Skocz do zawartości

Podkręcanie ddr4 g.skill tridentz f4-3600c17d-32gtzr


Recommended Posts

Witam Bracia.

Platforma:

Ryzen 3800x, aorus b550 master, zasilacz Corsair rm850x.

Ram g.skill tridentz RGB 32GB (2 moduły)

Fabrycznie cl 17-19-19-39 na napięciu 1,35 woltów.

Nigdy nie kręciłem ramu, przeszukałem forum ale nie mogę się doszukać takiej konfiguracji.

 

Chodzi mi o to od czego zacząć, czy lepiej zdjąć opóźnienia czy dać wyżej taktowanie i do jakiego bezpiecznego napięcia mogę dobić?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Link to post
Share on other sites

980ti daje radę. ale grafikę wymienię za jakiś czas jak hajs odłożę.


użyłem dram calculator - piękna sprawa. śmiga na cl 16/3733 na napięciu 1,39 V. temperatura w stresie 50 stopni. chyba dobrze...?


Na AM4 thaiphoon i dram calculator ci prawdę powie. Jakby było niestabilnie to można podbić napięcie DIMM i SOC. Powyżej 3733mhz nie ma co wchodzić bo Infinity Fabric może tego nie uciągnąć, niektórym na 3866 lata ale to raczej wyjątki.

pytanie, do jakiej temperatury może się nagrzewać RAM?? po wszędzie podają temp mostka, vrm albo proca, a tak naprawdę nie mogę znaleźć temperatury RAMu. już dobiło do 55°C. testuję large test (prime). proc nie przekracza 78°C.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Krytyczna temperatura dla ramu to okolice 85st. To napięcie jest szkodliwe dla kostek, radiatory są obecnie bardziej dla ozdoby chyba że ktoś ma obudowę typu piekarnik. Niektórzy zalecają nawet 1.5V dla DDR4 24/7 ale dla pewności nie przekraczałbym 1,45V.

 

 

użyłem dram calculator - piękna sprawa. śmiga na cl 16/3733 na napięciu 1,39 V

Pamiętaj żeby przepisać wszystko z pierwszej strony kalkulatora, drugo- i trzeciorzędne timingi też mają duże znaczenie dla wydajności

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Tak, przepisałem wszystko, na napięciu 1,39 śmiga. Ale jest inny problem. O ile na zwykłej kostce 4GB RAM mogłem bawić się w kręcenie procesora tak po instalacji g.skill (tych obecnych) czy to na ustawieniach fabrycznych czy na podkręconych wartościach ramu procesor działa tylko na ustawieniach fabrycznych. Nie przechodzi testu cinebench nawet. Może gdzieś mu brakuje napięcia, nie wiem. Będę sprawdzał w niedzielę jeszcze. Nie żeby mnie to martwiło, bo i tak zacnie działa, ale jednak chęć tych kilku MHz więcej na każdym rdzeniu gdzieś tam z tyłu głowy się tli.

Link to post
Share on other sites

Wcześniej miałeś ram 2133mhz więc kontroler pamięci działał bez stresu, teraz przy 3733 jest już na pograniczu stabilności. Jakie masz napięcie SoC/NB? FCLK masz ustawione też na 3733? Możesz ewentualnie zejść na 3600mhz c16, na tych ustawieniach praktycznie każdy Ryzen 3xxx jest stabilny i powinieneś mieć możliwość podkręcić jeszcze rdzenie.

Link to post
Share on other sites

Niestety w biosie aorusa nie mogę się doszukać fclk. Tam jest jakiś fabric coś tam w AMD oberclocking i jest dobrze ustawiony. Soc mam na 1,1 tak jak kazał dram calculator ale nawet podniesienie go na 1,2 nic nie daje. Poza tym skróty nazw napięć z calculatora niekoniecznie pasują do skrótów napięć z biosa. Z YouTube oglądałem "Blacka" bo dobrze tam ogarnia to podkręcanie. Ale póki co to tyle.

Link to post
Share on other sites

 

 

Tam jest jakiś fabric coś tam w AMD oberclocking i jest dobrze ustawiony

No właśnie o to mi chodziło, musi być takie samo jak taktowanie pamięci. Spróbuj ustawień na 3600mhz jak będziesz miał chwilę. Porównaj też wyniki np. w cinebenchu po OC procka i po OC pamięci co daje większego kopa.

Link to post
Share on other sites

No właśnie, tu się zaczyna problem z OC. Po instalacji g.skill w ogóle nie mogę zrobić OC procka bo wywala przy teście. I jak miałem kostkę 4 GB / 2133 to proc się kręcił na niskich napięciach 1,28 V. W cinebenchu miałem 5200 punktów na 4,4 GHz i wiem że poszedłby wyżej. A teraz nie mam pomysłu których napięć mu docisnąć żeby uzyskać coś wyżej niż fabryka dała. Natomiast wolałbym zostać przy 3733/cl16 bo mam piękne 8,57 ns na ramie. I do tego ustawienia chciałbym kręcić dalej proc. Choć jak się nie uda to nie będę płakał bo OC do gier nie jest mi potrzebne, bo i tak do 4550 MHz taktowanie dochodzi a przyrost klatek na poziomie 1-2 fps to szkoda zachodu. Ale popróbuję dla fanu.

Link to post
Share on other sites

3600 c16 + oc procka na 4,4 ghz może być optymalne w takiej sytuacji. Przy szybszym ramie może być potrzebny wyższy Vcore, Soc /NB voltage też możesz dać na 1,15V. Ja wiem że teraz to nie potrzebne ale osobiście nie lubię żyć ze świadomością że sprzęt nie daje z siebie wszystkiego, w kulturalnych warunkach oczywiście i bez katowania napięciami ;)

Link to post
Share on other sites

Ten ram fabrycznie jest nastawiony na 3600 więc skoro ma być kręcony to już niech ma 3733. Będę próbował do skutku.

Aha. Może to być też kwestia tego że ustawiłem ram dla chipsetu x570 bo calculator nie obsługuje jeszcze b550. Chociaż oczywiście działa i przechodzi wszystkie testy. Nie sądzę by były duże różnice.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ten ram fabrycznie jest nastawiony na 3600 więc skoro ma być kręcony to już niech ma 3733

Podkręcanie ramu to nie tylko podwyższanie taktowania ale i obniżanie timingów. Ja mam ram co fabrycznie jest 3200 c15 i w testach mam o wiele lepsze wyniki przy 3200 c14 niż przy 3466 c16. Jeśli udało się podbić zegar i zacieśnić opóźnienia to super, ale brak możliwości podkręcenia procka może zniwelować wszystkie korzyści z tego płynące.

PS. Zen2 ma oficjalne wsparcie ramu do 3200mhz więc technicznie rzecz biorąc to wystarczy że włączysz profil XMP na 3600 i już masz OC. Czytaj: może działać ale wcale nie musi.

Link to post
Share on other sites

Mam LLC na turbo, wcześniej na high, nic to nie dało. Black na swoim kanale uważa, że wyżej nie ma sensu.

https://youtu.be/SmJjNJkvDv4?t=377

Ja natomiast mam jakieś dziwne nazwy napięć na swojej płycie, których nie rozumiem: CPU VDD18 i CPU VDDP - których nie ruszałem, bo nie wiem jak i w którą stronę (pomocy?):

https://youtu.be/SmJjNJkvDv4?t=353

może to być to, a może trzeba też LLC na SOC ustawić wyżej?? Będę sprawdzał.


~~~~

i kupa. ustawiłem wszystko jak chce dram calculator oraz według wskazówek oc procesora z kanału "blackwhite". ledwo wczytał system i się zrestartował. ponownie zaktualizowałem bios na jeszcze nowszy. ustawiłem oc ramu z palca na 3733 cl16 a proc fabrycznie i testuję w aida64. działa. temperatura stała na procu 79-80°C przy napięciu 1,32 V. szczerze powiem, chyba na tym zakończę w tej chwili i poczekam na nowy dram calculator, który obsługuje chipset b550. może wtedy znów pobawię się procesorem. nie mam już cierpliwości.

Link to post
Share on other sites

Uparty jesteś i nie stosujesz się do wskazówek. Moja cierpliwość się skończyła, musisz radzić sobie dalej sam chyba że trafi się ktoś bardziej wyrozumiały.

Żbiku, popróbuję jeszcze z 3600 jak radziłeś, oczywiście. Dzięki za wszelką pomoc!

Żbiku miałeś rację. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Próbowałeś ustawiać LLC - load line calibration na wyższe? Bo może jak to zmienisz to OC RAM + CPU będzie stabilne

Po aktualizacji biosu na f10a stało się możliwe oc procesora z jednoczesnym oc RAM.

obecnie: 4,4 GHz/1,3 V, ram 3733/cl16/1,39 V. Jeszcze w fazie testów ale niczego nie wykrzaczyło do tej pory.

Test graficzny z Shadow of the Tomb Raider pokazuje jednak wprost, że procesor z ustawieniami fabrycznymi ma w grze wynik o 3,5% lepszy niż po oc do stałego 4,4 GHz. Wniosek jest zatem oczywisty: do gier oc jest zbędne a nawet nie wskazane, natomiast do renderingu, obróbki zdjęć, dźwięku, kodowania itp - jak najbardziej.

 

Temat uważam za rozwiązany, dziękuję wszystkim za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...