Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak masz takie Aio to masz duże pole do popisu, ja znalazłem złoty środek z 3700x z Aio 240 4.325ghz na jednym ccx, i 4.375 na drugim przy 1.275v czyli wydajność wielowątkowa lepsza niż Auto OC, a napięcie niższe.

 

Ja polecam testować ustawienia z Ryzen Master w Cinebench 20 bo jak miałem niestabilnie ustawienia to on nie przechodził. Jak znajdziesz w miarę sensowne ustawienie to wtedy jakiś stress test, a potem to samo co w Ryzen Master ustawić można w biosie.

Link to post
Share on other sites

To na początek taki link:

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/overclocking-jak-podkrecic-komputer/strona/32223.html

Po polsku YT:

 

 

Ja też pierwszy raz podkręcałem i jest to łatwiejsze niż myślałem.

Potem możesz próbować podkręcić RAM ale to już inny temat:)

W sumie możesz jeszcze poczekać a wyjdzie narzędzie do OC Ryzen, od gościa co zrobił ram calculator, ja na pewno przetestuje, chodźmy po to by sprawdzić czy poprawi moje wyniki.

Podobno ma być we wrześniu.

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/clocktuner_oprogramowanie_zwieksza_wydajnosc_cpu_ryzen_zen_2-13146.html

Link to post
Share on other sites

Net-s.pl = oszuści. Wchodzisz na stronę i chcesz coś kupić. Napisane jest "dostępne" oraz "wysyłka w 24 h". No więc kupujesz. i się zaczyna. Wysyłka nie jest w tej chwili możliwa, bla bla bla. Potem się okazuje, oni nawet nie mają tego towaru tylko muszą go zamówić. Więc zamiast jutro, dotrze do ciebie najwcześniej za tydzień. Infolinia nie działa - najprawdopodobniej dlatego że wkur*ieni ludzie słali joby przez telefon. możliwość wystawienia komentarza na Ceneo - zablokowana. Wspólnym mianownikiem tego burdelu jest to, że oni sprzedają towar, którego nie mają na stanie i nie wiadomo czy go w ogóle dostaniesz.

✓✓✓

Natomiast w kwestii wstępnego OC w programie Ryzen master.

Pobawiłem się, ale chwilę bo nie miałem czasu, i okazuje się że OC na moim procku ma sens wyłącznie jeśli podniosę taktowanie do 4,4 GHz. Przy 4,3 wynik w cinebench jest niemal identyczny jak bez OC. Napięcie testowe dałem 1,39 ale nie robiłem stress testu. Temperatura przy renderowaniu wyniosła około 78-80 stopni Celsjusza. Jeśli nie dojdę do porozumienia z napięciami i rozsądną temperaturą to raczej zostawię na ustawieniach fabrycznych a podkręcę sobie pamięć ram.

✓✓✓

Jeszcze coś takiego znalazłem:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To jakie masz wyniki cb r20 i/lub cbr15?

 

Co do OC to to ciekawe, może trafiła Ci się słabsza sztuka na loterii,  bo ja mam 3700x i 4.325ghz na jednym ccx, i 4.375 na drugim przy 1.275v wynik w CB R20:  5247cb
Na stocku/auto OC to miałem coś 4800/4900

 

Jak sprawdzałem maksimum możliwości to w CB R15 2377cb przy 4.450ghx i 4.475ghz przy 1.39v

 

Generalnie do gier najlepiej zostawić w sumie auto OC, mi zależy na maksymalnym OC wielowątkowym. Bo to ma znaczenie przy kompilacji kodu.

 

Jeszcze możesz poczekać na Clock Tuner - ma robić mniej więcej to co ja zrobiłem, poprawiłem wydajność przy niższym napięciu.

Jak się pokaże to przetestuje też.
 

Link to post
Share on other sites

Dopiero zacząłem, spokojnie. 5135 cb R20. Zaczynałem od wyższych napięć. Problem w tym że jeszcze ram do mnie nie dotarł (tridentz 3600/17) i działam na jednej kości 4GB/2133. Spodziewam się że wynik będzie lepszy przy lepszym ramie. Jak uzyskam odpowiednio niskie napięcie powiedzmy przy 4350 i dobrą wydajność versus dobre temperatury to się pochwalę. Sekcja zasilania i mostek nie przekracza 35/50 stopni i to mnie bardzo cieszy.

No i nie wiem teraz... Bo tak. Ustawiam 1,3 Vcore, taktowanie 4,325 MHz, pozostałe ustawienia biosu jak na filmie powyżej i mam dylemat. Zwykły test OCCT (16 wątków, duży zestaw danych) pokazuje temperaturę 55-67°C ALE mam tylko 4 GB ramu w tej chwili więc może to ma jakiś wpływ? Cinebench R20 - temperatura 74°C, 5085 punktów cb. Na jednym z filmów podpowiedzieli żeby sprawdzić stabilność Prime95 - pierwszy test small FFT/L1/L2 cache. Niestety temperatura rośnie powyżej 95°C i wyłączam go ze strachu przed przegrzaniem. W prime95 na fabrycznych ustawieniach taktowanie to 4100 MHz i temperatura 85°C. 

Zastanawiam się, czy dla kilku punktów cb oraz 2-3 fps w grze jest sens w ogóle robić OC? Nie wiem, który test jest wiarygodny oraz czy nie lepiej poczekać z testowaniem na 32 GB pamięci 3600. Ktoś coś?

Test AIDA64 extreme między 74 a 83°C

średnia temperatura w AIDA64 extreme 75-77°C. Którym cyferkom wierzyć? Odpuścić sobie prime? Czy po prostu potestować w grze przez kilka godzin, np. w GTA 5?

Jeszcze jedno. Test AIDA64 z tego co widzę używa procesora tylko w okolicach 85 watów. Czyli wnika z tego, że jakby zapodać mu 105 watów (np w Prime) temperatura poleci do 100°C prawdopodobnie. Szukam sensownego rozwiązania. 

Link to post
Share on other sites

Prime95 potrafi rozgrzać Ryzeny i inne Cpu do takich temperatur, w normalnym użytkowaniu takich nigdy nie będzie. Z tego coś wiem do 20 stopni więcej niż przy normalnym max użyciu CPU, albo trzeba wyłączyć AVx. Sprawdź może AIDA64. Do grania wystarczy PBO albo Auto OC, ja potrzebuję wydajności max na wszystkich rdzeniach to podkręcam ręcznie.

O w międzyczasie napisałeś o AIDA, to też test syntetyczny czyli 100% użycia procesora ale bardziej zbliżony do rzeczywistości, no jakby ktoś renderowal duże pliki wideo to może mieć takie temperatury. Ale tylko w ciągłym użyciu. GTA V to mi obciaza CPU w 33procentach, chyba nie ma takiej gry ci by robiła stress test 3800x.

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Też miałem na auto wyższe temperatury, ale w grach z tego co widziałem auto OC/PBo daje lepsze FPS niż na stocku, wiem że można chyba dać tam offset w biosie do napięcia, żeby było niższe. Albo daj sobie spokój i poczekaj na ten clock tuner co poprawia temperatury i minimalnie poprawia wydajność

Link to post
Share on other sites

na razie w AIDA64 extreme sprawdzam 4,4 GHz przy 1,332 V i jest średnio 82°C od czasu do czasu skacze na 88 stopni. chyba za dużo...


miałem skok do 90 stopni, za dużo zdecydowanie


4,4 przy 1,32 V, cb R20 5191 punktów, temperatura pracy 75 stopni podczas testu w cinebench, 82 stopnie w aida ze skokami do 87. Obniżać dalej napięcie??


poszedł na 4,4 przy 1,296 V, temperatura w aida 75 stopni ze skokami do 82 - czyli temperatury jak na ustawieniach fabrycznych, dziwne...


teraz testuję 4,4 na napięciu 1,284 V. temperatura stała, stabilna 74 stopnie, jednorazowy skok na 78 stopni przy starcie testu aida. może ten test jest zbyt łagodny??? czym jeszcze można to sprawdzić?


dobra, na tym kończę na dziś. przyjdą pamięci to wtedy zobaczymy bo teraz to nie ma nawet jak skrzydeł rozwinąć na 4GB... może to właśnie kwestia tego jest. w OCCT średnia temperatura 55 stopni skoki do 64 co kilka sekund.

Link to post
Share on other sites

Hej tu masz metody testowania i info dlaczego np Prime95 potrafi rozgrzać CPU do 100 stopni:)

Jak Ci się nie chce czytać, to  stabilność możesz sprawdzić w AIDA64 czy przez 30 minut temperatury, są poniżej 80 stopni. Możesz też odpalić w Aidzie test cpu plus np msi kombustor/czy furmark dla gpu jednocześnie by zobaczyć chłodzenie całego systemu.

Link to post
Share on other sites

Furmark pali grafikę jak Prime procesor. Myślę że najrozsądniej będzie zrobić test z docelową pamięcią RAM za pomocą RealBench. Jak dla mnie ten test zawsze ostatecznie pokazuje czy system jest stabilny i jak bardzo się grzeje.

Dzięki. Podsunąłeś mi pomysł.

 

Ogarniam taki test: (1) 

OCCT test grafiki, słożoność shaderów 8, ustawienia grafiki - fabryczne OC

jednocześnie aida64 stress test (wszystko oprócz dysków i GPU), ustawienia proca fabryczne.

 

Obserwacje:

grafika - użycie 100%, moc 100%, taktowanie 1380 MHz, temperatura zatrzymała się na 46°C

proc - użycie 100%, moc ~85%, taktowanie 4,2 GHz, napięcie 1,32 do 1,35, temperatura stabilna 79°C, incydentalne skoki do 88°C.

 

zaraz będzie test (2)...

test 2.

grafika jak wyżej

proc - użycie 100%, moc ~85%, taktowanie 4,4 GHz, napięcie 1,28 stałe, temperatura stabilna 80°C, dwa skoki do 90°C

BSOD po 2 minutach :)

test 3, napięcie procka 1,284 - wynik temperatur ten sam, BSOD po 2 minutach. Czuję w kościach że to pamięć RAM nie wyrabia, choć mogę się mylić. Dalsze testy odkładam na później, jak będę miał kompletny sprzęt (nadal ciągnę na jednej kości 4GB/2133). Rzecz w tym, że sam test Aida64 przy 4,4 GHz i powyższych napięciach przechodzi bez bólu nie przekraczając 76°C. Dopiero przy jednoczesnym teście graficznym zaczyna się robić cyrk.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...