Skocz do zawartości

RX 590 czy GTX 1660 super?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mutissj,

Recommended Posts

Jak w temacie, składam komputer i została mi tylko karta graficzna do kupienia i mam dylemat pomiędzy kupnem RX 590 czy dopłaceniem do GTX 1660 super, kolega mi cały czas mówi żebym brał RX 590 bo NVIDIA szybko porzuca wspieranie kart a AMD cały czas je wspiera, co niby ma się przełożyć na jej wydajność w dłuższym okresie czasu, stawia on cały czas na równi te 2 karty, dodatkowym argumentem jest możliwość crossfireX na RX 590, oraz to że RX 590 ma 8gb vram więc wolniej się zestarzeje, co o tym sądzicie? Którą kartę powinienem wybrać? I czy faktycznie GTX 1660 super z czasem straci swoją wydajność?

 

Dodam że płyta główna to MSI Z390 MPG GAMING PLUS a procesor Intel i3 9100f (w przyszłości ma być wymieniony na nowszy lecz na razie ograniczył mnie budżet)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jak w temacie, składam komputer i została mi tylko karta graficzna do kupienia i mam dylemat pomiędzy kupnem RX 590 czy dopłaceniem do GTX 1660 super,

 

Ja bym brał GTX1660S, ponieważ jestem fan-bojem zielonych i na ten moment GTX1660S jest wydajniejszy od RX590

 

 

 

 

 

kolega mi cały czas mówi żebym brał RX 590 bo NVIDIA szybko porzuca wspieranie kart a AMD cały czas je wspiera, co niby ma się przełożyć na jej wydajność w dłuższym okresie czasu, stawia on cały czas na równi te 2 karty, 

 I czy faktycznie GTX 1660 super z czasem straci swoją wydajność?

 

Tak to prawda Nvidia praktykuję tzw. niższe wsparcie optymalizacyjne dla starszych układów, aktualnie teraz trochę się wypięła na Pascale z serii 1000... 

 

...Ale spokojnie Turingi z serii 2000 / 1600 już nie długo pod odstrzał idą, dlatego że powoli zbliża się premiera nowych gpu "Nvidia Ampere" prawdopodobnie będzie to seria 3000

 

Chociaż z drugiej strony u czerwonych Polarisy z serii 400 / 500 już parę ładnych lat są na rynku, myślę że AMD wiecznie ich nie będzie wspierać.

 

 

 

 

dodatkowym argumentem jest możliwość crossfireX na RX 590, 

 

Absolutnie NIE, miałem u siebie 2x RX580 w CF,

był z tego irytujący piecyk, z wentylatorami na 100%, już nie wspominając o wsparciu tej technologi w grach. 

 

Także tym bardziej nie wyobrażam sobie 2x RX590 w CF, które wydzielają jeszcze więcej ciepła, chyba że chcesz się bawić w bloki wodne, pompy, chłodnice, złączki, rezerwuary, dzikie węże itp. to wtedy przy najmniej by się tak nie grzało :o

 

 

 

oraz to że RX 590 ma 8gb vram więc wolniej się zestarzeje, co o tym sądzicie? Którą kartę powinienem wybrać?

 

8GB VRAM muszę przyznać że to istotny atut tej grafiki, aktualnie dużo gier wykorzystuje lekko ponad 5GB VRAM - więcej pamięci na grafice na pewno się przyda w przyszłości.

 

 

 

 

Dodam że płyta główna to MSI Z390 MPG GAMING PLUS a procesor Intel i3 9100f (w przyszłości ma być wymieniony na nowszy lecz na razie ograniczył mnie budżet)

dochodzi też kwestia że sterowniki graficzne AMD mają większy narzut na procesor, a ta i3-9100F to taki podstawowy procesor do gier, ani słaby ani dobry, średni bym powiedział (jak na te czasy), potrafi się udusić z GTX1070, wiem bo kolega miał i grał w fortnita - bottleneck był odczuwalny.

Edytowane przez mutissj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U mnie to tak śmiesznie wychodzi że raz mam gpu od amd a raz od nvidii - miałem GF 2 mx 400, radeona 9200, GF 6600gt, 7600GE, 8600GT, 8800GTS 512, HD 7790 2GB, GTX 950 2GB i teraz RX 570 4GB i teraz brałbym na twoim miejscu gtx'a 1660super - wydajność około 15% wyższa, zużycie energii 100W niższa (około 150w gtx i 250w rx) - mimo wszystko na razie cpu to 9100 więc kolejny plus dla GTX'a

Jaki masz zasilacz?

Link to post
Share on other sites

U mnie to tak śmiesznie wychodzi że raz mam gpu od amd a raz od nvidii - miałem GF 2 mx 400, radeona 9200, GF 6600gt, 7600GE, 8600GT, 8800GTS 512, HD 7790 2GB, GTX 950 2GB i teraz RX 570 4GB i teraz brałbym na twoim miejscu gtx'a 1660super - wydajność około 15% wyższa, zużycie energii 100W niższa (około 150w gtx i 250w rx) - mimo wszystko na razie cpu to 9100 więc kolejny plus dla GTX'a

Jaki masz zasilacz?

 

Silentiumpc supremo fm2 gold 750w

Link to post
Share on other sites

Ja bym brał GTX1660S, ponieważ jestem fan-bojem zielonych i na ten moment GTX1660S jest wydajniejszy od RX590

 

https://www.youtube.com/watch?v=3cD9igXO7sM

 

 

 

 

 

Tak to prawda Nvidia praktykuję tzw. niższe wsparcie optymalizacyjne dla starszych układów, aktualnie teraz trochę się wypięła na Pascale z serii 1000...

 

...Ale spokojnie Turingi z serii 2000 / 1600 już nie długo pod odstrzał idą, dlatego że powoli zbliża się premiera nowych gpu "Nvidia Ampere" prawdopodobnie będzie to seria 3000

 

Chociaż z drugiej strony u czerwonych Polarisy z serii 400 / 500 już parę ładnych lat są na rynku, myślę że AMD wiecznie ich nie będzie wspierać.

 

 

 

 

 

Absolutnie NIE, miałem u siebie 2x RX580 w CF,

był z tego irytujący piecyk, z wentylatorami na 100%, już nie wspominając o wsparciu tej technologi w grach.

 

Także tym bardziej nie wyobrażam sobie 2x RX590 w CF, które wydzielają jeszcze więcej ciepła, chyba że chcesz się bawić w bloki wodne, pompy, chłodnice, złączki, rezerwuary, dzikie węże itp. to wtedy przy najmniej by się tak nie grzało :o

 

 

 

 

8GB VRAM muszę przyznać że to istotny atut tej grafiki, aktualnie dużo gier wykorzystuje lekko ponad 5GB VRAM - więcej pamięci na grafice na pewno się przyda w przyszłości.

 

 

 

 

 

dochodzi też kwestia że sterowniki graficzne AMD mają większy narzut na procesor, a ta i3-9100F to taki podstawowy procesor do gier, ani słaby ani dobry, średni bym powiedział (jak na te czasy), potrafi się udusić z GTX1070, wiem bo kolega miał i grał w fortnita - bottleneck był odczuwalny.

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź :)

 

Dochodzę do wniosku że 1660 super to lepszy wybór, a co myślicie o RX 5500 XT 8gb jak pisał kolega wyżej? Wydaję się genialnym połączeniem szybkości 1660S i gddr 6 z wysoką zaletą RX 590 jaką jest 8gb pamięci vram, koszt 1100 zł więc nie jest to kolosalna cena

 

 

Edit: obejrzałem porównanie tych 2 kart i nie ma ona sensu, w takim razie dziękuję wszystkim za pomoc.

Edytowane przez Tashiragi
Link to post
Share on other sites

Nie patrz na rx 590 przez pryzmat 8GB VRam jako nie wiadomo jakiej przewagi nad 1660S, bo tej karcie prędzej skończy się moc obliczeniowa rdzenia niż VRam.

 

Dalej, "ładne starzenie się" kart AMD opartych o architekturę GCN (takich, jak omawiany Polaris) właśnie dobiega końca, bo RDNA2 to już totalnie nowa architektura - czyli należy liczyć się z GORSZYM wsparciem pod kątem sterowników ze strony AMD w przyszłości (i to niedalekiej).

 

5500 XT to fajna karta, ale nie za 1100. Niedługo premiera nowych karta Ampere od NVidii. Moim zdaniem jeżeli wstrzymasz się z zakupem karty do okolic października to za takie 1100 kupisz używanego RTX 2060 z dobrą gw. Poza tym 8GB VRam w rx 5500 to taki sam potrzebny feature jak we wspomnianym rx 590.

Link to post
Share on other sites

Rtx 2060 brzmi kusząco lecz zacząłem się obawiać używanych części, kupiłem z nich cały zestaw i wszystko się posypało jak domek z kart, ocalał tylko procesor i ram które sprzedałem i nikt nie zgłaszał problemów z nimi. Kupując nową 1660s zamiast rtx 2060 używki to stracę na mocy ale przynajmniej wiem że posłuży mi kilka kolejnych lat.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem i popieram sam takie rozwiązanie - przy czym zobaczysz, że będą na rynku wtórnym karty z 1.5-2 letnią jeszcze gw w dużych sklepach (xkom, morele, Proline) więc to całkowicie bezpieczne rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites

8GB sie przydaje bo można wrzucić ustawienia tekstur na wysokie w każdej grze i ramu nie zabraknie. 

@Rebelmind GCN i RDNA jadą na tym samym sterowniku wiec jeszcze ze dwa lata wsparcia będzie jednak porównująć wydajność 590 do 5500XT nie ma sensu brać polarisa.

Link to post
Share on other sites

8GB sie przydaje bo można wrzucić ustawienia tekstur na wysokie w każdej grze i ramu nie zabraknie.

 

@Rebelmind GCN i RDNA jadą na tym samym sterowniku wiec jeszcze ze dwa lata wsparcia będzie jednak porównująć wydajność 590 do 5500XT nie ma sensu brać polarisa.

W porównaniu do RX 590 może i ma to sens, lecz cenowo to nie za bardzo, ale patrząc na fpsy to są one mniej więcej na równi. RX 5500xt kosztuje tyle samo co 1660S a GTX ma ponad 10% fpsów więcej, dlatego ten RX 5500 xt to jest po prostu żart

A co do tych 8gb ram, na tą chwilę 1660s odpali prawie wszystkie gry na ultra w 1920, te 8gb będzie zaletą dopiero jak powstaną gry potrzebujące powyżej 6, na co na razie się nie zanosi

Edytowane przez Tashiragi
Link to post
Share on other sites

W porównaniu do RX 590 może i ma to sens, lecz cenowo to nie za bardzo, ale patrząc na fpsy to są one mniej więcej na równi. RX 5500xt kosztuje tyle samo co 1660S a GTX ma ponad 10% fpsów więcej, dlatego ten RX 5500 xt to jest po prostu żart

A co do tych 8gb ram, na tą chwilę 1660s odpali prawie wszystkie gry na ultra w 1920, te 8gb będzie zaletą dopiero jak powstaną gry potrzebujące powyżej 6, na co na razie się nie zanosi

Pamiętaj że zaraz wchodzi Amper i NV porzuci wsparcie dla Turinga i w nowych grach te +10fps może się zmienić na -10fps jak to miało miejsce przy 1060 vs 580.

 

Ramu nigdy za wiele. Zobaczymy co będzie w przyszłym roku.

Link to post
Share on other sites

Żart jest w polskich sklepach, bo ja obecnego 5500 XT Pulse (wersja 4GB) kupiłem za niecałe ~800 pln (nowy, z gw).

Nawet za te 800 jest nie warta, poniżej 800 spokojnie kupisz 1650 super o podobnej wydajności. A branie też karty z 4GB Vram w 2k20 to też... Moim zdaniem tylko i wyłącznie 1660.

Up a branie karty i czekanie latami by naprawili i wykrzesali wydajność to też... Fakt dziś jest lepsza 580 od 1060, ale po ilu latach. Miałem jedną i drugą i 3x 5700 XT i raczej Nvidia ma dużo więcej do zaoferowania.

Link to post
Share on other sites

Nawet za te 800 jest nie warta, poniżej 800 spokojnie kupisz 1650 super o podobnej wydajności. A branie też karty z 4GB Vram w 2k20 to też... Moim zdaniem tylko i wyłącznie 1660.

Up a branie karty i czekanie latami by naprawili i wykrzesali wydajność to też... Fakt dziś jest lepsza 580 od 1060, ale po ilu latach. Miałem jedną i drugą i 3x 5700 XT i raczej Nvidia ma dużo więcej do zaoferowania.

Nie chodzi o to żeby barć i czekać tylko żeby mieć długo w miarę równa wydajność. Nie każdy kupuję karty raz w roku.

 

RX5500XT 4GB są droższe od 1650S ale też są lepiej wykonane (Chłodzenie).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miałem najpierw 1650S Gigabyte Windforce 2x i, pomimo podobnej wydajności, te karty dzieli przepaść pod względem kultury pracy. 5500 xt Pulse był chłodniejszy, mniej głośny i kosztował raptem ~40 pln więcej (a są to odpowiednio dwa najtańsze rx 5500 i 1650S z dwoma wentylami).

Link to post
Share on other sites

Kurde, to dziwna sytuacja, bo u mnie na parafii Pulse był zazwyczaj tańszy? :o

 

Najtaniej za 5500 XT od Gigabyte: 2191 Sek

https://www.computersalg.se/i/5928800/gigabyte-radeon-rx-5500-xt-oc-4g-oc

 

Najtaniej za Pulsa: 2179 Sek

https://www.computersalg.se/i/5929212/sapphire-pulse-radeon-rx-5500-xt

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...