Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie, chce złożyć komputer do projektowania grafiki 2d, a przy okazji żeby czasem w coś zagrać. Poczytałem trochę i ze swoją raczej niewielką wiedzą wybrałem takie części, poradźcie proszę czy to dobry wybór czy może w cenie do 3.5 - max 4tys. jestem wstanie złożyć coś lepszego.

 

AMD Ryzen 5 3600

Radeon RX 590 GAMING 8GB

B450 Tomahawk Max

HyperX 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Fury

SilentiumPC Supremo M2 550W

WD BLUE 1TB 7200obr. 64MB

Crucial 250GB 2,5" SATA SSD MX500

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Witam, podepnę się pod temat, pragnę złożyć zestaw do tych samych celów: grafika 2d, Adobe/Affinity.

 

Pomijając elementy starego zestawu których na pewno nie wykorzystam, czy jest sens do nowego przełożyć posiadane:

 

Zasilacz: OCZ 600SXS2

Obudowa: Cooler Master Elite 330

Grafika: Gainward GeForce 9800 GT

Dyski: 1x HDD Seagate 500MB 7200rpm oraz 1x HDD Caviar Black 610MB 7200rpm - oba jako magazyny na pliki/backup

 

Czy lepiej kupić WSZYSTKO nowe?

 

Procesor na jaki chciałbym się zdecydować: Ryzen 5 3600

Płyta - nie wiem czy zaoszczędzić i po prostu B450, poczekać i dołożyć do B550 czy nie oszczędzać i X570? MSI lub Gigabyte?

Dysk na system 256 - 500GB NVMe - nie wiem jaki producent.

RAM: 16 albo 32GB - producent?

 

Nie kręci mnie overclocking więc chłodzenie tylko takie jakie jest potrzebne, nie mam miejsca aby komputer służył jako świecąca ozdoba więc szklane obudowy i wszechobecne ledy też nie są niezbędne. Na gry nie mam czasu :(

 

Z góry dziękuję za czas i pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Nie mam sprecyzowanego budżetu, powiedzmy między 2000 - 5000.

 

Jeśli do opisanych zastosowań wystarczą komponenty typu DS3H oraz Ryzen 3100 to wspaniale - zostanie kasa na inne zbytki.

Jeśli MUSI być płyta na x570 i Ryzen 3700x albo 3900 - trudno, będę dłużej odkładał pieniądze.

 

Na pewno nie chcę kupować sprzętu z myślą, że za rok sprzedam i dokupię lepsze - raczej wolę "jeździć, aż padnie" - nie chcę przeinwestować ale nie chcę też chytrzyć się i żałować :)

Link to post
Share on other sites

Do X570 nie ma co tutaj dopłacać tak samo jak do 3700X/3900X.

 

Praktycznie to samo co wyżej bez HDD i z lepszą, wyciszoną obudową https://proline.pl/koszyk/dfad9ad7

 

SSD'ki można wybrać większe, kwestia indywidualna. 


Na B450 masz dwa złącza M2, możesz tam kiedyś wymienić CPU na Ryzena 4XXX.

 

Ceny płyt na B550 to absurd, już bym wolał X570-P od Asusa w cenie 750zł.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Rozumiem, że nie mam co się wygłupiać z przekładaniem elementów starego komputera? Pomijając stary zasilacz i starą obudowę (bo to nie są drogie rzeczy) to najchętniej zaoszczędziłbym na karcie graficznej. Czy warto również dołożyć do wszędzie polecanej płyty głównej MSI Gaming Plus Max?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli używane programy nie są wspomagane przez GPU, a grać nie zamierzasz spokojnie możesz przełożyć stare GPU, kupowanie nowego nie będzie miało sensu, skoro nie wykorzystasz.

 

 

 

RAM: 16 albo 32GB

 

Tutaj sprawdź sobie ile ramu obecnie wykorzystujesz w najbardziej zaawansowanych projektach.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli używane programy nie są wspomagane przez GPU, a grać nie zamierzasz spokojnie możesz przełożyć stare GPU, kupowanie nowego nie będzie miało sensu, skoro nie wykorzystasz.

 

 

 

 

Tutaj sprawdź sobie ile ramu obecnie wykorzystujesz w najbardziej zaawansowanych projektach.

1) Karta: użycie karty graficznej jest niemal zerowe, jeśli stara karta w jakiś sposób nie wpłynie negatywnie na cały zestaw to chętnie ją przełożę. Być może kiedyś zechcę podpiąc do komputera Oculus Quest ale wtedy po prostu dokupię kartę.

2) RAM: Obecnie mam 8GB ram i wg Menedżera Zadań zajęty jest do 80% - więc faktycznie 16GB powinno wystarczyć

3) Obudowa: najchętniej wykorzystałbym starą, ale jeśli zaproponowana przez 3ndurek jest faktycznie cicha to chętnie w to zainwestuję

4) MB: powtórzę pytanie - czy warto dorzucić 100pln do MSI Gaming Plus MAX?

Link to post
Share on other sites

 

 

3) Obudowa: najchętniej wykorzystałbym starą, ale jeśli zaproponowana przez 3ndurek jest faktycznie cicha to chętnie w to zainwestuję

 

To bardzo dobra obudowa i warto zainwestować. IMO, warto rozważyć czy chcesz dopłacać ok. 40pln do koloru grafitowego (szarego), kiedy czarny jest taniej:

https://proline.pl/obudowa-be-quiet-pure-base-500-czarna-p1383152

 

 

 

4) MB: powtórzę pytanie - czy warto dorzucić 100pln do MSI Gaming Plus MAX?

 

Jeśli ten Asrock ma wszystkie złącza jakie potrzebujesz będzie wystarczający.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...