Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kiedyś, jak jeszcze siedziałem na Intelu problemu z monitorowaniem temperatur nie było; Odpalałem CoreTemp, osobna temperatura dla każdego rdzenia, czysto i przejrzyście.

Po przesiadce na Ryzena trochę się skomplikowało i można się trochę pogubić z temperaturami.

Do monitoringu mamy dedykowane narzędzie od AMD, czyli Ryzen Master. Ok, jest też popularny program do monitoringu, mianowicie HWiNFO. I tu się pojawia zonk, bo oba te programy pokazują różne temperatury:

 

thermals2.png

 

W dodatku HWiNFO pokazuje 3-4 odczyty temperatury (w zależności od ilości CCD procesora).

 

Skąd więc te rozbieżności, i które odczyty są prawidłowe? Otóż najbardziej miarodajny jest odczyt z Ryzen Master. Niestety, AMD nie udostępniło sposobu odczytu jaki jest użyty w RM firmom trzecim i dlatego w HWiNFO są inne odczyty.

 

Co one zatem oznaczają?

 

1. CPU (Tctl/Tdie) - jest to odczyt z najgorętszego miejsca w CPU, tzw. Hot Spot. Ten odczyt jest w biosie płyt głównych i na jego podstawie działa sterowanie prędkością wentylatorów. Również ten odczyt znajdziemy w CoreTemp.

 

2. CPU Die (average) - Średnia temperatur z wszystkich czujników w procesorze.

 

3. CPU CCD1 (Tdie) - odczyt z czujnika modułu CCD procesora (ewentualnie CPU CCD2 jak jest drugi moduł).

 

Tak więc wygląda sprawa z temperaturami Ryzena, a dokładnie z ich odczytem. Jedno jest pewne; ustawiając krzywe wentylatorów należy brać pod uwagę odczyt CPU (Tctl/Tdie) z HWiNfo.

Chociaż tu też nie jest tak różowo, u mnie np. W idle odczyt CPU (Tctl/Tdie) i CPUTemp z mobo są identyczne, ale podczas obciążenia odczyt z procesora rośnie szybciej od tego z mobo (podczas jednego przebiegu w Cinebench 15 ten pierwszy dochodzi do 76st, drugi do 71.).

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem to co piszesz i weź pod uwagę jeszcze to, że np ja mam w HWiNfo odświeżanie na 2 sekundy ustawione(pewnie domyślnie), a w Ryzen Master widzę że jest sekunda.  Jak sobie w HWiNfo ustawiłem odśnieżanie na 500ms to u mnie odczyt z Ryzen Master cały czas był praktycznie taki jak CPU (die) Average.


Zapomniałem dodać, że poza tym że te odczyty z RM i Hwinfo nie są zsynchronizowane to wszystko to prawda:)

Link to post
Share on other sites

CPU Die (average)

 

Gdzieś w informacjach o RyzenMaster AMD podało że wiążącą wartością pomiaru temperatury jest "CPU Die (average)" i to też pokrywa się z rzeczywistością co pokazuje program.

U mnie sytuacja jest bardzo podobna, z tym że płyta AsRock B450 Fatal1ty K4 sugeruje się wartością "CPU (Tctl/Tdie)" kontrolując wentylatory i pilnując szczytowej bezpiecznej temperatury CPU. Na szczęście BIOS umożliwia ręczną regulacja obu funkcji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...