Skocz do zawartości

Ryzen 5 3600X czy Ryzen 5 3600XT


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Cześć
Chciałem zmienić mój leciwy i5 4570 na coś nowszego czyli 3600x
W miare czytania forum jak i artykułów to niedługo ma wyjść Ryzen 5 3600XT
Chciałem wymienić na zestaw
Procek: Ryzen 5 3600x
Mobo: Gigabyte B550M DS3H lub Asus Prime B550-K (nie wiem czy dobry wybór któraś z płyt ale są na b550 który ma wspirać ZEN 3 w razie upgrade)
Ram: Patriot 2x8gb 3200 cl16 Viper 4

I teraz zachodzi pytanie czy warto wgl kupić tego Ryzena 5 3600X czy poczekać na 3600XT? Różnicy podobno jakiejś spektakularnej nie ma. Cena Ryzena 3600x też chyba nieskoczy bardziej niż na promocji (widziałem nowego za 820zł). Być może coś lepszego w tej cenie kupie?

Komputer głównie do grania. Ale nie jestem wymagającym graczem, nie musze mieć stabilnych 60fps na ultra ustawieniach. Zmieniam w sumie ze względu że w Warzone mam dropy fps nawet na low.

 

Dodatkowo chciałbym spytać (wiem że w złym dziale ale jak trzeba to przeniose) to czy zasilacz z obecnego kompa czyli OCZ CXS500W 80 Plus dałby rade pociągnąć tego ryzena i gtx1660 super?

P.S. Co do płyty to szukałem czegoś bez dodatkowych portów pci, w formacie matx. Dużo portów mi nie potrzeba, karty dzwiękowej nie używam (mam głośniki z telewizora pod HDMI i karte dzwiękową od Logitecha)

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

B550m DS3H nie jest zła, ale niewiele drożej jest B550m Mortar od MSI, która będzie płytą zauważalnie lepszą.

 

U mnie wczoraj pojawił się 3600x, kupiony mega okazyjnie (BF 2009SUT) i do 4.5 GHz (OC) potrzeba jakiegoś absurdalnego napięcia, 4.4 jest stabilne przy 1.375 V. W związku z tym moim zdaniem powinieneś zapolować na nowszy batch R5 3600 i wykręcić do tych 4.4 GHz.

 

Ryzen 3. gen bardzo lubi szybki ram więc powinieneś celować w coś 3600Mhz cl17 (np. Goodram IRDM PRO).

 

Zasilacz z certyfikatem 80+ jeszcze powinien dać radę, tylko powiedz ile lat go już masz?

Link to post
Share on other sites

Chodzi o nowszy batch samego R5 3600 bez x czy xt?
Odrazu zadam pytanie bo nigdy nie bawiłem się w OC (4570 jest zablokowany) czy to jakaś ciężka sztuka i na tej b550m ds3h albo b550m Mortar da rade zrobić?

 

Ram to okej w takim razie poszukam tego GoodRam 3600

A co do zasilacza to w wrześniu tego roku minie dokładnie 4 lata odkąd go kupiłem. Czy to już czas na wymiane? Żadnych problemów w sumie z nim nie mam

Link to post
Share on other sites

Jeżeli kupiłeś go wtedy nowego (fabrycznie) i nie zaobserwowałeś przy obecnym komputerze żadnych problemów to powinien być ok.

 

OC Ryzena jest tak samo proste jak Inteli z odblokowanym mnożnikiem: ustawiasz mnożnik i VCore (napięcie) i testujesz stabilność.

 

Dokładnie tak, chodzi o nowy batch samego R5 3600 (im świeższy tym lepiej, ale generalnie sztuki po marcu 2020 są już zacne). Koledzy tutaj z forum z świeżych sztuk wyciskają po 4.5-4.6 GHz więc totalnie nie opłaca się brać 3600x/xt.

 

Do R5 3600 wystarczy przyzwoita płyta B450 (np Tomahawk), więc DS3H / Mortar tym bardziej - nawet, jeżeli planujesz OC.

 

Jedyne zastrzeżenie nt płyty miałbym gdybyś zamierzał w przyszłości kupić Ryzen 9 (12 lub 16 rdzeni) i jeszcze go podkręcić - wtedy by warto pomyśleć nad lepszą płytą (typu Aorus B550 Master).

 

Jeżeli jednak chciałbyś podkręcić tego Ryzena to wypadałoby kupić leoszy cooler niż box (SilentiumPC Fortis 3 HE1425, Gelid Phantom z tych tańszych).

Link to post
Share on other sites

Raczej w Ryzena 9 iść nie będę. Gram dopóki gry przestaną chodzić na najniższych ustawieniach w jakiś normalnych fps  :D 
Co do zasilacza to tak mam go od wtedy nowego.
Chłodzenie mam obecnie Sillentium Spartan 3. Obudowa ma zawsze zdjętą jedną ściane, i obecnie mam coś w okoliach 50 stopni podczas grania.

Rozumiem że pewnie przy OC ryzena 5 mógłby on wykręcać większe temperatury i mógłby być problem?

 

 

 

 

chodzi o nowy batch samego R5 3600 (im świeższy tym lepiej, ale generalnie sztuki po marcu 2020 są już zacne

Czy polecasz jakąś strone gdzie byłby podgląd na batch? Czy trzeba poprostu pisać np do xkomu i zobaczyć? 
Link to post
Share on other sites

O ile to spartan w wersji PRO a nie LT to mniejsze zło. Chociaż jak pisze @Rebel takie minimum to fortis 3 lub podobny wydajnościowo. Mam go i przy OC w okolicy 1.32V jeszcze daje radę, wyżej tylko próbowałem i robiło się już ciepło. Zależy na jaką sztukę trafisz i jakie napięcie będzie potrzebował. Wiem, że około miesiąca temu BF 2013 był dostępny w proline. Musiałbyś to teraz zweryfikować. Z tego co wiem ktoś miał 2019 i za dobrze "nie szedł". Niestety, dostać dobrą sztukę to loteria.

Link to post
Share on other sites

Musisz mieć produkt fizycznie w ręce i wyczytać na CPU, szukasz czegoś takiego:

1814SUT - w tym przypadku znaczy to, że produkcja nastąpiła w 14 tygodniu of 2018.

Sam planuje jutro odebrać 3600 w mediaexpert - płatność i odbiór w sklepie - łącznie wyniesie mnie 734pln + wejdzie horizon więc nieźle. Tylko planuje zwrocić jak będzie stary batch chyba już na starcie, bez testowania - bo nawet nie jestem pewien czy przysługuje mi takie prawo w takim sposobie zakupu.

Link to post
Share on other sites

Spartan, niezależnie czy to Pro czy LT, i tak będzie lepszy od boxa. Po prostu będzie ciut cieplej (jeżeli zostawisz go na niskich obrotach) lub trochę głośniej (jeżeli powalczysz o temperatury). Potrzebujesz tylko załatwić sobie przejściówkę na AM4.

 

Polowanie na dobry Batch to loteria, bo nawet nowe sztuki potrafią się gorzej kręcić, ale moim zdaniem warto czesami spróbować.

Link to post
Share on other sites

Miałem kiedyś Spartan LT. Pasuje na AM4. On na takie zaczepy jest montowany do oryginalnego mocowania.


Powiedzmy, że spartan lt to taki ciszej pracujący, ciut lepszy zamiennik boxa (bo obecnie dają naprawdę słabe do 3600) ale szału niema.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Jako że nie jestem w temacie OC to mam jeszcze pytanie czy 3600x i 3600xt to fabrycznie podkręcone 3600?
3600 brzmi spoko z tego co piszesz i jestem nastawiony na jego kupno plus OC. Ale czy jakbym podkręcał 3600x lub 3600xt to nie osiągnął bym mniej więcej takich samych wielkości podkręcenia? W sensie że jak 3600 ma 3.6ghz, a można z niego wyciągnąć spokojnie te 4.4 to czy na 3600x nie osiagnął bym np z tych 3.8 jakiś 4.6? :D|
No chyba że OC to tylko tego trybu turbo jest
Ja kompletnie zielony w tym temacie dlatego pytam aby nie kupić źle czegoś :D

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

3600x (oraz mający mieć premierę 7/7 3600xt) to takie 3600 tylko zbudowane z lepszych rdzeni - tak to przynajmniej w teorii wyglądało na premierę. W związku z tym x/xt osiąga wyższe zegary turbo, ale na POJEDYNCZYM rdzeniu (oraz minimalnie wyższy przy all core boost).

 

Ponieważ OC dotyczy wszystkich rdzeni, to ogranicza Cię najwyższy zegar, jaki potrafi osiągnąć NAJWOLNIEJSZY rdzeń. W efekcie czego dobra sztuka R5 3600 potrafi zrobić wyższe oc niż typowa 3600x.

 

Przypuszcza się, że 3600xt to tzw. selekty, czyli najlepsze sztuki z partii.

 

Najprawdopodobniej jednak, jeżeli weźmiesz R5 3600 i trafisz sztukę z tego roku to powinna się ona podkręcić do mniej więcej tych co wartości co

3600x.

Link to post
Share on other sites

4440 nie robią z napięciem 1.22V, więc piękne kartofle się trafiły. 

A jaką masz datę na tym swoim?  :E

Ludzie już próbują rozkminiać która data najlepsza, i czy te najnowsze nie są już kasztanami bo lepsze idą do XT, a tak naprawdę to jest to loteria i żadna data gwarancji nie daje. Mogę się założyć że niektórzy "łowcy" nakupili po kilka sztuk i te co się nie sprawdziły poleciały na zwrot, czyli 3600 z outletu to nie jest dobry pomysł.  :D

Link to post
Share on other sites

No to muszę mieć extra pecha, bo zarówno 3600 jak i 3700x, które miałem, do utrzymania oc na poziomie swojego zegaru boost potrzebowały tak samo wysokiego napięcia praktycznie.

 

R3 3100 zaś robi spokojnie 4.5 GHz, co jest lepszym wynikiem niż 3600x którego właśnie dostałem na testy (4400 @ 1.375V, 4500 niestabilny nawet przy 1.5V).

Link to post
Share on other sites

3600 ze wszystkich procesorów AMD Zen2 schodzą najszybciej więc szybko pojawiają się nowe batche. W przypadku 3700X i 3600X sytuacja jest trochę inna i w przypadku tych procesorów często można dostać jeszcze starsze sztuki.

 

Co do płyty głównej bo nie dał bym 449zł za B550M DS3H gdzie za 249zł jest bliźniacza konstrukcja B450M DS3H.

Za 449zł polował bym na dobrej klasy płytę na B450 jak MSI Gaming

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do płyty głównej bo nie dał bym 449zł za B550M DS3H gdzie za 249zł jest bliźniacza konstrukcja B450M DS3H. Za 449zł polował bym na dobrej klasy płytę na B450 jak MSI Gaming

 

Ale b450 nie będzie miała wsparcia dla ryzenów zen 3. Chciałbym się zabezpieczyć aby móc kupić w razie czego ryzena zen 3, i nie zostać na lodzie jak teraz gdy mam podstawke lga 1150, i5 4570 a za i7 4790k trzeba dać 1500zł 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...