Skocz do zawartości

Wymiana podzespołów po czym spadki fps.


Recommended Posts

Witam. Wiem, że tematów wiele ale i odpowiedzi też. Wymieniłem części w komputerze i zaczęły się spadki fps.

 

 

Stary Komputer:

 

procesor: i5-4690k

 

płyta główna: asrock h97 pro4

 

Pamieć RAM: Crucial Ballistx sport 4x4GB ddr3 1600mhz

 

Zasilacz: Thermaltake SMART SE 530W GOLD

 

Chłodzenie procesora: SPC Grandis

 

Dysk ssd: Kingston a400 480gb

 

Monitor: Benq Zowie xl2411

 

 

Nowy komputer:

 

procesor: i7-10700k

 

płyta główna: MSI mpg z490 gaming plus

 

Pamieć RAM: corsair vengeance rgb pro 2x8gb ddr4 3600mhz

 

Zasilacz: SilentumPC Vero l3 700W

 

Chłodzenie procesora: Jonsbo argb CR-1200

 

Dysk ssd: Kingston a400 480gb

 

Monitor: Benq Zowie xl2411

 

W obu przypadkach Windows 10 x64 i na nowym komputerze Norton Antivirus.

 

 

 

Przeważnie gram tylko w Rocket league bo na tyle mi czas pozwala ale złożyłem komputer z myślą o jakiś nowościach jakbym w razie co chciał zagrać. Rocket league nie jest wymagającą grą i na starym PC miałem stałe 144 klatki na wysokich ustawieniach. Teraz na najniższych niby wbijają na 144fps ale spadają do 80, utrzymują się chwilę na 120 a przy ładowaniu nawet pokazuje 2 fpsy :P Temperatury są ok. W załącznikach trochę danych. Poproszę napisać co mogę jeszcze przesłać.

 

https://zapodaj.net/56c4cc2cbff91.jpg.html - cpu id

 

https://zapodaj.net/59fa4a3c08137.png.html -occt

 

https://zapodaj.net/e34dec1d89f99.jpg.html - msi ab w Rocket league

 

 

 

Dziękuję za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

System zainstalowany ponownie na nowych podzespołach czy tylko dysk przełożony?

E: Moc procesora nie dobija nawet do 15W więc coś jest ewidentnie nie tak. Jeśli nie chcesz robić formata to zainstaluj chociaż sterowniki do chipsetu, powinno pomóc.

E2: Chociaż na tym chłodzeniu i tak raczej nie wykorzystasz pełnego potencjału procesora, będzie gorąco

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

 

 

Zainstalowane stery z płyty z pudełka

Więc spróbuj może ze strony choć widzę że są z kwietnia:

https://www.msi.com/Motherboard/support/MPG-Z490-GAMING-PLUS#down-driver&Win10%2064

 

 

Co więc może być przyczyną takiej pracy procesora?

Tego niestety nie wiem ale procesory w laptopach nieraz więcej prądu biorą. Sprawdź może kable zasilające CPU czy są dobrze docisnięte.

 

 

W biosie jak ustawiłem pracę wentylatora na max to w RL właśnie około 35st

To mnie akurat nie dziwi, gdyby pracował normalnie to byłoby raczej 85st albo i wyżej.

 

Może przyjdzie ktoś obcykany z 10gen i powie co może być nie tak. Sam jestem ciekawy takiego zachowania, o problemach z mobilnymi intelami już sporo słyszałem ale o desktopach niezbyt.

Link to post
Share on other sites

No i masz rozwiązanie swojego problemu, pokazuje się tutaj, że one są obsługiwane tylko jako single czyli dual tu nie zadziała. Wyjmij jedną kość i nie będzie spadków albo wymień RAM na taki by mógł pracować w dualu.

Link to post
Share on other sites

sided  single to nie single chanell ram....

 

 w 1 poscie jest cpuz w którym jest duall  chanel ram oraz 3600 mhz czyli profil  xmp

 

Tu problem z zegarem cpu.

 

Albo bios poprzestawiany albo plan zasilania w  win

 

 

Jeśli oba ok to uszkodzony przelacznik na  płycie głównej

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Po wyjęciu kości RAM brak zmian. Spadki identyczne. Plan zasilania wziąłem na Zrównoważony. W biosie nic nie przestawiałem. Próbowałem i z wł./wył. jak i Game Boost jak i XMP. Zresetuje jeszcze BIOS i zobaczymy jak zareaguje. A jeśli chodzi o przełącznik mógłbyś mi zbliżyć temat? Płyta Główna nowiutka ze sklepu więc nie wiem jak by się uszkodził ten przełącznik. Chyba, że ja coś uszkodziłem nie chcący.

Link to post
Share on other sites

Zresetowałem Bios. Przestawiłem z UEFI na CSM i Legacy z Enabled na Disabled bo w innym przypadku nie odpalał Windows. I znalazłem przyczynę prawdopodobnie. Odpaliłem CPU id i odpaliłem Rocket League. Zegar pokazywał 4800 Mhz. Trwało to z minutę, ścięło FPSy i zegar pokazał 800 Mhz. Teraz po wyłączeniu gry znów wskoczyło na 4800 Mhz. I teraz co jest tego przyczyną? Ten przełącznik? Bo plan mam na Zrównoważony.

 

Przełącznika Slow nie mogę zlokalizować. Jest jeden przełącznik i przy nim napisane Led_Swi Off/On więc to nie on.

Edytowane przez Blink91
Link to post
Share on other sites

Temperatura 50 do 60st. Skacze. W CPU id multiplier jest aktualnie x8.0 (8 - 50). Czyli tak jakby obniżało do minimalnej wartości tylko czemu.. Możliwe, że z automatu obniża taktowanie przez wzrost temp.? Ale 60 st. to chyba nie za wiele tylko, że ono jest po 30 sekundach gry.

Link to post
Share on other sites

Taki spadek przez temperaturę to jest przy 100 albo 105 stopniach na 10 generacji

 

Tu nie wiem co może być jeszcze ale np power limit

 

Pierwsze biosy MSI do z 370 tez miały je skopane wystarczyło podbić ręcznie power limit

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Winowajcą jest pewnie ten Power Limit. Na innym forum czytałem, że też był taki sam problem. Okazał się walnięty czujnik temp. Ściągnął więc program ThrottleStop wyłączył czujnik i jak ręką odjął a jego Płyta poszła na gwarancję. Ja też wyłączyłem w formie testu ten czujnik w tym programie i albo się czujnik nie wyłączył albo ten patent nie działa. Power Limit mam na Unlimited w Intel Extreme Tuning Utility.

Link to post
Share on other sites
Power Limit mam na Unlimited w Intel Extreme Tuning Utility.

 

to jakis program pod win?

 

W biosie masz short /long duration, ustaw na 1000W

 

 oprócz tego masz tam pewnie jeszcze jakieś opcje w amperach,tez daj na maksa

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...