Skocz do zawartości

Projekt sieci w domu piętrowym - prośba o opinie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cooger,

Recommended Posts

  • 6 miesięcy temu...

Witam ponownie. Dom wybudowany, niedługo przeprowadzka więc czas na dokończenie elektryfikacji. 

Aktualny status (wszystko zrobione wg zaleceń kolegi coogera - jeszcze raz dzięki za pomoc):
1. W ścianach zatynkowana skrętka:
https://bitner.com.pl/produkty/szczegoly/124,katalog-bitlan-uutp-cat6-350mhz
2. W pokojach 12 gniazd abonenckich cat6
3. Na parterze i na piętrze 2 gniazda dla AP
4. Jedna skrętka wyprowadzona na strych pod przyszły modem LTE
5. Wszystykie skrętki (pkt. 2-4) schodzą do garażu do szafy rack:
https://www.linkbasic.eu/szafa-wiszaca-19-9u-450mm-wcb09-645-aab-c
6. W szafie wszystkie skrętki (pkt. 2-4) podpięte do patch panela
https://www.linkbasic.eu/patch-panel-19-24-porty-utp-kat-6-pns24-uc6
7. W szafie założona listwa zasilająca
https://www.linkbasic.eu/listwa-zasilajaca-rack-19-pozioma-6-gniazd-e-wtyk-e-cfu06-f-h1u-20


Czyli wszystkie gniazda abonenckie, gniazda dla AP oraz modemu są wpięte w patchpanel.

Fota:

https://i.postimg.cc/P5Pk7cB1/IMG-5012-s.jpg


Bazując na poprzednich poradach planuje dalej zrobić tak:
1. Swich TL-SG1016
https://www.tp-link.com/pl/business-networking/unmanaged-switch/tl-sg1016/v1/#overview
2. Wszystkie gniazda z patchpanela (oprócz tego dla modemu) podłączam do switcha tym:
https://allegro.pl/oferta/kabel-sieciowy-patchcord-utp-kat-6-25-cm-lanberg-7595337927
3. Gniazdo od modemu z patchpanela podłączam bezpośrednio do routera tym samym patchcordem
4. Router mam aktualnie Netgear R7000 z wgranym XWRT (nie będzie rozgłaszał Wi-Fi)
5. Do dwóch gniazd dla AP użyje takiego TP-Linka
https://www.tp-link.com/pl/home-networking/range-extender/re450/
lub tego asusua:
https://www.asus.com/pl/Networking-IoT-Servers/Range-Extenders-/All-series/RP-AC55/
Sygnał do nich będzie szedł z routera poprzez switch kablem, a potem one będą jako jedyne dawać Wi-Fi w domu na żądanie,
tzn. mają przycisk on/off, jak ktoś bedzie potrzebował to sobie włączy.

 

Czy tak będzie ok? Prośba o ocenę i porady.
Zastanawiam się, czy te dwa AP nie lepiej podpiąć od razu do routera z tego patchpanela (bez switcha) - było by wtedy to troche osobno
oddzielone od zwykłej sieci po kabelku w pokojach?

 

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Dzięki, no router nie ma vlanów.

Nigdy w życiu nie używałem switcha, więc nie za bardzo mam pojęcie jak on sobie poradzi z rozróżnieniem sygnału do tych AP od zwykłych gniazd abonenckich.

Ten AP od TP-Linka to myślisz jest ok?

 

A i w tej szafie rack są jeszcze temporarnie zwoje kabli do sterowania ogrzewaniem z pompy ciepła i dodatkowo kable cat5 do kamer wpięte do tego patchpanela, ale tym to się zajme później jak spłace wszystkie trzy kredyty budowlane  :D

Link to post
Share on other sites

upewnij się, czy te APki obsługują roaming wifi. Masz duże mieszkanie, 2 piętra. Generalnie spora sieć i dobrze  było coś co obsługuje mesh lub unifi.

 

Jak chcesz jeszcze kamery, to switch POE by się przydał od razu.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, bob napisał:

upewnij się, czy te APki obsługują roaming wifi. Masz duże mieszkanie, 2 piętra. Generalnie spora sieć i dobrze  było coś co obsługuje mesh lub unifi.

Nie, nie obsługuje mesh.

Założenie mam takie, że każdy AP obsługuje tylko jedno piętro. Powierzchnia piętra to około 120m2. Myslisz, ze bez mesh będzie słabo?

 

edit:

No ich chyba sam router nie obsługuje mesh?

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, teuton napisał:

Nie, nie obsługuje mesh.

Założenie mam takie, że każdy AP obsługuje tylko jedno piętro. Powierzchnia piętra to około 120m2. Myslisz, ze bez mesh będzie słabo?

Ktoś zejdzie na dół, telefon sie podepnie do APka na dole, potem pójdzie na piętro, a telefon dalej będzie spięty z tym APkiem na dole. Na dłuższą metę to będzie frustrujące.

 

TP-Link jakieś Deco po 200 PLN za sztukę są, UniFi od 350 za sztukę, ale trzeba mieć jeszcze kontroler hardwareowy lub softwareowy. Nie bardzo wiem o co chodzi z tymi wzmacniaczami sygnału - chyba tylko o to, żeby je w gniazdko elektryczne wpiąć i żeby nie trzeba było dodatkowych kabelków do zasilacza. APki mógłbyś przez POE zasilić, zasilacze byłyby w serwerowni w garażu.

Edytowane przez bob
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

To chyba to samo co deco tylko, że można wsadzić do gniazdka elektrycznego. Takie deco lub jakikolwiek inny AP możesz w miarę dowolnie ustawić a ten wzmacniacz musi być w gniazdku elektrycznym. U mnie w pracy 2 Unifi ogarniają halę 25 000 metrów kw a w biurowcu 300 m kw, gdzie jest masa ścian z karton gipsu 3 sztuki sobie nie do końca radzą. Jeszcze 1 albo i dwa na biuro by się przydały. U Ciebie jeśli będą sensownie rozmieszczone, tak, żeby od każdego pokoju była maksymalnie jedna ściana do 2 AP to powinny dać radę. U znajomego jeden AP był na parterze w jednym rogu mieszkania (ogarniał róg, sąsiednie pokoje i pokój nad ) a drugi na piętrze w przeciwnym rogu (ogarniał róg na piętrze, sąsiednie pokoje i pomieszczenie pod tym na parterze). Z deco nie miałem do czynienia, ale UniFi działa całkiem dobrze, jest masa różnych opcji  związanych z roamingiem, nie tylko włącz i wyłącz. Tyle, że trzeba kontroler (może być na Windowsie, raspberry pi, Qnapie lub dedykownay sprzętowy) Być może Deco w domku tez się sprawdzi. W każdym bądź razie już lepiej dwa tanie AP z roamingiem niż bez tego. Coś to na pewno pomoże.

 

TP Link ma jeszcze AX20 w cenie poniżej 3 stów z WiFi 6 i roamingiem, Jakbym po taniości kupował, to bym wziął dwa takie. Tyle, że nie jest tak elegancki estetyczny jak AP bez sterczących antenek.

 

 

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

UFFFFF!

Dziękuje.  :)

 

EDIT:

Jeszcze pytanie o ten Mesh, bo nie wiem czy brać TP-Link RE450 (bez) czy RE550 (z Mesh).

Jeśli mój router nie będzie rozgłaszał w ogóle W-Fi, a tylko dałwał internet po kablu do gniazd abonenckich plus tych dwóch AP, to czy Mesh w ogóle da się tutaj zrobić? Tzn. czy wystarczą te dwa AP obsługujące mesh (RE550), jeśli one dostaną internet po kablu, a nie po Wi-Fi?

 

i drugie pytnako (up) - czy później w razie potrzeby można dołożyć drugi RE450, ale jako extender do tego pierwszego jako AP? Tzn. czy extender działa tylko we współpracy z routerem, czy może też wzmacniać sygnał z innego AP?

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Router główny nie musi obsługiwać roamingu WiFi. Ten cały mesh czy unifi, to tak na prawdę wymuszone rozłączenie klienta, przy dostatecznie słabym sygnale. Bez roamingu WiFi jak się podepniesz do AP na parter i wejdziesz na piętro, to telefon cały czas będzie próbował się łączyć z AP na parterze zamiast się rozłączyć i poszukać APka z lepszym sygnałem na piętrze. Jakbym budował jak ty sieć LAN w domu od zera, to bym wziął AP Ubiquiti, zasilił je przez zasilacze Poe, które możesz trzymać w szafie rackowej.  Nie znam się na TP-linku, ale w Ubiquiti to działa super.  Są jeszcze routery AX20 . One niecałe 300 PLN kosztują a obsługują WiFi 6 i mesh. Można je jako APki skonfigurować.

 

Cokolwiek byś nie wybrał co obsługuje roaming WiFi, to zawsze musi być spięte kablem z siecią LAN. Takie bezprzewodowe rozszerzanie sieci WiFi ładnie tylko na folderach reklamowych wygląda. Jeśli będziesz 2 pokoje od głównego routera WiFi i będziesz maił problem z zasięgiem sieci bezprzewodowej, to tak samo będzie miał problem jakikolwiek wzmacniasz wifi z podpięciem się do tego samego routera. Poza tym most Wifi (jeśli w ogóle zadziała) będzie znacznie wolniejszy niż po kablu.

 

Edytowane przez bob
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

No fakt. Nie wiem jak działa TP-Link, ale do unifi trzeba kontroler. Kontroler można zainstalować na czymkolwiek, na windowsie, raspberry pi, qnapie. W domu sobie teraz testuję na malinie.  Nie musi działać non stop. Jest potrzebny tylko do skonfigurowania APków które bez kontrolera mogą działać samodzielnie. Może być nawet jako apka na Windowsie, którą otwierasz w momencie konfigurowania AP-ków.

Link to post
Share on other sites

Ok, czyli jeśli do obsługi mesh nie jest potrzebny router z tą funkcją, to kupie tego AP TP-Linka RE550. Nieduża róznica w cenie, a jakby co to później będzie można ten cały mesh skonfigurować (na razie chce kupic tylko 1 AP i zobaczyć jak działa, jak bedzie słabe pokrycie to kupie drugi i wtedy ewentualnie ten mesh zrobie na nich dwóch).

 

Ale dalej nie wiem, czy mog e uzyć tego drugiego AP jak extendera, tzn.  czy wzmocnienie sygnału mozna robic tylko dla routera czy także dla innych AP? Wtedy mesh nie byłby przecież potrzebny, tak?

Link to post
Share on other sites

"Wzmocnienie sygnału wifi" to dziadostwo, to nie działa. Ładnie tylko wygląda na obrazkach marketingowych. Najlepiej połącz wszystkie APki z głównym routerem po kablu. Jak będzie ich więcej niż 1 to uruchamiasz mesh lub unifi jeśli wybierzesz ubiuiti. Wtedy kilka APków jest widzianych jako jedna spójna sieć WiFi z jednym ssidem. Te wzmacniacze RE550 powinny działać jako zwykłe APki a nie wzmacniacze WiFi.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Ok, to się zobaczy czy to dziadostwo, pewnie w każdym domu zadziała inaczej.

Ale czy mogę takim RE550 wzmocnić sygnał z innego AP, czy tylko z routera? Wtedy to też byłby jeden SSID?

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Router w garażu daje sygnał tylko po kablu do pierwszego AP na parterze, który dopiero robi Wi-Fi. Drugi AP na piętrze zaraz nad pierwszym wzmacnia sygnał z pierwszego AP na całe piętro. Czy tak to może działać zamiast tego mesha?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...