Skocz do zawartości

Wysokie taktowanie zegara w spoczynku przy nowym monitorze.


Recommended Posts

Siema,problem mam taki ,że zakupiłem sobie nowy monitor MSI Optix MAG24C 144hz , spojrzałem wydajność>Dostrajanie a tu Taktowanie zegara na maksa nawet jak mam wszystko wyłączone. Temperatura wzrosła z 29℃ na 38℃. Czy jest to wina monitora? Proszę o pomoc.

 

radeon rx 5600 xt red devil

MSI B450M-A PRO MAX
ryzen 5 2600

Patriot 16 GB(2x8GB)3200MHz

 

SSD Kingston A2000 

ss.png.ab8969fa255bfdf0a99243b411f4b792.

Link to post
Share on other sites

Nie, monitor nie powinien mieć żadnego wpływu zarówno na taktowania jak i na temperatury

W przypadku Radeonów ma znaczenie.

Na niektórych modelach monitorów 144Hz taktowanie pamięci ustawia się na tryb 3D co podnosi zużycie energii o ~20W w idle a co za tym idzie są wyższe temperatury.

 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Wydaje się że problemem są producenci monitorów którzy nie trzymają się pewnych ustalonych parametrów.

Nie jestem pewny ale chyba na kartach nvidi jest mniejszy z tym problem lub go nie ma ?

Na kartach AMD z pewnymi monitorami 144Hz i 75Hz taktowanie vramu w idle idzie w górę, np na moim AOC

Można sobie z tym doraźnie poradzić np w taki sposób :

Link to post
Share on other sites

U mnie na Acer VG240YU 2560x1440 75Hz jest podobnie, przy ustawionych 75Hz temperatury wyższe niż na 60Hz, zegary pamięci w IDLE na maks 1750 cały czas niezmiennie, na starszych sterownikach np. 19.11.1 kilka stopni chłodniej ale Ty niestety chyba nie masz takiej możliwości bo na 5600Xt zaczynały się bodajże od 20.1.1.
Wygląda że te karty mają kłopot z niektórymi monitorami, u mnie niestety nie pomaga sposób przedstawiony na filmie. 

Link to post
Share on other sites

Można sobie z tym doraźnie poradzić np w taki sposób :

Tylko taka zmiana wiąże się ze spadkiem 8bit na 6bit ;)

 

Jedyny  sposób to przepisać bios

To sterownik ekranu daje sygnał a nie na odwrót. Bios jest prawidłowo napisany i nie ważne co tam zmienisz, karta i tak wbije pełne taktowanie pamięci w pulpicie na niektórych monitorach 144hz no chyba że dla stanu 3D wklepiesz ustawienia idlle.

 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Tylko taka zmiana wiąże się ze spadkiem 8bit na 6bit ;)

 

To sterownik ekranu daje sygnał a nie na odwrót. Bios jest prawidłowo napisany i nie ważne co tam zmienisz, karta i tak wbije pełne taktowanie pamięci w pulpicie na niektórych monitorach 144hz no chyba że dla stanu 3D wklepiesz ustawienia idlle.

 

Tak, masz rację ,ale ja używam tego trybu w idle ,czyli pulpit , yt, chrome i nie widać różnicy miedzy 6 a 8 bit . W grach włączam 144Hz  8bit bo i tak wtedy pamięci chodzą na maxa . A jak chcesz mieć 8bit to tak jak pisałem wcześniej  zamiast CVT Reduced Blanking trzeba użyć  CVT

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Krótko i na temat ,racji nie ma bios jest zawsze nadrzędny i mozna zblokować nim wszystko

 

Tu ''ustawienia 3d'' których jest wiele

 

Hawaii_do_edycji.png?time=1504643464155

 

to ze na pulpicie leci vram na maksa to nie oznacza ze to jest ten sam stan co w grze....

 

Mało tego przy mało wymagajacych grach niskie vram jest nieporzadane bo masz masz np duza liczbę klatek i stuttering

 

Czy to błąd u amd ?Raczej polityka ,jakby chcieli to by to przepisali ;)

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Na jednych monitorach MCLK w idle jest niski, na innych wysoki (dotyczy to i AMD, i NVidii). Wydaje się, że zależy to od długości przerwy VBlank, podczas której zmienia się MCLK (żeby przy zmianie na ekranie nie pojawiały się artefakty). Jeśli przerwa jest za krótka (chyba jest określona w standardzie VESA, a niektórzy producenci monitorów to olewają) to brakuje czasu na przełączenie MCLK i jest on ustawiany na wartość z maksymalnego PState. W konfiguracjach multimonitorowych jest jeszcze gorzej i żeby MCLK mógł się zmieniać przerwy VBlank muszą być zsynchronizowane co w praktyce oznacza tą samą rozdzielczość, a najlepiej dwa identyczne monitory (bo pozostałe parametry oprócz częstotliwości odświeżania i rozdzielczości też muszą się zgadzać, inaczej ramki na monitorach się rozjadą i VBlank nie będzie trzymał synca). Ja zmieniłem dwa monitory na jeden szeroki i do 100Hz mam najniższy PState, dopiero przy 120Hz wskakuje na max.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 11 miesięcy temu...

Metoda pokazana na filmie działa.

Po podłączeniu nowego monitora Acer VG270U 27 cali 75MHz  częstotliwość taktowania vram wzrosła z 200MHz na 1748 MHz, zużycie prądu z 9-10W na 33-34W, a temp. grafiki z 37 stopni na 57 stopni. Sugerując się filmem za czołem kombinować i... ustawiając monitor na 72MHz a CVT ustawiając na ograniczone wygaszanie (CVT - ograniczone wygasanie ), w końcu takie ustawienie zadziałało. Także próbujcie naprawiać swoje nowe monitory. Nie szukajcie pomocy w serwisie ponieważ te mądre głowy twierdzą że monitor nie może powodować takich problemów.

Dziękuję za poruszenie tematu i film.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...