Skocz do zawartości

Najbardziej opłacalny procesor na AM4 w jak najtańszej cenie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Rozsprzedaje swój komputer (który niedawno notabene kupiłem). Ale w nic nie gram, używam go tylko do internetu, programów biurowych, filmów itp. Sprzedam swojego ryzena 5 2600 i kupie coś tańszego, fajnie byłoby jakby był już z gpu lepsze od tego co mam teraz, co chyba trudne nie bedzie. (sprzedałem juz 5700 rx i teraz mam zabytkowego GeForca 720 GT). Wiadomo, w jakieś starsze tytuły jakby się dało zagrać byłoby ok, albo w coś nowszego  na niskich ustawieniach. Co byście polecili. Płyta głowna to tomahawk max, ale chyba ją zostawię, bo może mi się niebawem znów coś ubzdura i postanowie wsadzic tam cos mocniejszego. Mam 16 Gb ramu Goodram IRDM 3600. Jak myślicie, co jest warte zakupu odnośnie tego co napisałem. Proszę o propozycję, mogą być używki.

Link to post
Share on other sites

A na dzień dzisiejszy (jutro zamierzam wystawić swój procesor, a nie mogę bez PC zostać, no chyba ze ta premiera szykuje się lada dzień, wiesz mniej więcej kiedy?)ze zintegrowana grafika co będzie Najlepszym wyborem? Bo ta 720 gt to raczej już konkretny odpad i szkoda mi do tego ryzena kupować, a na nowsze gpu nie chce wydawać. Może ktoś jeszcze się wypowie. Pozdrawiam.

Edytowane przez nordart
Link to post
Share on other sites

2200G ma iVege, do podstawowych rzeczy jak i grania w starsze tytuły @720p będzie spoko jeżeli ma być na teraz.

 

APU Renoir już pokazano, ale na razie mają one trafić do gotowców. Pojedyncze sklepy się wyłamują i sprzedają w detalu, ale to głównie droższe modele. Z drugiej strony gdybyś dorwał takiego R3 4350G to byłbyś ustawiony.

Link to post
Share on other sites

Można też sprzedać gt720 i dołożyć do lepszej grafiki , np GTX 960 . Taki zestaw z R5 2600 będzie się lepiej sprawdzał niż 4350g . I to chyba całkiem sporo (w 3dmarku dwukrotna przewaga gtxa) . A koszta podobne .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

4350G fajny procek, z tym że jak podają morelowi trzeba czekać na niego ok.8dni (cokolwiek miałoby to znaczyć).

 

Jeśli natomiast twoim celem jest wyciągnięcie jak największej gotówki z zestawu to nie dalej jak tydzień temu trafiłem na 3200g za 300zł i wtedy to ma sens.

 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Można też sprzedać gt720 i dołożyć do lepszej grafiki , np GTX 960 . Taki zestaw z R5 2600 będzie się lepiej sprawdzał niż 4350g . I to chyba całkiem sporo (w 3dmarku dwukrotna przewaga gtxa) . A koszta podobne .

Tak, tylko nie wiem Czy uda mi się sprzedać takiego starocia Chociaż za stówkę. Zależy mi na niskich kosztach. Zreszta miałem wcześniej gtx 970 i go sprzedałem. Jednak chce pojsc w stronę apu. Może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły, chętnie poczytam. Edytowane przez nordart
Link to post
Share on other sites

Bardzo przyzwoita cena na tych morelach, bo tj praktycznie Ryzen 3 3300x z grafiką i kosztuje niewiele więcej (pojedynczy CCX, chociaż zegary ma jak R3 3100). Jak za procek o wydajności dobrych, "starych" i7 (np 6700k) i całkiem spoko grafice to myślę, że będzie koks. Trzeba sprawdzić jeszcze, czy Twój Tomahawk max dostał już BIOS pod APU Renoir (tutaj https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#support-cpu na razie nie ma go w wymienionych). 

 

Z IRDM 3600 MHz cl17 powinno być spoko - no i wydajnościowo mówimy o iGP o mocy porównywalnej z RX 460 / gtx 960 :D Nie da się złożyć w podobnych cenach równie wydajnego zestawu z dedykiem, bo nawet biorąc R5 1400 + wspomnianego Maxwella trzeba dołożyć ok 50 pln do ceny samego APU a dostajemy sporo wolniejszy procek.

 

https://allegro.pl/oferta/amd-ryzen-5-1400-cooler-pasta-4c-8t-9562742972

 

https://allegro.pl/oferta/najtaniej-potezna-nvidia-gainward-gtx-960-2gb-fv-9431451699


Aaa, no i szczerze mówiąc, to ja bym nie wierzył morelkom, że mają 30 szt na stanie z dostępnością do tygodnia - ale warto zapytać ocb. 

Link to post
Share on other sites

W jednych tytułach poziom gtx 960, w innych bliżej do gtx 950. Mało testów jak na razie i ani jednego z poważniejszego portalu.

 

 

(Cpu test z dGpu)

 

 

Jeżeli znalazłbyś tak jak pisze @Pendzel 3200G za ~300 PLN to byłoby to najbardziej opłacalne rozwiązanie, bo wydajność iVegi nie jest na tyle większa, żeby uzasadnić 100% dopłaty do ceny APU Picasso.

Link to post
Share on other sites

 

 

A jest możliwość, że jeżeli nie ma go na liście będzie działać, czy to raczej niemożliwe? Dzwoniłem do morele, można zamawiać od ręki i nie wiem co robić teraz.

Bardzo przyzwoita cena na tych morelach, bo tj praktycznie Ryzen 3 3300x z grafiką i kosztuje niewiele więcej (pojedynczy CCX, chociaż zegary ma jak R3 3100). Jak za procek o wydajności dobrych, "starych" i7 (np 6700k) i całkiem spoko grafice to myślę, że będzie koks. Trzeba sprawdzić jeszcze, czy Twój Tomahawk max dostał już BIOS pod APU Renoir (tutaj https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#support-cpu na razie nie ma go w wymienionych). 

 

Z IRDM 3600 MHz cl17 powinno być spoko - no i wydajnościowo mówimy o iGP o mocy porównywalnej z RX 460 / gtx 960 :D Nie da się złożyć w podobnych cenach równie wydajnego zestawu z dedykiem, bo nawet biorąc R5 1400 + wspomnianego Maxwella trzeba dołożyć ok 50 pln do ceny samego APU a dostajemy sporo wolniejszy procek.

 

https://allegro.pl/oferta/amd-ryzen-5-1400-cooler-pasta-4c-8t-9562742972

 

https://allegro.pl/oferta/najtaniej-potezna-nvidia-gainward-gtx-960-2gb-fv-9431451699

Aaa, no i szczerze mówiąc, to ja bym nie wierzył morelkom, że mają 30 szt na stanie z dostępnością do tygodnia - ale warto zapytać ocb. 

Edytowane przez nordart
Link to post
Share on other sites

No właśnie tysz tak widziałem (przeglądając listę Biosów dla B450 T MAX nie było żadnego z info o dodaniu wsparcia dla Renoir :/).

 

Na pewno kiedyś dodadzą, ale Uj wie kiedy (zapewne nie prędko) a kupowanie płyty B550 tylko pod APU nowe to... No średni pomysł :( Z drugiej strony - na upartego - jest to do zrobienia: Tomahawka z gwarancją sprzedasz od ręki za 400, nowy golas typu Asrock HDV jest za 350...

 

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/asrock-plyta-glowna-b550m-hdv-am4-2ddr4-hdmi-dvi-d-sub-m-2-matx

Link to post
Share on other sites

Tj tak: Tomahawk Max to "wypas" płyta ze segmentu średniego, podany przeze mnie Asrock to najtańszy golas na B550 (ultra-budżetowa płyta).

 

Jeżeli miałbyś w przyszłości wsadzić jakiegoś Ryzena 4700x to lepiej zostawić Tomahawka - z drugiej strony jeżeli docelowo ma zostać APU to ten golas ma wszystko co potrzeba + zostaje Ci jakieś 50 pln w kieszeni z samej płyty.

 

Osobną, trzecią opcją jest kupno starszej płyty i wspomnianego 3200G. Plyta w stylu:

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/plyta-glowna-asrock-ab350m-hdv

 

Na temat wydajności samego APU Picasso można ładnie poprosić kolegę @Pendzla o szerszy komentarz.

Widzę jeszcze jedną opcje pod te najnowsze Ryzeny:

 

https://www.purepc.pl/asrock-a520m-pro4-i-a520m-itxac-nowe-niewielkie-plyty-glowne

 

Taki Asrock a520m POWINIEN być jeszcze tańszy od B550m HDV, ale tu się nic nie podkręci jakby co.

Link to post
Share on other sites

chce zostać przy apu, przynajmniej na najbliższe lata, także taki golas w zupełności by mi wystarczył. chyba tak zrobię. napisałem do msi odnośnie tomahawka i tego nowego proca, ale pewnie napiszą, że nie wiadomo kiedy wyjdzie bios, o ile wyjdzie. A na tym golasie ten proc pójdzie spokojnie? Bo coś nie mogę listy obsługiwanych cpu znaleźć. Ok już widzę że obsługuje. Już mi odpisali, że w najbliższym czasie nie bedzie obsługi tego procesora i żebym zainwestował w TOMAHAWKA B550 :P

Edytowane przez nordart
Link to post
Share on other sites

Widzę, rozpisałem się w temacie trochę więc warto by to uprościć: faktycznym ograniczenie w grach będzie stanowić Integra (iVega) więc trzeba się zastanowić czy na prawdę potrzebujesz mocniejszego procesora (4R/8W 4350G vs 4/4 3200G)? Jeżeli sądzisz, że te 4 wątki więcej (plus mocniejsze rdzenie, bo Zen2 jest szybszy niż Zen+) ma znaczenia to sprzedaj Tomahawka, kup tego APU z moreli i tanią B550m - ale jest to najbardziej kosztowna (i wymagająca najwięcej zachodu) opcja.

 

Najtańszą i najprostszą opcją (i wcale nie o wiele gorszą) jest 3200G - tyle że wtedy zostajesz z "wypas" płytą, która leżeć będzie odłogiem (Ram zresztą też, bo na Picasso puścić coś szybciej niż 3200/3400 nie będzie łatwo).

 

Trudny wybór, ale musisz sam go podjąć ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...