Skocz do zawartości

Silent Base 801 - dołożenie wentylatorów


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez choleryk65,

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Obecnie pada mi wentylator w chłodzeniu Silentium Fortis HE1225 i zastanawiam się czy przy okazji jego wymiany nie dołożyć 2 dodatkowych wentylatorów - jednego na przód obudowy i jednego na chłodzenie CPU (zrobić push-pull), tylko nie wiem czy to ma sens. Obudowa to Silent Base 801 - wersja bez okna, czyli maty wygłuszające mam po obu bokach.

 

Celem jest jak najcichsza praca biurowa, przy graniu nie mam problemu jeśli wentylatory będą pracować trochę głośniej.

 

Obecnie w obudowie mam stockową konfigurację, czyli:

  • przód: 2x Pure Wings 2 | 140 mm
  • tył: 1x Pure Wings 2 | 140 mm
  • stockowy wentylator na chłodzeniu CPU

 

Myślałem o przełożeniu Pure Wingsa z tyłu na przód i dokupieniu wentylatorów od Noctui - 1 na tył, 1-2 na chłodzenie procesora.

 

Jeśli chodzi o tył obudowy, to waham się pomiędzy NF-A14 PWM a NF-A12x25 - głównym powodem przemawiającym za drugą opcją jest znacznie mniejszy (przynajmniej na papierze) poziom hałasu - jednak nie jestem pewny czy NF-A14 PWM z racji większego rozmiaru nie będzie w praktyce cichszy.

 

Co to chłodzenia CPU to tutaj zastanawiam się pomiędzy NF-A12x25 a NF-F12 - za tym pierwszym przemawia niższy hałas (tylko czy przy głośniejszym NF-A14 PWM na tyle efekt nie zostałby zniwelowany?) a za NF-F12 więsze ciśnienie statyczne.

 

I na koniec pytanie - czy warto dołożyć jeszcze wentylator na tył radiatora aby stworzyć system push-pull? Czy wtedy całość będzie chodziła ciszej pomimo dodatkowego wentylatora, ale przy niższej temperaturze? Natknąłem się na opinię, że wentylator wyciągający na radiatorze może chodzić z mniejszą prędkością niż ten wtłaczający powietrze.

 

Z góry dzięki za sugestie!

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Chcesz mieć ciszej a wydajnie na poziomie Noctuy proponuję Ci do obudowy te: http://www.angela.pl/p11826,noiseblocker-140mm-nb-eloop-bionic-pwm-b14-ps.html

Nieco tańszą wersją jest ten sam wentylator pod nazwą Phobya NB-eloop. Sprawdzone i w tej cenie chyba nie ma nic lepszego w relacji wydajność- cisza. Przełóż wtedy jednego BeQuieta na top obudowy, a Noiseblockera na przód, chociaż ja osobiście na przód i tył wymieniłbym wszystkie na eloopy Co do wentylatora na radiator to: https://proline.pl/noctua-nf-a15-hs-pwm-chromax-black-swap-color-p1160943. Wystarczy jeden przy założeniu, że wymienisz pozostałe na Noiseblockery ;) Były Thermalrighty TY-147B, ale te chyba tylko gdzieś z drugiej ręki bo prawdopodobnie zastąpiły je: http://www.thermalright.com/product/tl-d14%e9%a3%8e%e6%89%87/  których też u nas raczej jeszcze nie kupisz, chyba że na Ali gdzieś za 25$. F12-ki będą głośniejsze z racji swojej konstrukcji ze strumienicami. Też sprawdzone a nie tylko w teorii ;) Możesz zrobić tez trochę inaczej, zostawić BeQuiety, ten z tyłu przełożyć na top, a w jego miejsce założyć Noiseblockera, też będzie nieco wydajniej bo w większości zrobi robotę z wyrzucaniem ciepłego powietrza.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...