Skocz do zawartości

Dysk jako archiwum zdjęć + dysk do przenoszenia danych


Recommended Posts

Cześć wszystkim! 

Tak jak w temacie- od jakiegoś już czasu zbieram się do kupna dysku (a może dwóch?) dzięki któremu będę mógł zajmować się następującymi sprawami: 

 

1. Będę mógł przechowywać rodzinne zdjęcia. Dotychczas były zgrywane na kilka pendrive'ów w domu co nie wzbudzało mojego zaufania jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli mowa o ryzyku zgubienia któregoś z nich. Zdjęć nie jest specjalnie dużo, około 40GB.

 

2. Potrzebuję nośnika dzięki któremu będę mógł szybko przenosić między urządzeniami po kilka GB dokumentów PDF, word, excel, powerpoint na studiach.(Kopiowanie bazy/giełdy od innych osób). Chciałbym móc też bezpiecznie np. przez 2 lata przechowywać na nim ww. pliki. 

 

Ad. 1. Pomyślałem, że do pierwszego zastosowania nada się dysk HDD. Sprawdziłem ceny zewnętrznych dysków HDD i okazuje się, że aktualnie najłatwiej dostępnymi są dyski 1TB których cena oscyluje w granicach 150-200zł. Nie potrzebuję aż tak dużej pojemności dysku a więc pomyślałem, że mogę spróbować ciąć koszta. 

Na starym PC mam zamontowany dysk ST250DM000-1BD141 ATA Device. Niestety nie jestem w stanie precyzyjnie podać jego wieku, na pewno ma już kilka lat. Czy mógłbym używać go jako dysku do przechowywania zdjęć rodzinnych czy nie jest to najlepszy pomysł? A może nie jest niczym złym trzymanie ich na pendrive? Proszę o wskazówki. 

 

Ad. 2. Wydaje mi się, że do tego zastosowania będzie odpowiedni dysk zewnętrzny SSD. Wybrałem nawet model: PNY Pro Elite SSD 250GB USB 3.1 Gen2 co kosztowałoby mnie około 230zł.

Wielkimi krokami zbliża się jednak czas wymiany laptopa. Czy biorąc pod uwagę ten fakt, nie lepszym rozwiązaniem byłoby zakupienie wewnętrznego dysku SSD i dokupienie do niego obudowy zewnętrznej tak, abym wykorzystywał go jako pamięć zewnętrzną do czasu zakupu laptopa a potem po prostu zamontował go w nim oszczędzając na przyszłych podzespołach? A może do takiego zastosowania nie jest potrzebny mi żaden dysk i wystarczy mi tylko jakiś pendrive 256GB? 

 

Bardzo proszę o komentarze bardziej doświadczonych ode mnie forumowiczów! 

Pozdrawiam 

Edytowane przez axon96
Link to post
Share on other sites

Najlepszym rozwiązaniem tutaj byłoby kupić zwykły dysk SSD SATA 240/256GB np. któryś z polecanych:

http://forum.benchmark.pl/topic/288046-polecane-ssd-na-tlc-2019/?p=2648708

 

Do tego bierzesz obudowę przynajmniej z USB 3.0 np. taką za 30 zł:

https://www.ceneo.pl/56847126

 

Wtedy możesz go używać jako dysku zewnętrznego, a w razie potrzeby włożysz go też do laptopa czy kompa jako wewnętrzny.

Link to post
Share on other sites

Wiadomo pendrive nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dysk SSD - moze wysiąść elektronika, Dysk HDD może uszkodzić się mechanicznie itd.

 

Najważniejsza zasada 3-2-1 przy przechowywaniu danych którą stosuje. Trzy kopie - dwie z nich na różnych nośnikach, a trzecią z nich w innym miejscu.

 

W moim przypadku 1) Dysk na komputerze z którego korzystam, 2) Dysk HDD odpięty i schowany, nie używany do innych celów. 3) Zaszyfrowana i spakowana paczka przechowywana w chmurze. 

 

Raz na jakiś czas dogrywam nowe rzeczy aby zsynchronizować, nie jest to idealny i profesjonalny sposób najpewniej. Ale w sumie wykorzystałem materiały które miałem i były za darmo. Pamiętaj nawet najlepszy nośnik może Cie zawieść więc w ilości kopii siła :D

 

Odp.

ad 1) tak jak pisałem powyzej, mając kilka kopii jeśli któraś z nich padnie od razu zastępujesz kolejną

 

ad 2) motyw z laptopem to z pewnością sprytne rozwiązanie ;) Tylko że w laptopach 256 GB SSD to nic super, i dyski SSD to juz troche standard wiec mozliwe ze taką wymianą nic nie uzyskasz  bo taki dysk juz tam będzie. No chyba ze bedziesz kupował jakiś starszy uzywany model, choć tutaj pewnie i tak bys bral jakis lapek "klasy biznes" który dysk SSD bedzie miał 

 

Jak chcesz przenosić dane i miec je mobilne, zwłaszcza jak to jest kilka GB to wystarczy Ci pendrive renomowanej firmy jak to są dane poufne to z wbudowanym szyfrowaniem żeby byle Kowalski Ci nie otworzył. Lata temu kupiłem Adata 32GB i służy mi do dziś do tych samych celów. Także tutaj dysk ssd to na pewno byłby overkill - nie wykorzystasz teraz, potencjalnie nie wykorzystasz później no i większy kloc do noszenia.  '

 

//edit: co do pendrive nie mówiłeś z jakich korzystasz, ale jak to są jakieś darmowówki, prezenty z konferencji, usb 2.0 po kilka GB niewiadomej marki to nie uzywałbym ich do żadnych celów

Edytowane przez Didox
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak już decydować się na pendrive to coś szybkiego - taki SanDisk Extreme GO bardzo dobrze się sprawdza przy przerzucaniu danych.

 

Ale tak czy siak wtedy będzie potrzebny dysk na zdjęcia i mimo wszystko ja bym wybrał do tego celu połączenie SSD + obudowa, ze względu na szybkość i więcej możliwości względem gotowca.

 

Także jeśli jeśli budżet nie ogranicza to rzeczywiście byłoby lepiej mieć 2 nośniki i wtedy obudowa + dysk (~220 zł za Crucial MX500 250GB z polecanych + Natec Rhino GO, ja bym wziął tu nawet BX500 240GB i wtedy za komplet wyjdzie 170 zł), do tego szybki pendrive SanDisk Extreme GO 64GB (~90 zł) - nie wiem czy są jakieś tańsze alternatywy, ale tego mogę szczerze polecić, bo na co dzień go używam w pracy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

#1.Odnośnie tych zdjęć to niestety żaden pojedynczy dysk czy to SSD czy HDD nie zagwarantuje Ci 100% bezpieczeństwa tych danych, może paść a odzyskanie danych może okazać się trudne albo nieopłacalne. Tutaj najlepszy byłby jakiś mały NAS.

Ew. jeśli budżet nie pozwala to kopia tych danych równolegle na dwóch nośnikach, co jest nieco upierdliwe.

 

#2 Wszystko zależy od urządzeń końcowych na które będę kopiowane te dane, ale jeśli zdołają wykorzystać takie przesyły to można zainwestować w nvme+ obudowa, np. SX8200 pro ~200zł + https://www.x-kom.pl/p/511093-obudowa-dysku-unitek-obudowa-do-dysku-m2-nvme-usb-c.html

 

Obudowę można zakupić u przyjaciół z chin - niewiele gorsze odpowiedniki za sporo niższe kwoty.

 

Tak czy inaczej jeśli są to jakieś ważne dane to proponuję robić ich cykliczną kopię.

Aby nie robić tego ręcznie (bo wiadomo pamięć dobra ale krótka) można skonfigurować sobie soft do automatycznych zrzutów podczas podłączenia takiego dysku/pendriva na danej stacji roboczej.

 

https://www.download.net.pl/jak-tworzyc-automatyczne-kopie-pendrivea-po-podlaczeniu/n/3280/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem! Jestem bardzo zaskoczony tak pozytywnym odbiorem. 

Naczytałem się dzisiaj sporo o przechowywaniu danych i bardzo wiele osób poleca trzymanie danych na kilku nośnikach co faktycznie przemawia do mnie najbardziej. 

 

1. Na swoim starym PC mam dysk SEAGATE ST250DM000 (https://www.morele.net/dysk-seagate-barracuda-250-gb-3-5-sata-iii-st250dm000-407543/). Niestety nie wiem ile ma on lat i na ile nadaje się do takiej funkcji (przechowywanie rodzinnych zdjęć). Jak na razie zgrałem na niego pliki.

Żeby być bardziej pewny o ich bezpieczeństwo należałoby mieć jeszcze jeden nośnik. Z tego co wyczytałem na forach nikt nie poleca przechowywania na pendrive, mało tego, wiele osób przedkłada dyski HDD nad SSD jeśli chodzi o to zastosowanie. W związku z tym jestem skłonny do zakupu jeszcze jednego dysku HDD aby móc używać go do przechowywania kopii zapasowej plików. Tutaj pojawia się nowe pytanie: Jaki dysk HDD wybrać? Czy kupować gotowy zew. dysk HDD czy kupić wew. HDD a do tego obudowę z USB? Za drugą opcją przemawia do mnie prawdopodobnie większa możliwość wyboru w pojemności takowego. Nie zależy mi na dużej ponieważ nie sądzę żebym kiedykolwiek takiej potrzebował, prawdopodobnie 240GB byłoby w zupełności wystarczające. Jak zapatrujecie się na tę opcję i co moglibyście mi polecić? 

 

2. Co do nośnika do szybkiego przenoszenia danych między urządzeniami: Na x-kom jest teraz całkiem niezła promocja na pendrive przez co zacząłem myśleć o nich w zamian za dysk SSD. Mówię o tych egzemplarzach: 

PEN 1. https://www.x-kom.pl/p/126211-pendrive-pamiec-usb-kingston-64gb-datatraveler-100-g3-usb-30.html?_ga=2.91902110.585195533.1599580932-974743742.1597418414&_gac=1.19854026.1599654617.Cj0KCQjw-uH6BRDQARIsAI3I-UdZy2DPP0K-ku35WnB0fd08aV8hRn5V5lvfPk8WgGOtFzv49jHd2jwaAlRLEALw_wcB

PEN 2. https://www.x-kom.pl/p/428775-pendrive-pamiec-usb-samsung-128gb-bar-plus-champaign-silver-300mb-s.html?_ga=2.91902110.585195533.1599580932-974743742.1597418414&_gac=1.19854026.1599654617.Cj0KCQjw-uH6BRDQARIsAI3I-UdZy2DPP0K-ku35WnB0fd08aV8hRn5V5lvfPk8WgGOtFzv49jHd2jwaAlRLEALw_wcB

Myślę, że 64GB w tym celu wystarczyłoby mi. Nie wiem jednak ile wart jest ten pendrive - nie chciałbym żeby to był jakiś plastikowy badziew. Może warto zapłacić za Samsunga 3 razy więcej ale mieć pewność, że posłuży lata (o ile tak jest a nie po prostu bardziej podoba mi się jego obudowa) 

 

Ponownie liczę na pomoc i z góry dziękuję! 

Link to post
Share on other sites

1. Jak HDD to bierz 1 TB, bo różnice w cenie względem mniejszych zazwyczaj są minimalne. Akurat w przypadku HDD gotowce są zwykle tańsze, ale wg mnie zawsze lepiej kupić osobno i mieć możliwość bezproblemowego wyjęcia dysku z tej obudowy. Mimo wszystko wybrałbym SSD, bo w przypadku przenoszenia jest po prostu odporny na wstrząsy i upadki, a z HDD różnie bywa, chyba że ma tylko leżeć w szufladzie, to wtedy nie ma większego znaczenia.

 

2. Pen 1 jest taki sobie, niezbyt szybki, pen 2 to niewiadoma, nie widzę żadnych recenzji na jego temat. Jak chcesz coś sprawdzonego to bierz SanDisk Extreme GO 64GB lub tańszy i trochę wolniejszy Patriot Supersonic Boost XT 32/64GB.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przemyśl archiwum sporządzone na nośnikach DVD.

Od wielu lat stosuję to rozwiązanie poza chmurą i NAS.

Znajduję w internecie dużo różnych opinii na temat płyt- niektórzy narzekają na ich trwałość. Czy Ty, jako użytkownik, nie zauważyłeś żadnych problemów z tymi nośnikami? Na jakich płytach przechowujesz własne dane? Chodzi o firmę i rodzaj płyty. 

Jeśli chodzi o chmurę - z jakiej korzystasz i czy uważasz to rozwiązanie za bezpieczne dla swoich danych?

 

1. Jak HDD to bierz 1 TB, bo różnice w cenie względem mniejszych zazwyczaj są minimalne. Akurat w przypadku HDD gotowce są zwykle tańsze, ale wg mnie zawsze lepiej kupić osobno i mieć możliwość bezproblemowego wyjęcia dysku z tej obudowy. Mimo wszystko wybrałbym SSD, bo w przypadku przenoszenia jest po prostu odporny na wstrząsy i upadki, a z HDD różnie bywa, chyba że ma tylko leżeć w szufladzie, to wtedy nie ma większego znaczenia.

 

2. Pen 1 jest taki sobie, niezbyt szybki, pen 2 to niewiadoma, nie widzę żadnych recenzji na jego temat. Jak chcesz coś sprawdzonego to bierz SanDisk Extreme GO 64GB lub tańszy i trochę wolniejszy Patriot Supersonic Boost XT 32/64GB.

Strasznie dużo osób narzeka na SSD w temacie archiwizacji danych. Mówią o ryzyku ich nagłego zepsucia bez przyczyny i wcześniejszych objawów + drogim i nie zawsze możliwym odzyskiwaniu danych

Link to post
Share on other sites

Axon bez urazy ale internet to odchłań danych tyle ile osób tyle opinii. A też myślę że przedmówcy dobrze nakierowali Cie na to jak zabezpieczyć swoje dane także nie ma co wałkować które lepsze tylko zaimplementować :). Każde z rozwiązań ma swoje słabe strony dlatego chodzi o kilka kopii, różne media na których dane trzymasz, i różne miejsce w których te dane się znajdują.

 

Jeśli chodzi o płyty to wystarczy renomowana marka typu Verbatim, ta ma też w swojej ofercie płyty pokryte złotem, "archive grade dvd's" estymowane na 200 lat. Ale też zwykłe płyty Ci wystarczą kwestia ich należytego przechowywania. Chmura gwarantuje Ci kwestie zwiazane z tym że jak stracisz dobytek - pożar etc. to dane zachowasz, tutaj możesz wykorzystać coś nawet darmowego Google Drive czy OneDrive kwestia dopasowania wielkości pakietu do Twoich danych. W zastępstwie chmury nawet możesz wziąć kopię np na dysku i przechowywać u członka rodziny, skrytce bankowej gdziekolwiek byle nie w tej samej lokacji co pozostałe  :P

 

Opinia dotycząca SSD i przechowywania jest trafna i nie nadaje się do długiego przechowywania danych. Ja osobiście trzymam dane na SSD ale w tym sprzęcie który cały czas pracuje i te dane zabezpieczam własnie kopiami na talerzowcach.  Rodzinne zdjęcia są rzeczą którą ciężko wycenić i rozumiem Twoją dbałość w temacie, ale lepiej zrobisz jak po prostu wdroższysz plan orgraniczenia ryzyka który nie zrujnuje Cie finansowo a zapewni bezpieczeństwo danych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Axon bez urazy ale internet to odchłań danych tyle ile osób tyle opinii. A też myślę że przedmówcy dobrze nakierowali Cie na to jak zabezpieczyć swoje dane także nie ma co wałkować które lepsze tylko zaimplementować :). Każde z rozwiązań ma swoje słabe strony dlatego chodzi o kilka kopii, różne media na których dane trzymasz, i różne miejsce w których te dane się znajdują.

 

Jeśli chodzi o płyty to wystarczy renomowana marka typu Verbatim, ta ma też w swojej ofercie płyty pokryte złotem, "archive grade dvd's" estymowane na 200 lat. Ale też zwykłe płyty Ci wystarczą kwestia ich należytego przechowywania. Chmura gwarantuje Ci kwestie zwiazane z tym że jak stracisz dobytek - pożar etc. to dane zachowasz, tutaj możesz wykorzystać coś nawet darmowego Google Drive czy OneDrive kwestia dopasowania wielkości pakietu do Twoich danych. W zastępstwie chmury nawet możesz wziąć kopię np na dysku i przechowywać u członka rodziny, skrytce bankowej gdziekolwiek byle nie w tej samej lokacji co pozostałe  :P

 

Opinia dotycząca SSD i przechowywania jest trafna i nie nadaje się do długiego przechowywania danych. Ja osobiście trzymam dane na SSD ale w tym sprzęcie który cały czas pracuje i te dane zabezpieczam własnie kopiami na talerzowcach.  Rodzinne zdjęcia są rzeczą którą ciężko wycenić i rozumiem Twoją dbałość w temacie, ale lepiej zrobisz jak po prostu wdroższysz plan orgraniczenia ryzyka który nie zrujnuje Cie finansowo a zapewni bezpieczeństwo danych.

Haha, rozumiem co chcesz powiedzieć Didox! Bardzo dziękuję za tak cierpliwe wytłumaczenie sprawy. Zarówno Tobie jak i wszystkim poprzednikom. Bardzo mi miło że wszyscy podzieliliście się swoimi doświadczeniami i poleciliście mi sporo rozwiązań. W najbliższym czasie postaram się na kilka sposobów zabezpieczyć swoje dane i na pewno wykorzystam wszystkie Wasze wskazówki. Raz jeszcze dziękuję! 

Pozdrawiam!

Axon

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie wiem jednak ile wart jest ten pendrive - nie chciałbym żeby to był jakiś plastikowy badziew.

 

Mam tego travelera od jakiegoś czasu , noszę go przy kluczach, oprócz tego że mechanizm zasuwki się z czasem potrafi się z lekka obluzować to nie udało mi się go jeszcze zepsuć - a noszę go przy kluczach, lekko nie ma. 

Jeśli dane które masz zamiar kopiować jednorazowo nie przekraczają ~1-2GB to się nada. natomiast żaden pendrive to nie jest dobre miejsce do przechowywania danych...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...