Skocz do zawartości

Nie widzi 970 Evo Plus - wina płyty?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez LubieFrytki,

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie :) mam taki problem uprzejmie proszę o poradę.

 

Dostałem w prezencie dysk Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus którego w ogołe nie widać w BIOSie czy w zarządzaniu dyskami, czy problem może polegać na tym że moja płyta główna ma dwa złącza M.2 ale SATA? jak mogę go podłączyć?

 

Konfiguracja:

  • CPU: i9-9900k
  • GPU: Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER
  • MOBO: Gigabyte Z390 AORUS PRO
  • RAM: G.Skill Trident Z Neo 32GB - 3600MHz, CL16-16-16-36
  • SSD 1: Samsung SM961 256GB (M.2)
  • SSD 2: Samsung 840PRO 128GB (SATA)
  • HDD: Western Digital Blue 1TB, 7200rpm, 64MB
  • Karta dźwiękowa: Audiotrak MAYA U5
  • Zasilacz: Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W
  • Cooling: Noctua NH-D15 chromax.black
  • Obudowa: SilentiumPC Signum SG7V Evo TG ARGB
Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Cześć kokosnh :)

 

Tak zamieniałem SM961 oraz 970 Evo Plus między slotami M.2 bez powodzenia, samego 970 Evo nie zostawiałem. Martwiłem się że moja płyta nie obsługuje po tym opisie z instrukcji Gigabyte Z390 AORUS PRO:

 

m2.jpg

 

Na początku jak podłączyłem 970 evo pod obydwa sloty M.2 przestało wykrywać mi jakikolwiek dysk w komputerze, dopiero jak odłączyłem SATA 840PRO 128GB to zaczeło wykrywać pozostałe dyski poza 970 evo.

 

Sądzę że to wina sterowników, lub podłączonych dysków SATA i z tym się terazx pobawię. Napisałem ten wątek bo chciałem mieć pewność że moja płyta obsługuje 970 EVO Plus M.2 PCIe NVMe, po przeczytaniu instrukcji nabrałem tylko wątpliwości a brak mi trochę szczegółowiej technologicznej intuicji.

 

 

 

Ps. Patrzyłeś pod „Hard Drive BBS Priorities” ?

Nie widziałem nigdzie takiej opcji, bawiłem się innymi z innych poradników.

 

czy płyta widzi ten SSD w uefi?

 

Raz miałem "sukces" i widzialem dysk w prostrym widoku UEFI, gdy zmienilem na zaawansowany nie wykrywało żadnego podłączonego dysku.

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Hej raz jeszcze

 

Spędziłem kolejne kilka godzin nad problemem, zmianami ustawień w BIOSie/UEFI i testowaniu rozwiązań.

 

Zgodnie z sugestią rzeczywiście drugie złącze M.2 jest współdzielone ze złączami które używałem do SATA3 HDD i SATA3 SSD - odłączyłem kompletnie te dwa dyski od płyty gł. - EVO 970 pojawia się w widoku uproszczonym UEFI i podłączonych urządzeniach w UEFI ale cały czas brak jakichkolwiek dysków w BIOSie Boot priorities.

 

W skrócie - gdy mam podłączone tylko dwa dyski SSD M.2 nvme UEFI je wyczytuje ale windows nawet nie próbuje się włączyć pewnie przez brak dysków w BIOSie Boot priorities.

Mam wrażenie że muszę coś zrobić w odpowiedniej kolejniści tak aby sterowniki nvme zadziałały, lub jakoś je dograć.

 

PS. ten 970 Evo ma być głównie na dane i kilka gier, nie chce na nim instalować systemu.

 

Czy intuicja Wam coś może podpowiada? :3

 

 

20200816-085942500-i-OS.jpg

 

20200816-090019620-i-OS.jpg
 
20200816-084948151-i-OS.jpg
 
20200816-091023770-i-OS.jpg
Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Ps. Jakiego ty masz tam windowsa? Zakładam 10 ale czy masz tam 10? W CMD wersja 10.0.xxx to z tego co patrzyłem Windows 10 powinien być.

 

Ok skoro widzisz go już w bios/uefi.

 

To w konfiguracji w której go tam widzisz, odpal windowsa i zobacz na menadżerze urządzeń w pozycji dyski i w zarządzaniu komputerem w zakładce zarządzenie dyskami.

Screeny najlepiej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Najnowszy Windows 10 Pro - aktualizowałem przed wczoraj.

 

Problem w tym że gdy mam podłączony mój stary dysk M.2 z systemem oraz Evo 970 to system nawet nie próbuje się odpalić, od razu automatycznie włącza się UEFI.

 

Screeny jak wyżej - w "Easy Mode" UEFI widać Boot Sequence ale nic to nie daje, system nie próbuje się odpalić, przypuszczam że chodzi o puste Boot priorities w zakładce BIOS.

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

To teraz pytanie, jak masz tylko samsunga SM961 w PC bez tego 970 i bez żadnego SATA i bootujesz przez F12 na tego samsunga SM961 z systemem, to się ładuje system?

 

Bo być może masz system źle postawiony na tym SM961 i bez nośników pod SATA nie możesz go uruchomić.

 

On jest pod GPT z bootowaniem UEFI prawda?

 

 

Link to post
Share on other sites

Rzeczywicie jak odłączyłem 2x SATA3 i zostawiłem tylko systemowy dysk M.2 system się nie chce zbootować O_o (próbowałem też załadować ustawiuenia default)

20200818-181846571-i-OS.jpg

 

Dodatkowo teraz jak ponownie podpinam 2x SATA i załaduje w BIOSie profil z OC to system nie wstaje ze screenem jak wyżej...

EDIT: po godzinie jak spróbowałem znowu normalnie załadować w BIOSie profil OC udało się.

 

Tak Kokosnh, na samym początku zmieniłem systemowy na GPT, czy to jest problem?

 

Jak pisałem wcześniej gdy mam podłączone 2x SATA i 2x M.2 to system też nie wstaje z komunikatem że mam wybrać dysk do zbootowania (jak na filmie).

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Dobra, na razie wróćmy do momentu gdy masz system co ci się odpala, bo to tylko utrudnia diagnozowanie.

 

Podłącz Samsunga SM961 w tym wyższym M.2 (M2A), samsunga 970 evo wyjmij i podepnij dyski pod sata.

 

Powinien ci się odpalić system, ale prawdopodobnie nie bootujesz na sm961 tylko na któryś z tych na sata.

 

Jak ci się odpali, to weź zrób screena z zarządzania dyskami (opis razem z grafiką na dole) tak abyśmy widzieli co się tam dzieje.

 

Jak będziemy mieć system co się odpala i dyski pod SATA podpięte ( ale te które się nie wyłączają ( patrz grafika kilka postów wyżej, czyli nie do SATA 4 i 5) ). To spróbujemy znowu z tym 970 evo ( ale jak już będziemy wiedzieć jak ty ten system bootujesz poprawnie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hej! przepraszam że odpowiadam dopiero teraz, obowiązki :)

 

Okazało się że system bootuje mój stary dysk SATA HDD na dane, nawet nie wiem jak to zrobiłem...

 

Teraz pytanko, nie chce robić formata ale rozumiem że bez tego się nie obejdzie? miałem czasem wrażenie że system się dłużej uruchamia i czasem w niektórych sytuacjach spowalnia, mimo całkiem mocnej specyfikacji.

 

Czy jak bym podczas instalacji nowego systemu odłączył wszystkie dyski oprócz Samsung SM961 to wystarczy?

Link to post
Share on other sites

Starczy, ale teraz zróbmy z tym evo najpierw. Oraz z tego co pamiętam chyba da się to naprawić bez reinstalacji.

 

Jak podłączyłeś dyski na SATA do tych sata co nie są współdzielone z m.2 to widzi evo w uefi, zarządzaniu dyskami lub menadżerze urządzeń?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gdy podłączam Evo oraz dwa dyski SATA w współdzielone złącza SATA 4&5 widzi Evo w UEFI ale żaden z dysków nie pokazuje się w boot w zakładce BIOS - system w ogole nie próbuje się załadować tylko od razu wchodzi do UEFI.

 

Tak jak jest oczywiście wypisane w schemacie powyżej, gdy używam drugiego złącza M.2 z Evo to Sata 4&5 są "Not Avaible", i właśnie jak wskazałeś wcześniej bez SATA HDD system się nie mógł zbootować.

 

Przepiąłem oba dyski SATA na złącza 3&4 - kłania się czytanie ze zrozumieniem instrukcji płyty, bo co prawda trochę ją wertowałem, ale niewystarczająco dokładnie.

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Od wczoraj tak właśnie pracuje i wszystko działa, czyli mam podłączone 4 dyski w następujący sposób: 2x M.2 oraz 2x SATA w złącza SATA 2&3 (zamiast 4&5)

 

Sorka ale wcześniej pisałem o złączach SATA oznaczonych 3&4 mając na myśli 2&3 - zapomniałem że cyfry gniazd SATA zaczynają się od 0. I właśnie takie niuanse powodują kłopoty przy zrozumieniu ;p

 

Czyli jak wskazałeś wcześniej, system na samym początku nie odpadał bo gdy podłączałem 970 evo w drugi slot M.2, złącza SATA 4&5 przestają działać - a właśnie na SATA 5 był podłączony HDD który bootuje.

 

Generalnie teraz bardzo wyraźnie to widzę jak włączam komputer ze system czeka aż HDD się rozkręci...

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Czyli teraz zostało zrobić partycje bootowania na SM961, poszukaj poradników, bo powinno się to dać zrobić bez reinstalacji, ale backup zawsze zalecany przed zabawą partycjami.

 

 

Ps. Nadal mmie zastanawia czemu płyta zmieniła priorytet z SATA na M.2 ( na początku nie widziało M.2, a później się zmieniło i nie widziało SATA i systemu odpalić nie mogłeś).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Też mnie to zastanawia, co prawda w instrukcji płyty jest zapisane że przy używaniu drugiego M.2 złącza SATA 4&5 stają się "not avaible", może jak znajdę chwile przejżę jeszcze raz instrukcje.

 

Poszukam jak przenieść partycje bootowania na systemowy M.2.

 

Serdecznie dziękuje za poświęcony czas i chęć pomocy kokosnh:*

Edytowane przez LubieFrytki
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...