Skocz do zawartości

Upgrade RAMu do 16 lub 32 GB


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez blueish_eyez,

Recommended Posts

Tak jak w tytule - przyszła pora na upgrade pamięci RAM.

Komputer w aktualnej postaci wyglada tak:

 

Zalman Z3 Plus

CM G650M

i5 4690k

Gigabyte GTX 970 Windforce

MSI Z97-G43

Goodram 2x4GB 1866Mhz CL9 Play

Liteon iHAS122 SATA

Seagate 1TB HDD

Samsung Evo 860 1TB

 

Chciałbym dołożyć nieco RAMu - myślałem o 16 GB ale nie wykluczam 32 GB nawet w tej chwili lub niedalekiej przyszłości. Jakie kości będą dobrze pasowały do tego zestawu?

Link to post
Share on other sites

Przeglądarka i WoW? 16 GB to minimum? Skoro teraz masz zapchane 8 GB, to 16 będzie aż nadto, więc daj sobie spokój z 32.

 

Zresztą jak chcesz kupić 32 GB, skoro masz pamięci DDR 3, tego już nie ma w sklepach, a nawet jak już gdzieś znajdziesz, to cena będzie taka sama jakbyś wymienił całą platformę :)

Link to post
Share on other sites

Szukaj raczej używanych, nowych DDR 3 nie ma co kupować. 

 

32 GB do Twoich zastosowań myślę że szkoda wydawać, warto te 150- 250 zł zachować na poczet upgrade platformy. 4 gołe rdzenie zaczną dawać w kość coraz bardziej. Zwłaszcza jak soda słusznie zauważył szarpanie się na 2x16 albo 4x8 to pewnie połowa platformy z Ryzenem na pokładzie :D

 

Twoja płyta główna ma 4 sloty na RAM. Po taniości mógłbyś dobrać taki sam zestaw 2x4 GB 1866Mhz CL9

Edytowane przez Didox
Link to post
Share on other sites

Jak już kup zestaw 2 x 8, swoje sprzedaj. Więcej jak 16Gb do Twoje sprzętu aż nadto. Ewentualnie myśl nad zmianą procka na i7. Oczywiście pod warunkiem że nie chcesz zmieniać całej platformy. Wbrew pozorom za swój komp dostałbyś w miarę przyzwoite pieniądze.

Edytowane przez Alcedo1
Link to post
Share on other sites

Szukaj już szybsze moduły, np. G.Skill TridentX 2400MHz CL10

 

 

Dodam jeszcze że miałem płytę MSI Z97-G43 i płyta ma fatalny układ audio, niby jest to nie najgorszy kodek bo Realtek ALC892, a dźwięki są straszne płytkie jak by to był jeszcze bardziej budżetowy kodek typu Realtek ALC887, producent musiał tam ostro przyoszczędzić xD, dlatego polecam do tej mobo dokupić sobie jakąś dźwiękową pod pci / pci_e x1, za nie wielką kwotę kupisz a powinna być sporo lepsza od tej fabrycznej zintegrowanej :D

Link to post
Share on other sites

 

 

Zwłaszcza jak soda słusznie zauważył szarpanie się na 2x16

Pewnie nawet nie ma DDR3 16GB w jednej kości, żeby zrobić 32GB w dwóch kościach.

 

32GB jest tak potrzebne, że te dodatkowe 16GB nigdy nie zostanie nawet liźnięte przez ten komputer w tych zastosowaniach.

Link to post
Share on other sites

Ok, ma to sens co mówicie :)
Czyli w takim wypadku 4x4 jest najbardziej budżetowe i najrozsądniejsze, ewentualnie 2x8. Po 32 nie ma co się szarpać.

Pewnie pójdę w te zlinkowane Tridenty. Zastanawiam się tylko jakie może być ryzyko brania używek, czy jednak lepiej dla spokoju ducha te 2x8 po 550?

Link to post
Share on other sites

Ok, ma to sens co mówicie :)

Czyli w takim wypadku 4x4 jest najbardziej budżetowe i najrozsądniejsze, ewentualnie 2x8. Po 32 nie ma co się szarpać.

 

Pewnie pójdę w te zlinkowane Tridenty. Zastanawiam się tylko jakie może być ryzyko brania używek, czy jednak lepiej dla spokoju ducha te 2x8 po 550?

Akurat używki ramu to najmniejsze ryzyko. Jest to element praktycznie nie psujący się. Moim zdaniem lepiej 2 x 8 niż 4 x 4. Pomyśl nad zmianą na i7. Sprawdz czy Twoja płyta wspiera te ramy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wybacz szczerość ale pakowanie takiej ilości pieniędzy w DDR3 jest moim zdaniem głupotą. Już pomijam kwestię kupowania ramu na zapas ale najlepiej zrobisz jeśli dokupisz Goodram 2x4GB 1866Mhz CL9 Play, używane i najlepiej dokładnie taki sam model jak już masz. To chyba te:

https://allegro.pl/oferta/ddr3-goodram-play-8gb-1866mhz-9609309287

Możesz też sprzedać te co masz, dołożyć i kupić 2x8gb jak ktoś już wyżej Alcedo1 pisał.

 

 

wolałbym uniknąć sytuacji 4x4 GB

Można wiedzieć czemu?

Link to post
Share on other sites

A sprawdzasz każde jedne memtestem?

 

W sumie to pamięci działały i z kompem nic się nie działo, więc olałem sprawę. Niedługo potem kumpel odkupił ode mnie całego kompa z tymi pamięciami i też nic się nie żalił, ale nie wiem co z nim później zrobił.

Link to post
Share on other sites

Trzeba było je zwrócić. Nieuczciwy sprzedawca zawsze się trafi. Mi się jeszcze nie przydarzyło kupić uszkodzone używki a było tego trochę.

Normalny człowiek dziadostwa nie sprzedaje, trafiłeś na łajzę i tyle. Trzeba nie mieć szacunku do siebie by coś takiego sprzedać.

Link to post
Share on other sites

Niektóre używane pamięci są z gwarancja wieczystą, poszukaj takiej oferty/aukcji żeby była sprzedaż z dowodem zakupu.

 

Sam teraz sprzedaje DDR3 właśnie z gwarancją ale niestety jako komplet z prockiem więc sie nie zaoferuję. Ale jak szukałem/porównywałem ceny to widzialem troche ofert własnie z dowodem zakupu/gwarancją producenta także pewnie znajdziesz coś w swojej okolicy.

Link to post
Share on other sites

 

 

Normalny człowiek dziadostwa nie sprzedaje, trafiłeś na łajzę i tyle. Trzeba nie mieć szacunku do siebie by coś takiego sprzedać.

 

A może po prostu sprzedający nie wiedział o tych błędach? Skąd w ogóle biorą się błędy w pamięciach, samemu trzeba coś nagrzebać, czy mogą się po prostu zepsuć?

Link to post
Share on other sites

 Pomyśl nad zmianą na i7. 

 

pamiętam że na tej płycie dotknąć się nie dało radiatorów palcem gdy obciążyłem tam i7-4790K, 

 

więc tak średnio bym powiedział, chyba że zrobi dobry nawiew na sekcję :o

Link to post
Share on other sites

pamiętam że na tej płycie dotknąć się nie dało radiatorów palcem gdy obciążyłem tam i7-4790K, 

 

więc tak średnio bym powiedział, chyba że zrobi dobry nawiew na sekcję :o

Jak nie będzie szalał i weźmie wersję non-k to tragedii nie będzie. Oczywiście i7 będzie mocniej obciążać sekcję zasilania i warto rozważyć (tak jak słusznie zauważyłeś) jakieś dodatkowe bajery poprawiające odprowadzanie ciepła. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

A sprawdzasz każde jedne memtestem?

Po zakupie używanych pamięci za większą sumę to normalna procedura. Jak kupujesz używany dysk to nie sprawdzasz mu SMARTa bo jak działa to wszystko OK?

 

 

Normalny człowiek dziadostwa nie sprzedaje, trafiłeś na łajzę i tyle

Ludzie nie takie wałki robią i póki interes się kręci to będą robić dalej. Pieniądze > moralność to nic szczególnego w tych czasach.

 

 

Niektóre używane pamięci są z gwarancja wieczystą, poszukaj takiej oferty/aukcji żeby była sprzedaż z dowodem zakupu.

Tylko zdecydowana większość tych gwarancji "wieczystych" przysługuje tylko pierwszemu właścicielowi, wystarczy poczytać warunki największych producentów. Jeśli któryś honoruje zobowiązania wobec np. trzeciego właściciela to poproszę o namiar :D

 

 

A może po prostu sprzedający nie wiedział o tych błędach?

Takie sytuacje też się pewnie zdarzają. Błędy pamięci wychodzą raczej dopiero przy dużych obciążeniach więc przy lekkiej, biurowej pracy łatwo je przeoczyć.

 

 

Skąd w ogóle biorą się błędy w pamięciach, samemu trzeba coś nagrzebać, czy mogą się po prostu zepsuć?

Najczęściej to wady fabryczne, błędy QC itp. wychodzą na jaw dość szybko (pierwsze miesiące pracy). Długotrwałe użytkowanie w niekorzystnych warunkach to inna para kaloszy np. obudowa typu piekarnik lub OC.

Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko zdecydowana większość tych gwarancji "wieczystych" przysługuje tylko pierwszemu właścicielowi, wystarczy poczytać warunki największych producentów. Jeśli któryś honoruje zobowiązania wobec np. trzeciego właściciela to poproszę o namiar :D

Nie wiem jak to działa, ale co powiesz na taki przykład?

 

Idę do sklepu stacjonarnego, biorę pamięci i dostaję paragon. Po pół roku sprzedaję pamięci, bo wyszła najnowsza platforma z nową generacją pamiątek. Do sprzedawanego RAMu daję paragon nowemu właścicielowi. U Czesia (nowy właściciel) jednak zepsuły się po pół roku. Oddaje je na gwarancję. Przyjmą mu czy nie?

Link to post
Share on other sites

Dlatego dziwią mnie przepisy (nie mieszkam w PL), że gwarancja przysługuje tylko na pierwszego właściciela. A jak pamięci do serwisu zaniesie wujek?

- będą żądali okazania dowodu osobistego?

- nie przyjmą, bo dane osoby na fakturze ze sklepu internetowego nie zgadzają się z danymi osoby zgłaszającej wadę?

 

Mama przynosi przedmiot, bo syn w szkole:

- Nazwisko się zgadza, ale imię nie. Niestety, nie możemy przyjąć.

 

Wujek robi prezent chrześniakowi. Wyjechał do Hameryki. Sprzęt się psuje i pozamiatane. Nie ma możliwości oddania na gwarancję, bo wujek za przylot do PL w celu zaniesienia RAMu do serwisu żąda kosztów biletu lotniczego w wysokości 3000$.

 

A jak to jest w innych krajach?

Nie ważne kto kupił, ważny jest tylko paragon i tyle. Nie ma czegoś takiego jak wypełniona karta gwarancyjna przez sprzedawcę (nikt tego nie wypełnia), ważny jest paragon i tyle.


 

 

Oczywiście i7 będzie mocniej obciążać sekcję zasilania

Jak może mocniej obciążać sekcję, jak ma identyczne TPD?

i7 może być mniej prądożerny. Jeśli i5 w jakimś zadaniu (grze) idzie na 100%, a i7 w tym samym zadaniu będzie obciążony w 70% (bo bardziej wydajny), to pobierze mniej mocy przy tym samym TPD.

Link to post
Share on other sites

Paragon paragonem, ale producenci często stosują trick typu " zarejestruj produkt i przedłuż gwarancje" i wtedy już po ptakach. Jeśli ktoś tego produktu nie zarejestrował (czyli nie podał swoich danych) to gwarancja obowiązuje osobę, która posiada paragon.

 

Co innego kupić produkt w sklepie stacjonarnym, a co innego przez internet. W sklepie dostaniesz paragon, przez neta dostaniesz fakturę na Twoje dane, które podałeś przy składaniu zamówienia, jeśli jest to duży sklep typu x-kom, media expert itd. 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...