Skocz do zawartości

Problem z Kernel Power 41


Recommended Posts

Witam, od jakiegoś czasu borykam się z wysypywaniem się PC w losowych momentach. W dzienniku zdarzeń widnieją błędy: ESENT, Eventlog no i ww. Kernel-Power 41 (63).

 

Jakie są objawy? Ekran zmienia się na jeden kolor, dźwięk po chwili się freezuje i gasi się ekran. Wentylatory od karty graficznej wchodzą na wyższe obroty, zapala się na płycie cpu led.

 

W jakich momentach najczęściej wysypuje się PC? Najczęściej w menu gier/gdy odpalę filmy na przeglądarce w trybie pełnoekranowym(netflix, cda, yt i inne)/w aplikacji steam, najczęściej na jakichś profilach z animowanymi elementami czy czasem na rynku).

 

Parę razy PC się po czymś takim sam zresetował, ale zazwyczaj muszę go wyłączyć i włączyć od nowa. 

 

Robiłem już całkowity format, przeinstalowywałem sterowniki, instalowałem sterowniki chipsetu, sprawdzałem dysk, podmieniałem i inne.

 

Elementy które były podmieniane to karta i ram, z podmienioną kartą wszystko było jak ta lala, nic nie wysypywało (była to mniej prądożerna karta niż moja). Na podmienionym ramie z moją kartą PC wywalił tylko raz, jak zostawiłem ekran logowania na dłuższą chwilę.

 

Mój ram i karta u ziomka śmigały bez żadnych problemów przez prawie tydzień. Wcześniej też chodził bez problemu z radkiem hd 5670.

 

Specyfikacja mojego PC'ta:

 

Cpu: Ryzen 5 1600 AF na stocku (chłodzony Gelid Phantom'em)

Mobo: MSI B450 Tomahawk Max

Ram: 2x8gb Goodram Irdm Pro 3600mhz cl17 (ustawione u mnie aktualnie na 3200mhz, bo z wyższym taktowaniem mój procesor nie chce współpracować)

Gpu: Radeon Sapphire Nitro OC RX580 4gb

Psu: SilentiumPC Vero M2 600w

 

Specyfikacja ziomka:

 

Cpu: i7 7700 (bez K, chłodzone Spartanem)

Mobo: Gigabyte Z270 Gaming K3

Ram: jakaś podstawowa kostka 8gb 2133mhz cl15

Gpu: GTX 1060 6gb Gigabyte G1 Gaming

Psu: nie pamiętam dokładnie modelu, ale jakieś 500w od BeQuiet

 

Jako ciekawostkę mogę dodać, że mój ram u ziomka chodził normalnie na profilu xmp na 3600mhz bez żadnych problemów.

 

Aktualnie podejrzewam jako winowajcę zasilacz, więc poleci chyba na gwarancję. Ale przed tym postanowiłem napisać tutaj, może ktoś miał podobny problem/ma jakiś jeszcze pomysł.

 

Do tego mam na chacie w drugim kompie swój stary zasilacz od coolermaster'a 500w. Chciałem go podmienić, ale ma tylko jedno 6pin na kartę graficzną (moja ma 8+6pin), pamiętam że kiedyś do RX'a 470 i GTX'a 1660 stosowałem przejściówkę 6->8pin i mam przejściówki z molexa na 6pin. Wytrzymałoby to, aby podpiąć to pod mój zestaw aby przestestować i ewentualnie przetrzymać okres wymiany gwarancyjnej do internetu i CS:GO?

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

Nie korzystam z żadnych przejściówek, monitor jest podłączony za pomocą fabrycznie dodanego kabla hdmi, zmieniałem również na displayport i bez skutku (monitor to hp'ek 25mx, zmieniałem hz 60-85-100-120-144 i również bez skutku).

 

edit: tak samo z kablami zasilającymi od monitora i pc oraz z listwą zasilającą - te również podmieniałem.

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

Goodram to polska firma, więc pewno nie ma nigdzie na stronie producenta płyty czy na oficjalnej stronie amd tego, że jest kombatybilny z tymi o to akurat kośćmi.

 

Ale przed kupieniem karty do tego kompa dobre 1,5 miecha pracowałem na radku hd 5670 i wszystko było w porząsiu, tak samo z GTX'em 1060 kumpla, który to pobiera również mniej energii od tego RX'a tak więc po sprawdzeniu ww. rzeczy moje podejrzenia padły na zasilacz właśnie. 

 

Do tego nawet na tym forum widziałem tematy, gdzie te ramy pracowały właśnie na identycznej płycie głównej z prockami ryzen 1/2/3 gen. Goodram'y miałem już wcześniej, jedna kostka ddr3 4gb od 2009 przeszła przez 3 platformy i dalej poszła w świat ciągle sprawna, więc mam zaufanie do tej firmy w sprawie ramu.

 

No i jak pisałem nawet na kostce kumpla raz mi wywalił ten sam błąd, ale to jeden raz przez 3 dni użytkowania. Mimo wszystko miała one niższe napięcie skoro pracowała na 2133mhz, więc mniej obciążała zasilacz(?). Naprawdę nie wiem, a już denerwujące jest te wysypywanie się kompa.

 

Chociaż przy okazji dodam, że mój setup ma problemy z załączaniem się z nie ważne jakimi kościami ram, jeśli te są ustawione na 2133mhz. Szczerze nie wiem z czego to wynika.

 

edit: jeszcze kurczę spróbuję podpiąć wszystko do innego gniazdka, chociaż może wydawać się to głupie no ale... W elektronice to wszystko jest możliwe.  :/

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

na pewno po forach nie widziales po 3600mhz  na tych good ramach ani na zadnych innych bo to rzadkość z tym cpu

 

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ryzen+1600++mhz+3200++mhz+vram+no+stable

Chodziło mi o samo działanie tych ramów z płytą oraz nie chodziło mi o działanie z tym procem na 3600mhz (co było również wspominane gdzieś w moim temacie, gdzie doradzałem się na temat wyboru nowego serduszka do pc). Jestem świadom, że wyższe taktowania to na 3gen, chociaż można trafić na sztukę 1/2gen z dobrym kontrolerem. Praca rych ramów na 3000/3200/3333mhz jest w pełni stabilna z moim prockiem.

 

Wracając do tematu - postanowiłem kompa wypatroszyć z budy (co w sumie i tak miałem zrobić, bo budę chcę odnowić oraz zcustomować - może jakiś worklog wpadnie :->) i złożyć na pajączku. Było to samo i podmieniłem zasilacz na swojego starego Coolermaster'a 500w. Niestety ma zasilanie cpu tylko 4pin oraz 6pin na kartę, musiałem się posłużyć przejściówką 6->8pin oraz 1molex->6pin. Wątpliwe rozwiązanie, ale do internetu wystarczy.

 

No i problem chyba znikł, siedzę już sobie od godziny 20 z przerwami na takim rozwiązaniu i tak jak wcześniej wywalało prawie natychmiastowo w internecie na cda/yt/netflix czy na steamie (czasami) to nic się nie dzieje. Tak więc diagnoza jest taka, że coś jest nie tak z zasilaczem i muszę go wysłać na gwarancję. 

 

No i sprawa wygląda tak, został on kupiony na Allegro od sklepu Morele.  :menda: Jest jakaś opcja, aby wysłać zasilkę bezpośrednio do producenta czy muszę oddać do sklepu? Jeśli są obie opcje możliwe to co byłoby sprawniejsze?

 

ps: zważając na to w jaki sposób wszystko jest podłączone do tej zasilki dałbym radę na tym pograć w cs'a bez większych obaw na czas realizacji gwarancji?  :>

edit:

No i przysłowiowy "ch*j bombki strzelił", wczoraj od 20 do prawie 5 wszystko było w porządku na drugim zasilaczu. Dzisiaj dosłownie 20 minut temu wchodzę na Twitch'a i odpalam tryb pełnoekranowy i po chwili znowu to samo.

 

Napisałem już do sprzedawcy, od którego kupiłem kartę. Jest to jedyny używany element w moim komputerze, kupiłem ją 4 miechy temu z 6 miesiącami gwarancji. Co ciekawe nie pochodzi ona z koparki, tylko była "powystawowa demonstracyjna" co jest prawdopodobnie prawdą, bo była to jedyna oferta z działu kart graficznych sprzedawcy, a jest to jakaś większa firemka.

 

Wcześniej nic z używanych podzespołów komputerowych się nie popsuło - no cóż, musi być ten pierwszy raz, dobrze że ta gwarancja jest.  ;) Ciekawi mnie, że u ziomka działała dobrze.

 

W międzyczasie spróbuję ogarnąć mocniejszą (bardziej prądożerną) kartę na sprawdzenie, bo może to jest to coś jeszcze innego, bo przy mniej prądożernych kartach pc działa w porząsiu...

 

edit2: ogarnąłem sobie memtesta i mam takie pytanko: nawet jeśli ram nie idzie przy moim procku na 3600mhz to powinienem je testować na tej właśnie wartości?

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...