Skocz do zawartości

Po włączeniu komputera pokazuje się boot screen z biosu (ten MSI) i komputer sie wyłącza


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez BlackCoffe,

Recommended Posts

Cześć
Jestem właśnie przed kupnem nowej płyty B450M Mortar Max, Ramu i Ryzena 5 3600

Obecnie mam taką specyfikacje:

procesor: I5 4570

płyta: H81M-P33

Ram 16gb jeden Adata drugi HyperX

Zasilacz: OCZ CXS500W 80 Plus

Karta: Gigabyte 1660 Super OC

2 dyski sata SSD

 

Chciałem zostać przy tym zasilaczu (używam go 4 lata) ale mam właśnie taki problem jak w tytule czyli po kliknięciu guzika włączenie komputera, pokazuje się ekran startowy MSI i komputer sie wyłącza. 

Nie jest to zawsze, tylko raz na jakiś czas i po ponownym włączeniu komputer odpala sie normalnie

Podczas używania nie mam żadnych problemów. Jak się włączy to może działać ile chce i nic

 

Z czym to może być problem? Czy zasilacz daje sygnały aby go wymienić?

Link to post
Share on other sites

Tak zdecydowanie zasilacz mówi, że chce iść na emeryturę. Jest już starszy i może mieć problemy z utrzymaniem stabilnego napięcia dla wydajniejszych podzespołów. 

Mimo wszystko warto by było gdybyś dał zdjęcie tego ekranu. 

Link to post
Share on other sites

Wg mnie to nie zasilacz, raczej płyta lub dysk.


Gdyby resety były pod obciążeniem, podczas gier lub pracy to tak. Na początek zresetuj bios do ustawień fabrycznych, sprawdź napięcie (lub wymień) baterię w płycie. Podociskaj pamięci ram (włóż ponownie), podociskaj kable i wytczki zasilania od dysków.

W biosie można chyba wyłączyć wyświetlanie tego logo i będzie wyświetlało test post ale nie jestem pewien czy czegoś nie pokręciłem.

Link to post
Share on other sites

Podstawowa zasada: jak coś nie działa w komputerze, to tylko zasilacz. Nic innego. Zasilacz należy wymieniać co pół roku.

.

.

Oczywiście, że zasilacze też sprawiają problemy, ale najpierw trzeba to zdiagnozować, a nie od razu proponować kupno nowego i narażać kogoś na koszty. I potem:

- kupiłem nowy elegancki zasilacz i dalej to samo,

- to w takim razie karta pada, też ją zmień,

- kartę kupiłem najnowszą z RGB i jest jak było,

- no to ewidentnie dysk do wymiany...

 

i może mieć problemy z utrzymaniem stabilnego napięcia dla wydajniejszych podzespołów. - niestabilne napięcia najbardziej wychodzą podczas obciążenia, a tutaj:

Podczas używania nie mam żadnych problemów. Jak się włączy to może działać ile chce i nic

 

Miernik i pomiar napięć przy włączonym komputerze bez obciążenia/ z obciążeniem - tak się sprawdza zasilacze, a nie "trza wymienić, bo ma 4 lata i to stanowczo za dużo."

 

Gdybym słuchał się porad na forum, to w jednym komputerze miałbym już trzeci zasilacz, a w kolejnym drugi, a może też trzeci?

 

Można też zmienić gniazdo SATA, do którego jest podłączony dysk systemowy - tylko po co?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie nie nie chodzi mi o to czy zasilacz moze być wykorzystany, tylko dodałem ze jestem między. Ten zestaw co ja mam miał iść do kogoś razem z zasilaczem chodziło mi że chciałęm zostawić z tym zestawem. Źle zformułowałem bo na szybko pisałem

 

Co do tematu to powyjmowałem i poczyściłem złącza no i złożyłem i niestety nie pomogło. Właśnie odpalałem kompa i ten sam był problem.

 

Co do sprawdzenia dysków to w programach jakiś pokazuje że nie ma żadnych problemów z dyskami. Bios resetowałem, baterie wymieniłem bo akuray miałem taką 

 

W biosie można chyba wyłączyć wyświetlanie tego logo i będzie wyświetlało test post ale nie jestem pewien czy czegoś nie pokręciłem

Niestey ale po wyłączeniu tego pokazało odrazu logo ładowania Windowsa. Żadnych komunikatów czy logów z ładowania

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

Szkoda, że teraźniejsze komputery nie pokazują ekranu testu POST, wtedy by było wiadomo co mu dolega. Może to być wina płyty głównej, może RAMu. Miałeś tak od początku z tym kompem czy po dodaniu drugiej kości RAM?

Link to post
Share on other sites

Właśnie ram wykluczyłem bo drugą kość dodałem już dość dawno. Problem jest dopiero jakoś od miesiąca/dwóch miesięcy ? Coś około tego. Mi nieprzeszkadzało ale jako właśnie że chce go oddać do osoby która jest w młodym wieku to chciałem aby to działało poprostu

 

Jakoś w lutym wymieniłem chłodzenie do procesora no i karte graficzna ale wtedy nie było tego problemu. Od tamtej pory nic nie było ruszane

Link to post
Share on other sites

Sprawdź temperatury procesora, może pasta się zużyła. Spróbuj też włączyć kompa ze zdjętym boczkiem i obserwuj czy wszystko rusza. Może nowe chłodzenie do procka przestało się załączać. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Sprawdź temperatury procesora
 

To moge odrazu powiedzieć z pełną pewnością że wszystko jest dobrze. Chłodzenie się załącza, temperatury przy graniu gdzie procek dochodzi nawet do 100% użycia nieprzekraczają 62 stopni więc chyba dobrze wszystko

Gdy się ten błąd pojawia to właśnie chłodzenie się załącza na czas wyswietlania logo MSI

Link to post
Share on other sites

 

 

Szkoda, że teraźniejsze komputery nie pokazują ekranu testu POST, wtedy by było wiadomo co mu dolega

Specjalnie na tą okazję kupiłem sobie kartę diagnostyczną na PCI

 

Można na sprawnym komputerze przygotować jakiś system live na pendrive, np. ubuntu i odpiąć dyski. Jak nie ruszy to raczej coś z płytą.

Link to post
Share on other sites

Nie próbowałem jeszcze wyjąć karty graficznej, ani zbotować z USB bo zauważyłem że

 

Mam dwa porty RAM w tej płycie. Jak zmieniłem miejscami ram, włożyłem kości odwrotnie to komputer się załączył, wentylatory działały wszystkie ale nie było nic na wyświetlaczu nawet logo MSI. Dodatkowo nie mogłem go wyłączyć poprzez długie nacisnięcie klawisza do właczenia, tylko musiałem całkiem odpiąć wtyczke od zasilania. Ale gdy odłączyłęm wtyczke, i podłączyłęm za jakieś nawet 30sekund to komputer automatycznie się znów sam właczał bez obrazu (działały tylko wentylatory wszystkie jak wcześniej)

Gdy zmieniłem miejscami RAM to wszystko wróciło do normy.

 

I teraz pytanie czy porty ram są uszkodzone, czy ram jest uszkodzony czy o co chodzi? Jak już się włączy to działa wszystko dobrze anwet pod obciążeniem. Ram działa w dualu

Link to post
Share on other sites

A więc tak poczyniłem właśnie testy z tym ramem i jest tak

Jak jest na jednej kości obojętnie w którym porcie to śmiga

Jak są kości w takim ułożeniu
      |CPU| HyperX Adata     to działa ale jest ten błąd

Jak kości są w takim ułożeniu
      |CPU| Adata HyperX     to niestety komputer ma czarny ekran i to co pisałem

 

W ułożeniu dwóch kości jak napisałem wcześniej przeprosadziłęm Diagnoze Pamięci Ram tą co jest w Win10 ale nie wykryło żadnych błędów. Nie wiem czy logi są z tego czy coś bo niestety wyświetliło tylko komunikat że wszystko okej

Link to post
Share on other sites

Tak. Bios zaktualizowałem przy wymianie karty graficznej bo miał z nią jakiś problem

Ogólnie udało mi się odpalić kompa w ustawieniu

         |CPU| Adata HyperX     po zmianie kosci oraz wyciagnieciu baterii celem resetui BIOS niestety problem nieustąpił i właśnie go przed chwilą miałem

 

@update

W Biosie odrazu poo odpaleniu kompa pokazuje 40 stopni co podobno jak wyczytałem w internecie nie jest okej, chociaz w systemie w idle pokazuje 34-35 więc zrobiłem test procka programem Intela ale wyszło że wszystko git. Przy obciążeniu maksymalnym tym programem temperatury dobiły do 69 stopni na procku nie więcej.

 

Jeszcze spróbuje odpalać bez karty graficznej kompa ale nie wiem czy to coś da. Może to serio jakiś nagle problem ma z mieszanymi piamięciami RAM? Albo płyta pada? Bo zasilacz który pierwszy obstawiałem (z niewiedzy) wygląda na spoko

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

Bez dodatkowej karty graficznej jest tak samo

 

Ale jest inna sprawa która jest dla mnie dziwna i troche niezrozumiała. Po otworzeniu solucji w Visual Studio, program się wyłączał. Jako że nie było błędu jedyna opcja to naprawa. Więc naprawiam program a tu nagle myszka porusza się slajdami, do tego taki dziwny jest dzwiek przy każdym slajdzie (chyba taki sam jak odpala się Klawisz trwały przy długim wciśnięciu shifta) i nic nie działa. Po restarcie nie widzi dysku z systemem jakby był niepodłączony chociaż się świeci

Dopiero gdy całkiem odepne zasilanie, i podłącze ponownie to znów widzi dysk (np w Board Explorer w płycie głównej) i odpala się system normalnie. Skanowałem różnymi programami do dysków, sprawdzałem zdrowie jego i nic nie było żadnego problemu

Teraz właśnie używam tego dysku i kopiowałem, otwierałem inne programy, kasowałem pliki i żadnych problemów

Czy dysk SSD siada ale jakoś po cichu?

Link to post
Share on other sites

Ten na którym jest system no i główny to OCZ Vertex3 225gb  (i to tego niewykrywa)

a drugi to Patriot P500 512gb który kupiłem jakiś czas temu

 

Ogólnie zmiana portów sata nawet na te nie 6gb/s niepomogła 

 

 

Niestety też będe musiał odinstalować i zainstalować VisualStudio ze względu na prace więc więcej testów z tym akurat nie będzie

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...