Skocz do zawartości

Podkręcenie i7-4790K


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam,

 

RAM: HyperX Savage, DDR3, 16 GB, 2400MHz, CL11 (HX324C11SRK2/16)

Płyta główna: MSI Z97S SLI KRAIT EDITION

Procesor: Intel i7-4790K

Chłodzenie CPU: Thermalright Macho B (100700726)

Zasilacz: Corsair RM Series 750W Modular 80Plus GOLD

 

Próbuję podkręcić do 4.7Ghz, bo myślę, że jest to możliwe, ale być może coś źle robię. Moje ustawienia:

CPU Ratio: 47

CPU Ratio Mode: Fixed

Extreme Memory Profile (X.M.P): Profile 1 (2400 Mhz)

VCCIN Voltage: Auto (inaczej niż w filmie poniżej, ale nie zauważyłem różnicy, jak była wpisana jakaś wartość)

CPU Core/Ring/GT Voltage Mode: Override Mode

CPU Core Voltage: 1.26

CPU Ring Voltage: Auto (inaczej niż w filmie poniżej, ale nie zauważyłem różnicy, jak była wpisana jakaś wartość)

CPU Preferences -> Intel C-State -> Disabled

 

Sugerowałem się tym filmem:

 

1. Takie ustawienia są stabilne dla programu HeavyLoad. Natomiast po nim włączyłem LinX (ustawiłem go wg instrukcji z tej strony: https://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/jak-przetestowac-sprzet-po-podkreceniu/xfk1qqy). Niestety, ale jakiekolwiek napięcie ustawiam od 1.26V-1.35V to przy tym programie zawsze komputer zawiesza się przy około 35-36 sekund. Temperatury były w porządku - maksymalnie 76 stopni jak był odpalony test. Może ten program jest za ciężki? A może te ustawienia są nieprawidłowe? A może go olać? Albo złe ustawienia w BIOSie? Co może być nie tak?

 

2. Czy plan zasilania, który jest włączony w Windows ma znaczenie przy podkręceniu? Ja mam włączony ten plan z Driver Booster, który daje maksymalną wydajność. Przy jakim planie zasilania powinno się testować?

 

3. Zauważyłem, że CPU-Z wyświetla jakoś dziwnie te dane:

t5tdlyj29fz3.jpg

Czemu Bus Speed to około 98.83 Mhz? Nie powinno być 100 Mhz lub w okolicach? To błąd programu czy coś źle mam ustawione? W BIOSie mam ustawione 100 Mhz.

 

4. Znalazłem napięcie przy którym nic się nie zawiesza - 1.28V. Teraz jednak pojawił się drugi problem - temperatury. Gdy jest około 53-58 sekundy temperatura skacze powyżej 98, więc w tym momencie kończę test. To jest ok, czy jednak coś jest nie tak? Wiem, że podczas testów maksymalnie powinno być 85-90 stopni.

 

Procesor podkręcam pierwszy raz w życiu, więc proszę o wyrozumiałość :).

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites

Już dawałem od 1.26V-1.35V, więcej nie dam :).

 

EDIT:

Odnośnie punktu 1 znalazłem rozwiązanie. Problem polegał na tym, że pliki LinX miałem w katalogu Program Files, a jak się okazuje ten program w tym katalogu dziwnie się zachowuje. Rozpakowałem, więc pliki na innej partycji i w końcu przeszło dalej tj. więcej niż 35 sekund. Wcześniej sprawdzałem również 4.5Ghz i 4.6Ghz na 1.35V i LinX zachowywał się tak samo, więc to mnie naprowadziło, że coś jest nie tak z tym programem.


Odnośnie punktu 3: problem chyba rozwiązany. Znalazłem w internecie informację, że należy wyłączyć wirtualizację. W BIOSie znalazłem opcję CPU Features -> Intel Virtualization Tech. Jak to zrobiłem to mam 99.98 - 100.01 Mhz, więc jest ok. Pytanie tylko czy ta funkcja jest istotna?

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites
2. Czy plan zasilania, który jest włączony w Windows ma znaczenie przy podkręceniu? Ja mam włączony ten plan z Driver Booster, który daje maksymalną wydajność. Przy jakim planie zasilania powinno się testować?

Ja zawsze zostawiam na zrównoważonym. Wysoka wydajność itp znacznie podnoszą zużycie prądu bez obciążenia, niepotrzebna strata energii.

 

 

Odnośnie punktu 3: problem chyba rozwiązany. Znalazłem w internecie informację, że należy wyłączyć wirtualizację. W BIOSie znalazłem opcję CPU Features -> Intel Virtualization Tech. Jak to zrobiłem to mam 99.98 - 100.01 Mhz, więc jest ok. Pytanie tylko czy ta funkcja jest istotna?

Jeśli nie pracujesz na maszynach wirtualnych to chyba nie ma żadnego znaczenia. Sprawdź też czy spread spectrum jest wyłączone.

 

 

4. Znalazłem napięcie przy którym nic się nie zawiesza - 1.28V. Teraz jednak pojawił się drugi problem - temperatury. Gdy jest około 53-58 sekundy temperatura skacze powyżej 98, więc w tym momencie kończę test. To jest ok, czy jednak coś jest nie tak? Wiem, że podczas testów maksymalnie powinno być 85-90 stopni.

Na macho jak ci dobija do 100st to tylko delid pozostaje. Zakładam że chłodzenie jest dobrze zamontowane i została użyta odpowiednia ilość dobrej pasty. Można też spróbować obniżyć drugorzędne napięcia, te które zostawiłeś na auto.

Edytowane przez zbiku90
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jeśli nie pracujesz na maszynach wirtualnych to chyba nie ma żadnego znaczenia. Sprawdź też czy spread spectrum jest wyłączone.

 

Raczej nie pracuję, jedynie używam Wine w Ubuntu, ale nie jest to aż tak istotne. W internecie też znalazłem wzmiankę o spread spectrum, ale nigdzie nie mogę znaleźć takiej funkcji w BIOSie, a internet też milczy na ten temat. Może jakoś inaczej to się nazywa?

 

 

 

Na macho jak ci dobija do 100st to tylko delid pozostaje. Zakładam że chłodzenie jest dobrze zamontowane i została użyta odpowiednia ilość dobrej pasty. Można też spróbować obniżyć drugorzędne napięcia, te które zostawiłeś na auto.

 

Sprawdzę jeszcze jak rozprowadziła się pasta po ostatniej wymianie - może tu jest problem. Właściwie to przed tym skokiem do 98 stopni była temperatura około 68 stopni, więc był tu skok o 30 stopni. Natomiast w grach maksymalnie temperatura dochodzi do 68 stopni.

 

Napięcia już ustawiłem z powrotem.

EDIT:

Sprawdziłem i rzeczywiście pasta trochę źle się rozprowadziła, więc poprawiłem i dobrze dokręciłem chłodzenie (maksymalnie). Mimo tego w LinX nadal temperatura skacze z 68 stopni do 98 stopni, ale tym razem wytrzymuje kilka sekund dłużej. Może coś z pastą jest nie tak? Zastosowana pasta to Thermal Grizzly Kryonaut. Czy ona musi najpierw się dobrze wygrzać? A może już się zużyła, bo powoli będzie miała 4 lata (była trzymana w ciemnym miejscu)? Jak to nie to, zostaje delid ... Tylko, że dziwne, że w grach mam maksymalnie 68 stopni, tylko w LinX tak skacze. Sam procesor będzie miał już 5 lat.

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko, że dziwne, że w grach mam maksymalnie 68 stopni, tylko w LinX tak skacze

Jeżeli komputer jest używany typowo do grania to zostawiłbym tak jak jest. Testy syntetyczne produkują nienaturalne obciążenia i stąd wyższa temperatura.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki. W takim razie sprawdzę dla pewności innymi programami i dam znać o wynikach.

 

Mam jeszcze jedno pytanie: czy procesor muszę mieć zawsze podkręcony? Tj. zdefiniowałem sobie profile w BIOSie - czy mógłbym do normalnej pracy stosować ten zwykły profil (bez OC), a do gier ten profil OC? Nie spowoduje to jakiejś niestabilności procesora? Bo na pewno dzięki temu wydłużę żywotność procesora.

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites

Można żonglować profilami ale moim zdaniem to niewygodne, co chwilę trzeba do biosu wchodzić. Jeśli płyta na to pozwala to podkręć mnożniki turbo a Core Ratio zostaw na Auto. EIST i C-States muszą być na Enabled. Przy takich ustawieniach w idle taktowanie powinno spadać do 800mhz i rosnąć do 4700mhz pod obciążeniem (czy ile tam ustawisz w turbo ratio). W ten sposób masz dużą moc gdy potrzeba i oszczędność energii równocześnie. Ze stabilnością może być różnie ale możesz przetestować takie ustawienia, zapisz sobie dotychczasowy profil żeby nie ustawiać od nowa jakby coś nie poszło. Co do żywotności to bym się nie przejmował, dopóki nie katujesz proca zbyt wysokimi napięciami i temperaturą to pociągnie długie lata zanim zacznie degradować.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ok, przeprowadziłem testy na kilku programach. W trakcie testów komputer się zawieszał, więc musiałem zwiększyć napięcie do 1,295V. Wyniki:

AIDA64 Extreme: 79.
Asus RealBench: 86.
OCCT: 89.
Wszystkie testy trwały po 2 godziny.
Są to maksymalnie zanotowane temperatury, ale w rzeczywistości były one mniejsze, bo to były takie skoki, które szybko spadały o 4-5 stopni mniej.
Próbowałem również testować w LinX (pisałem poprzednio) oraz w Prime95. W LinX temperatura po około minucie wynosiła 98 stopni, a w Prime95 temperatura od razu skakała do 99, więc od razu wyłączyłem.
W grach temperatura wzrosła do 74 stopni ze względu na podniesione napięcie.
 
1. Rozumiem, że podobnie jak LinX mogę olać Prime95, ponieważ produkuje nienaturalne obciążenie?
2. Czy takie wyniki są wystarczające, aby uznać, że procesor jest stabilny? A jeżeli nie, czym jeszcze mógłbym przetestować procesor?
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Są różne szkoły podkręcania, dla jednych pełna stabilność to 24-48h blenda w prime95. Jak na moje gusta to może zostać tak jak jest. Nie wiem jak tam z hałasem ale jeśli jest Twoim zdaniem cicho to można podbić obroty wentylatora dla świętego spokoju. Nie pamiętam też czy poruszaliśmy temat pasty, jak nie wymieniałeś przed podkręcaniem to warto to zrobić. Od siebie polecam MX-4 albo Grizzly Kryonauta w zależności od budżetu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...