Skocz do zawartości

Netbook Asus Eee PC - zwiecha podczas ładowania systemu


Recommended Posts

Witam, otóż problem jest następujący: Kolega z pracy dał mi netbooka z prośbą abym mu go sformatował i na nowo system zainstalował, ponieważ w chwili obecnej napotyka na problem że mu się system nie ładuje. Razem z netbookiem dał mi napęd zewnętrzny.

Po ustawieniu w biosie, aby system uruchamiał się z płyty i zapisaniu zmian, wszystko idzie zgodnie z procedurą do pewnego momentu. Próbowałem dwa różne systemy operacyjne i w każdym przypadku jest to samo.

W przypadku systemu Windows Xp na ekranie wyświetla się niebieski ekran Instalator systemu Windows po czym gaśnie i pozostaje czarny ekran z migającym myślnikiem w górnym lewym rogu ekranu i tak miga w nieskończoność.

W przypadku systemu Windows 7 Starter sytuacja wygląda podobnie z tym że na dole ekranu wyświetla się szary pasek z informacją że system Windows ładuje pliki i proszę czekać. No i po załadowaniu wyświetla się napis Microsoft Corporation z takim pustym prostokątem. Wewnątrz tego prostokąta powinna lecieć przerywana kreska (znak że się ładuje), ale nic nie leci, bo po prostu w tym momencie się zawiesza.

 

Specyfikacja netbooka z tego co mi się udało wyczytać w Biosie:

Procesor Intel Atom 1.6Ghz

Pamięć RAM 1GB DDR2

Grafika zintegrowana

Dysk HDD 160GB jakiś Seagate

0f526b3b9c25bdefm.jpg

 

Poniżej zamieszczam jeszcze filmy z tego co opisałem powyżej (czyli jak to mniej więcej wygląda podczas prób uruchomienia instalatorów Windows Xp i 7 starter).

 

 

Czy jest ktoś coś w stanie pomóc lub doradzić?

 

 

Link to post
Share on other sites

Wymień bateryjkę BIOSu bo wg niego jest 2002 rok. No i go wyczyść bo jest tak brudny, że nic nie widać. Szkoda, że zanim nie zacząłeś formatować dysk nie sprawdziłeś go pod kątem uszkodzenia, dla mnie pasuje to na padnięty dysk.

Edytowane przez BlackCoffe
Link to post
Share on other sites

Też wydaje mi się że padnięty dysk. Jeszcze się wtrące co do wyboru OS, win XP na dzień dzisiejszy jest już prawie nieużywalny, win 7 na tym sprzęcie nawet w wersji Starter i na dysku SSD będzie ledwo działał. Nie wiem do czego ma być używany, ale jeśli po prostu przeglądanie internetu to polecam jakiegoś lekkiego linuxa np. Lubuntu 18.04 32-bit.

Link to post
Share on other sites

Laptop nie jest mój, więc przekażę koledze informacje że prawdopodobnie jest to dysk,a potem w zależności jakie on podejmie decyzje czy go będzie chciał wymienić ten dysk i tą baterię od razu, zobaczymy.

Natomiast co do czyszczenia laptopa. Wewnątrz owszem mogę wyczyścić, ale na zewnątrz to przepraszam bardzo, ale ktoś mi daje sprzęt w takim stanie to oznacza że wogóle nie szanuje sprzętu. Trochę go tam przetarłem, bo filmik był nagrywany zanim go przeleciałem ścierką.

Windows Xp wiem że już praktycznie nieużywalny, ale tak chciał ten znajomy więc zgodnie z życzeniem chciałem mu go tak wyszykować, ale niestety.

Pogadam z kolegą i ewentualnie odezwę się później co dalej z tym nerbookiem.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy będzie się opłacało kupować do tego lapka nowy dysk czy nie lepiej będzie kupić używany laptop. 


Możesz jeszcze ściągnąć jakąś wersję Live jakiegoś linuksa, wypalić ją na płycie bądź zainstalować na pendrive'ie, ustawić by lapek z niej startował i tak sprawdzić stan i lapka i dysku. 

Edytowane przez BlackCoffe
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...