Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Big Navi / Navi 2 / RDNA2


Recommended Posts

Czas chyba zacząć temat o nowych GPU AMD. Mam nadzieję, że nie podzielą losu rodziny karty z mojego poorzednigo tematu :D

Prezentacja kart zapowiedziana jest na 28.10.2020 roku.

D1cE8xA.jpg

Pierwsze niby to navi2 zdjęcia pokazują kartę z prawdopodobnie 16gb gddr6 Samsunga (14000mhz a może 16000mhz). Sugeruje to szynę 256bit. A może nic nie zrozumielismy i są to 2gb kości i karta ma do 32gb. Nie wiemy czy wszystkie miejsca na pamięci są zajęte. 2 złącza zasilania 8pin pcie.

 

Teoretycznie karty powinnpowinny być produkowane w poprapoprawionym procesie technolotechnologicznym 7nm+, ma to prprzyniesc jeszcze bardziej poprawiona efektywność energetyczną układów. 

 

Slyszalem, też plotkę, że AMD zostalozostało zaskoczone 320W nowych rtx'ów i obecnie intensyintensywnie pracuje nad podniesieniem TDP swoich kart do 300w+ ;P

PxekEfV.jpg

Zobaczymy co się stanie. Nurtuje mnie pytanie czy 28.10 zobaczymy tylko prezentację czy może ktoś tą karte dostanie do jakiegoś testowania.

Nie wiadomo też kile będzie kart, dawno temu była mowa o 3 różnych GPU RDNA2.
 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

Mam nadzieję, że nie podzielą losu rodziny karty z mojego poorzednigo tematu

 

Też mam nadzieję, że teraz się uda. Jak się przyjrzeć całęj historii kart AMD/ATI to przecież były naprawdę udane serie kart i te trochę gorsze też się trafiały. 5600/5700 jest bardzo dobrym chipem, tylko chyba stery kuleją. Ale np Polaris - wg mnie bardzo udana seria gpu.

 

Ale skoro rdna2 ma być w konsolach nex-gen, to coś mnie łamie w kościach, że to może się udać tym razem ...

Link to post
Share on other sites

 5600/5700 jest bardzo dobrym chipem, tylko chyba stery kuleją. 

 

 

I po co ciągle ktoś powtarza te bzdury , problemy były na początku roku i to u promila użytkowników. 

Ja od marca jestem szczęśliwym użytkownikiem Navi ,nie uświadczyłem problemów ze sterownikami .

Miejmy nadzieje że z big navi już na początku nie będzie jakiś zgrzytów . Ale ja jeszcze przez jakiś czas zostanę przy moim RX5700 ;)

Nigdy na premierę nic nie kupuje  :menda:

Link to post
Share on other sites

AMD jest coś bardzo cicho, że tym razem zrobią dobre karty w wyższym segmencie niż 5700xt, coś na poziomie nowego rtx 3080, gdzieś tam czytałem ze NVIDIA nie szalała z cenami bo oni podejrzewali AMD, że wyskoczą z podobną jakością, ale zobaczymy. Nam użytkownikom konkurencja tylko może pomóc, a jeszcze Intel coś tam przebąkuje o GPU.

Link to post
Share on other sites

 

 

problemy były na początku roku

 

Problemy były i to całkiem długo. Ja miałem niektóre bolączki nawet na Polarisie. W zasadzie dopiero drv. 20.8.3 można śmiało uznać za dobre.

 

 

 

i to u promila użytkowników.

 

Wszystko chyba zależało na jakiej mobo był zamontowany gpu, przy jakim cpu, a nawet jakiego systemu się używało i oprogramowania. Dlatego amd tak długo bujałą się z problemami, bo ciężko było zdiagnozować. Dopiero dodanie raportowania wyjątków i tzw crash defendera bardzo przyśpieszyło rozwiązanie problemów.

Link to post
Share on other sites

Problemy były i to całkiem długo. Ja miałem niektóre bolączki nawet na Polarisie. W zasadzie dopiero drv. 20.8.3 można śmiało uznać za dobre.

 

 

 

 

Wszystko chyba zależało na jakiej mobo był zamontowany gpu, przy jakim cpu, a nawet jakiego systemu się używało i oprogramowania. Dlatego amd tak długo bujałą się z problemami, bo ciężko było zdiagnozować. Dopiero dodanie raportowania wyjątków i tzw crash defendera bardzo przyśpieszyło rozwiązanie problemów.

Nie ma co drążyć tego tematu ponownie ;)  Wcześniej miałem Polarisa RX 580 i też zero problemów .

Winowajcą problemów często też były same CPU AMD ryzeny 1 i 2 zwłaszcza przy dziwnych ścinkach ;) , kable DP itp, itd 

Temat sterowników już dawno nie aktualny  8-)

Link to post
Share on other sites

Skorzystam z tego, że karty AMD jeszcze nie zostały zaprezentowane i wyręczę wielu użytkowników od komentarzy. A więc nie komentujcie już po prezentacji poniższymi stwierdzeniami, bo ja je już tutaj wypisuję:

 

- Teraz tylko czekać na testy.

- Ja poczekam na testy.

- Ciekaw jestem ja wypadną w testach.

- Ciekawe kiedy zobaczymy testy.

- Czekamy na testy nowych kart.

- Trzeba tylko czekać na testy.

- Wie ktoś kiedy będą testy?

- Lepiej poczekaj na testy.

 

Tak więc dzięki temu odpadnie kilkadziesiąt komentarzy "odkrywców", którzy po prezentacji odkrywają, że najlepiej jest... poczekać na testy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cos cicho u @Erna w temacie to trzeba dorzucic garsc ploteczek. 

 

Niezidentyfikowany Radeon pojawil sie w bazie wynikow AotS. W tescie 4K, preset graficzny crazy karta wykrecila podobny wynik co stockowy RTX 2080TiPrzypomne tylko, ze finalowe (obecne) wyniki RX 5700XT oraz RTX 2070S sa bardzo zblizone do siebie wiec ta konkretna "gra-benchmark" potrafi wykorzystac wszystkie dobrodziejstwa architektur obu firm (czytaj = to nie jest juz tytul "radonolubny"). 

 

tOfBHAY.jpg

 

 

A tutaj tescik, gdzie pojawia sie RTX 3080 (4K @crazy). Roznice w wynikach Turinga wzgledem poprzedniego screena wynikaja m.in. z roznic w platformie (9900k vs 10900k).

 

h1OMXQd.jpg

 

Nowy Amper szybszy od stockowego 2080Ti o ~40% oraz odpowiednio ~28% od mocno kreconego.

 

Pytanie zasadnicze brzmi: NIE czy tj BigNavi, tylko ktore tj BigNavi (konkurent 3070 czy 3080)?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Wrobel czyli mowisz, ze bedzie powtorka z premiery Vegi: v64 zylowany na sile, zeby dogonic 1080 i praktycznie wolniejszy od niego o kilka %, ale wraz z v56 szybszy od 1070... stad mielismy 1070Ti.

 

Moim zdaniem wlasnie zapowiada sie cos kompletnie innego, bo tym razem Czerwoni ostro cisna z TDP ale w druga strone. Zwroc uwage, ze na kazdym slajdzie AMD sie chwali dwukrotna poprawa wydajnosci na Wat przy przejsciu z RDNA1 na RDNA2. Jezeli dodatkowo przypomnimy sobie premierowy cyrk z biosami przy RX 5600 XT (magicznie +10% do wydajnosci samym tylko poluzowaniem kaganca pradowego) to moze sie okazac, ze wszechobecna cisza ws. BigNavi w mediach wynika z czegos innego niz wszyscy sugeruja ("wstyd, ze nie ma czego pokazac"). Kraza plotki, ze Czerwona Rebelia zostala zaskoczona bardzo wysokim TDP przy premierze Ampera (300W+) i teraz na gwalt sprawdzaja na ile mozna ponownie zluzowac kaganiec pradowy w BigNavi zeby jeszcze referencyjne chlodzenie ogarnelo...

Link to post
Share on other sites

Dzień dobry AMD Navi 2. Cooler wygląda na niecrapowy :D

 

jGr7Yez.jpg

 

Karta jest też w fortnite 

 

TYzeFro.jpg

 

DFwOG6D.jpg

 

O! nie zablokowali przepływu powietrza jak w VII

 

zV3eTOU.jpg

 

hmmmmmmmmmm!?!?!?

 

UDObbWO.jpg


Kolejna galeria

https://hothardware.com/photo-gallery/NewsItem/52845?image=big_power.jpg&tag=popup

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...