Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Czy ktoś z Was może mi pomóc w wyciszeniu mojego PC.

Generalnie nie ma tragedii, ale przy intensywnym FPS słyszę wentylatory zwłaszcza teraz w lecie.

 

Mój zestaw w skrócie:

Intel 9600K + SPC Fortis 3

GB 1080 Ti + 3x stock

 

Oba procki GPU i CPU nie są kręcone i chłodzę je powietrzem. Czy istnieje AIO dla obu tych elementów, który spowoduje, że przestanę słyszeć wentylatory [aż tak]?

Jestem świeżak w tym temacie, więc wybaczcie infantylne pytania.

Pieniądz gra drugie skrzypce, pierwsze to przede wszystkim cisza.

 

Bym zapomniał, obudowa to Phanteks Eclipse P400S, więc chłodnica 360 wejdzie.

Link to post
Share on other sites

Napiszę ku przestrodze innym, dopiero jak kupiłem Aio to się przekonałem, że nie zawsze jest takie ciche, w moim przypadku akurat jest cicho bo nie gram w gry tylko programuje, ale jak podkręcałem CPU i testowałem to AIO hałasowało, później podglądałem YouTube i inne to się okazuje że jak masz miejsce w obudowie to montuje się duże chłodzenie powietrzem. Które okazuje się być bardzo ciche i tańsze dla tej samej wydajności/poziomu hałasu.

Link to post
Share on other sites

Ogółem dobrze ustawione AIO 280, 360 lub 420 będzie bardzo ciche. Ale pod pewnymi warunkami:

 

A) Pompa wykorzystana przy danym AIO najlepiej gdyby była sterowana poprzez PWM i ogółem należała do cichych

B) Przyzwoite fabryczne wentylatory, które należałoby ustawić na jakieś 800-1200rpm na sztywno + wzrost przy ustalonej "krytycznej" temperature.

 

Po przesiadce z Dark Rock Pro 4 na AIO 360 jestem bardzo zadowolony. Tam gdzie DRP4 przy 100% RPM ledwo dawał radę tutaj mam chłodniej i zdecydowanie ciszej - sztywno 800rpm. 

 

Ale takie sztywne ustawianie low-rpm należy robić z rozwagą... żeby potem temperatura w loopie nie operowała ciągle przy temp. 50*c+ (może wystąpić coś takiego jak "permeation" w długim okresie, warto ogarnąć zagadnienie).

 

Przed połamaniem żeberek zacząłem przygotowywać małe kompendium co do AIO w 2020 (co wybrać, wady i zalety, rozwiązania konkretnych modeli itp), może do końca przyszłego tygodnia to dokończę, bo aktualnie ciężko mi się siedzi przy biurku. 

 

Jakie AIO kupiłeś? Kraken, Corsair Pro XT, EK, Arctic? Bo ogółem gadasz rzeczy niezbyt zgodne z rzeczywistością :P

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Właśnie może trzeba zaznaczyć że trzeba kupić AIO minimum 280, ja mam Master Cooler 240, winowajcami okazują się wentylatory, które po prostu od pewnej prędkości hałasują, trochę to tak napisałem z rozpędu.


W sumie to kolejne pytanie, bo to jest nowo kupiony zestaw, czy może go zareklamować w sklepie ze względu na hałas wentylatorów, w specyfikacji jest głośność wentylatora 5-30db? Czy może wymienić te wentylatory na jakieś lepsze? A te przykręcić gdzieś w obudowie tylko ograniczyć im prędkość by nie hałasowały?

Link to post
Share on other sites

Cooler Master robi jedne z najgorszych i najbardziej wadliwych CLC (sporo problemów było z przeciekami + węże z teflonem, które nie były zbyt rozsądnym pomysłem - ogółem CM nie raz zawiódł). Masz możliwość dokonania zwrotu ciągle?

 

I nie, nie trzeba AIO 280/360. 240 jest zupełnie wystarczalna dla każdego mainstreamowego procesora w przypadku grania. 280 i 360 ma największy sens zazwyczaj gdy kręcisz procesor do oporu bądź np. renderujesz video (lub inne zajęcia pół profesjonalne) - wtedy dodatkowa pojemność cieplna + rozpraszanie się przyda. 

Niezależnie od rozmiaru chłodnicy jest to zawsze to samo chłodzenie, różni się jedynie radiatorem (powierzchnią oddawania ciepła) oraz ilością wody w układzie (pojemnością cieplną). Różnica będzie, ale nie jakaś wybitnie gigantyczna.

Link to post
Share on other sites

Zwrotu nie, ewentualnie na gwarancję mogę spróbować oddać, miałem zamiar dokupić wentylatory do obudowy, to zamiast do obudowy to zmienię na chłodnicy chyba,a te włożę jako dodatkowe do obudowy tylko nie dam im się wkręcić w tryb "Boeinga"

Link to post
Share on other sites

Bez sensu jest oddawać sprawny produkt na gwarancje. :P 

Z tanich wentyli przyzwoite są arcticowe oraz noiseblockery. Ewentualnie złap za kalkulator i sprawdź, czy nie opłaca ci się sprzedać tego AIO na jakimś oeliksie/aledrożyzna i kupić np. Arctic Liquid Freezera II 240/280/360mm.

Link to post
Share on other sites

To pytanie jeszcze czy przesuwać chłodnice w dół i dać na froncie nad nią dodatkowy wentylator, czy ten dodatkowy wentylator dać pod nią na froncie?

 

Bo chyba nie ma sensu mięć chłodnicy na górze i 3 wentylatory z przodu?

 

Komorę na dyski na dole wyciągnąłem to tam nie ma co chłodzić :)

 

Obudowa jak wygląda:

spc-signum-sg1-tg-fans_pl-1920x1920.png

Link to post
Share on other sites

Zacytuję kawałek z materiału o AIO, który aktualnie przygotowuję:

 

 

Sposoby montażu chłodnicy AIO:

  • Top obudowy: najpopularniejszy sposób montażu. Będzie charakteryzował się gorszymi temperaturami CPU względem montażu na froncie, aczkolwiek ciepłe powietrze nie będzie „wpadać” na GPU. Zazwyczaj najlepsze rozwiązanie dla graczy i innych „przeciętnych śmiertelników”
  • Front obudowy: oferuje najlepsze temperatury dla procesora, ponieważ radiator chłodzony jest powietrzem spoza obudowy. Wadą jest ogrzewanie wnętrza obudowy i w rezultacie m.in. GPU. Jest to najrozsądniejsze rozwiązanie w przypadku stacji roboczych, gdzie procesor jest najbardziej obciążony. Montaż na froncie obudowy sprawdzi się bez większych problemów także w przypadku bardziej rozbudowanych setupów gamingowych, gdzie GPU chłodzone jest dodatkowo wentylatorami zamontowanymi na spodzie obudowy.
  • Tył obudowy: popularne rozwiązanie w przypadku kompaktowych buildów wykorzystujących AiO 120mm
  • Nie należy montować chodnicy na spodzie obudowy (bottom rad) w przypadku CLC/AIO. Blok CPU nie powinien być najwyższej umiejscowionym elementem w układzie! Powietrze, które znajduje się w układzie (zawsze jest go trochę) będzie koncentrować się wtedy w pompie powodując nieprzyjemny hałas oraz w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do powolnego zacierania się pompy!

 

 

Jeżeli chodzi o front, to lepiej dla GPU byłoby dać AIO wyżej a pod wentylator, który będzie wrzucał chłodne powietrzne pod GPU.

Link to post
Share on other sites

 te wentyle z chłodnicy jeden dodam na górę wyciągający, a drugi na front pod Chłodnicę wciągający do obudowy i powininen być przepływ ok?

 

Say what? Chcesz zabrać wentylatory Z chłodnicy? 

 

Powinno to wyglądać mniej więcej tak (prowizoryczny obrazek zrobiony na szybko):

fsfsfspng_qqxrwrw.png

Link to post
Share on other sites

No zabrać z chłodnicy i włożyć te nowe co kupię a jeden z chłodnicy dać poniżej chłodnicy jak na obrazku a drugi na górę

Czyli będę miał tak jak na obrazku plus jeszcze jeden na top

 

Jakie wentylatory chcesz kupić? Tzn. konkretny model. 

Link to post
Share on other sites

120 Arctic Cooling F12 PWM, chyba będą git ?

Nie F tylko P, Arctic P12 PWM. Ciężko o lepszy wybór, jedyny mankament to max obroty 1800 rpm, jeśli chłodzenie wymaga odrzutowych prędkości powietrza to może być za mało, chociaż nie będzie tak źle jak w bequiet, które są quiet bo się nie kręcą.  

Link to post
Share on other sites

Nie F tylko P, Arctic P12 PWM. Ciężko o lepszy wybór, jedyny mankament to max obroty 1800 rpm

Czemu mankament? Nikt nie każe korzystać z max rpm. Ma to sens tylko w przypadku twardego benchmarka przy max OC. :P 

 

F12 też są git, przy czym są to wentylatory tylko do obudowy i nie sprawdzą się na radiatorze (wytwarzają za małe ciśnienie statyczne) i będą przy tym głośniejsze od P12. 

 

chociaż nie będzie tak źle jak w bequiet, które są quiet bo się nie kręcą.  

 

Co ty za głupoty gadasz?  %-)

Link to post
Share on other sites

Te wentylatory z chłodnicy mają max 66,7 CFM I 2.34hmm air pressure, a p12m odpowiednio 56.3 i 2.20, czy nie lepiej poszukać czegoś z podobnym lub lepszym specem?

 

Nie na patrz na same dane, które znajdują się na "papierze". Różne sposoby testowania itp. Dodatkowo każdy wentylator ma inną krzywą charakterystyki (wydajności zależnie od określonych obrotów). Kolejna kwestia to sposób "koncentracji" wypychanego powietrza przez wentylator. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...