Skocz do zawartości

Sieć domowa, rozważanie na temat sprzętu


Recommended Posts

Witam,

 

Mam zamiar zbudować / zmodernizować sieć domową, która obecnie działa całkiem Ok ale zbudowałem ją z tego co miałem po prostu pod ręką...

 

Obecnie wygląda to tak że od operatora mam gpona w kotłowni. Ma on oczywiście tylko jeden port lan ale posiada funkcję routera z DHCP. do gpona podpiąłem switch gigabitowy i wpiąłem wszystkie kable rozchodzące się po domu (gniazdka ethernet, tv, komp stacjonarny) Wifi natomiast realizowane jest przez router TP-link Archer 750. Router jest wpięty do gniazda ethernet w jednym z pokoi.

Rozwiązanie to ma klika wad:

 

1) router tp-linka tworzy odrębną sieć wi-fi co za tym idzie tv jest w odrębnej sieci niż urządzenia mobilne (brak możliwości streamowania) do tego nie wszystkie urządzenia się widzą np. drukarka z PC

 

Rozwiązanie przepiąć kable z WAN do Lan i wyłączyć DHCP wtedy router stanie się accesspointem

 

2) router stoi w niezbyt centralnym punkcie w domu a przez to zasięg na piętrze jest taki sobie, to samo na tarasie no i brak sensownego zasięgu w ogrodzie choć to ostatnie problemem jeszcze nie jest (jeszcze póki nie mam inteligentnych przełączników na zewnątrz 

 

Rozwiązanie przenieść tp-linka w lepsze miejsce. I takie sobie przygotowałem, pod schodami w centralnym miejscu w domu na wysokości około dwóch metrów umieściłem gniazdo ethernet ale "ja debil" nie wpadłem na pomysł że router nie będzie miał opcji zasilania PoE

Niby można dać zasilanie po skrętce na brązowych i niebieskich i z gniazdka wyprowadzić wtyk zasilający ale... pozbawię się sieci gigabitowej czego bym nie chciał. Choć jest to tylko wifi

 

rozwiązaniem może być kupno accesspointa PoE który wepnę pod owe gniazdo a zasilacz do niego umieszczę w kotłowni...

Ale jakie urządzenie kupić by zasięg wi-fi był naprawdę imponujący i oczywiście dualband 2,4 - 5GHz

 

A może urządzenie mesh? wtedy drugi accesspoint umieszczę na piętrze?

 

Co wybrać?

 

Rozważałem również sieć opartą o Unifi, działa to fajnie ale jest drogo :(

 

Jakieś rady sugestie?

 

A może za gponem dać tplinka i z niego wyprowadzić accesspointa?

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...