Skocz do zawartości

komputer do gier [15 tys.]


Recommended Posts

Ja podchodzę to tematu praktycznie. NVMe do grania nie ma żadnego sensu. Miałem w PC do grania 500GB Samsunga 970 EVO. Zysk 0FPS i 0.1s ładowania gry. 15 sekund różnicy to tak samo dobry test, jak Fiat 126P bijący Bugatti na 1/4 mili. Jak chcesz NVMe, bo tak - spoko. Tyle że jak kupować dla chciejstwa - brałbym Patriota, bo jest po prostu lepszy. Ale nie ma sensu dorabiać sobie teorii, że ten wybór ma jakikolwiek sens w PC do grania. To, że argumenty Ci nie odpowiadają, nie znaczy, że są przesadą. Rozgrzany dysk NVMe to 60-70 stopni w samym centrum PC. TBW to bardzo ważna sprawa, bo po to się bierze takie dyski, aby przez nie szybko przerzucać duże ilości danych. Wspomnianego Samsunga trzymam teraz w serwerze i jego 300TBW wyczerpię w niecałe trzy lata. Chyba, że ktoś bierze dla chciejstwa - to ponownie spoko i nie ma to znaczenia (jak i sensu).

 

 

Płyta główna, co podałem będzie równie idealna do OC - też ma 16 faz zasilania. A zakup na lata to mit. Za kilka lat będzie już inna podstawka pod CPU i nie użyjesz płyty głównej w kolejnym kompie. Mój komp ma 5 lat i też będę wymieniał. Jedyne, co pasuje to zasilacz i RAM. Nowe GPU nie wejdą do budy bez kombinowania, a chipset CPU zmienił się w tym czasie trzy razy.

Edytowane przez Karister
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ok, racja, te czasy mi się pomyliły vs HDD nie SSD, ale jeśli chodzi o temperatury to mówiąc o przesadzie chodziło mi o to, że to nie jest coś co nie jest do ochłodzenia - stąd też moje wcześniejsze rozważania odnośnie chłodzenia CPU i dodatkowych wiatraków, które chcę zamontować

 

nad mobo się jeszcze zastanowię, muszę poszukać trochę info o niej bo nie na trafiłem na nią w żadnych testach etc., ale dziękuję za tipa, może i racja z tym co mówisz, że nic nie zostanie ze starego kompa do nowego

Edytowane przez MaxCorleone
Link to post
Share on other sites
Mógłbyś wtedy wziąć Patriot 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Viper VP4100, który ma dwa razy większą pojemność, znacznie lepsze parametry pracy oraz wybitne TBW.

 

Po co ma dopłacać 800 zł do tego dysku PCIe 4.0 (względem chociażby SX 8200PRO) jak ma Cometa na Z490? Przecież i tak nie wyciągnie tych prędkości. 

 

 

 

Ja podchodzę to tematu praktycznie.

 

 

... w momencie kiedy ceny dysków NVME są praktycznie takie same jak SATA/AHCI. 

Link to post
Share on other sites

wiem, że powtarzaliście to już wielokrotnie ;) i przyznam, że trochę mi to zajęło, ale zdecydowanie macie rację odnośnie płyty głównej

 

oczywiście nie chcę, aby w żaden sposób blokowała procesor (i9 10900k), ale rzeczywiście ten mój wybór to konkretny overkill... 

 

popatrzyłem jeszcze trochu i ta wspomniana Z490 Aorus Elite wygląda ciekawie, ale znalazłem też jeszcze inne alternatywy - niektóre już tu wcześniej wspomniane :)

 

Gigabyte Z490 AORUS MASTER 

ASUS ROG Strix Z490-E Gaming 

MSI MEG Z490 Unify

Gigabyte Z490 AORUS ELITE

https://www.x-kom.pl/comparison/590051,564421,561101,542146,564418

 

dajcie proszę znać co o nich sądzicie i na którą radzilibyście zdecydować się ostatecznie :)

Edytowane przez MaxCorleone
Link to post
Share on other sites

 

 

A w ogóle wolałbym wziąć zwykły SSD 4TB.

Najtańszy taki SSD to Samsung 870 QVO i kosztuje 1800zł, nie dość, że to tandetne kości QLC to padaczka, idąc nawet w mniejsze pojemności to 2TB MX500 kosztuje tyle co SX8200 Pro więc gdzie tu sens?


 

 

ADATA jest znacznie tańszy kosztem żywotności - jak komuś to nie przeszkadza, dobry deal.

O czym tu znowu mówisz? 

Link to post
Share on other sites

Już pisałem - ADATA faktycznie nie wychodzi drożej niż zwykły SSD na SATA. Ja porównywałem do droższych dysków NVMe. I w zamian za niższą cenę jest też niższa gwarantowana żywotność. ADATA względem takiego Patriota kosztuje kilka setek mniej, a gwarantowana jest trzy razy mniejsza żywotność. Względem Samsunga EVO 860 na SATA w podobnych cenach też jest dwa razy niższa. MX500 żywotność ma akurat równie słabą. Czy ma to dla kogoś znaczenie - kwestia używania dysku. Dla mnie ma, bo tygodniowo przepycham przez swój NVMe terabajty danych. Jak ktoś zainstaluje kilka gier raz na miesiąc - zapewne nie ma. Natomiast ja nie widzę wtedy zysku z wyboru NVMe. Mam szybki dysk, i nie korzystam z tych prędkości. A jak zacznę z nich regularnie korzystać, wraca temat żywotności. Chyba, że komuś zależy, bo raz na jakiś czas przekopiuje 100GB i wtedy będzie podziwiał transfer i zaoszczędzi pół minuty - ok. Albo komuś zależy na tych 0.2s ładowania systemu - też ok. Pytanie tylko czy to jest sens, czy już zachcianka. ;)Wg mnie do grania SATA SSD jest wystarczający i dla mnie sensownie jest wybrać dysk, który pożyje dwa razy dłużej i będzie to element, który faktycznie nada się do przełożenia do kolejnego PC. Ale jak ktoś chce zrobić inaczej - feel free. Ja reprezentuję podejście pragmatyczne i takiej rady udzielam. Ktoś chce urywać dziesiąte sekundy na loading screenach - rozumiem i wyraźnie zaznaczam, że moja rada nie ma wtedy zastosowania. Za 3 miechy kupuję PC w takim samym budżecie, też do grania i dzielę się opinią, jak ja zrobię. Nikogo nie zmuszam do robienia tak samo.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Szedłbym w którąś z Gigabyte. 

 

ale którą? bo w przypadku Gigabyte Z490 AORUS MASTER różnica cenowa nie jest taka ogromna...

 

spodobał mi się ten ASUS ROG Strix Z490-E Gaming, ale szczerze to już nie wiem w co uderzać z tą mobo... 

Edytowane przez MaxCorleone
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...