Skocz do zawartości

Pomoc w doborze mocy zasilacza


Recommended Posts

Witam,

 

  1. Budżet: tańszy, akceptowalna jakość
  2. Procesor: i7 4790k
  3. Karta Graficzna: MSI RX580 8GB
  4. Reszta: Z87-G45, 2x8GB DDR3, chłodzenie wodne Corsair H80i V2, dysk ssd i zwykły starszy hdd
  5. Czy podkręcasz (CPU i GPU): W przyszłości raczej tak
  6. Czy planujesz multi-GPU (SLI bądź CrossFire): Nie
  7. Specjalne wymagania (okablowanie modularne, cisza, specyficzny rozmiar itp): najlepiej cisza
  8. Własna propozycja

Planowałem wsadzić jakiegoś EVGA 500W, ale koledzy mnie naciskaja że grubo za mało. Kalkulator online wyliczył mój zestaw bez podkręcania na 419W. Proszę o pomoc jakiej mocy zasilacz do tego dobrać, żeby nie przesadzić i mieć zapas jednocześnie na przyszłość.

Link to post
Share on other sites

Obecnie najlepszym kompromisem cena / jakość jest SPC Vero L3. Pierwszy zasilacz tego producenta, który można polecić.

1 linia o obciążalności do 492 W wystarczy z ogromnym zapasem do Twojej konfiguracji, a także i na przyszłość.

Oparty na konwerterze DC-DC, z bardzo dobrą regulacją napięć i niskimi tętnieniami, komplet sprawnych zabezpieczeń, też dość cichy.

Kosztuje około 200-210 zł. Brak konkurencji w kategorii do 250-300 zł.

 

Takim konkretnym skokiem jakościowym, który w jakikolwiek sposób można uzasadnić finansowo, byłby dopiero Seasonic Focus plus Gold 450 W, ale też odpowiednio droższy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Budżetowo to Vero L3 600W od SPC, za około 240pln. Rx to 200w procek 100-150W zależy czy z oc czy bez.

Zasilacz dc-dc da radę z zapasem. W necie i yt są testy.

https://www.x-kom.pl/p/559353-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-vero-l3-600w-80-plus-bronze.html

Druga opcja to budżetowa nowa seria seasonic'a A12

https://proline.pl/zasilacz-seasonic-a12-80plus-bronze-600w-p6714534

Testów nie widziałem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Planowałem wsadzić jakiegoś EVGA 500W, ale koledzy mnie naciskaja że grubo za mało.
Jacy koledzy? to porozmawiamy z nimi po swojemu.

 

A tak na poważnie to koledzy wyżej wyjaśnili już chyba temat, jeśli SPC to siara i obciach ( bo i takie bzdurne hasła już słyszałem) to jest jeszcze S12III od seasonica, z tym że w tym momencie jego dostępność jest marna.

https://proline.pl/zasilacz-seasonic-s12iii-bronze-500w-s12iii-500-p1391640

 

"prawdziwe" 500W wystarcza do twojego zestawu z zapasem, kalkulatory online mocno zawyżają wyniki, z kilku powodów.

 

Weź sobie vero m3 600W, 

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/zasilacze-komputerowe/silentiumpc-zasilacz-vero-m3-600w-80plus-bronze-modular?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

I za ~250 ziko masz 588W, pół-modularny zasilacz który jak kolega @@slo1q, napisał równych sobie w tej kasie nie ma.

Link to post
Share on other sites

Hahaha koledzy z pracy, co uważają że im więcej tym lepiej x-) Dziękuję za odpowiedzi, bo temat zaczyna mnie już przerastać i widzę że Waty Watom nie równe. SPC wcale nie siara i obciach, tylko mieszkam za granicą i nie wiem czy tutaj dostanę. Mogę ew. trochę dołożyć, czy coś od Corsair jest warte uwagi, bo tego wszędzie pełno. Spróbuję poszukać też tego Seasonica.

Link to post
Share on other sites

Czy pomiędzy Vero L2 a L3 naprawdę jest taka przepaść że ludzie je nagle zaczęli masowo polecać? Pytam bo nie miałem jeszcze w rękach ani nie widziałem recenzji a jest raczej wychwalany tu na forum, starsze wersje miały mieszane opinie.

Link to post
Share on other sites

Może nie przepaść między nimi, ale bardzo wyraźna różnica. 

Szczerze mówiąc, to nie chce mi się opisywać zbyt wiele, ale na ithardware.pl jest jak zawsze konkretny test z dobrą analizą wnętrza. Ten nowy SPC M3/L3 to spokojnie poziom Ss S12 III, albo i lepiej.

 

Napisz proszę autorze wątku, w jakim kraju się znajdujesz, a na pewno coś ciekawego się trafi. "Zagramanico" raczej produktów silentiumpc nie dostaniesz, chyba że w Czechach lub Słowacji.

Korsarze akurat nic ciekawego na rozsądnej półce cenowej obecnie nie mają, bo nawet polecana seria CX się już dość mocno zestarzała, a VS to nie są zasilacze górnej półki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

CX miałem 500 i byłem z niego zadowolony ale to było już dobrych parę lat temu. Mieszkam w UK i na Amazonie jest z 50 produktów od SPC ale tych zasilaczy ni ma. A TX550M? Jest teraz chyba w podobnej cenie co ten Seasonic S12III.

Link to post
Share on other sites
Czy pomiędzy Vero L2 a L3 naprawdę jest taka przepaść że ludzie je nagle zaczęli masowo polecać?

 

już L2/M2 w relacji cena/jakość nie były najgorsze. 

W L3/M3 SPC wyeliminowało m.in. największy argument "przeciw" tej serii i wrzucili DC-DC.  Do tego dochodzi komplet zabezpieczeń i dość stabilne napięcia.

 

Biorąc pod uwagę to że takiego L3 500W można dostać za 200zł, to spokojnie można stwierdzić, że w relacji cena jakość za tą kasę nic lepszego nie ma.

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/zasilacze-komputerowe/silentiumpc-zasilacz-vero-l3-500w-80plus-bronze?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli Cię stać na TX550m, to warto. To świetne zasilacze, zbudowane z komponentów wysokiej klasy, o bardzo wysokiej sprawności i wybornej regulacji napięć. Wysoka półka.

 

Jakieś 5-10 funtów tańszy będzie Seasonic Focus GX 550W Gold, który wcale nie odstaje jakościowo od Corsaira Tx550m, a Seasonic daje na te zasilacze 10 lat gwarancji. Także jeżeli możesz wydać 85 funtów, bierz SS Focus GX. 

 

Szukaj w miejscach typu scan.co.uk, czy overclockers.co.uk, często jest tam taniej niż na amazonie.

 

Edit: znalazłem SPC Vero M3 600W w UK w sklepie alza.co.uk, który ma mieszane opinie.

https://www.alza.co.uk/silentiumpc-vero-m3-bronze-600w-d5858921.htm?layoutAutoChange=1

 

Tani jak barszcz, a niezły. Ale wspomniane wyżej Corsair i Seasonic to dwie półki wyżej.

Edytowane przez slo1q
Link to post
Share on other sites

Ok super to już mam wybór zawężony do 2 modeli. Currys ma teraz TX650M za 8 dych minus 7% które mam u nich to wyjdzie 75. Czy będzie cokolwiek gorzej jeśli wezmę 650 zamiast 550?

 

Ten sklep alza też mi jakoś nie leży.

Link to post
Share on other sites

Większej różnicy Ci nie zrobi 550 czy 650 W. Ten mocniejszy będzie pracował z obciążeniem max 60%, czyli końcem końców będzie nieco cichszy.

Na jego trwałość czy stabilność nie ma to żadnego wpływu.

Także za 75 funtów dobry wybór.

Link to post
Share on other sites

 

 

Seasonic Focus GX 550W Gold, który wcale nie odstaje jakościowo od Corsaira Tx550m,

Tutaj to TX550M odstaje od Focusa jakością wnętrza i samymi wynikami elektrycznymi, no i Corsair jest głośniejszy, nie jest półpasywny, nie jest w pełni modularny, ma krótszy okres gwarancji.

Link to post
Share on other sites

To sobie kupiłem - TX650M wszędzie wymiecione albo w zawyżonej cenie X) Chyba się w końcu skuszę dołożyć trochę do tego Seasonica 550 którego polecacie (jak coś znajdę na stanie). Jak kolega pisał w pierwszym poście że 500W starczy na teraz, do podkrecania i na przyszłe zmiany gratów to super. Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc i cierpliwość.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ten Seasonic albo Supremo. Ten drugi ma gw 5 lat, mnie to przekonało.

Supremo, a od kiedy to SPC produkuje zasilacze? 

 

Nikt normalny nie kupuje Supremo FM2 650W jak za tyle ma Focusa GX 550, zasilacz zdecydowanie lepszy jakościowo, półpasywny, 10 lat gwarancji jest tu tylko potwierdzeniem z czym mamy do czynienia.

 

Zerknij jeszcze jak cenowo u ciebie wypadają EVGA G3 550W i SF Leadex III Gold 550W czy Corsair RM550X.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Większej różnicy Ci nie zrobi 550 czy 650 W. Ten mocniejszy będzie pracował z obciążeniem max 60%, czyli końcem końców będzie nieco cichszy.

Na jego trwałość czy stabilność nie ma to żadnego wpływu.

Także za 75 funtów dobry wybór.

jest różnica - porównaj sobie tętnienia napięć na linii 12V między nimi. W 650W są lepsze

Kupiłem w końcu RM650x bo tylko to dostałem w sensownej cenie. Inne są albo niedostępne, albo ceny z kosmosu.

Dobry zakup. Jak tak porównywałem z TX650M to zbytnio się nie różni, jedynie dopłacamy(nie wiem jak u Ciebie tam) za modularność, półpasywność czy dłuższą gwarancję 

Tutaj to TX550M odstaje od Focusa jakością wnętrza i samymi wynikami elektrycznymi, no i Corsair jest głośniejszy, nie jest półpasywny, nie jest w pełni modularny, ma krótszy okres gwarancji.

 

Supremo, a od kiedy to SPC produkuje zasilacze? 

 

Nikt normalny nie kupuje Supremo FM2 650W jak za tyle ma Focusa GX 550, zasilacz zdecydowanie lepszy jakościowo, półpasywny, 10 lat gwarancji jest tu tylko potwierdzeniem z czym mamy do czynienia.

 

Zerknij jeszcze jak cenowo u ciebie wypadają EVGA G3 550W i SF Leadex III Gold 550W czy Corsair RM550X.

Ostatnio bardzo wgłębiłem się w temat zasilaczy bo szukam intensywnie dla siebie.

Co do pierwszego zdania - może coś odstaje w tej wersji W, jednak różnica w cenie jest dość spora przecież. TX550M na ceneo jest gdzieś po 333 zł. a przecież focus gx kosztuje ponad 400.

FM2 Supremo 650W jest po jakieś 380, a Focus GX 650 (bo czemu niby 100W porównujesz) jest po 550 zł. ? na morele czy x-kom.

 

Z chęcią zobaczę test focusa gx 550W - nigdzie nie mogę znaleźć.

Osobiście bardzo zapatruje się na Corsaira TX650W - jest jakiś lepszy w tej cenie pod względem regulacji napięć czy tętnień? bo mi się wydaje, że różnica w cenie względem Seasonica focus gx jest przez półpasywność (na czym mi nie zależy), na modularności (półmodularny mi w zupełności wystarczy) i powiedzmy na tej dłuższej gwarancji o 3 lata i może jeszcze za markę ? 

ostatnio ceny TX650M wzrosły...

szukam najlepszego do 400 550-650W 

Link to post
Share on other sites

jednak różnica w cenie jest dość spora przecież. TX550M na ceneo jest gdzieś po 333 zł. a przecież focus gx kosztuje ponad 400.

 

 

Te 100W więcej nic nie wnosi w jakości, weź zobacz sobie testy FM2 650W jak tam wygląda regulacja napięć względem Focusa wtedy zabieraj głos.

 

3% regulacja napięć w PSU za blisko 400zł to kpina

https://www.purepc.pl/test-seasonic-focus-plus-gold-550-w-najlepszy-w-swojej-klasie?page=0,9 tam nawet XFX za 200zł pod tym względem lepiej od niego wypada.

 

 

FM2 Supremo 650W jest po jakieś 380, a Focus GX 650 (bo czemu niby 100W porównujesz) jest po 550 zł. ? na morele czy x-kom.

 

 

GX 650W dobry miesiąc temu kosztował 440zł więc nikt nie kupi półśrodka od SPC jak za niewiele więcej ma top jakościowy od Seasonica.

 

 

Do 400zł z 650W nic lepszego nie dostaniesz XPG CORE REACTOR 650W 80+Gold  niewiele ustępuje Seasonicowi.

Link to post
Share on other sites

FM2 to średnia półka w średniej cenie. GX to wysoka półka w wyższej cenie. Jak porównujesz to powinieneś w tej samej cenie i tą samą ilość W. Zasilacze np. 550 vs 650W potrafią się w testach też różnić nie tylko tymi 100W. 

Ale XFX ma gorsze tętnienia.

A ten XPG CORE REACTOR 650W 80+Gold ma jakiś test porządny w sieci ?

Link to post
Share on other sites

 

 

FM2 to średnia półka w średniej cenie. GX to wysoka półka w wyższej cenie. Jak porównujesz to powinieneś w tej samej cenie i tą samą ilość W.
 

Bzdury, dla obrońców SPC Supremo to jakość jak u Seasonica, idź im to powiedz. 400zł za FM2 650W to nie jest średnia cena bo za tyle mamy wspomnianego XPG Core Reactor 650W który jest lepszy pod każdym względem.

 

Co jakiś czas można dostać GX 550/650W w promo za 330-380zł więc...

 

 

 

Ale XFX ma gorsze tętnienia.

Ale kosztuje dwa razy mniej  :rotfl: i to jest zasilacz z kiepskimi kondensatorami i na grupowej regulacji napięć. 

 

Nadal nie rozumiesz jednej kwestii, tu nie chodzi o 100W więcej bo i tak nikt z tego nie zrobi pożytku więc argument z tyłka. To 100W więcej nie przekłada się na nic w 90% składanych zestawów, a jak ktoś szuka czegoś mocniejszego to z zamysłem lepszej kultury pracy i idzie w półpasywne konstrukcje.


 

 

A ten XPG CORE REACTOR 650W 80+Gold ma jakiś test porządny w sieci ?

https://www.tomshardware.com/reviews/xpg-core-reactor-650w-power-supply-review

https://www.techpowerup.com/review/xpg-core-reactor-750-w/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...