Skocz do zawartości

Kupiłem Radeona 5700xt, czy stara i5 da rade?


Recommended Posts

Witam,

 

Po bardzo długim czasie pozostawienia mojego komputera samemu sobie, nastał dzień, gdzie chęć na spróbowanie nowych gierek wygrała z oszczędnością.

 

Zacznę od tego, że od paru lat posiadam komputer o następujących parametrach:

 

Płyta głowna: AsRock Z87 Extreme4

CPU: I5 4570k (stock zawsze) z chłodzeniem Macho REV.A(BW) pasta: Conductonaut (swiezo wymieniona) - Wiem po co mi chłodzenie bez OC, przy kupnie miałem inny zamiar.

RAM: 2x 4GB Crucial Ballistix Sport 1600mhz. Zamierzam dokupić kolejne 8GB

 

Jako, że pokusiłem się o zabawke o nazwie samsung crg90 aktualna karta gtx 770 msi mocno nie domaga, postanowiłem, że zakupie karte: SAPPHIRE Pulse Radeon RX 5700 XT 8GB

 

Teraz nasuwa się pytanie:

Jak mocno procesor ograniczy nową karte graficzną? Czy wymiana ma sens?

Nigdy nie bawiłem się w OC procesora, jednak jeśli ma to pomoć to chętnie to zrobię

 

Dzięki z góry za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Fajny monitor, tyle że 5120 x 1440 będzie mocno dociskało rx 5700 XT, co oznacza dla Ciebie... "odciążenie" Cpu :D W znakomitej większości gierek to karta graficzna gra pierwsze skrzypce więc dobrze ją mieć mocną.

 

W przypadku Cpu OC mocno wskazane, bo każdy MHz będzie "na wagę złota". Wymiana na 4790k/5775c totalnie nieopłacalna, bo procki te są droższe niż najnowsze procesory Intel/Amd dostępne na rynku.

 

Jedno tylko pytanie, bo moja szklana kula mówi mi, że celujesz w 5700 XT przez FreeSync w monitorze... Wiesz, że na karty Geforce serii 1000 i 2000 wspierają FreeSync w monitorach, prawda?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fajny monitor, tyle że 5120 x 1440 będzie mocno dociskało rx 5700 XT, co oznacza dla Ciebie... "odciążenie" Cpu :D W znakomitej większości gierek to karta graficzna gra pierwsze skrzypce więc dobrze ją mieć mocną.

 

W przypadku Cpu OC mocno wskazane, bo każdy MHz będzie "na wagę złota". Wymiana na 4790k/5775c totalnie nieopłacalna, bo procki te są droższe niż najnowsze procesory Intel/Amd dostępne na rynku.

 

Jedno tylko pytanie, bo moja szklana kula mówi mi, że celujesz w 5700 XT przez FreeSync w monitorze... Wiesz, że na karty Geforce serii 1000 i 2000 wspierają FreeSync w monitorach, prawda?

 

Tak słyszałem o tym, jednak czy technologia Freesync 2 HDR również?

Link to post
Share on other sites

Czasem i mocna karta Ci nie pomoże bo masz tylko 4 rdzenie . Możesz sobie kupić kartę i potestować w twoich zastosowaniach , jeśli nie wyrobi proc to zamiast ddr3 kupuj od razu nową platformę z ddr4 .

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czasem i mocna karta Ci nie pomoże bo masz tylko 4 rdzenie . Możesz sobie kupić kartę i potestować w twoich zastosowaniach , jeśli nie wyrobi proc to zamiast ddr3 kupuj od razu nową platformę z ddr4 .

Ojć obawiam się, że dodatkowe inwestowanie odpada, nadchodzi ps5 a to kolejny wydatek, na pc juz nie ma funduszy.

Link to post
Share on other sites

W wielu tytułach karta będzie marnować i działać na 60% mocy, w dodatku z mocnymi spadkami FPS ale też jest sporo tytułów gdzie ultra i 90 -110 FPS. Co i tak nie zmienia faktu, że marnujesz jakby nie było szybki układ graficzny. Mam taką samą kartę i nieco szybszy procek 4690K. Nawet OC niewiele daje.

Link to post
Share on other sites

Na GeForsie odpalisz FreeSync, odpalisz HDR, ale tryb FreeSync 2 HDR (np dostępny jako opcja w najbliższym Assassin's Ceeed) wymaga karty AMD. Przy czym popularność implementacji tego "ficzera" jest niewiele lepsza od śledzenia promieni od NV.

 

Lista gier z zaimplementowanym FreeSync 2 HDR

 

https://www.amd.com/en/technologies/freesync-hdr-games

Link to post
Share on other sites

Na GeForsie odpalisz FreeSync, odpalisz HDR, ale tryb FreeSync 2 HDR (np dostępny jako opcja w najbliższym Assassin's Ceeed) wymaga karty AMD. Przy czym popularność implementacji tego "ficzera" jest niewiele lepsza od śledzenia promieni od NV.

 

Lista gier z zaimplementowanym FreeSync 2 HDR

 

https://www.amd.com/en/technologies/freesync-hdr-games

Dla mnie wystarczy aby wybrać Radeona, zresztą szkoda marnować te funkcje w monitorze.

W wielu tytułach karta będzie marnować i działać na 60% mocy, w dodatku z mocnymi spadkami FPS ale też jest sporo tytułów gdzie ultra i 90 -110 FPS. Co i tak zmienia faktu że marnujesz jakby nie było szybki układ graficzny. Mam taki sam układ i nieco szybszy procek. Nawet OC nie wiele daje.

Hmmm... nie pocieszająca wiadomość przyznam się, chyba muszę przemyśleć ten cały zakup karty graficznej

 

Głównie interesują mnie gry FPS multi typu BFV czy COD więc fajnie jeśli wykorzystałbym te 120hz w monitorze

Edytowane przez bols244
Link to post
Share on other sites

Ojć obawiam się, że dodatkowe inwestowanie odpada, nadchodzi ps5 a to kolejny wydatek, na pc juz nie ma funduszy.

 

Planujesz Ps5 podłączyć pod ten monitor? Wiadomo coś o działaniu PS5 z innymi proporcjami niż 16:9 ?

Link to post
Share on other sites

Planujesz Ps5 podłączyć pod ten monitor? Wiadomo coś o działaniu PS5 z innymi proporcjami niż 16:9 ?

Słyszałem, że wsparcie ma być dla ultrawide, jednak pod konsolke mam tv btw. samsung ma swietna opcje game motion plus polecam.

Link to post
Share on other sites

Wymiana platformy jak najbardziej sensowna ale jak nie masz funduszy a chcesz uratować trochę sytuację kup używanego xeona 4/8 nie jest to idealne rozwiązanie ale za 350-400pln masz 8 wątków co sprawi że może nie będzie tyłu fps co na najnowszych cpu ale pozbędziesz się dropów. Swój cpu sprzedaż za minimum 200 więc tylko 200 dołożysz. Mam xeona od około roku i np. W metro exodus różnica jest kolosalna.

Link to post
Share on other sites

Wymiana platformy jak najbardziej sensowna ale jak nie masz funduszy a chcesz uratować trochę sytuację kup używanego xeona 4/8 nie jest to idealne rozwiązanie ale za 350-400pln masz 8 wątków co sprawi że może nie będzie tyłu fps co na najnowszych cpu ale pozbędziesz się dropów. Swój cpu sprzedaż za minimum 200 więc tylko 200 dołożysz. Mam xeona od około roku i np. W metro exodus różnica jest kolosalna.

Jakieś wyjście może i to jest, jednak wciąż będzie zapewne czegoś brakować. Pomęczę się z aktualnym prockiem, dowiem sie coś na temat OC przy okazji a za rok zmienię na coś porządnego.

Panowie co myślicie o ramach? dokładać kolejne x2 4gb czy może nie warto? lub jakieś inne rozwiązanie?

Link to post
Share on other sites

https://allegro.pl/oferta/g-skill-tridentx-ddr3-2x8gb-16gb-2666mhz-cl12-9459981120

 

Edit: zły link mi się wkleił

 

Mówiąc krótko: w cenie szybkiego Ramu Ddr3 i 4790k masz praktycznie dostępne na rynku, nowe procki/ramki. Sztuka dla sztuki i ewentualnie zakup dla tych, którzy MUSZĄ siedzieć na 1150 (z powodów licencyjnych, softwarowych itp)

 

Przykład?

DDR4 4000/19

 

https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-patriot-ddr4-viper-4-16gb-4000-cl19-pc-9485374402

 

i5-10400f

 

https://www.x-kom.pl/p/564465-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-10400f.html

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Interes drogi a przyrosty zapewne niewielkie, pozostanę przy tym aby poszukać identycznych pamięci i rozszerzyć do 12/16gb.

Procka udało sie podkręcić na 4.5ghz, czekam na karte graficzną i dam znać jak to lata na warzone.

Za rok lub dwa wymienię resztę sprzętu, zapewne do tego czasu pojawi się wiele nowości.

 

Dzięki wielkie za zaangażowanie w temat.


Przeglądajać tego typu filmy- https://www.youtube.com/watch?v=EBForRDFeqI mam pozytywne nadzieje.

Link to post
Share on other sites

Akurat przyrosty są w porządku, głównie minimalny fps sporo się zwiększa, a do tego nie ma stutteringu. Jakby nie była wielka doplata to spokojnie bym wziął do sprawdzenia 2400 cl10.

A na tym filmie sam zauważ na ile % chodzi GPU, 75-85% średnio.

 

Jakby odjąć te 20% od wydajności 5700 to mamy 1660ti/super dajmy na to i ona powinna w miarę być wykorzystywana, ale też przy szybkim ramie.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie nieco odkopać temat, znalazłem procesor Xeon E3-1285L v4 czyli wydaje się najmocniejszy dostępny na moj socket, za 325zł na aliexpress

 https://pl.aliexpress.com/item/32954762076.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.42721d40d6bdRy&algo_pvid=bf48e1d5-0bc8-4d65-b15e-8ec484b3e238&algo_expid=bf48e1d5-0bc8-4d65-b15e-8ec484b3e238-0&btsid=0b0a182b15961299334935646e97d2&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Myślicie, że może to coś polepszyć sytuacje? przypominam, że grane będzie na rozdziałce 5120 x 1440 (DQHD) czyli prawie 4k

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...