Skocz do zawartości

PC działa ale windows nie chce się załączyć.


Recommended Posts

Cześć

Wczoraj dokupiłem dodatkowy 8 gb ram w dwóch kościach.

Po włączeniu PC normalnie działał przez jakiś czas, w menadżerze zadań RAM widniał prawidłowo.

Po restarcie PC po chwili przebywania w Windowsie komputer się zawiesił wyświetlając biały ekran.

Po kolejnym restarcie Windows nie chce się włączyć, pokazuje logo a później czarny ekran, nie działa wtedy myszka ani klawiatura, a wszystkie części podłączone poprawnie i całość chodzi tak jak powinna.

Bios działa normalnie. Próbowałem instalacji Windowsa na nowo ale po zainstalowaniu, jeszcze przed zalogowaniem się na konto problem się powtarza.

Czy ktoś może pomóc?

Link to post
Share on other sites

Płyta główna: ASRock B85 killer fatal1ty


Procesor: Intel core i5 4570


Grafika: Radeon r9 270x Toxic sapphire


Ram 8 gb ddr3


 


To specyfikacja. Ram tak jak napisałem wcześniej w dwóch kościach. W dwóch kościach miałem na start i dwie takie same dokupiłem.


Czyli wyjściowo 4 x 4 gb.


Dodam ze po wyjęciu tych nowych Ramow, komp zachowuje się tak samo.


Link to post
Share on other sites

Zamontuj wszystkie 4 moduły RAM (oczywiście przy wyłączonym komputerze), a następnie użyj zworki Clear CMOS. Po tym zabiegu włącz PC i sprawdź czy pomogło. Te dokupione kości RAM mają takie same Timingi?

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Ram dokładnie taki: 

Crucial Ballistix Sport DDR3 2x4GB 1600MHZ 1.5V CL9

taki sam miałem i taki sam dokupiłem.

 

 

Zamontuj wszystkie 4 moduły RAM (oczywiście przy wyłączonym komputerze), a następnie użyj zworki Clear CMOS. Po tym zabiegu włącz PC i sprawdź czy pomogło. Te dokupione kości RAM mają takie same Timingi?

 

Jutro rano tak zrobie i dam znac.

 

A ja mam takie głupie może pytanie, ale czy zanim wziąłeś się za wsadzanie RAMu rozładowałeś ładunki elektrostatyczne dotykając na przykład kaloryfera?

 

Nie zrobiłem tego. Czy to mogą być tego konsekwencje?

Tak jak pisałem komputer normalnie się włącza, bios odpala normalnie. Ramy wyświetla w Biosie prawidłowo. Problem tylko i wyłącznie z odpaleniem Windowsa, wyskakuje logo, ładuje się i po chwili jest czarny ekran i nie chce iść dalej. 

Link to post
Share on other sites

Wg mnie ram może być uszkodzony. Ja zrobiłbym tak:

1. Wyjmij swoje stare kości i użyj nowych zobacz czy działa

2. Sprawdź każdą kość po kolei

3. Użyj programu MemTest86 i sprawdź kości


Druga ewentualność to uszkodzony któryś bank w płycie.

Link to post
Share on other sites

Mamy przełom :D Coś zaczęło działać!

tzn. zacząłem próbować odpalać z pojedynczymi kośćmi.

I mogę wejść normalnie do Windowsa.

Nie mam teraz czasu sprawdzać po kolei każdego banku i każdej kości, bo idę do pracy.

Wieczorem posprawdzam i dam znać.

Link to post
Share on other sites

Najpewniej niestety któraś z tych które zakupiłeś jest wadliwa - memtest i do dzieła, posprawdzaj też wszystkie banki w mobo.

 

Powiedz jeśli jaką wersje biosu posiadasz?

 

Jest jeszcze opcja ostatnia i najmniej komfortowa dla Ciebie, ale nie będę póki co krakał. 

Link to post
Share on other sites

Najpewniej niestety któraś z tych które zakupiłeś jest wadliwa - memtest i do dzieła, posprawdzaj też wszystkie banki w mobo.

 

Powiedz jeśli jaką wersje biosu posiadasz?

 

Jest jeszcze opcja ostatnia i najmniej komfortowa dla Ciebie, ale nie będę póki co krakał. 

 

Witam pendzel_3

Znowu się spotykamy :D

Zrobiłem kilka testów sprawdzałem kości pojedynczo, w rożnych konfiguracjach.

Sprawdzałem też tylko nowe, tylko swoje, sprawdzałem również razem.

Otóż system zaczął wstawać za każdym razem ale tym razem często potrzebuje na to więcej czasu.

Windowsa mam zainstalowanego na dysku ssd, czas od włączenia PC do pojawienia się okna logowania to jakieś 10-15 sekund.

Przy większej ilości Ramów system potrzebuje więcej czasu. do 2-3 min.

Jutro od rana będę miał więcej czasu więc sprawdzę te Ramy memtestem.

Mam problem z bootowaniem z pendrive.

Sprawdzane na 3 pendrivach, wiec uprzedzę sugestie o źle zgranym pednrivie

w ustawieniach wygląda to tak:

https://iv.pl/image/GtXrYcT

Edytowane przez Pablosz
Link to post
Share on other sites

USB nagrywałeś dołączoną do MemTest aplikacją imageUSB? Spróbuj jeszcze uruchomić z menu wyboru boot tzn. w trybie POST klikasz klawisz F12, powinno pojawić się boot menu.

 

Poszło z boot menu. dzieki lonialomax :)

Zaczynam testy...

Ok testy zrobione. Sorry ze tak długo to trwało ale jeden test trwał ok 1,5h, więc na wszystkie cztery kości musiałem poświęcić jakieś 6h.

Generalnie wszystkie Ramy przeszły test bezbłędnie. Przy jednej kości ( mojej z której korzystam już 6 lat) wyskoczyła mi informacja:

ram may be vulnerable to high frequency rowhammer bit flips.

 

Nie był to żaden error. W internecie znalazłem informacje: 

Starting from MemTest86 v6. 2, the user may see a warning indicating that the RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips. This warning appears when errors are detected during the first pass (maximum hammer rate) but no errors are detected during the second pass (lower hammer rate).

 

​U mnie właśnie było to podczas drugiego testu, więc jeśli dobrze rozumiem nie jest to żaden poważny błąd.

 

Generalnie rozebrałem cały PC na części i złożyłem na nowo, na razie odpukać PC działa jak należy.

​Sorry za zamieszanie i dzięki wszystkim za pomoc.

Jutro będę wrzucał do niego nowa grafikę (Radeon Sapphire RX 580 Nitro+ ). Zorbie kilka testów i dam znać jak wyszło.

Link to post
Share on other sites

czyli mam rozumieć że system bootuje normalnie? to git.

 

 

 

Jutro będę wrzucał do niego nowa grafikę (Radeon Sapphire RX 580 Nitro+ ). Zorbie kilka testów i dam znać jak wyszło.
 

 

Standardowe pytanie o zasilacz... Rx 580 w tej wersji potrafił sobie ładnie łyknąć. także uczulam, jeśli jakiś leciwy to trzeba by go przynajmniej pomierzyć czy trzyma napięcia pod obciążeniem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...