Skocz do zawartości

Bezproblemowa płyta AM4 pod Windows 7.


Recommended Posts

Ostatnio rozważałem wymianę swojego i5-3570 na i7-3770, ale ich ceny są co najmniej kuriozalne i już wiem, że na razie taka wymiana nie ma absolutnie żadnego sensu. W związku z tym zacząłem się zastanawiać nad unowocześnieniem swojego blaszaka (konfiguracja w stopce).

Z różnych względów i wykorzystywanego oprogramowania potrzebny jest mi Windows 7 (10 mogę ewentualnie zainstalować na osobnym dysku). Niestety ze względu na politykę M$ obsługa nowszych sprzętów w Windows 7 jest dość problematyczna i jego instalacja, to różne kombinacje.

Czy istnieje sensowna płyta AM4 pod Ryzena, na której nie będzie problemu z instalacją standardowego Windowsa 7 bez żadnych jego modyfikacji?  Na razie zakładam, że będzie tam siedział maksymalnie R5 3600, albo R7 1700 jeżeli trafi się jakiś w fajnej cenie.

Z góry dziękuję za pomoc :)

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Płyta główna tu Ci zbyt wiele nie pomoże, Ryzen po prostu nie wspiera Win7 (i vice versa). Generalnie też używanie wycofanego już nie wspieranego Win7 to też średni pomysł zwłaszcza jeśli zależy Ci na bezproblemowym użyciu kompa. 

 

Jeśli to nie tajne jakie to oprogramowanie które musi być na Win7? Obciąża znacznie komponenty? Czy to po prostu jakiś firmowy/mały program co działa tylko pod win7?

 

Bo jeśli tak by było to może Twoim rozwiazaniem jest postawienie kompa na Win 10 i stamtąd postawienie wirtualnej instancji z zainstalowanym Win7. 

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Jeśli potrzebujesz więcej wydajności wielowątkowej bez wydawania większej sumy to rozważ przesiadkę na i7 2600/2600K lub Xeona E3 4R/8W. Ostatnio sprzedałem swojego 2600K za 280zł, popisałem trochę z nabywcą i jest bardzo zadowolony (poprzednio i5-2500K, też miałem taką przesiadkę 2,5 roku temu).

Windows 7 na AM4 jest możliwy jednak "problematyczny" jak sam zauważyłeś i w razie jakichkolwiek problemów może być problem ze znalezieniem rozwiązania (w przypadku inteli podobnie od 6. albo 7. generacji poprzez brak oficjalnego wsparcia). Ewentualnie maszyna wirtualna jak wyżej ale to bardziej półśrodek niż rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites
Czy to po prostu jakiś firmowy/mały program co działa tylko pod win7?

Niestety to jest firmowe oprogramowanie, które wywala się pod Win 10. Mam też AutoCada 2010, który ma problemy z działaniem na Win 10, a Autodesk olał sprawę i spuścił klientów na bambus. Dostałem do nich informację, że jak chcę korzystać z Autocada, to muszę kupić nowszą wersję. Najtańszy AC 2014 wspierany przez Win 10 kosztuje skromne 5000-6000 zł netto :cry:

 

 

Jeśli potrzebujesz więcej wydajności wielowątkowej bez wydawania większej sumy to rozważ przesiadkę na i7 2600/2600K lub Xeona E3 4R/8W. Ostatnio sprzedałem swojego 2600K za 280zł, popisałem trochę z nabywcą i jest bardzo zadowolony (poprzednio i5-2500K, też miałem taką przesiadkę 2,5 roku temu).

Wymiana i5 3570 na i7 2xxx, czy 3xxx na początku wydawała mi się niezłym pomysłem, ale niestety nie ma to większego sensu, bo przyrost wydajności będzie żaden, albo znikomy. Stąd właśnie pomysł z wymianą na jakiegoś Ryzena.

 

 

Jak będziesz szukał czegoś z intela, to mam na sprzedaż za grosze MSI Z270 Gaming M3

Dzięki, ale ceny procesorów są oderwane od rzeczywistości.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

 

 

Niestety to jest firmowe oprogramowanie,

jakież to? jeśli to nie tajemnica?

 

 

 

Najtańszy AC 2014 wspierany przez Win 10 kosztuje skromne 5000-6000 zł netto
To jakaś mała firemka? Ponegocjuj z dystrybutorem...  kiedyś pracowałem w takiej niewielkiej firmie i miałem to samo z Solidem , trzeba było w końcu przeskoczyć na nową wersję z uwagi na upgrade sprzętu, a firma jako-taka nie zarabiała na tym oprogramowaniu wielkich sum, po negocjacjach skończyło się na 1/4 ceny wyjściowej, ze wszystkimi da się dogadać. 
Link to post
Share on other sites

Tak jak wskazuje Pendzel, firmy często schodzą z ceny jak się do nich "zagada" więc warto spróbować.

 

No ale jeśli to na firmowe potrzeby to kupić fajną nową maszynkę na gwarancji i postawić na tym wirtualna maszynę. Takich strat już na tym nie ma jak kiedyś.

 

Ja bym powiedział że kupowanie starej platformy kompatybilnej z softem to półśrodek - czemu ? - stary sprzęt, bardziej prawdopodobny że padnie ze starości, brak gwarancji, a przestój dla firmy to straty. 
 

Także targuj się, a jak się nie uda to VM  :)

Link to post
Share on other sites

 

 

jakież to? jeśli to nie tajemnica?

Oprogramowanie jest napisane pod naszą firmę.

 

 

To jakaś mała firemka? Ponegocjuj z dystrybutorem...

AC 2010 mam swojego, którego odkupiłem od pracodawcy, przy okazje wymiany oprogramowania, za dość śmieszną kwotę. Wykorzystuję go do robienia prywatnych projektów i czasem, żeby sobie dorobić. Obecnie Autodesk nie ma już wieczystych licencji, jest tylko subskrypcja.

 

 

No ale jeśli to na firmowe potrzeby to kupić fajną nową maszynkę na gwarancji i postawić na tym wirtualna maszynę.

To jest mój prywatny komputer, na którym zdarza mi się pracować, choćby musiałem to robić podczas ostatniej pracy zdalnej. W pracy mam normalnego desktopa.

 

 

Także targuj się, a jak się nie uda to VM

Chyba nic nie robiłeś w AC2010 pod VM.

Link to post
Share on other sites

 

 

Wymiana i5 3570 na i7 2xxx, czy 3xxx na początku wydawała mi się niezłym pomysłem, ale niestety nie ma to większego sensu, bo przyrost wydajności będzie żaden, albo znikomy

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Ze względu na wyższe zegary i więcej wątków przyrost wydajności będzie ujemny, nie da się tego ukryć.

Niestety jeśli potrzebujesz windowsa 7 i nie chcesz żadnych komplikacji to i7 4R/8W to jest max. Możesz ewentualnie poszukać czegoś na Xeonie ale trzeba się liczyć z tym że wydajność pojedynczego wątku będzie niższa. A np. w takim AC2010 chyba słabo z wielowątkowością.

Link to post
Share on other sites

Jedno tylko pytanie do autora: instalowałem W7 zarówno na Ryzen 5 2600/x jak i R7 3700x i żadnych problemów (pomimo oficjalnego braku wsparcia dla tego systemu) - i to na 2 różnych płytach od Asusa (Strix X470-F, Prime X570-P). Czy Twoj soft gryzie się jakoś z Ryzenem?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Soft się z Ryzenem nie gryzie. Szukam płyty, na której bez problemu zainstaluję Win7 bez tworzenia specjalnych instalek ze sterownikami, a później bez problemu da się zainstalować sterowniki. Tak więc nie ma tu żadnej filozofii.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Ostatnio składałem znajomym komputer na am4 i wszystko działało na starym systemu prócz właśnie USB czyli myszka i klawiatury nie działa. Jak jest potrzeba instalacji w7 to wystarczy samemu zrobić instalke dodając sterowniki usb3 a obraz systemu najlepiej swój, bo z neta to niewiadomo jakie"witaminki" będą zainstalowane.

Ale z drugiej strony żeby wykorzystać potencjał nowej maszyny w10 by był bardziej odpowiedni.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...