dobrze można było dać bez oświetlenia, skoro tak Cię to mierzi. Ok. Ale w takim razie po cholerę mi wtedy ta obudowa. Można zamknąć wszystko w zwykłej budzie, obitej z czterech stron blachą, i też będzie działać. Prawda? Dwa wskaźniki przepływu? Na pewno dobrze się przyjrzałeś? Bo jest zamontowany tylko jeden flowNext z Aquacomputer. I to wszystko. Rurki do przodu......no tak jakoś mi się to uwidziało. A jak inaczej? Jak każdy praktycznie zrobić wyprowadzenia do tyłu? I ciągnąć gdzieś zza ścianki do bloku? Z dołu? Chciałem uniknąć bajzlu z tyłu. Żeby powietrze z chłodnic jeszcze ich nie podgrzewało dodatkowo. A poza tym, pole do manewru jest. Więc można coś zmienić. Efektywność - chcesz sam się przekonać? Dam Ci dostęp przez teamviewer i się przekonasz. O ile w kwestii budowy całego chłodzenia wodnego jestem pionierem, to w kwestii efektywności raczej zdałem egzamin celująco. Ale przecież sam siebie oceniać nie będę. Widzę po temperaturach, co ten build potrafi. Jeśli coś będzie źle, będę kombinował, jak to ulepszyć. 

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites

Domyśliłem się, że koledze chodzi o wskaźnik przepływu na bloku GPU jako drugi. No cóż. Założony głównie dla efektu wizualnego. Nie każdemu musi się podobać. Jest, działa, koniec, kropka.

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...