Skocz do zawartości

Jaka karta za "spalonego" GTX 970


Recommended Posts

Witam,

Kilka dni temu mój GTX 970 przeszedł na emeryturę. Proszę o poradę jaki zamiennik wybrać, nie gram w nowe gry, czasami Path of Exile czy jakiś League of Legends.

 

MSI GeForce GTX 970 OC 4GB DDR5 256bit

 

a reszta zestawu to:

i5-4690K

Gigabyte GA-Z87X-OC

RAM 16GB ddr3 2400mhz kingston hyperx

zasilacz Thermaltake 530w

chłodzenie Thermalright Macho rev.B

obudowa Zalman  R1 Black

 

Słyszałem, że przy złym dobraniu karty tworzy się jakieś "wąskie gardło"... nie chciałbym kupić czegoś za mocnego/słabego na ten zestaw. Co do kwoty, którą chcę przeznaczyć to nie mam pojęcia, potrzebuje coś jak ten gtx, który był dla mnie wystarczający, bądź coś trochę lepszego co pasuje do tego zestawu.

 

Proszę o porady i propozycje :)

 

 

Link to post
Share on other sites

1650 super (koniecznie super), jak kolega wyżej wspomniał lub Radeona 5500xt który ma praktycznie taką samą wydajność , a można kupić trochę taniej https://www.x-kom.pl/p/533894-karta-graficzna-amd-gigabyte-radeon-rx-5500-xt-oc-4gb-gddr6.html?gclid=Cj0KCQjwg8n5BRCdARIsALxKb94sjfOwOVqbhM87DtXmXSk2ePS5w9fa5kyg6Tr8DmdNt1efqWv3510aAvAbEALw_wcB

Link to post
Share on other sites

Tak jak pisali koledzy wyżej, 1650S lub 5500 XT ogarną temat w zupełności (wydajność na poziomie gtx 980, czyli oczko wyżej od Twojego starego MSI).

 

Jedna tylko uwaga nt coolera Gigabyte Windforce OC - i to mająca zastosowanie do obu kart tego producenta (bo Giguś robi zarówno 1650S jak i 5500 XT z tym samym chłodzeniem): jest ono trochę UPIERDLIWE. Tryb pasywny działa do 60*C (wentyle nie kręcą się więc jest totalna cisza) ale po przekroczeniu tej temperatury wenty odpalają się na max (~2500 RPM) i jest mega odrzutowiec. Jest to zupełnie niepotrzebne, bo karta AŻ tak się nie grzeje. Można sobie ten problem rozwiązać ustawiając na stałe obroty na 50% (~1200 RPM) - karta pozostaje cicha a i temperatury są bardzo przyzwoite ALE tracisz wtedy tryb pasywny...

 

Jeżeli nie chcesz mieć tego problemu to zobacz Rx 5500 XT Sapphire Pulse (~830 pln) lub 1650 Gaming X od MSI (podobna cena). Jest to 200 PLN dopłaty do tego Gigabyte z Xkom, ale wiesz na co te pieniądze idą ;)

Link to post
Share on other sites

The difference is that reference cooling is more or less predicated on a single fan that exhausts most the exhaust outside the chassis. The Asus and MSI, along with Gigabyte's WindForce, EVGA's ACX, GALAX's whatever-the-hell-that-pseudo-shoebox-is, are all twin fan at the very least that exhaust into the chassis. Unless you can guarantee compatibility with every chassis conforming across the standards for form factors.

Link to post
Share on other sites

Każdy ma pewnie inny próg bólu . Montowałem 1660 super z 2wentylami od Gigabyte , czyli najtańsze co było . Zachowywało się to w miarę cicho . Boxowy cooler od 1600af był głośniejszy . Ale długo nie testowałem . Dodatkowo 1650 za dużo prądu nie bierze , więc i chłodzenie na wypasie nie musi być .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Czyli zupełnie inny producent i model. Nie ma co porównywać.

Napisałeś że 2 wentylatory starczą, a jednak podałem Ci przykład że to nie jest prawda.

 

W życiu też nie mam dobrych doświadczeń z 2 wentylatorami od gigabyte, to są najniższe modele zaraz po wersjach itx, więc nie ma co się spodziewać cudów.

Link to post
Share on other sites

Cena dobra, 150 pln dopłaty to nie tragedia - tylko musisz mieć świadomość, że 8GB VRam tej karcie potrzebne jak piąte koło u wozu praktycznie. Rx 5600 XT z 6GB VRam jest 30% (?) szybszy a ma mniej pamieci.

tak tylko 5600 kosztuje 1300zł a ten 8gb 800 :]

 

Gigabyte GeForce GTX 1650 SUPER WINDFORCE OC 2X 4GB - 799zł

MSI GeForce GTX 1650 GAMING X 4GB GDDR5 - 739 zł

Sapphire Radeon RX 5500 XT PULSE 4GB GDDR6 - 899zł

Gigabyte Radeon RX 5500 XT OC 8GB GDDR6 - 799

MSI GeForce GTX 1650 SUPER GAMING X 4GB GDDR6 - 869zł    dopisana :]

 

 

takie karty mam na celowniku, im dłużej się szuka tym ciężej wybrać, proszę o radę którą z tych wybrać, ja osobiście jestem za tym 5500 8gb ale chętnie przeczytam opinie ludzi, którzy się znają :)

Edytowane przez Pumer1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Kupiłem tego 5500 8gb, po 2 dniach użytkowania jestem jakiś taki zmieszany.

2 razy wyskoczył komunikat "sterownik amd przestał działać poprawnie, przy alt tabowaniu gry myszka pływa przez jakieś 2 sekundy, przy zmianie kart na youtube ekran się przycina. Nie miałem czegoś takiego na gtx 970.

 

Daje jej jeszcze 1-2 dni i jest szansa, że się z nią pożegnam.

 

Co do GTXa... wsadzona do innego komputera, działa. Wsadziłem do swojego i nic. kolega podgrzał ją, zmienił pastę i wrzucił do swojego komputera i znów ruszyła tylko tak jak u mnie wentylatory szaleją. Znów wsadziłem u mnie, error.

Link to post
Share on other sites

Kupiłem tego 5500 8gb, po 2 dniach użytkowania jestem jakiś taki zmieszany.

2 razy wyskoczył komunikat "sterownik amd przestał działać poprawnie, przy alt tabowaniu gry myszka pływa przez jakieś 2 sekundy, przy zmianie kart na youtube ekran się przycina. Nie miałem czegoś takiego na gtx 970.

 

Daje jej jeszcze 1-2 dni i jest szansa, że się z nią pożegnam.

 

Co do GTXa... wsadzona do innego komputera, działa. Wsadziłem do swojego i nic. kolega podgrzał ją, zmienił pastę i wrzucił do swojego komputera i znów ruszyła tylko tak jak u mnie wentylatory szaleją. Znów wsadziłem u mnie, error.

Windows czysty? W sterownikach wszystko powyłączane w stylu freesync, vsync, radeon boosty i inne? Najlepiej testować na domyślnych ustawieniach, a nie profilach. Do tego w biosie można wymusić pcie gen 3.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...