Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Od jakiegoś czasu mam problem z freezami podczas używania laptopa, tzn. przycina się na parę sekund i nie da się nic zrobić, podczas odtwarzania wideo i freezu jest dźwięk, obraz się zatrzymuje, po freezie odtwarza się dalej. Laptop to Acer Nitro 5 (i5-8300H, 8 GB RAM, 1TB HDD TOSHIBA MQ04ABF100, 128 GB SSD SAMSUNG MZVLW128HEGR-000L2, GTX 1050Ti, system Windows 10). Generalnie nie pamiętam, kiedy się to zaczęło. Próbowałem odinstalowania aktualizacji, a przynajmniej tych, które się dało do kwietnia tego roku, nic się nie zmieniło. Ostatni update Windowsa też nic nie zmienił. Testowałem RAM memtestem, nic nie wyszło, CrystalDiscInfo nic podejrzanego też nie pokazuje, podobnie jak test HDTunem. Przeglądałem systemowy dziennik zdarzeń, ale tam też nic nie znalazłem. Zamieszczam jeszcze screeny z CrystalDiscInfo:
https://imgur.com/a/DQZ6JQb
https://imgur.com/a/WWPJYZt
Dodam jeszcze, że podczas freezów słychać cichy dźwięk, jakby uruchamianie dysku twardego (?) i przycinki zdarzają się niezależnie od tego, co robię, zużycie HDD skacze do bardzo wysokich wartości (zazwyczaj 100% lub blisko). Laptop jest jeszcze na gwarancji, z której będę korzystał ze względu na problem z matrycą i być może jeszcze dołączę ten problem, ale jeśli to sprawa czysto softwarowa, to nic mi z tym nie zrobią, także chciałbym wiedzieć, co to może być najpierw :)

Edytowane przez sword 123
Link to post
Share on other sites

Prawie 80 to nie jest normalna temperatura przy typowej pracy. Podejrzewam, że to wina grzania się procka, będziesz musiał zrobić undervolting procesora. I jeżeli nie masz gwarancji bądź Ci na niej nie zależy wyczyść chłodzenie procka i nałóż świeżą pastę.

Dosyć dziwny masz wynik temp grafy, 0 stopni przez większość pracy jest niemożliwe, albo to wina programu albo coś z czujką się dzieje.

Sprawdź w BIOSie temp grafy.

W sumie w ogóle wyniki tej grafy są dziwne, prawie wszędzie ma zera, nawet jakby korzystał tylko z integry coś powinien o niej pokazywać.

Edytowane przez BlackCoffe
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ściągnąłem sobie jeszcze HWMonitor, faktycznie cholernie się grzeje bez wyraźnego powodu. Tak jak pisałem w pierwszym poście, laptop idzie na gwarancję i po prostu dołączę ten problem do zgłoszenia i niech to zrobią. Generalnie to w PoE mam tragiczną wydajność, ale zwalałem to na małą ilość RAMu, ale wychodzi na to, że najprawdopodobniej występuje throttling. Cóż, sam bym raczej nie wpadł na taki problem :D

Link to post
Share on other sites

To jest stała wada gamingowych lapków, grzeją się nawet przy normanej pracy. Możesz dołączyć te screeny. Jakby po powrocie z gwarancji nadal tak było zrób undervolting.

Edytowane przez BlackCoffe
Link to post
Share on other sites

Wiesz, teraz są dawane coraz wydajniejsze procesory, karty graficzne do lapków, wręcz się mówi, że są takie same jak wersje na pc tylko producenci zapominają, że lapki mają cienkie obudowy i ich chłodzenie jest dużo mniejsze od normalnego pc przez co mniej wydajnie i procki się grzeją. 

Link to post
Share on other sites

HWMonitor pokazuje normalnie, także myslę, że błąd programu. W sumie dziwna rzecz, bo mam wrażenie, że uruchomiony HWMonitor powoduje wzrost temperatury procesora, ale pewien nie jestem.

to włącz occt przez 10 minut i sprawdź czy przebija 100 stopni ,ale się brandzlujecie z tym wiadomo że nic nie wiadomo...

intel gwarantuje tylko base clock ,jak przebije nizej to mas powód do rma

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Minęło sporo czasu i zdążyłem już odesłać laptop 4 razy i o ile resztę zrobili, tak freezy zostały (pozdrawiam serwis Acera). Przypomniałem sobie o użyciu dysku podczas zacinek i kilka dni temu odpiąłem HDD i... freezy ustały. Co ciekawe lepiej było jeszcze przez jakieś 2 dni od wpięcia HDD ponownie z zacinkami tylko w dźwięku, ale potem znowu to samo. Przeskanowałem znowu HD Tunem, ściągnąłem Cristal Disc Info i dalej nic nie pokazuje. To wina HDD, czy może to być coś innego?  

image.png

image.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...