Skocz do zawartości

Jaki zestaw do RTX2070


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym złożyć taki zestaw, aby w pełni wykorzystać moją obecną kartę graficzną oraz, aby to była dobra podstawa pod nową kartę w przyszłości (np. po wymianie cpu). Najlepszy stosunek ceny do wydajności mają chyba zestawy na ryzench 3600. Słyszałem o problemach z biosami na płytach opartych na b450 w połączeniu z ryzenami 3000 (nie zawsze się włączały, miały problemy ze stabilnością itd.) - czy problemy zostały już rozwiązane? 

Chciałbym, aby płyta wspierała w przyszłości ryzeny 4000 (jeśli polecicie mi zestaw na AMD).

Kwota jaką mógłbym przeznaczyć na zestaw (cpu, mobo i ram) to 1600zł.

Proszę o pomoc w wyborze podstawki (Intel czy AMD) oraz doborze komponentów.

 

Mój obecny zestaw:

gpu: Gigabyte GeForce RTX 2070 GAMING

mobo: Asrock z97 extreme 3

cpu: Intel i7 5775c

ram: 2x8GB 1866Mhz Kingston HyperX

psu: Thermaltake Smart SE 530W

ssd: crucial mx500 500GB

hdd: 2x WD10EZEX

karta dźwiękowa: Asus Xonar DG

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Rysiu 3600, MSI B450m Mortar MAX, dobre ramki 3733/17 

 

https://proline.pl/koszyk/ab6c530f


Przy czym tego Xonara nie wsadzisz do nowej płyty niestety, bo brak w niej slotu PCI (legacy), wszystko jest PCIe... Więc jeżeli tj dla CIebie mus to w przypadku Ryzena zostają Ci płyty serii 300, które PRAWDOPODOBNIE nie dostaną wsparcia dla Ryzen 4000 (miałem identyczny problem ale udało mi się znaleźć chętnego na wymianę za DGX).


Jeszcze jedna kwestia: Twój zasilacz to dosyć słaba konstrukcja (potrafi nie trzymać napięcia na linii 12V, grupowa regulacja napięć to po prostu średnie rozwiązanie) więc przy nowej platformie/karcie pomyślałbym poważnie nad jego wymianą.

 

Test Blacka:

https://www.youtube.com/watch?v=smRzlcAigcg

Link to post
Share on other sites

Już się pogodziłem z tym, że będę musiał się z Xonarem pożegnać, ale myślę, że dźwięk z Integry płyty głównej będzie wystarczający. 

Czy ta płyta, która wyżej została polecona - MSI B450M MORTAR MAX - nie ma problemów z biosami (i ryzenami 3000)? Czy ta płyta da sobie radę, gdybym w przyszłości chciał zamontować ryzena o większej ilości rdzeni?

 

Zasilacz ten, który mam obecnie był kiedyś polecany na różnych forach... :/  Jaki zasilacz byłby rozsądną propozycją do nowego zestawu (nie wiem jeszcze jaką kwotę na niego przeznaczyć, ale będzie to dodatkowa kwota nie wpływająca na zakładany budżet na cpu mobo i ram).

Edytowane przez Ghost886
Link to post
Share on other sites

I jeszcze jeden test,  IThardware:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_zasilacza_thermaltake_smart_se_530_w_czesto_polecany_ale_czy_dobry-436.html

 

do tych 300W obciążenia nie powinno być z nim problemów, ale R5 3600 + RTX 2070 to jest lekko licząc 330-350W szczytowo tylko na tych dwóch komponentach więc od biedy może na razie zostać.  

 

Mortar MAX powinien spokojnie wystarczyć do CPU 12R/24W; jeżeli myślisz o 3950x/4950x (16R/32W) to nie schodziłbym poniżej jakiejś przyzwoitej płyty B550 (typu Aorus Elite, +200 pln dopłaty względem MSI), podobnież jeżeli planowane jest OC. 

 

Z tego co się orientuję to OBECNIE większość problemów płyt od MSI serii 400 przy R3000 już nie występuje (coldboot, b. długi start) ale aż tak nie śledzę tematu bardzo uważnie. Jest na forum sporo ludzi, którzy mają ostatnie Ryzeny na płytach MSI serii 400 to może któryś potwierdzi.  Ze swojej strony mogę powiedzieć jedynie, że składałem niedawno komputer z Ryzenem 3 3100 na płycie B350m (Gigabyte DS3H) i nie było żadnych problemów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Widzę, że często w różnych polecanych zestawach pojawia się płyta: MSI B450-A PRO MAX. W obudowie bez problemu zmieści mi się płyta o rozmiarze ATX. Wydaje mi się, że w MSI B450M MORTAR MAX karta graficzna będzie zasłaniać 2 złącza SATA. Która z tych płyt będzie lepsza?

Link to post
Share on other sites

Mortar Max ma lepiej chłodzoną sekcję zasilania (większy radiator na VRM) oraz DWA porty m2 zamiast JEDNEGO. Sama sekcja zasilania, układ dźwiękowy, układ sieciowy są identyczne.

 

A-Pro ma więcej portów SATA3 (bodajże o 2).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

MSI B450-A PRO MAX.
 

 

ponieważ to najtańsza płytka z serii b450 od MSI, tj. dokładnie ten sam układ co tomahawk czy gaming plus - różnice zawężają się do detali, teoretycznie czymś tam te chłodzenia się różnią ale jak pokazały testy temperaturowo to to samo.

 

Często można ją wyrwać poniżej 400zł np. tutaj 389zł

https://www.euro.com.pl/plyty-glowne/msi-b450-a-pro-max.bhtml?gclid=EAIaIQobChMI7rTGl4-Q6wIVkLh3Ch3ZPQL0EAQYASABEgIdS_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Powracając do twojego głównego pytanie, imo to nigdy nie będziesz tam potrzebował jakiegoś prądożernego CPU, wszystko sprawdzi się do takiego Ryzen 5 4600/7 4700X. za jakieś 3-4 lata i tak przyjdzie czas na przesiadkę.

 

B550 tomahawk to całkiem zacne mobo - ale cena na poziomie ~850zł skutecznie zabija entuzjazm, a z ficzerów pt. PCI-E 4.0 i tak na tej platformie nie skorzystasz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...