Skocz do zawartości

Projekt sieci w domu piętrowym - prośba o opinie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cooger,

Recommended Posts

Hej, źle spojrzałem. Dałeś linka do PNS24 a to jest patchpanel uzbrojony! Zmyliło mnie pierwsze foto bo wygląda jakby były dziury tam a nie gniazda. Nie potrzebujesz keystonów. Nieuzbrojony jest PNA24 i do niego są keystony JKA09-UC6.

Link to post
Share on other sites

Myślałem, że chodziło o keystony w gniazdach punktów abonenckich, czyli jakby po drugiej stronie kabla.

 

To też. Ale to już trzeba sprawdzić czy keystone będzie do gniazda pasował. Bodajże takie keystony jak z linka ostatnio do puszek i adapterów Mediabox/Mosaic.

 

https://www.speckable.pl/produkt/2169/Puszka-podtynkowa-nida-2M-45x45-Mediabox.html?ref=g155

https://www.speckable.pl/produkt/14954/Ramka-montazowa-2M-45x45-biala-na-moduly-Mediabox.html?ref=g155:s1

https://www.speckable.pl/produkt/13374/Adapter-keystone-pojedynczy-2M-45x45-bialy-Mediabox.html?ref=g155

 

A do kabla będą pasować - ta sama kategoria, ten sam producent, ten sam system.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety elektryk juz zdążył kupić inny kabel Bitnera. BiTLAN u/UTP cat.6 350 MHz 4x2x23AWG(0,54), czyli to chyba to:

https://bitner.com.pl/produkty/szczegoly/124,katalog-bitlan-uutp-cat6-350mhz

Walczyć z nim, czy to też dobry kabel i dać sobie spokój? Wygląda na to że troche gorsza średnica żył?

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Panowie sory za OT post, ale wbiję się do tematu bo niedługo będę budował i też chce zrobić sobie instalację sieciową jak należy, więc jak przyjdzie czas to łatwiej będzie mi odgrzebać temat i ewentualnie dopytać bez rozrzucania informacji po nowych topicach.

 

Nie podchodź tak do tematu.

Jak ja budowałem, wszędzie gniazdka i kable tp były a nigdy z tego nie skorzystałem bo technologia właśnie poszła do przodu i psu na bude ta instalacja.

Link to post
Share on other sites

@@Lord_Krecitsqa, Też trochę nie rozumiem. Na tę chwilę w firmie i domu u rodziców które są na tej samej posesji mam LAN podrutowany na kilka razy odcinkami (tak jak było dobudowywane) przez 15 lat, czyli w zasadzie najnowsze odcinki i tak są w szeregu za starszymi i wszystko działa, mimo, że nikt tego nie zrobił jak należy, było to składne doraźnie na bieżące potrzeby, kable są byle jakie, takie jakie akurat były pod ręką, odcinki przewodów mają nawet po kilkadziesiąt metrów, AP'ki po 70zł w szeregu, podobnie jak jakieś badziewne switche tp linka, a mimo to działa to jako tako.

 

To co może być nie tak z siecią poskładaną z jakimś większym rozmysłem na uczciwych gratach? Rzucić przewód w ścianę skoro i tak rzucają inne instalacje i sprowadzić to wszystko do jednego punktu w garażu to żaden problem. A teraz to olać i liczyć, że się wszystko poskłada po wifi, to ja dziękuję, bo zaraz przyjdzie do głowy jakiś monitoring, dzieciaki odrosną na tyle, że też nie będzie im wszystko jedno jak w pokojach działa internet itp i będzie znowu drutowanie na doczekaniu bieżących problemów.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Witam, przyszedł czas na realizacje projektu. Wszystkie kable rozprowadzone i zatynkowane, mam nadzieję że działają hehe. Zakupiony patch panel, szafa rack i keystony.

 

Mam pytanie do samej szafy:

https://www.linkbasic.eu/szafa-wiszaca-19-9u-450mm-wcb09-645-aab-c

1. Jest bardzo duża i ciężka - nie rozumiem, dlaczego jest potrzeba aż taka głębokość 45cm i szerokość 60cm, skoro większość switchy ma wymiary 20x40cm. Chodzi mi głównie o głębokość, bo sporo ze ściany "wystaje".

2. Troche też mnie zadziwiły wyjmowane ścianki boczne, fakt moja wina nie sprawdziełm tego w specyfikacji przed zakupem, bo nie przyszło mi to do głowy, no bo jaki sens to ma jesli front panel jest zamykany na zamek, a możemy normalnie zdjąć te ścianki i dostac się do szafy z boku, w jakim celu to jest zrobione?

Link to post
Share on other sites

Normalne switch mają 19'' wiec jak zobaczysz rozstaw szyn to 600mm to minimum. 450mm głębokości to pewnie ze 350 użytkowo bo z przodu i tyłu musi być przestrzeń. Bardziej zaawansowane switche mają znacznie więcej niz 200mm.

 

Boczne ścianki są demontowalne żeby dostać się do tyłu urządzeń bez ich demontażu. Możesz do nich dokupić zamki.

Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem, moja wina że dokładnie nie sprawdziłem przed zakupem, ale dla mnie to troche pozbawione sensu sprzedawać szafe zamykaną na klucz z przodu z całkowitym wolnym dostępem z boku - dlatego nie przyszło mi do głowy żeby to w ogóle sprawdzić. No nic będę musiał dokupić te zamki. To takie jakby DLC jak w grach  LOL.

Link to post
Share on other sites

Ok, szafa rackowa zamontowana, kable podpięte do patchpanela - niedługo wrzucę fotki do audytu :D

Niestety jeden kabel nie działa i został uwalony prawdopodobnnie przez tynkarzy. Opcja wiercenia wewnątrz odpada.

 

Pytanie: Czy kabel UTP cat6 można poprowadzić na zewnątrz budynku po elewacji, będzie prowadzony po wełnie mineralnej i potem zaszpachlowany klejem i tynkiem. Czy nie zaszkodzą mu ujemne temperatury w zimie i wysokie w lecie?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Uprzedzając pytanie - kabel od routera LTE też nie podłączaj do patchpanela :D

@cooger - witaj, nie przypilnowałem i elektryk podłączył wszystkie kabelki do patchpanela włącznie z tym od routera LTE na strychu. Twierdzi, że tak się zrobi, tzn.

Antena ---> Modem LTE --->(skrętka) Patchpanel ---->(patchcord)Router domowy

 

Ta skrętka ze strychu do patachpanela to ta sama co do gniazd abonenckich, czyli to:

https://bitner.com.pl/produkty/szczegoly/124,katalog-bitlan-uutp-cat6-350mhz

 

Elektryk twierdzi, że nie zakłada się końcówek cat6 na takie skrętki, tylko wpina w patchpanel i potem patchcordem krótkim z końcówkami do routera.

 

Może tak zostać, czy walczyc z nim jeszcze o to?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...