Skocz do zawartości

Modernizacja komputera (gry, ok. 3k PLN)


Recommended Posts

Cześć, chciałbym zmodernizować swój komputer (budę), będzie on użytkowany głównie do gier, budżet ok. 3k.

 

CPU: intel i5-4460

GPU: Nvidia GTX 960 2gb

MOBO: Gigabyte Z97-HD3

RAM: Hyperx 2x8gb 1600MHz OC'd to 2000MHz

Zasilacz: Bequiet System Power 7 600W

Obudowa: SPC Brutus

Dysk główny: Samsung SSD 850 Evo 120GB (wolne 37,5 GB)

Dysk na gry: Integral P4 SSD (960GB)

Dysk na dane: Seagate Barracuda ST500DM002-1BD142

Monitor: Samsung SyncMaster TA350 1080p 60hz

(z dysków jestem zadowolony, chyba że trzeba wymienić systemowy na większy bo spada wydajność ze względu na zapełnienie, ale to później)

 

Poszedłem do proline'a i podali mi takie zestawy:

https://proline.pl/koszyk/aabaf419

https://proline.pl/koszyk/2fe032a6

(jest tam dysk nvme 512gb, nie wiem czy potrzebny, jak i obudowa i zasilacz (mam 600w))

 

Powiedzieli, że nie będzie wielkiego przeskoku wydajnościowego. Na samym początku pomyślałem o wymianie tylko CPU i GPU (i7-4xxx K lub nieK + GTX 1660s/odpowiednik AMD) ale nie wiem czy warto.

 

Gry w które będę grał (najlepiej na ultra, AA też. Chyba że ultra to takie pokazywanie, że się ma kompa z nasa a różnica w grafice (prawie) żadna a podzespoły się bardziej męczą (większe użycie cpu/gpu). Jeśli tak to 1 stopień poniżej ultra.

- Forza Motorsport 7/Horizon 3/4

-GTA V

-The Crew 1/2

-NFS Payback

-NFS Heat (może)

-Burnout Paradise Remastered

-Dirt Rally ew. DR2

-Wreckfest

Link to post
Share on other sites

Przejdą, choć odkładałbym na nowe.

 

Czyli nic tylko zamawiać i montować? Z montażem będę miał problem (nigdy tego nie robiłem, ale to zrobił człowiek dla ludzi więc chyba będzie ok, a jak nie to pójdę z budą i zapłacę za montaż, chociaż nie wiem czy wtedy nie lepiej będzie dołożyć do obudowy i zasilacza z darmowym złożeniem (kod rabatowy)).

 

W koszyku jest zawarta pasta termiczna, czy trzeba sobie dokupić?

Czyli nic tylko zamawiać i montować? Z montażem będę miał problem (nigdy tego nie robiłem, ale to zrobił człowiek dla ludzi więc chyba będzie ok, a jak nie to pójdę z budą i zapłacę za montaż, chociaż nie wiem czy wtedy nie lepiej będzie dołożyć do obudowy i zasilacza z darmowym złożeniem (kod rabatowy)).

 

W koszyku jest zawarta pasta termiczna, czy trzeba sobie dokupić?

@3ndurek jaką obudowę i zasilacz proponujesz? I czy do tego koszyka co podałeś dają pastę termiczną czy trzeba kupić osobno?

Pytam tak z ciekawości, żeby zrobić sobie rachunek opłacalności.

Link to post
Share on other sites

Ok dobra, złożyłem komputer i się nie włącza. Byłem w kilku serwisach (bez pc) i dowiedziałem się, że to może być a) wina zasilacza, b) coś ew. źle podłączyłem (zasilacz raczej ok, ew. te 1-2 pinowe SW reset, power, etc. Sprawdzę jeszcze) i c) mobo nie wspiera na starcie ryzenów 3xxx, trzeba zaktualizować bios.

Link to post
Share on other sites

A co sie dokładnie dzieje? 

 

Nic się absolutnie nie dzieje? Jeśli by tak było to zobacz czy dobrze podłączyłeś kable zasilające, zasilacz jest podłączony i 'pstryczek' jest na on, oraz czy dobrze podłączyłeś kable z przedniego panelu obudowy do płyty głównej (takie pojedyńcze kabelki), szczególnie Cie interesuje Power +/-  o których zresztą wspominasz. 

 

Ta płyta główna wspiera na dzień dobry 3gen Ryzen.

Link to post
Share on other sites

A widzisz ;) następnym razem wrzuć na forum, niepotrzebnie się człowiek nachodzi. 

 

Yyy, ja osobiście nie praktykuje i nie słyszałem o takim patencie :? Jedyne co mi przychodzi do głowy to żeby upewnić się że zainstalujesz windowsa na tym dysku którym chcesz :D ale to w sumie można wybrać w instalatorze/interfejsie. 

Edytowane przez Didox
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ok. Sformatowałem dysk, który chciałem, tylko w instalatorze win były 3 partycje, EFI, MSR (takie od MS) po kilkadziesiąt-set MB. Nie usunąłem ich, to dobrze/źle/bez różnicy? System się uruchomił bez problemu, wszystko jest ok.

 

Czyli gdy dysk inny niż systemowy wysiądzie, lub będę chciał wymienić na inny, obędzie się bez problemów (ponownej instalacji win)?


Edit: Przeżyłem 2 crashe monitora (czyli karty :)) (zawiesił się na 2 sek. i brak sygnału, komp działał dalej, nie reagował na przycisk reset (za pierwszym razem nie reagował też na włącznik), ale na switch w listwie już tak. Wywaliłem Afterburnera, (podobno się gryzie ze sterami od AMD) zobaczymy co dalej. Sterowniki 20.8.3. czyli te opcjonalne. Wg mnie powinni dać stable na górę.

 

Podczas braku aktywności karta zrzuca takty do minimum, więc alt-tab żeby podejrzeć wykorzystanie odpada. Właśnie po to korzystałem z Afterburnera, jak na razie testowałem tylko GTA V singleplayer, high a potem ultra 50+ fps, nie wiem czy to normalne, czy gra słabo zoptymalizowana, czy może sterowniki...

 

A, chciałem zainstalować Forzę horizon 4 (mam na dysku D z poprzedniej instalacji) i po kliknięciu przycisku zainstaluj nic się nie działo. Dowiedziałem się, że trzeba zmienić domyślną ścieżkę zapisu (dysk) mimo tego, że wybrałem dysk na który ma się zainstalować. No a potem error 0x80070005 (to chyba przez zmianę platformy, bo rok temu przeinstalowywałem system na czysto, zainstalowałem grę, przemieliło przez kilka min. i sklepik wykrył pliki gry i tyle.)


Edit 2: Zacząłem mieć taki problem, że po włączeniu zasilania w listwie komputer sam się uruchamiał, bios przechodził i albo przy wyświetleniu ekranu blokady win10 ścinał się ekran i brak sygnału, albo działał normalnie. Chciałem obwinić legendarną "jakoś" sterowników AMD do GPU, ale winne są pamięci (polecono mi takie: Crucial Ballistix BLS8G4D3OAESBK.M8FE 3000mhz CL 16-16-16-36, proszę podać jakieś lepsze, jeśli się da, a G.Skille lecą na zwrot.)


Edit 3: kupiłem https://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-black-at-ddr4-3000-dram-desktop-gaming-memory-kit-16gb-8gbx2-cl15-bl2k8g30c15u4b-6492643/


Edit 4: nic to nie dało. Ta maszyna mnie chyba nienawidzi.

Edytowane przez ktwkr
Link to post
Share on other sites

Karty czy płyty głównej? Płyty gł. mam najnowszy, a karty to wgrałem F61, podbijający TDP do 180W (performance) bo miałem "silent" TDP 150W. Zauważyłem, że gdy nic się nie dzieje, karta zbija takty do 0, podczas gdy stara Nvidia miała stale bazowy clock niezależnie czy był wyświetlany pulpit czy gra. Teraz gdy nic się nie dzieje jest 790 MHz GPU/200 MHz pamięć.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...