Skocz do zawartości

SSD Problem ( Zdarzenie SMART ) - Micron 1100


Recommended Posts

Hej, 

Po odpaleniu dzisiaj laptopa Intel Rapid powiadomił mnie o zdarzeniu SMART, 
Przeskanowałem wiec dysk przez CrystalDisk i przez HD Tune, 

 

Error Scan nic nie wykazał
Natomiast mam 2 uwagi w health: 
102png_qqxwxsp.png

 

103png_qqxwxsh.png

 

Na dyskach kompletnie się nie znam, 
Więc tu pytanie do was czy powinienem się martwić? Czy szukać już zamiennika?

Z góry dzięki za pomoc! 



 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co robiłeś na tym SSD, ale ma zapis 206TB!, gdzie producent ustalił żywotność na 120TB.

 

Czyżby zakup używanego dysku SSD w "dobrym" stanie? Kiedyś prawie się nadziałem na Crucial'a MX100 (bodajże na końcówce gwarancji) - stan bdb, osoba prywatna ale nie mógł podesłać na szybko S.M.A.R.T. bo niby dysk był w jakiejś kieszeni USB a że to była końcówka aukcji to zaryzykowałem i kupiłem... Po odebraniu okazało się, że Crucial miał nalatane ponad 110TB, sypał już błędami S.M.A.R.T. i generował transfery rzędu 40MB/s. a najlepsze było to, że po krótkim rekonesansie w sieci, gość okazał się być (współ)właścicielem mało znanej firmy hostingowej, która "chwaliła" się używaniem szybkich dysków SSD :D. I jeszcze tłumaczenie, że dysk jest dobry bo CDI pokazuje status "good", ignorując wkazywane zużycie SSD na poziomie bodajże 80%...

Edytowane przez RalfNwn
Link to post
Share on other sites

Kurcze, 
Tego nie zweryfikowałem po serwisie  :o 
Rok temu padł mi lapek ( najpierw dysk potem ramy ) i wymiana była serwisie gwarancyjnym w jednym z modnych sklepów komputerowych (nie podaje nazwy aby nie robić awantur)

Danych raczej sam osobiście na dysku od wymiany nie przeleciałem powyżej 6 tb ( dysk systemowy ), 

Powiedzcie mi proszę w takim razie jaki dysk wybrać zamiast tego bo dziadostwo lada moment może paść :-(,
Dobry, działający do 500 gb, 

Laptop to: MSI GL 62 6QF

Edytowane przez Jozio
Link to post
Share on other sites

on ma z tego co widzę w specyfikacji i M.2 COMBO( NVMe i AHCI) i 2.5" SATA. Więc pytanie dla pewności który slot masz pusty, bo micron M1100 były w formatach 2.5" i M.2. MTFDDAV256TBN to niby M.2, ale dla pewności wolę się zapytać. 

 

480-512GB NVMe ? System zam będziesz reinstalować ? Jaki budżet? 

 

Jeszcze co do zużycia, to widać, że SSD bardzo mocno działało w tle, samych zapisów host-a jest średnio na około 808 cykli P/E, a ty tam masz nabite średnio 1488 cykli P/E (żywotność kostek 32l 3D nand 384Gb micron określa na 1500 cykli P/E z użyciem LDPC ). 

 

Czyli sam kontroler SSD nabił prawie 2 razy więcej zapisów niż dane które miał zapisać. Trudno mi powiedzieć czy to algorytmy wear leveling, czy bufor pseudoSLC, ale firmware nieźle dojeżdża kostki widać. 

Link to post
Share on other sites

1.9 GB zapisu hosta na każdą minutę działania tego SSD... 

3.5 GB realnego zapisu do kostek przez kontroler, na każdą minutę działania tego SSD.

 

 

Handlarze mają chyba jakiś programik do zerowania godzin przebiegu w smarcie. Już kilka razy widziałem takie kwiatki że dysk miał niby kilka godzin przepracowane a reszta parametrów wskazywała na coś zupełnie innego

Link to post
Share on other sites
on ma z tego co widzę w specyfikacji i M.2 COMBO( NVMe i AHCI) i 2.5" SATA. Więc pytanie dla pewności który slot masz pusty, bo micron M1100 były w formatach 2.5" i M.2. MTFDDAV256TBN to niby M.2, ale dla pewności wolę się zapytać.

 

480-512GB NVMe ? System zam będziesz reinstalować ? Jaki budżet?

 

Jeszcze co do zużycia, to widać, że SSD bardzo mocno działało w tle, samych zapisów host-a jest średnio na około 808 cykli P/E, a ty tam masz nabite średnio 1488 cykli P/E (żywotność kostek 32l 3D nand 384Gb micron określa na 1500 cykli P/E z użyciem LDPC ).

 

Czyli sam kontroler SSD nabił prawie 2 razy więcej zapisów niż dane które miał zapisać. Trudno mi powiedzieć czy to algorytmy wear leveling, czy bufor pseudoSLC, ale firmware nieźle dojeżdża kostki widać.

Tak tak

System sam będę reinstalować a dysk jest wpięty na m.2

Budżet do 400 zł, chyba że będzie warto więcej dopłacić

 

Kiedyś jak się orientowałem to był polecany Samsung evo, nie wiem jak jest teraz bo dysku SSD już są dużo tańsze,

 

Na dysku codziennie cisnę photoshopa, illustratora, xd i czasami aae

 

Mimo wszystko backup i pliki są trzymane na HDD

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Czyli chcesz coś na M.2 NVMe rozumiem...

 

 

Co do zerowania SMART, jest to możliwe, ale raczej się zeruje wszystko, nie jeden parametr, zwłaszcza że czas pracy przy SSD nie ma znaczenia...

 

Jeśli już masz dostęp do edycji SMART, to nie rozumiem czemu by to robić tylko na jednym parametrze. Zwlaszcza że więcej z tym zachodu.

 

Oraz nie spotkałem się jeszcze z zerowaniem SMART na SSD, zwykle przy HDD to robią.

 

Link to post
Share on other sites

Wracam ponownie! 

Czy jest opcja że coś jest nie tak z softem dysku? 
Otóż postanowiłem przetestować jeszcze przez tydzień pracę na tym dysku i wszystko póki co działa ale w ciągu tygodnia nabił mi 3 769 godzin (czas pracy 44 godzin więc 85 gb na godzinę) co jest kurcze niemożliwe, pracowałem głównie na Adobe XD może z 10 razy włączyłem photoshopa ale pliki miały max po 2 gb (pliki temp są na tym dysku) wiec w tempie przebieg powinien być maksymalnie ok 60 gb na tych plikach, 

Podsyłam aktualny smart (aktualnie wdg informacji czas życia dysku się skończył :D

Co o tym myślicie? Macie może jakieś rozwiązanie? 

58bae48ee0bb9.png
52c9a6c0a2bbe.png

Link to post
Share on other sites

dużo zależy od tego ile wolnego miejsca zostawiasz na SSD. I czy używasz pliku stronicowania, no i pliki temp od adobe.... 

na 100% nie masz torrentów puszczonych. Być może to system, lub któryś program ci zabija (zabił) SSD, jaki masz system? 

Link to post
Share on other sites

dużo zależy od tego ile wolnego miejsca zostawiasz na SSD. I czy używasz pliku stronicowania, no i pliki temp od adobe.... 

na 100% nie masz torrentów puszczonych. Być może to system, lub któryś program ci zabija (zabił) SSD, jaki masz system? 

 

 

Już odpowiadam: 

Ad 1. 

Na SSD mam 70 gb wolnego z 240 

 

Ad 2. 

Tak, ustawiony na automat tyle ile system potrzebuje ( 16 gb wbudowane ) 

 

Ad 3. 

Pliki temp potrafią sporo ściąć, ale 86 GB przez godzinę codziennie przez photoshopa to nie wiem co musiałbym robić. Chyba w takiej sytuacji tylko DTP ( pliki musiałby ważyć ok 20 gb, zakładając czasowy zapis ). Standardowo pracuje na digital więc pliki to pomiędzy 30 mb a max 1 gb, 

 

Ad 4. 

Odkąd pracuje nie pobieram i nie pirace wsio oryginał (prowadzę działalność zbyt duże ryzyko :-)). Gry na steam (problem życia dorosłego, na gry cię stać ale czasu brak), muzyka spotify, filmy netflix/cda/HBO 

 

Ad 5. 

System to Windows 10 wersja 1803 (od miesiąca nie może się zaktualizować), miał problem ale już ogarniam to przez media creation, 

 

Ad 6. 

Dysk z obserwacji pracuje na poziomie 1-15% (w menadżerze zadań) 

 

Co więcej nie zauważyłem problemu w pracy systemu, programów, czy też jakichkolwiek opóźnień w działaniu. 

Stąd moje zdziwienie że coś jest nie tak... 

 

Link to post
Share on other sites

Ja bym spróbował włączyć PC zrobić screen z tabelki SMART w Crystaldiskinfo i zostawić PC na godzinkę i zrobić screena jeszcze raz i zobaczyć ile zapisało / użyło. Najlepiej też patrzyć na wydajność i co używa ssd te 15% to wystarczająco dużo.

Masz włączone punkty przywracania? Bądź poprzednie wersje ? Patrzyłeś czy plik stronicowania jest używany ?

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc! 

Chyba znalazłem winowajce, 
W nocy wykonałem test o który prosił Kokosnh, podczas wyłączonych programów itp dysk był tyrany przez aplikacje update windowsa (po 30-40 %) w ciągu godziny nabijały ok 70 gb danych, 
Postanowiłem zaktualizować windowsa ręcznie (automatyczny update robił błędy za każdą próbą i próbował w kółko go aktualizować), i problem znikł........ podczas braku reakcji przez godzinę 0 gb danych, podczas całego dnia pracy mam 80 gb przebiegu (10 godzin na PS i XD), 

Wychodzi na to że liczby się zgadzają a winowajcą był Windows update, 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...