Skocz do zawartości

PC do gier, 5k pln, prośba o ocenę koszyka


Recommended Posts

Cześć!


Potrzebuję Waszej porady odnośnie wyboru komputera. 


Główne przeznaczenie, to gry. 


 


Skompletowałem taki konfig, prośba o ocenę:


https://proline.pl/koszyk/c440f828


 


  • Zastosowanie komputera: gry, codzienne użytkowanie
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 5000,00 zł (mogę nagiąć budżet, jeśli będzie warto)
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer? Możliwie szybko
  • Których części potrzebujesz?: Komputer "buda" 
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Nie. 
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?:  ASUS TUF VG259Q (Full HD)
  • Specjalne wymagania: fajnie, gdyby sprzęt dał radę w grach przez te 4-5 lat. 
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Nie posiadam. 

 


Z góry dziękuję za pomoc!


Link to post
Share on other sites

 

 

Czekaj na nowe RTXy, jak wyjdą to 3070 za ok. 2,5k
 

 

obstawiam, że na rodzimym rynku to długo po premierze jeszcze nie będzie 3070 w tej cenie :)

 

- zawyżanie cen nowości na "naszym" rynku, zwane "podatkiem od nowości" a dobitniej pazernością januszy bYznezu plus lecąca na pysk złotówka 

 

obstawiam na premierze w sklepach 3070 lekko powyżej 3k

Link to post
Share on other sites

To jest niestety całkiem możliwe. 

Jeśli będzie na poziomie 3k, to raczej odpuszczę, za to będę po cichu liczył na spadek ceny 2070S. 

Nie wiadomo też jak będzie z dostępnością. Jeśli będę musiał poczekać na połowę października, to też przeżyję, aczkolwiek najchętniej jeszcze dzisiaj bym zamawiał podzespoły :) 
 

Link to post
Share on other sites

 

 

aczkolwiek najchętniej jeszcze dzisiaj bym zamawiał podzespoły  

 

Możesz kupić zestaw bez GPU na i5 10400 z iGPU. Wydajnościowo ze strony CPU ten sam poziom co AMD.
Tym bardziej Intel ma też sens, jak  nie chcesz nic kręcić. 

 

Zostają te 2000 zł na GPU https://proline.pl/koszyk/51998a14

Nie masz pamięci u siebie stąd też taka różnica. 
Wywalasz póki co HDD i jesteś w zasadzie blisko zakładanej ceny RTX 3070.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

obstawiam, że na rodzimym rynku to długo po premierze jeszcze nie będzie 3070 w tej cenie :)

 

- zawyżanie cen nowości na "naszym" rynku, zwane "podatkiem od nowości" a dobitniej pazernością januszy bYznezu plus lecąca na pysk złotówka 

 

obstawiam na premierze w sklepach 3070 lekko powyżej 3k

 

 

 

Janusze byznesu oczywiście, a czy nie jest czasem tak że Nvidia sprzedaje przez swój portal founders edition po cenie sugerowanej?

 

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3070/

 

Tak jak np serie 20xx obecnie:

 

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/20-series/

 

(niektóre odsłyają do moreli, ale niektóre mozna wrzucic do koszyka)

Link to post
Share on other sites

Z tego co kojarze to niereferencyjne chyba w tym samym okresie, lub krótko po? Na internetach msi, asus itd. prezentują już swoje karty mniej lub bardziej. 

 

Alternatywne opcje czyli AMD pojawi sie w okolicach listopada.

 

Prawda jest taka że jest taki hype na karty że tak jak czekałem na premierze na 2070 ponad miesiąc az bedzie dostępna (drugi rzut). To teraz może być tak że przez 2-3 miesiące będzie krucho z dostępnością. 

 

Więc imho albo kupujesz w pierwszym rzucie o ile się trafi a jak nie to czekasz na kolejny i wtedy też będzie pewnie premiera od AMD. Ogólnie szykuje sie burzliwy okres ;)

 

//PS odpowiadając na pytanie, brałbym w ciemno za te 2300, benche na pewno będą już dostępne przed premierą. 

Edytowane przez Didox
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie kupować nic w ciemno! Czekać na testy, opinie użytkowników, recenzentów itd. To jest zawsze loteria 50/50. Może być tak jak zawsze obiecuje producent, albo może nie być tak kolorowo i co wtedy? RTXy 2000 na początku padały jak muchy, dopiero później je poprawili i było już ok. Chcecie być beta testerami? Proszę bardzo :) Przecież taką kartę i tak się kupuję na kilka lat, więc poczekać 2-3 miesiące nie zaszkodzi.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Soda oczywiście że warto poczekać na benche, i one będą przed premiera to autor będzie sie mógł zapoznać.

 

A też autor pisze o kompie "asap", różne są sytuacje życiowe, zblizający się urlop, premiera gry itp :P

 

Co do padających 2000, po coś jest gwarancja zwłaszcza gdy masz na gpu przeciętnie 3 lata, sam kupiłem relatywnie na początku "i żyje" :)

 

Wiadomo, jak poczeka sie dłuzej to stanieje, potem wyjdą 3070 Super to w sumie na nie też warto poczekać i tak można w kółko  :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Wiadomo, jak poczeka sie dłuzej to stanieje, potem wyjdą 3070 Super to w sumie na nie też warto poczekać i tak można w kółko

 

Wiadomo, że można czekać w nieskończoność, ale akurat teraz mamy tak gorący okres, że w kilka miesięcy pojawia się RTX 3000, AMD Big Navi oraz Zen 3. Wg. mnie warto poczekać do końca roku, bo przez te kilka miesięcy nic więcej się nie wydarzy, a przynajmniej będziemy mieli czarno na białym co i jak :) Jak ktoś nie trzyma nerwów, to niech zamawia już teraz, ja jednak wolę poczekać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Prawdę mówiąc zakup już od kwietnia planuję, ale co chwilę pojawiały się jakieś pilniejsze potrzeby.
Stąd teraz mam nieco większe "ciśnienie", żeby w końcu plany przełożyć w czyny :)

 

Z nowościami faktycznie różnie bywa: można trafić dobrze, albo bardzo źle :)

Poczekam do października i zobaczę jak będzie wyglądała premiera. W najgorszym przypadku poczekam jeszcze do listopada, jeśli będzie to zasadne. 

 

Dzięki za Waszą pomoc, jest dla mnie naprawdę nieoceniona. Odezwę się, jak już będę docelowo uzupełniał koszyk z podzespołami :)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Panowie,

stworzyłem koszyk, który wydaje mi się dosyć fajny, prośba o ocenę: https://proline.pl/koszyk/84da3a97

 

Kilka uwag:
1. Czy podmieniając kartę na RTX 3070 (FE) taki zestaw może zostać (płyta główna będzie ok?)? Zasilacz wrzuciłem 650W zgodnie z wcześniejszą sugestią. Przymierzam się do premierowego zakupu 15.10, aczkolwiek jeszcze to muszę dobrze przemyśleć. 

2. Czy zostawić Ryzen'a, czy jednak Intel? Myślę, że na początku nie będę się bawił w OC, ale za jakiś czas może warto będzie nieco podkręcić sprzęt, żeby jeszcze trochę pociągnął. 

3. Czy ta obudowa ma sens? Nie zależy mi na żadnych świecidełkach: komp będzie stał pod biurkiem, stąd podświetlenie jest zupełnie zbędne.

4. Czy taktowanie ram'ów jest ok, czy lepiej brać o 100zł tańsze 3200 MHz?

Edytowane przez Tomekr_199
Link to post
Share on other sites

1) tak

2) Zanim wyjdzie RTX 3070, pokaże się ryzen 4000 08.10 to jeszcze możesz wtedy się zastanowić, teraz do gier lepszy Intel ale może się to zmienić

3) ma sens tylko ma świecidełka, bez tego git jest: rg6v tg

4) Ryzeny lubią szybkie ramy, zresztą Intel też nie pogardzi, ale można tańsze tęż dadzą radę np:

https://proline.pl/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-xmp2-f4-3200c16d-16gis-p1392314

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powiem tak, w grach lepiej wypada 10400F na Z490 z szybszymi pamięciami i cenowo wcale drożej nie będzie, tym bardziej że

 

 

Czy będziesz podkręcać sprzęt? Nie. 
 

https://proline.pl/koszyk/18919fe6

 

Oczywiście w miejsce RTX 2070S idzie RTX 3070 o ile nie zaskoczy nas finalnie ceną względem dostępności...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki, myślę, że mam już w miarę jasność :) 
Nie planowałem OC, ale zastanawiam się, czy np za 2-3 lata nie będę do tego zmuszony, jeśli będę chciał, aby złożony zestaw został ze mną nieco dłużej, stąd rozważania o możliwości pozostawienia sobie takiej furtki na przyszłość. 

 

15.10 będę próbował kupić kartę i jeśli mi się to uda, to będę składał zestaw. Poproszę Was wtedy o wskazówki odnośnie finalnego wyboru procesora mając nadzieję, że już pojawią się jakieś sprawdzone informacje o nowych Ryzenach :) 

 

PS. Ta płyta MSI Z490-A PRO mocarna! 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Z postępów ze składaniem budy udało mi się kupić:

1. Zasilacz Seasonic FOCUS GX-750 80Plus Gold 750W (ustrzelony w fajnej cenie)

2. Obudowa SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black 

3. Adata SSD XPG SX8200 PRO 1TB M.2 NVMe 2280 ASX8200PNP-1TT-C

 

Pozostało do kupienia z rzeczy, które mam już wytypowane:

 

1. Chłodzenie procesora Gelid Phantom Black (tu można pokusić się o ewentualną zmianę)

2. Pamięć Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 PV416G373C7K

3. Dysk Seagate SkyHawk ST3000VX009 3TB sATA III 5900RPM 256MB

 

Wielką niewiadomą jest natomiast:

1. Karta graficzna 

2. Procesor + płyta główna 

Mam ból głowy zarówno z CPU jak i GPU. 

O ile z procesorem będzie wiadomo już coś więcej w okolicy 08.10, to nie wiem czy warto ładować się w tę FE... 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mam do Was pytanie: jaką kartę graficzną warto kupić na około 5/6 m-cy, żeby przeczekać szaleństwo z RTX 30xx?
Może być używana z ok. roczną gwarancją, byle mi uciągnęła CoD Warzone na 1080 144Hz na przyzwoitych ustawieniach. 

Zależy mi na karcie, która możliwie najmniej straci na wartości (2-3 stówki) i po tych kilku miesiącach sprzedam ją bez żalu. 

 

Patrząc na to, co się wyrabia szansa na zakup 3070 FE jest dosyć niska, na dodatek czytając jakie beta-testerzy (czytaj pierwsi użytkownicy) napotykają problemy, to wolę poczekać na spokojnie na styczeń/luty i wtedy kartę wymienić.

Edytowane przez Tomekr_199
Link to post
Share on other sites

W x-kom jest RTX 2060 Zotac'a za 1399 zł: 

https://www.x-kom.pl/p/580721-karta-graficzna-nvidia-zotac-geforce-rtx-2060-6gb-gddr6.html

 

Te 1400 to jednak trochę sporo, gdyby się faktycznie trafiła za okolice ~1000zł, to byłaby opcja idealna. 

Którą wersję tej karty warto brać?
Na OLX jest tego trochę, ale zupełnie nie wiem czym się kierować, poza możliwie najdłuższą gwarancją.
Z drugiej strony jak mam kupić jakiś piekarnik za 1200 używany, to może zdecyduję się na tego Zotac'a z x-kom'u. 
 

PS> 

Co powiecie na taki konfig na chwilę obecną?

https://www.x-kom.pl/lista/ga6lv56vf

 

Czy płyta główna jest dobrze dobrana do procesora? Nie jest za droga, warto ewentualnie szukać tańszego zamiennika? Sprzęt planuję na lata, tak, żeby się nie okazało, że któryś komponent jest wąskim gardłem, szczególnie płyta główna. 
Chciałbym nieco lepszy procesor, żeby był bardziej przyszłościowy. Chciałbym również zostawić sobie możliwość OC na przyszłość. 

Karta pójdzie do wymiany na 3070 na początku 2021, jak kurz opadnie po premierze i świętach, lub nieco się wstrzymam i pogram na niej aż do zakupu monitora 2K. 

PS. Obudowa, SSD i zasilacz są już kupione. 

Edytowane przez Tomekr_199
Link to post
Share on other sites

Pod OC 10600K warto dać coś lepszego, za 270zł masz https://proline.pl/chlodzenie-procesora-cryorig-r1-ultimate-cr-r1a-p934505

To MOBO też bez szału, dorzuć to Z490 Tomahawk.

RAM z RGB must have? za 350zł Patriot Viper 3733MHZ 17CL dają spokojnie radę.

 

Na poważnie brałbym używanego RTX 2060 bo mnie stracisz, na olx widzę Palit GamingPro, chłodzenie całkiem dobre, 1100zł do negocjacji. Jak jest dowód zakupu to za 1050 można brać i będzie nawet lepsze od tego Zotaca.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź,

Zupełnie mnie RGB nie interesuje, jeśli Vipery są ok, to mogę je kupić, zniechęcało mnie jedynie CL17.

 

I tak chyba zrobię, jestem w trakcie negocjacji, aczkolwiek cena bazowa, to 1199 zł, może do 1100 się uda zbić.

 

Jeszcze zastanaiwam się nad ostatnim elementem układannki: procesor.

Poczekam do 08.10 i jeśli AMD nie pokaże czegoś fajnego, to biorę tego Intela.

Link to post
Share on other sites

Czyli warto dopłacić te 200-300 zł do zablokowanego i7, względem odblokowanego i5?

 

Jeśli chodzi o chłodzenie Cryoing R1 Ultimate, to podobno jest problem, cytat komentarza ze sklepu:

 

Chłodzenie jest niekompatybilne z płytami MSI Z490 A-Pro, Gaming plus , Tomahawk , zbyt bliskie położenie elementów elektroniki(kondensatory) przy gnieździe procesora uniemożliwia zamocowanie tego chłodzenia.

 

Prawda, czy nie? :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...