Skocz do zawartości

27" 1440p 144Hz VA - Programowanie, Gry, Filmy, Internet ~2200zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez DjTechnics,

Recommended Posts

Cześć,

 

Przyszedł czas, że muszę podjąć się wymiany monitora, gdyż aktualny przestał dawać radę - a właściwie to oczy się starzeją i coraz więcej rzeczy je drażni :)

 

Mój sprzęt (do wymiany do dwóch lat, na razie daje radę):

- i5 4690k (na razie niepodkręcony, jak będę potrzebować to mogę go podkręcić do stabilnego 4,4)

- GTX 970

- 12GB RAM

 

Aktualnie pracuję na dwóch monitorach od BENQ:

- GW2460 - główny (nowszy ok. 6~7 lat?)

- G2222HDL - starszy, dodatkowy

 

Mam zamiar wymienić G2222HDL na jakiś nowszy monitor, a aktualnie główny monitor poszedłby jako dodatek.

 

Na komputerze robię dużo różnych rzeczy, od programowania (unity 3D), poprzez grafikę 3D (blender), przez gry, na filmach kończąc. Czyli taki monitor do wszystkiego.

 

Nie zajmuję się zawodowo grafiką, a aktualne barwy na monitorze VA mi odpowiadają. Niestety problemem są:

1) Obszar roboczy - wydaje mi się, że 1440p to dla mnie mus, FullHD przy edytorze jakim jest Unity to stanowczo za mało,

2) Słabe odświeżanie. Lubię pograć w gry, nie muszą to być najwyższe detale (dlatego też planowałem grać w rozdzielczości FullHD tam, gdzie mój aktualny zestaw nie da rady, do czasu wymiany sprzętu na nowszy)

 

Niestety odświeżanie ostatnio zaczęło dawać mi w kość i grając w takiego farcry 5 lub daying light przy szybkich scenach widoczne smużenie na ekranie powoduje u mnie duży dyskomfort. Dlatego też chciałbym coś z lepszym odświeżaniem - czas porzucić staruszka 60Hz:)

Myślałem nad monitorem:

https://www.x-kom.pl/p/507441-monitor-led-27-asus-tuf-vg27aq-hdr.html

ale potem znalazłem:

https://www.morele.net/monitor-lg-27gl850-b-5939152/

 

IPS posiada bardzo ładną gamę kolorów, ale obawiam się, że po moich dwóch monitorach VA, gdzie kolor czarny jest ładny i równomierny oba monitory szybko by mnie opuściły.

 

Ma ktoś coś godnego polecenia na matrycy VA z niskim czasem reakcji i parametrami jak w tytule?

 

Aktualnie mam kartę NVidii, ale w przyszłości nie wykluczam przejścia na Radeona - wszystko zależy od wydajności przyszłych kart:)

 

Link to post
Share on other sites

Mam IPS i czerń jest na zadowalającym poziomie, wybierając VA nadal będzie towarzyszył Ci dyskomfort w postaci smużenia.

A jaki IPS? Bo w teorii te monitory, które znalazłem mają b.dobre opinie, ale ta czerń w obu przypadkach pozostawia wiele do życzenia.

Link to post
Share on other sites

U mnie po kalibracji biały nie popada w żadne odcienie.

 

A możesz się odnieść do komentarzy jakie znalazłem dotyczące tego monitora:

 

"W praktyce żeby cieszyć się "HDR" oraz obrazem 10bit trzeba zejść do 120Hz, co jeszcze nie jest końcem świata. Jednak żeby funkcjonowało to stabilnie, warto jest dokupić certyfikowany (!) kabel DisplayPort 8K"

 

"Posiadam ten model - tylko wersja pierwsza jaka sie pokazala z gsync compatibile oraz 144hz matryca ~10bit kolory -

potwierdzam fakt ze 10bitowa matryca kolorów dziala do 120hz odswiezania, powyżej juz niestety 8bit, ale grajac miec

non stop 120fps jest jak najbardziej konfrontowe. -"

 

Rzeczywiście jest tak, że trzeba zmniejszyć odświeżanie, by te kolory i HDR działały?

 

Bo zaczynam się zastanawiać czy nie zejść do tego: https://www.x-kom.pl/p/469202-monitor-led-27-acer-nitro-vg270upbmiipx-czarny-hdr.html#Specyfikacja

 

Za mało się znam jednak na tych wszystkich specyfikacjach, by po specyfikacji widzieć który jest lepszy.

Edytowane przez Lonnger
Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że jak dasz więcej niż 60hz to obraz jest trochę gorszej jakości, czerń, kolory oraz mniejsze nasycenie, dlatego ja gram w 60hz i to jest tak na każdym monitorze.

Można ustawić 10bit w panelu nvidia ale wtedy bardziej smuży, bo tak na logikę monitor musi przetworzyć znacznie więcej informacji.

Jeśli chcesz mieć maksymalne osiągi musisz wybrać wersję z P, ale tak jak wcześniej pisałem więcej hercow, tracimy trochę na jakości obraz względem szybkości, no i druga sprawa na 10bit monitor bardziej zamula.

Jeśli ktoś nie wierzy, że jakość obrazu się pogarsza wraz z zwieszkszeniem częstotliwości można sobie odpalić doom64 2020 tam akurat gra jest bardzo kolorowa i widać czarno na białym.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@DJTechnics Czy w takim razie opłaca się dopłacać do 144Hz? Czy nie lepiej całą kwotę dołożyć do dobrego 60Hz? Wydawało mi się, że 144Hz to jednak "przyszłość" gameingu.

 

Czym się dokładnie różnią modele FI27Q vs FI27Q-P? Bo widzę różnicę tylko IPS 10-bits vs IPS, przy czym jest to różnica 700zł. 10-bits w takim razie jest gorsze? Z tego co widzę to domyślnie IPS ma 8bitów.

 

Cieszę się, że mi tyle napisałeś, bo to sprawiło, że zacząłem sobie zadawać pytania. Czy w takim wypadku warto dopłacać do większej liczby kolorów i 144Hz (lub nawet 165Hz), a dołożyć do lepszego 60Hz? Jak myślisz?

Link to post
Share on other sites

Niestety nie mogę Ci polecić żadnego monitora 60hz którego osobiście nie testowałem. Dla mnie Fi27q jest git i niczego więcej nie potrzebuje, chyba, że jakiś oled w przyszłości.

 

Zapomniałem Jeszcze dodać, że jak zwiększysz Hz to obraz jakby się doświetlał, staje się jaśniejszy, przez co jasne obiekty bardziej rażą w oczy, można wtedy zmniejszyć jasność, choc wtedy i tak obiekt pozostaje rozjaśniony, zapewne przez lekka zmiane gammy.

 

Również myślałem, że 144hz to przyszłość w grach, choć nigdzie głośno nie gadają, że to wiąże się z gorszą jakością obrazu. Zauważyłem również, że przy większej ilości Hz przy obrocie kamera obraz jest bardziej maślany, a obiekt w ruchu lekko rozmazuje, w 60hz jest lepsza ostrość, ale to wiadomo IPS nie ma takiej reakcji na pixel jak TN.

 

10bit nie jest gorsze, po prostu jakby monitory miały zbyt słaba elektronikę, żeby to dobrze obsłużyć i dlatego pojawia się większe smuzenie, które akurat mi strasznie przeszkadzało.

 

Oczywiście, że nie opłaca się dokładać do wersji P.

Edytowane przez DjTechnics
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Niestety odświeżanie ostatnio zaczęło dawać mi w kość i grając w takiego farcry 5 lub daying light przy szybkich scenach widoczne smużenie na ekranie powoduje u mnie duży dyskomfort.

 

Smużenie to jest wina matrycy VA, nie odświeżania.

 

 

 

Może rzeczywiście kupię lepszą 60Hz

 

https://www.x-kom.pl/p/471919-monitor-led-27-nec-multisync-ea271q-czarny.html

 

Trochę ponad budżet, ale w tej cenie nie kupisz nic z lepszą jakością obrazu.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

https://www.x-kom.pl/p/471919-monitor-led-27-nec-multisync-ea271q-czarny.html

 

Trochę ponad budżet, ale w tej cenie nie kupisz nic z lepszą jakością obrazu.

Tylko ten czas odświeżania mnie martwi. Lubię grać głównie w FPSy... - jak te 6ms wpłynie na obraz? Więcej gram w single niż multi. Niby teraz w monitorze mam 5ms... tutaj jest 6...

 

A co myślicie o tym modelu: https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html? Bardzo często jest polecany.

Edytowane przez Lonnger
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Tylko ten czas odświeżania mnie martwi. Lubię grać głównie w FPSy... - jak te 6ms wpłynie na obraz? Więcej gram w single niż multi. Niby teraz w monitorze mam 5ms... tutaj jest 6...

 

A co myślicie o tym modelu: https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html? Bardzo często jest polecany.

Słaby kontrast. Weź Aorusa będziecie zadowoleni ;-)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam tego LG od paru tygodni i ogólnie bardzo fajny monitor, smużenia praktycznie brak. Po przesiadce z niemalże identycznej Iiamy z tą różnicą, że miała 60Hz moje oczy teraz odpoczywają :) Wadą jest IPS glow - testowałem 2 sztuki i obie niestety miały ten problem, bardzo denerwujące na ciemnych tłach. Poradziłem sobie prowizorycznym, bardzo delikatnym dociśnięciem rogu matrycy, bo już nie chciało mi się bawić w zamiany i inne monitory, a w niczym mi to nie przeszkadza.

 

Niestety nie mam porównania do innych monitorów tej klasy, ale ogólnie nie żałuję wydanej kasy na LG.

Link to post
Share on other sites

No niestety trochę za późno na wymianę, może bym też wziął Aorusa... Przynajmniej po zastosowaniu takiego patentu (przycięte kółko od kluczy + filcowe podkładki) jest ok :P Na zdjęciu trochę wyolbrzymiony, ale w praktyce niezauważalny.

 

 

vTOtx2E.jpg

Link to post
Share on other sites

Nagraj sobie unboxing jak dostaniesz monitor, mi przysłali ze zwrotu, a zamawiałem z Media Expert. Monitor miał z tyłu rysy i ślady po montażu, zwrócili 70 zł, zapytałem przy reklamacji dlaczego na stronie internetowej nie było żadnej wzmianki o tym, że monitor pochodzi ze zwrotu i nosi ślady użytkowania.

Pani odpisała:

"Jednocześnie informuję, iż w przypadku towarów outletowych zawsze jest informacja na stronie internetowej sklepu, a więc ciężko jest mi stwierdzić dlaczego towar nosi ślady użytkowania."

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...