Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam-muszę elektronicznie wysłać jeden dokument podpisany profilem zaufanym (do skarbówki) jak mam to zrobić pod Win 10 skoro nie ma tam Javy? Próbowałem różnych przeglądarek i nic mi nie wychodzi.

Edytowane przez zwolay
Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc ale to nic nie daje.Non stop mam komunikat że nie mam Jacvy-dotyczy to wszystkich moich przeglądarek (Opera, Edge, Chrome i Firefox). Panienka z okienka na informacji skarbowej powiedziala bym zainstalowal; sobie Internet Explorer :)


W Internet Explorer nic nie dziala-komunikat bym zainstalowal Jave a w opcjach jak byk: Java wlaczona......j


Poradziłem sobie trochę inaczej-można wysłać formularz podając przychód za określony rok i omijając Javę no ale to i tak nie rozwiązuje problemu jako takiego.

Link to post
Share on other sites

Z tego co ja wiem, aktualne wersje przeglądarek nie obsługują już Javy i to od co najmniej kilku lat. Na twoim miejscu bym olał ciepłym moczem te ich  śmieszne "profile zaufane", wydrukował plik i zaniósł druczek do urzędu. Niestety w Kaczystanie załatwienie jakiejkolwiek sprawy urzędowej przez neta graniczy praktycznie z cudem, a państwowe tzw. "systemy informatyczne" to jawna kpina z obywateli. Ciesz się, że nie musisz tego odpalać w IE6...

:rotfl: :[

Edytowane przez 030366
Link to post
Share on other sites

I tak pierwotnie chciałem zrobi c-wypełniłem druk i w zębach zaniosłem . A pod US kolejka, cieć wpuszcza po jednej osobie a jak coś chcesz-wrzuć do skrzyneczki.Jak wrzucisz to się nmódl żeby nie zgubili i w ogóle odnotowali że wrzuciłeś...chciałem mieć potwierdzenie więc się wycofałem i wysłałem online z urzędowym potwierdzeniem odbioru który zapisałem na wszystkich możliwych nośnikach.Dziki kraj. Tu nigdy nie będzie normalnie.

Link to post
Share on other sites

Akurat w Polsce dużo rzeczy można załatwić online, łącznie z założeniem sobie profilu zaufanego. Bez problemu rozliczałem PITa z pracy i angielskiej giełdy papierów wartościowych oraz wysyłałem wnioski do urzędu podpisane profilem zaufanym, na które miałem odpowiedź w przeciągu tygodnia. Polecam zainwestować nieco czasu w ogarnięcie tematu i poszukać problemu między krzesłem a monitorem. Linkowana wcześniej Java jest bardzo stara, choć eZUS/PUE twierdzą, że i taka wystarczy. Ja mam Javę 8 sprzed kilku lat i nie mam problemów. Obecnie standardem jest Java 11 ze wsparciem do połowy 2026. A najnowsza jest 14. Natomiast faktem jest, że strony rządowe lepiej działają na Microsoftowym Edge, ale to z kolei jest wina JavaScriptu. Trudno, trzeba z tym żyć. Przeglądarki nie wspierają Appletów Javowych, a nie Javy.

 

Natomiast dla mnie w ogóle dziwne jest, aby strona internetowa wymagała zainstalowanej Javy, bo to przeczy idei aplikacji webowych. No ale nie jestem w stanie powiedzieć, co tam się dzieje. Ogólna zasada jest taka, że najpierw loguje się do PZ (przy pomocy banku lub strony rządowej, druga opcja jest wygodniejsza), a on dalej służy jako klucz podczas logowania do eZUS, ePIT, itd.

 

Edit:

Odinstalowałem Javę z kompa i dokument udało się podpisać bez żadnego problemu.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites

Mam profil zaufany, mam Pue w ZUS itd. Natomiast spróbuj zarejestrować się na portalu podatkowym-nie da się bo wyskakuje błąd. Najpierw logujesz się do profilu zaufanego i gdy chcesz się nim posłużyć do kontaktów z US to sorry-wyskakuje błąd i z rejestracji nici. Oczywiście dokument możesz podpisać jakimś certyfikowanym podpisem (koszt to chyba ponad 3 stówy) więc podziękowałem. 

Ciekaw jestem jak sprawa wygląda np z EPU -dawniej korzystałem jako wygodnej formy upominania niesolidnych klientów ale teraz? Pewnie też by nie poszło bo EPU używa Javy do podpisywania pozwów.

Edytowane przez zwolay
Link to post
Share on other sites

"Wyskakuje błąd" wiele mi nie mówi. Przed płaceniem w kwietniu zakładałem konto w e-PIT i wszystko zadziałało. Podpis kwalifikowany to zupełnie co innego. Podpisanie przy pomocy PZ jest darmowe i zrobiłem to dzisiaj dla testu bez zainstalowanej Javy na kompie.

Link to post
Share on other sites

Błąd był opisany w języku angielskim-już nie pamiętam dokładnie co tam było napisane ale coś związanego z błędami z komunikacją z serwerem. Ewidentnie jakiś błąd techniczny (informatyczny) z ich strony.

Link to post
Share on other sites
Natomiast dla mnie w ogóle dziwne jest, aby strona internetowa wymagała zainstalowanej Javy, bo to przeczy idei aplikacji webowych.

Pewnie strona była robiona tak 15-20 lat temu, bo wtedy "aplikacje webowe" pisało się w Javie/Flashu. Potem nikomu się nie chciało tego zmieniać i tak już zostało. Witamy w Polsce...

Edytowane przez 030366
Link to post
Share on other sites

Aplikacje webowe pisze się (m.in.) w Javie do dzisiaj i przez najbliższe dwie dekady się to nie zmieni. Java jest instalowana po stronie serwera i nie jest potrzebna użytkownikowi na jego kompie do podpisania dokumentu przy pomocy PZ. Sprawdzenie tego zajmuje minutę. A starzenie się systemów IT to normalna rzecz i nie ma nic wspólnego z Polską.  Zachodnie korpo też niechętnie inwestują w przepisanie czegoś od nowa. To, co powstawało przed erą mikroserwisów i chmur jest skazane na zostanie starym, nieutrzymywalnym trupem. A i dzisiaj masa systemów jest robiona po staremu, bo wielu firm po prostu nie stać na te rozwiązania.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Java jest instalowana po stronie serwera i nie jest potrzebna użytkownikowi na jego kompie do podpisania dokumentu przy pomocy PZ.
Oczywiście miałem na myśli aplikacje/aplety działające po stronie użytkownika końcowego. Kiedyś co druga strona wymagała Javy/Flasha do poprawnego działania, dziś nie ma takiej potrzeby, bo wszystko praktycznie ogarnia przeglądarka. Wiadomo że serwery to inna kwestia.
Link to post
Share on other sites

Aplety to relikt przeszłości. Wyleciały ze standardu w Javie 9. Programuję w tym języku zawodowo jakieś siedem lat i nigdy nie miałem okazji poczynić tego zła. Nawet w firmach z Javą 6. Flash jeszcze tu i ówdzie się zdarza, ale czeka go rychła śmierć w tym roku. Także wkrótce powinno być tak, jak należy - serwer przetwarza dane, a przeglądarka buduje widok. Natomiast wciąż pozostaje kwestia kompatybilności JavaScript w różnych przeglądarkach. I tutaj nadal będzie spore pole do popisu, aby coś spartaczyć.

Edytowane przez Karister
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem, czemu trzeba trzeci raz powtarzać to samo. To nie jest kwestia wyglądania tylko faktów. Ja nie mam na jednym kompie zainstalowanej Javy, a Chrome nie wspiera już w ogóle apletów. I podpisałem na tym kompie z tej przeglądarki dokument swoim PZ.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...