Skocz do zawartości

Kompletny zestaw do gier do 6000 + monitor


Recommended Posts

Witam,
Komputer będzie dla mojego 10 letniego syna. Chciałbym, aby sprzęt był w miarę rozwojowy.
Oprócz podłączenia do monitora komputer będzie miał możliwość podłączenia do LG OLED C9 55 cali, na którym fajnie byłoby pograć w jakieś wyściigi czy piłkę nożną.

Na komputer chcę przeznaczyć ok. 6000 zł, z opcją rozwoju za np. 2 lata gdy syn będzie chciał pograć w bardziej wymagające gry niż te typu Fortnite, to wymienimy grafikę na lepszą i ewentualnie procesor na Ryzen z serii 4000.

Elementy, które mogą przetrwać w zestawie najdłużej i chcę je kupić na zapas aby przez dobrych 5-7 lat nie trzeba ich było ruszać:

Zasilacz: Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold - 459 zł (myślę, że powinien wystarczyć do kart typu RTX 2080 lub z serii 3000)
RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB,3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-32GVKC) - 759 zł (wiem, że 32GB do gier to przesada na tą chwilę, ale za 3 lata to może być w sam raz, a po co potem kombinować, dokupować dwie kolejne kości, nawet nie wiem czy przy 4 pełnych slotach działa dual channel. Cena wydaje mi się do przełknięcia, 3600 i CL 16 to optymalnie mnie dla Ryzena).
Dysk SSD: PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030 - 699 zł lub ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro - 605 zł (różne są opinie o tym, który jest lepszy)

Chłodzenie CPU: Scythe Ninja 5 - 299 zł
Płyt główna: ASUS TUF GAMING X570-PLUS - 879 zł (chciałbym, aby płyta była przyszłościowo pod Ryzen 4000. Wiem, że nowa seria pójdzie też na B450, choć nie wiem jak będzie z Biosami, itp. Może lepiej dorzucić jednak te 300 to tego Asusa zamiast brać np. MSI B450 Tomahawk Max).
System: Windows 10 Home - ok. 500 zł

Teraz elementy, które z czasem (w perspektywie 2 lat) będą podlegały wymianie:

Procesor: Ryzen 5 3600 - 799 zł
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192bit - 1055 zł (wiem, że do tego zestawu przydałby się jakiś Radeon 5700 lub 5700XT albo RTX 2060S, ale muszę gdzieś przyoszczędzić, a w sumie kartę graficzną wymienić jest najłatwiej i nie pociąga za sobą wymiany innych podzespołów jeśli są dobrze dobrane). Czy 1660S będzie dużym hamulcem dla tego procesora? I czy będzie wystarczająca do grania na monitorze 144Hz Full HD? A jak z Oledem 55 cali?
Obudowa: chciałbym optymalnie między ciszą i temperaturami (może warto więc żeby z przodu i góry była siatka). Okna nie musi być bo komputer będzie stał na podłodze pod biurkiem (zresztą z oknem chyba są głośniejsze). Cena tak w okolicy 400 zł. Wpadły mi w oko: Phanteks Enthoo Pro (świetna, przewiewna, ale nie wiem czy nie za duża), Fractal Design Meshify C, Phanteks Eclipse P400, SilentiumPC Signum SG7V, be quiet! Pure Base 500DX lub 600 lub 601.
Dokupiłbym też ze 2 wentylatory do środka (może be quiet! Pure Wings 2) bo chyba optymalnie byłyby dwa na wlocie, jeden z tyłu na wylocie i jeden u góry na wylocie.

Monitor: Chciałem kupić 27 cali 2k, znalazłem bardzo fajny model w rozsądnej cenie (HP X27i za 1600 zł), ale jak zmierzyłem odległość wzroku od monitora przy głębokości biurka 65cm i monitorze stojącym na biurku to wyszło mi ok. 60 cm. To jest chyba za blisko do 27 cali (zazwyczaj zalecane powyżej 80 cm).
Z 24 calowych mam wybrane da modele: ASUS TUF VG259QM - 1600 zł (nie wiem czemu ale słabo z dostępnością) lub AOC 24G2U - 949 zł.

Będę wdzięczny za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Opcja rozwoju CPU za 2 lata nie ma sensu. Tutaj jak chcesz, to na teraz składasz zestaw na 3700X czy 10700 i masz spokój z CPU. 

Zostawiasz sobie do zmiany GPU i po sprawie jeżeli chodzi o wydajność w grach.

Pamięci zdecydowanie za dużo patrząc na w/w zastosowania. 

 

Coś takiego jak masz, ale dawałbym 3700X na B450 albo i7 10700F na B460 czy Z490 z wyżej taktowanymi pamięciami.

Cenowo wychodzi tak samo a masz już CPU 8/16 i to się nie martwisz. 

 

Pamięci. Bierz na teraz 16 GB DDR4. Spokojnie wystarczy jeszcze przez dłuższy czas. Kolejne 16 GB możesz dorzucić sobie za pół roku, za rok itp. Nie musisz przecież czekać 3 lat. 

 

SSD SX 8200 Pro. Chyba najlepsza i najbardziej sprawdzona konstrukcja. 

 

Na przeczekanie do nowych kart po wakacjach, GTX 1660 Super moim zdaniem wystarczy.

Do fifki czy jakiś wyścigów ogarnie temat w 1080p, 1440p. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odzew.

Kurcze chcę kupić R5 3600 bo wychodzi optymalnie na dzień dzisiejszy, a potem za 2-3 lata wskoczyć na wysoki procek z serii 4000 i mieć spokój na kolejne 5 lat. Czyli razem 7-8 lat spokoju i raczej wysoki poziom sprzętu. Grafika po drodze do wymiany, ale grafika to najmniejszy problem (za wyjątkiem pieniążków).

 

Z pamięcią to mam obawy czy potem znajdę kompatybilne, itp. No nie wiem co jest wydajniejsze 2x16 czy 4x8.

 

SSD to prawda, ale znalazłem za 30 zł więcej ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro. Chyba jest lepszy bo z radiatorem.

 

Czy możesz doradzić coś w kwestii obudowy? Myślę, że optymalnie aby była siatka z przodu i góry aby był przewiew i wentylatory pracowały na "pół gwizdka".

Fajnie wygląda be quiet! 500DX ale nie wiem czy nie jest za ciasna (wys 45, głęb. 46, szer. 23) w porównaniu np. do Phanteks Enthoo Pro ale to kolos i biorąc pod uwagę aby było 10 cm z tyłu luzu od ściany to wystawałby spod biurka i średnio by ot wyglądało.

 

Co do monitora pomożesz? Czy 24 w Full HD i 144Hz będzie optimum? 27 cali wydaje się za duży z 60 cm, zmęczy pewnie wzrok i może denerwować przy próbie objęcia wzrokiem całego ekranu. Więc 24 w Full Hd będzie chyba ok.

Masz może jakiś lepszy typ niż ASUS TUF VG259QM  lub AOC 24G2U ?

 

I jeszcze pytanie z serii co by było gdyby:
Może warto w ogóle przeczekać jako tako 1,5 roku, zejść na B450, procek zostawić, ramu 16 jakieś taniego i przeczekać do AM5, z DDR5 które będą śmigać >5000Mhz. Czy takie myślenie nie ma sensu?

Edytowane przez Arek1980
Link to post
Share on other sites

Ubawiłem się nieco.. Tym kompem za 6k do gier dla 10latka .

 

Jak to ma być tylko do gier to panie kolego Xbox /ps4 pro i po temacie a jak wyjdzie nowa generacja to zmienisz na nową konsole.

I masz rozwojowy sprzęt do wyjścia kolejnej generacji konsol.

Pograsz w 4k hdr na swoim 55 OLED .

Nie musisz się martwić czy Ci grafiki braki, czy 32gb Ramu starczy.

 

Link to post
Share on other sites

Raiders myślałem o konsoli ale to nie dla nas jednak. Poza tym komputer przyda się w najbliższych latach jeszcze do innych rzeczy, a nie chcę kupować konsoli i średniego kompa do zadań biurowo-szkolnych.
Kolejna sprawa, to młody akurat w takie gry gra, w które bardzo źle gra się na padzie. Ja też nigdy nie przepadałem.
Komputer jest po prostu bardziej wszechstronny i można dopasować go bardziej pod siebie.
4k w HDR na 55 oled, no tak, w 60 klatkach jak dobrze pójdzie. Graficznie też komp bije konsole, ale to odwieczna wojenka więc w nią nie wchodzę :)

Link to post
Share on other sites

Nie będę tu robol wojenki konsola vs pc ale jeśli chodzi tylko o gry to rozsady wybór to konsola.

Skąd wiesz że to nie dla was jak nie miałeś konsoli.

Ja z synem codziennie gram na ps4 w fife o bawimy się dobrze.

 

A jeśli ma to być komp pod gry to po co to rozdrabnianie się i planowanie co wymienisz za rok dwa jak jeszcze nic nie kupiłeś :).

 

Chcesz pcta do gier to idziesz w Intela i grafikę min rtx 2070 .

Takie moje zdanie.

 

Chociaż z doświadczenia wiem że do gierek konsola sprawdza się świetnie, nie matwie się wymaganiami sprzętowymi, wydajnością itp itd. Kupuje grę i gram jak mówi klasyk raz wydana kas i zabawa na min kilka lat, a i ograne gry mogę odsprzedać wymienić na inne czego na pc nie uświadczysz.

Link to post
Share on other sites

Proszę o jeszcze kilka podpowiedzi bo zamawiam powoli części (póki co zamówiłem monitor 27 cali 2k HP X27i, jak będzie za duży to zwrócę i weźmiemy 24).

 

1. W weekend jest kilka ciekawych promocji i nie wiem którą wybrać kartę graficzną:

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC 6GB GDDR6 192bit   -   1099 zł

PowerColor Radeon RX 5600 XT V2 - 6GB GDDR6 RAM   -   1099 zł (w sklepie proshop)
Domyślam się, że RX 5600 XT jest z 10% szybszy, ale chodzi mi też o te konkretne modele i ich kulturę pracy, niezawodność, itp.


2. Czy lepszy będzie SSD SX 8200 Pro z chyba nowszym kontrolerem, do którego trzeba będzie chyba jeszcze dorzucić ok. 50 zł na radiator czy ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro ( w testach liptona Adata wypadła świetnie).

 

3. Planowałem kupić G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB,3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-32GVKC) za 759 zł. Gdybym chciał przyciąć teraz koszt i kupić 16GB to pamięci 3600Hz CL16 w cenie ok 400 zł będą najlepszym wyborem, żeby bez problemu odpaliły się w XMP i stabilnie działały na tych 3600?

a) te co miałem dla 32 GB, G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 Black (F4-3600C16D-16GVKC)   -   429 zł

b) Patriot 16GB 3600MHz Viper 4 Blackout CL17 2x8GB (PVB416G360C7K)   -   400 zł (tu znalazłem opinie, że max poszły na 3400 CL 19)

c) Patriot Viper 4 16GB (2x8GB) DDR4 3733MHz CL17 (PV416G373C7K   -   375 zł


Zamówiłem wczoraj w lekkiej promocji na rtveuroagd tego Gigabyte 1660S Gaming OC. Dziś znalazłem przez przypadek w necie informacje, że zdarza się w tej karcie, że przy małym obciążeniu i wentylatorach na 39-42% wentyle się załączają na kilka sekund, wyłączają i tak w kółko (coś jak gazowanie w samochodzie) i jet do dość uciążliwe. No nic, przyjdzie karta, potestuję i najwyżej oddam (wszystkie podzespoły zamawiam z dostawą do domu).
Nie potrafię wybrać RAM do tego Ryzen 5 3600.
Patrioty Viper Steel, G. Skill RipJaws, itp. Jedne 3600 Cl 16, inne 3733 CL 17. Szczerze mówiąc chciałbym takie pamięci, które po prostu stabilnie pójdą mi na 3600 CL 16. Macie jakieś pewne propozycje?

Edytowane przez Arek1980
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...