Skocz do zawartości

ktore wybrac Chłodzenie ?


Recommended Posts

Alphacool eisbaer aurora 420 czy NZXT kraken Z73 360mm ??

W przypadku Alphacool to chłodzenie jest tańsze bo kosztuje 145£ i do tego chłodnica jest miedziana. W przypadku krakena, jest droższy 245£ i chłodnica aluminiowa. Zastanawia mnie skąd ta różnica w cenie ze kraken jest droższy ?? które chłodzenie wybrać, bardziej skłaniam sie na Alphacool ??

Link to post
Share on other sites

Eisbaer Aurora jest jak najbardziej git. Masz jeszcze EK-AIO 360, którego pompa bazuje na SPC. 

W przypadku CLC/AIO materiał chłodnicy nie ma znaczenia, to nie custom loop. 

W przypadku NZXT cena bierze się z brandu, popularności (popytu) i kosztów, który producent ponosi na software potrzebny do obsługi. Poczytaj o NZXT CAM, jeden z najgorszych programów, z którego musisz korzystać chcesz czy nie.

 

Ewentualnie popatrz na Eissturmy od Alphacoola, często można wyrwać tanio zestaw 280mm i DDC pump-res combo. 

Link to post
Share on other sites

Alphacool ma możliwość dolania płynu chłodnica miedź no i stopka bloku też oraz odkręcane węże, minusem krótka gwarancja mój lt 360 dobrze sobie radzi obroty wentyli  mam na sztywno 700rpm (cpu delid + metal i na czapce też metal cpu nie kręcony nie ma po co a delid tylko i wyłącznie dla zbicia temp i chodzi o ciszę) i cisza pewnie nawet na oryginalnych przy tej prędkości też będzie cicho.Pompka po dwóch latach  czasem cicho popyrka ale to czasem i krótko, tempy w grach max 65 w idlu od 25 do 30 zależy od temp zew.Nie ma kabelków oprócz jednego do podłączenia na mobo do pompy i  ustawiasz na 12v ustawiasz wentyle i to wszystko bez softów.

Edytowane przez Han44
Link to post
Share on other sites

Jeżeli komuś nie zależy na wyglądzie to eisbaer jest ok. Gorzej z fabrycznymi wentylatorami. 

To że chłodnica jest miedziana nie zmienia nic, poza możliwością wykorzystania jej w normalnym układzie LC - użytkownik AIO raczej nie będzie tego robił. Dołożenie do tego drugiej chłodnicy oraz rozbudowanego bloku GPU może spowodować że pompka nie wyrobi przy dużych oporach w układzie. 

 

Płyn (dolewka) nie ma znaczenia przy normalnym wykorzystywaniu aio. Chyba że utrzymujesz temperaturę płynu na poziomie 50-60*c przez bardzo długi czas. Ale raczej jest to trudne do osiągnięcia. 

Na pewno warto robić wymiany płynu. Ale... pozostaje kwestia gwarancji + trzeba się babrać z tym - nie po to kupuje się AIO by przy nim grzebać. Lepiej byłoby dorzucić do małego zestawu Eissturm 240x30 lub 380x30. Pompka DDC da radę nawet w setupie CPU+GPU. 

Link to post
Share on other sites

Trochę już mam mętlik w głowie. Moje założenia są, by mieć wydajne i ciche chłodzenie na procka i7-10700K(raczej bez jakiegoś ekstremalnego kręcenia bo sam w sobie jest juz mocny) i do tego myślałem zakupić takiego RTX 3080 referenta i założyć na niego adapter pokroju NZXT Kraken G12 AIO Mounting Kit + Corsair Hydro Series iCUE H100i PRO XT 240mm. Taki adapter z chłodzeniem AIO na kartę to jest koszt około 150£. Druga opcja to jest wybrać takie chłodzenie EK-Kit Classic RGB P360 Performance Water Cooling Kit (3831109819043), następnie trzeba dokupić blok wodny na kartę i dodatkowa chłodnice 240mm i czy to cenowo nie wyjdzie dużo drożej jak pierwsze rozwiązanie. Ja wiem ze w tedy mam 100% chłodzenie wodne. Podsumowując pierwszy zestaw to 145£ AIO CPU, Adapter z AIO 240mm na kartę to jest 150£ wszystko za powiedzmy 300£. Drugi zestaw to samo chodzenie na procka 280£ do tego blok wodny na kartę(liczę w przybliżeniu 100£) + chłodnica do karty 240mm powiedzmy za 40£, to nam daje łącznie 420£. Czyli gotowe zestawy AIO na CPU i GPU to 300£ i 120£ w kieszeni.

Edytowane przez Pejo_
Link to post
Share on other sites

Nie bawiłbym się w zakładanie aftermarketowego chłodzenia na GPU. Primo tracisz gwarancje (w większości przypadków). 

 

Lepiej byłoby kupić gotowe hybrydowe GPU (miałbyś wtedy dwa niezależne układy AIO) lub z gotowym blokiem wodnym.

 

Jak chcesz się tak bawić w zabawy i łącznie AIO to kosztami wyszłoby cię to praktycznie tyle co pełnoprawny custom loop. Tylko byłby mniej wydajny, brzydszy i bardziej problematyczny...

 

Zainteresuj się tym, skoro chcesz wodować też GPU w przyszłości:

https://www.alphacool.com/shop/new-products/22290/alphacool-eissturm-hurricane-copper-45-3x120mm-complete-kit?c=22312

https://www.alphacool.com/shop/new-products/22298/alphacool-eissturm-hurricane-copper-45-3x140mm-complete-kit?c=22312

 

Przy zakupie GPU (z blokiem wodnym lub z oddzielnym blokiem wodnym). Zawsze możesz potem jeszcze dołożyć kolejną chłodnicę jak będzie ci mało. Pompa typu D5 to potwór, przy którym nie musisz się za bardzo martwić wielkością przeciętnego* loopa. 

 

Zazwyczaj koszt bloku wodnego dla GPU to około 80-110 euro. Do tego 2 złączki - 6 euro? 

Link to post
Share on other sites

Oki podjąłem decyzje i składam chłodzenie wodne, przekonał mnie ten filmik.

 

 

teraz zasadnicze pytanie, z ktorej firmy wybrać zestaw czy to bez znaczenia ??

 

https://www.overclockers.co.uk/ek-water-blocks-ek-kit-classic-rgb-p360-performance-water-cooling-kit-3831109819043-wc-9vr-ek.html

 

https://www.overclockers.co.uk/alphacool-eissturm-hurricane-copper-360mm-water-cooling-kit-wc-08h-ac.html

Link to post
Share on other sites

Jest pewna różnica pomiędzy nimi.

 

Alphacool ma wypasioną pompę z rezerwuarem. Cena (oddzielnie) tego elementu to nawet połowa ceny zestawu. Najdroższa rzecz w przypadku LC. D5 (i jej wariacja VPP755) to najlepsza pompa jaką można mieć. Wydajna, cicha i ma 5 stopni regulacji. 

 

EK oferuje lepsze wentylatory, RGB (i ogółem wygląd - np. bloku CPU). Ale ma pompę SPC. De-facto pompa ta sama co w moim AIO. Cicha i wydajna, ale nie jestem pewien jak sprawdzi się po dodaniu bloku GPU a nie mówiąc o ewentualnej drugiej chłodnicy (myśląc przyszłościowo). Pompa SPC nadaje się do chłodzenia raczej tylko układu z jednym elementem, bo jest po prostu słaba i kompaktowa. D5 to już prawdziwy "potwór". 

 

W obu zestawach z czasem wypadało by coś wymienić (u Alphacoola wentylatory) a w przypadku EKWB pompę. Wentyle byłyby sporo tańsze. Ale EKWB oferuje lepsze wentylatory, rgb, wygląd itp.

Musisz zadecydować i pomyśleć na chłodno (nie podejmuj zbyt szybkiej decyzji). Poczytaj o pompie SPC. Poza AIO nigdy jej nie miałem, więcej byłbym w stanie powiedzieć o DDC. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...