Skocz do zawartości

Z ilu rdzeni/wątków korzystają gry?


Recommended Posts

Witam-mam takie pytanie jak w temacie-ile REALNIE rdzeni/wątków jest wykorzystywanych w wymagających grach a ile leży odłogiem? Chodzi o perspektywiczny procek do gier-czy jest sens kupować np 8 rdzeniowca z 16 wątkami?Albo 12/24?  Streaming odpada, renderingi itp też- interesują mnie tylko gry.

Link to post
Share on other sites

Ok-teraz 6 rdzeni wystarcza. A za rok-dwa-trzy?  Bo zastanawiam się nad zmianą procka-priorytet to gry. Najpierw myślałem o AMD Ryzen 3700 X. Potem gdzieś tam wyczytałem że do gier Ryzen 7 3600 spokojnie wystarczy(a to oszczędność ok 5 stów więc całkiem sporo). Teraz znów myślę nad jakimś Intelem (może 8700 ale to chyba przestarzała konstrukcja). Wim że muszę kupić a nie wiem jaki i im dłużej myślę tym mniej wiem.

Edytowane przez zwolay
Link to post
Share on other sites

Pytanie z jaka karta graficzna chcesz połączyć procesor np 2070 super pasuje do 6 rdzeni, ale już 2080 super czy nowe Ampere pewnie najlepiej będzie współpracować z 8 rdzeniami. Generalnie tak jest teraz że to GPU jest droższe i ważniejsze w grach a CPU się dobiera tak by nie spowalniało karty.

Link to post
Share on other sites

N=Tematu grafiki nie poruszam bo póki co nie chcę zmieniać Wiem że będzie mnie hamować (mam GTX 970) i za jakiś czas zmienię-ale nie teraz. Proponuję by na potrzeby tej dyskusji przyjąć że mam najmocniejsza kartę na świecie by to nie zaciemniało istoty problemu czyli procesora do gier.PS Wróbel widzę że Ty masz 3700 X-jesteś zadowolony? 

Edytowane przez zwolay
Link to post
Share on other sites

N=Tematu grafiki nie poruszam bo póki co nie chcę zmieniać Wiem że będzie mnie hamować (mam GTX 970) i za jakiś czas zmienię-ale nie teraz. Proponuję by na potrzeby tej dyskusji przyjąć że mam najmocniejsza kartę na świecie by to nie zaciemniało istoty problemu czyli procesora do gier.PS Wróbel widzę że Ty masz 3700 X-jesteś zadowolony?

 

Złe myślenie.

Chcesz mieć płynna grafikę nie patrz na rdzenie.

Kup mocną kartę graficzną i nie licz na to że tania karta+ nowy procesor załatwi sprawę płynności.

Link to post
Share on other sites

Złe myślenie.

Chcesz mieć płynna grafikę nie patrz na rdzenie.

Kup mocną kartę graficzną i nie licz na to że tania karta+ nowy procesor załatwi sprawę płynności.

Chodzi mi o perspektywiczność procesora. Tzn wolę kupić teraz dobry,perspektywiczny procek (+ płyta +RAM-czyli dość dużo kasy) a za jakiś czas dobrą kartę graficzną.Jeśli np za pół roku będę miał komplet to będzie ok.-póki co niech będzie ta słaba karta i nią się w ogóle nie zajmujcie-chodzi mi tylko o opinie na temat samego procesora.

Link to post
Share on other sites

No OKej.

Wymiana procka niewiele Ci przyniesie.

Wiem bo miałem I5 i po przesiadce na I7 zysk był niewielki.

Może i się odmulił komputer ale w grach nadal brakowało mocy.

Dopiero wymiana karty przyniosła efekty.

 

Dlatego też...

Nadal mam stary procesor, starą platformę bo wciąż daje rady z mocną kartą i nie brakuje mocy.

Nawet się dziwię nieraz czy znajdę w końcu grę która położy starego dziadka 4790K na ultra ustawieniach.

Oczywiście mówimy o FHD bo 4k to zupełnie inna bajka.

 

A pomyśl.

Teraz wydasz na nowy CPU i dalej będziesz męczył się ze starą kartą.

Za pół roku będą nowsze,lepsze, za te same pieniądze.

 

No nie wiem, jak źle myślę to niech mnie ktoś poprawi.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Nawet się dziwię nieraz czy znajdę w końcu grę która położy starego dziadka 4790K na ultra ustawieniach. Oczywiście mówimy o FHD bo 4k to zupełnie inna bajka.

 

Procesor w wysokiej rozdzielczości ma pomijalne znaczenie

 

Ryzen 3600 to nie jest niewiadomo jaki koszt a co do grafy to gtx 970 dzisiaj juz jest słabiusia

Link to post
Share on other sites

ale mi namieszaliście we łbie...ale dzięki-czekam na kolejne wypowiedzi.nie zmienia to faktu że serio nie wiem co robić bo procek i płyta też już swoje lata mają (i5 4460+ B85-D3H+16 GB RAM). w każdym razie chcę wybrać jedną z opcji na teraz: albo wymiana grafiki albo i procka i płyty oraz pamięci mając na uwadze że drugi element ww zestawu będzie wymieniony później.

Link to post
Share on other sites

Koledze chodzi o samo CPU w oderwaniu od tego co teraz ma. Ja bym powiedział, że perspektywicznie powinno na 2-4 lata wystarczyć 6 rdzeni/12 wątków i5-10600k, chyba że bez overclockingu to i5-10600. Nawet jak będą w przyszłości gry lubiące 8 rdzeni to spadki w FPS nie powinny być duże.

 

Jak ktoś woli AMD to Ryzen 3600x, też starczy na 2-4 lata. Ale patrząc tylko na CPU lepszy w grach jest Intel.

 

Chyba że nie patrzymy na koszty to i9-10900k czy Ryzen 9 3900x, można też poczekać co pokażą zen 3 Ryzen 4600.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli musisz kupować teraz Cpu (powiedzmy w ciągu miesiąca MAX) to rozpatrzyć powinieneś 6 lub 8 rdzeni z SMT/HT. Nie sądzę, by 6R/12W miałoby być za mało w perspektywie, powiedzmy, 5 lat (stricte gry) - tak samo nie wierzę, by 10/12 rdzeni zostało autentycznie wykorzystane przez więcej niż kilka tytułów na krzyż.

 

Historia pokazuje, że NIE WARTO kupować więcej rdzeni "na zapas" (3600 szybszy w znakomitej większości gier względem np R7 2700x).

 

Jeżeli NIE MUSISZ teraz kupować Cpu, to czekasz na premierę Ryzen 4000 - i wtedy, w zależności od cen i progresu - bierzesz:

 

* 3600/3700x po taniości (jeżeli dopłata do Vermeera nie będzie miała sensu)

* 4600/4700x jako opcja power (bo wyższe IPC oraz zegary + niższe opóźnienia i jeszcze lepsze wsparcie ram 4000+ powinno zwijać asfalt)

* liczysz na obniżki Intela

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Lepiej poczekaj tak jak radzi Rebelmind ja też czekam na nowe CPU od AMD oraz 3090Ti od Nvidi  :D

Ogólnie jak na razie to wolf. young blood, detroid become human, oraz Horizon Zero Down wykorzystało wszystkie rdzenie w moim CPU na 100%. Każda inna gra nawet GTA V wachała się w przedziale 20-50% na wszystkich rdzeniach nie wykorzystując całego potencjału jaki drzemie w moim CPU ... A szkoda. 

CO ciekawe jak wyłączyłem połowe rdzeniu w CPU to GTA V dostawało kilka FPS więcej a wykorzystanie CPU sięgało blisko 80% na wszystkich pozostałych rdzeniach ....

Edytowane przez RsNeo
Link to post
Share on other sites

no a Ty jesteś zadowolony z tego Ryzena z Twojej sygnaturki? Bo top też jedna z opcji które biorę pod uwagę

Ja jestem zadowolony ale kupiłem pod programowanie, bo do grania wykorzystuje go w 50% zwłaszcza że ja gram w gry pokroju GTA V.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niemalże identyczne dyskusje toczyły się przed premierą Ryzen 3000 i osoby odrobinę bardziej cierpliwe zrobiły całkiem dobre deale - przypomnę tylko promocje na R7 2700 w Xkom(?), który z dnia na dzień potaniał z 900+ pln na ~500.

 

Przypuszczam, że tym razem obniżki nie będą aż tak spore, bo starsze Ryzeny będą ograniczały "podłogę cenową" od dołu - ale popularny 3600 za 500-600 pln powinien być bez problemu do wyhaczenia, a 3700x za 800-900.

Link to post
Share on other sites

Jaki masz budżet? poczekaj dozbieraj kasy, pchnij w całości to co masz i złóż sobie nowy sprzęt. Zakup teraz nowego procka i "czekanie" na wymienię GPU to marnowanie kasy, bo tak jak wsomina @Rebel, niebawem 3600 będzie można wyrwać za relatywnie niewielką kwotę, jedyną "przyszłościową alternatywą" po stronie czerwonej może być coś pokroju 4700X ale jego cena zaraz po premierze wcale nie będzie jakaś atrakcyjna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...