Skocz do zawartości

Randomowe restartowanie systemu


Recommended Posts

Witam oto specyfikacja komputera:
 
Procesor: AMD Ryzen 7 3800x
Chłodzenie: phanteks ph-tc14pe
Płyta główna: ROG Strix X570-E Gaming
Pamięć: 2x8Gb Trident z 3000 cl15 
SSD: GoodRam Iridium Pro 960GB
Karta graficzna: Sapphire Radeon R9 390
Zasilacz: XFX XTR 550W gold 
 
Komputer zaktualizowany w kwietniu (czekam na nowe kart) i do dnia dzisiejszego brak problemów jednak wyskoczyła mi informacja iż pojawił się nowy update biosu (2408) więc EZ Update zaczął działać. Wszystko ok aktualizacja zakończona, wbiłem swoje opcje OC sprawdziłem stabilność działa. Nie minął tydzień i pierwszy raz PC sam się zresetował mowie pewnie jakaś aktualizacja, jednak sytuacja powtórzyła się po ok 1h. 
 
Cofnąłem OC do automatycznych ustawień z nadzieją że to pomoże, nic bardziej mylnego gdyż już na ekranie logowania Windows, pyk restart.
  • Pierwsza myśl sterowniki. Pełna reinstalacja. Dwa razy sprawdzałem, najnowsze stabilne.
Niestety ciągle to samo. 
  • Druga myśl ponowna reinstalacja biosu.
Niestety ciagle to samo.
  • Downgrade Biosu do kilku niższych wersji.
Niestety ciagle to samo.
 
Komputer potrafił działać 5min i się zresetować ale potrafił i 1h, a czasem tuż przy logowaniu się resetował.
 
Chciałbym również dodać iż restart wygląda następująco:
  1. czarny ekran
  2. dźwięk ciągle jest, klawiatura dostarcza sygnał (mogę zatrzymać film)
  3. po jakiś 10 sek restart.
  • Wymiana przewodu DP na inny jak i na HDMI.

Brak poprawy.

  • Kolejna myśl reinstalacja systemu.
Brak poprawy.
  • Sprawdzenie pamięci ram. wyjęcie z A2 i B2 przekładanie, próbowanie z jedna kością.
Brak rezultatu.
 
Aktualnie czekam na nowy zasilacz od znajomego nowy Seasnic 850W Platinium.
Mam nadzieję że to jest przyczyną problemu a nie płyta główna. 
Jeżeli macie jakieś rady co mógłbym jeszcze zrobić proszę o pomoc i z góry dziękuję.
 
Pozdrawiam. 
Edytowane przez Deementor
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za pomoc w tym momencie cofnąłem się jeszcze bardziej z Biosem i obniżyłem napięcie na procu i jak na razie (żeby nie zapeszyć) jest dobrze, ciekawe jak długo. Jutro powinien pojawić się nowy zasilacz i się wszystko wyjaśni.

 

A tak zapytam Seasonic PRIME-PX-850W jak oceniacie? bo mogę się z kumplem dogadać i mieć go już na zawsze.

Link to post
Share on other sites

 

 

Z temperaturami wszystko w normie.

No tak średnio bym powiedział, jak bez obciążenia 2 temperatury (tajemnicze temp2 i temp5) raportuje powyżej 80st. Napięcie w okolicach 1,45V w idle też normalne nie jest chyba.

 

 

Dziękuję za pomoc w tym momencie cofnąłem się jeszcze bardziej z Biosem i obniżyłem napięcie na procu i jak na razie (żeby nie zapeszyć) jest dobrze

Jaką masz obudowę i jak wygląda obieg powietrza w środku. Z tego co widzę to masz tylko 2 wentyle z czego jeden to "M.2 Fan" ale to może tylko nazwa złącza na płycie. Po obniżeniu napięcia powinna spaść temperatura VRM, jeśli bez obciążenia było ponad 80st (o ile to vrm i o ile odczyt jest prawidłowy) to pod obciążeniem wbijało ponad 100st na luzie, a to już bezpieczne nie jest.

Link to post
Share on other sites

Jak na razie od 13 działa nieprzerwanie bez zająknięcia. 

Co do temp. to już wcześniej robiłem undervolting (offset -0.1) na procku i temp max 71.

Aktualnie załadowałem nowy bios 2408 i brak problemów powoli zaczynam się brać do OC jak i właśnie zmniejszeniu napięć.

Dam znać co i jak ;)

Link to post
Share on other sites

10 h ...tyle trwało moje szczęście, wczoraj wieczorem ok 23 rozpoczął się maraton randomowych resetów. Od razu ustawiłęm na płycie undervolting (offset -0.1) i pamięci na profil xmp i tak wytrzymał system ok 10h. Temp. max proca 70 stopni. Może rzeczywiście coś się grzeje czy coś ale nie rozumiem czemu miałoby to raz czekać 5 min raz 10h. 

 

Druga myśl to fakt że dana płyta główna jest w jakiś sposób upośledzona. Bo zasilacz na pewno zatrzymam nawet w celach przyszłej rozbudowy.

 

Macie jeszcze jakieś pomysły co można by zrobić ?

Aktualnie załadowałem ustawienia fabryczne na płycie i modle się o cud.

Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze opcja egzorcyzmów by tego diabła co w niej siedzi wywalić :P

 

Masz podwyższone dwie temperatury na płycie głównej, możliwe, że tu jest pies pogrzebany. 

Tylko że one się nie ruszają ani w góre ani w dół. Czy to pod obciążeniem czy spoczynkiem. 

Myślałem nad obróceniem wentyli z góry żeby wciagały powietrze prosto na proca i VRM Może to pomoże 

 

 

Edit. I czemu dopiero po 3 miesiącach zaczęły dokuczać ???

Edytowane przez Deementor
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...