Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szkoda ze to takie stery ktore po prostu przycinaja zegary i kastruja i tak juz mizerny potencjal oc :(

Podobno na tych sterach lepsza wydajność :), pozatym oc ile byś chciał wycisnąć ? te 30Mhz nie robi żadnej różnicy w normalnym użytkowaniu, to że karty same z siebie wysoko boostują moim zdaniem lepsze niż dłubanie tego samemu, zegary i tak są dużo wyższe niż podane przez producenta. Finalnie zrobili za Ciebie to oc.

Link to post
Share on other sites

Karty są wyżyłowane już fabrycznie, czy to dobre podejście? Według mnie nie do końca, ma to dobre i złe strony. Sam wolałbym kartę, która ma większy potencjał OC, a jej fabryczne nastawy są w pełni stabilne, a karta cicha i zimna. Wolałbym mieć jednak wybór, czy przetaktowuję kartę pod granicę stabilności, czy też nie, bo teraz się okazało, że właśnie obniżanie zegarów dało lepsze efekty.

Link to post
Share on other sites
ale bardzo dużo ludzi pisze że wysypywanie się wszystkich kart ustąpiło, część pisze że pomimo że teraz niżej boostuje to mają więcej fps w grach.

nie no, to nie było tematu. :co:  

Jeżeli problem występował, kastrowanie to tylko zaleczenia problemu a nie jego rozwiązanie. 

Poniżej powód dla którego producenci kart tak mocno upierają się przy tantalowo-polimerowych kondensatorach: 

https://elektronikab2b.pl/biznes/51388-dlaczego-popyt-na-kondensatory-mlcc-przekroczyl-podaz

https://elektronikab2b.pl/technika/52010-ratunkiem-na-niedobory-mlcc-moze-okazac-sie-lepszy-projekt

 

I tak jak wspomniał @@kingisdead, nie ma że lepszcze czy gorsze - może być tylko skopany projekt, ewidentnie 6x POSCAP takim jest. Za szybko to wszystko na kolanie lepione było. Ta premiera nie była przygotowana dobrze ani technicznie ani ilościowo. Takie trochę beta-testy na konsumentach. Jeśli komuś się taka karta trafi to zwracałbym niezwłocznie.

 

Czy kiedykolwiek schodzenie z zegarami było wymagane, aby karta była stabilna?

nie.. ale widocznie wprowadzamy nowe standardy. Skoro jest tyle zbugowanych gier i w pre-orderze się sprzedają świetnie, to dlaczego producenci hardware mają być gorsi? :>

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Tak samo możesz sobie sam zrobić OC. Czy kiedykolwiek schodzenie z zegarami było wymagane, aby karta była stabilna?

To kup kartę bez oc, zresztą te z oc są stabilne nie musisz schodzić z zegarami, masz wybór. Ja kupuje wersje OC bo nie chce mi się tego ustawiać z ręki i pamiętać przy reinstalacji itd. przez pierwszy miesiąc fajnie się pobawić potem mam to w głęboko i szkoda mi na to czasu.

Link to post
Share on other sites

to nie jest tak, że polimerowe kondensatory są gorsze, a ceramiczne są lepsze per se. Oba mają plusy i minusy, jedne są lepsze w pewnych zastosowaniach, a drugie w innych. Wydaje się właściwe patrzeć na to przez pryzmat całego projektu gdzie 6 polimerowych jest gorszym rozwiązaniem od 5 + 10 lub 4 + 20.

 

Polecam lekturę:

 

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/izhpvs/the_possible_reason_for_crashes_and_instabilities/g6k2dl6/

Polecam lekturę:

https://www.newark.com/wcsstore/ExtendedSitesCatalogAssetStore/cms/asset/pdf/common/panasonic/PAN_18072_whitepaper_MLCCvsPolymer_web.pdf

 

Ewidentnie polimerowe są tańszym zamiennikiem MLCC, w wielu przypadkach wystarczającym, tu się okazało że zestaw 6 polimerowych może sprawiać problemy. Nie bez powodu im droższa karta tym więcej mlcc, albo po prostu same mlcc.

Link to post
Share on other sites

Tak samo możesz sobie sam zrobić OC. Czy kiedykolwiek schodzenie z zegarami było wymagane, aby karta była stabilna?

Kilka razy już się zdarzało xD MSI RX 580 Gaming X oraz Gaming X+ wymagały podbicia PowerLimit, bo karta wywalała sterownik próbując utrzymać stockowe zegary. DownClock o 80-100 MHz pomagał tak samo.

Link to post
Share on other sites

Od jakiegoś czasu przestałem zwracać uwagę na premiery, preordery, przedsprzedaże na sprzęt, który jest swego rodzaju zagadką i nie do końca znane są jego możliwości, wady i zalety. Wiadomo, że czasy się zmieniają, a takie sytuacje jakie mają teraz miejsce byłyby niedopuszczalne jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Skala konsumpcjonizmu czasem mnie przeraża, bo rynek przestaje myśleć racjonalnie i każdy szuka jakiegoś usprawiedliwienia choćby dla premiery 3080, która według mnie jest totalną lipą. Oczywiście nie cieszy mnie ten fakt, bo sam się zastanawiałem na jakąś kartą z tej serii, ale widzę, że jeszcze długa droga do tego, żebym miał wyłożone wszystkie za i przeciw, więc czekam.

 

@r1023

Mam wrażenie, że zakłamujesz rzeczywistość... Czy my mówimy o tej samej premierze? Wyszły karty 3080, które fabrycznie są niestabilne i nie mówimy tutaj o jednym modelu, użytkownicy to zgłaszają, a Ty uważasz, że wszystko jest ok?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Nie bez powodu im droższa karta tym więcej mlcc

 

ewidentnie TUF (przy 60 ceramimcznych) nie jest najdroższą kartą, a wręcz najtańszą.

 

Gdzieś na reddit, możliwe, że w wątku, który podlinkowałem wcześniej, wypowiada się koleś, który projektuje PCB dla układów pracujących na wysokich częstotliwościach, i mówi on, że ceny podzespołów w ogóle nie są brane pod uwagę przy projektowaniu (przynajmniej jeżeli idzie o te kondensatory), a jedynie ich właściwości.

 

No i różnica w cenie to 0.4$ (1 polimer vs 10 ceramików).

Edytowane przez kingisdead
Link to post
Share on other sites

Kilka razy już się zdarzało xD MSI RX 580 Gaming X oraz Gaming X+ wymagały podbicia PowerLimit, bo karta wywalała sterownik próbując utrzymać stockowe zegary. DownClock o 80-100 MHz pomagał tak samo.

 

No i to jest powód dla którego kartę bym zwracał, reklamował, a nie czekał na łatanie błędów.

Link to post
Share on other sites

ewidentnie TUF (przy 60 ceramimcznych) nie jest najdroższą kartą, a wręcz najtańszą.

 

Gdzieś na reddit, możliwe, że w wątku, który podlinkowałem wcześniej, wypowiada się koleś, który projektuje PCB dla układów pracujących na wysokich częstotliwościach, i mówi on, że przy ceny podzespołów w ogóle nie są brane pod uwagę przy projektowaniu (przynajmniej jeżeli idzie o te kondensatory), a jedynie ich właściwości.

Ok, pewnie prawda leży po środku, ten TUF ma teraz 60 MLCC, zmienili z 6 ceramicznych:

 

Tu są zdjęcia:

https://www.igorslab.de/en/what-real-what-can-be-investigative-within-the-crashes-and-instabilities-of-the-force-rtx-3080-andrtx-3090/

 

Tylko, ze ceny podzespolow na pewno są brane pod uwagę bo w tych lepszych są lepsze sekcje zasilania, kondensatory itd

Link to post
Share on other sites

 

 

@r1023

Mam wrażenie, że zakłamujesz rzeczywistość... Czy my mówimy o tej samej premierze? Wyszły karty 3080, które fabrycznie są niestabilne i nie mówimy tutaj o jednym modelu, użytkownicy to zgłaszają, a Ty uważasz, że wszystko jest ok?

 

A czytasz ten temat ? Jak sobie kupisz kartę to problemu raczej na niej nie uświadczysz, problem jest w zasadzie załatwiony.

 

I nawet na poprzednich sterach na stocku raczej też nie było problemu

 

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Ja powiem tak NVIDIA najbardziej zawaliła, że nie dał możliwości porządnie przetestować kart.

Karty by się nie crashowały, bo albo by miały odpowiednie pcb, albo by nie boostowały powyżej możliwości. Nikt by nie wiedział, że miałyby mieć fabryczny boost 1980 nie 2010 np, w testach jedna by miała 1-2 fps więcej, itd. Teraz już mleko się rozlało.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Mnie po prostu zaczyna przerażać konsumpcjonizm i fakt, że rynek jest tak chłonny, że w zasadzie nawet gdyby kolejne premiery nowych generacji były na podobnym poziomie lub nawet gorszym (oby nie) to i tak dla rynku tragedii by nie było. Każdy by sobie to jakoś usprawiedliwił. Nie wiem, może ja po prostu nie lubię być betatesterem, bo chciałbym aby produkt przeze mnie kupiony spełniał wszystkie wymogi i posiadał funkcje do jakich został zaprojektowany.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
ewidentnie TUF (przy 60 ceramimcznych) nie jest najdroższą kartą, a wręcz najtańszą.

Nie jest i nie był.

 

 

 

Gdzieś na reddit, możliwe, że w wątku, który podlinkowałem wcześniej, wypowiada się koleś, który projektuje PCB dla układów pracujących na wysokich częstotliwościach, i mówi on, że przy ceny podzespołów w ogóle nie są brane pod uwagę przy projektowaniu (przynajmniej jeżeli idzie o te kondensatory), a jedynie ich właściwości. No i różnica w cenie to 0.4$ (1 polimer vs 10 ceramików).

Może jak projektuje to pod jakieś małoseryjne czy nawet jednostkowe przypadki.

 

Różnica 40 centów przy jednym składowym elemencie karty jest na pewno brana pod uwage przez korporacje przy produkcji kilkudziesięciu/kilkuset tysięcy egzemplarzy.

 

 

 

Tak samo możesz sobie sam zrobić OC.

OC to wartość dodana ekstra. Mogłoby jej nie być zupełnie i tak produkt byłby pełnowartościowy. Karty boostują grubo ponad zapewnienia nV więc nie ma też co robić wielkiego larum. To nie Radek VII gdzie miał problemy z utrzymaniem deklarowanych wartości boostu.

 

 

 

Ja powiem tak NVIDIA najbardziej zawaliła, że nie dał możliwości porządnie przetestować kart.

True.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

albo by nie boostowały powyżej możliwości. Nikt by nie wiedział, że miałyby mieć fabryczny boost 1980 nie 2010 np, w testach jedna by miała 1-2 fps więcej, itd. Teraz już mleko się rozlało.

Dokładnie o to Mi chodzi, dali by karty z boostem 1900 i tak było by dobrze, Ci co chcą sobie pokręcić byliby zadowoleni win win. Teraz jak sterami obnizyli boosta to już kastracja i afera. MI to nawet pasuje ze dostane kartę z maks stabilnym boostem :D

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

 

 

kingisdead, dnia 29 Wrze 2020 - 09:59, napisał: ewidentnie TUF (przy 60 ceramimcznych) nie jest najdroższą kartą, a wręcz najtańszą. Nie jest i nie był.

 

TUF ma MSRP 699$ tak samo jak FE. Może jestem w błędzie, ale nie jest to najniższa cena?

 

 

 

Różnica 40 centów przy jednym składowym elemencie karty jest na pewno brana pod uwage przez korporacje przy produkcji kilkudziesięciu/kilkuset tysięcy egzemplarzy.

 

Jako, że w życiu nie zaprojektowałem żadnej PCB, ani nie budżetowałem, muszę polegać na opinii inżyniera randoma z internetu. Wciąż lepsze to niż domysły.

Link to post
Share on other sites

OC to wartość dodana ekstra. Mogłoby jej nie być zupełnie i tak produkt byłby pełnowartościowy. Karty boostują grubo ponad zapewnienia nV więc nie ma też co robić wielkiego larum. To nie Radek VII gdzie miał problemy z utrzymaniem deklarowanych wartości boostu.

 

Ja rozumiem, że to wartość dodana, ale ta wartość pokazuje na ile efektywnie wszystko zostało zaprojektowane. W inżynierii istnieje coś takiego, jak współczynnik bezpieczeństwa, można by tu zastosować do niego analogię. Zakładając, że poprzednie generacje znacznie lepiej reagowały na OC to taka karta z fabrycznymi ustawieniami miała po prostu ten współczynnik większy, aby zapewnić pewien zapas mocy, a sama karta nie była nazbyt obciążona. Jak widać przy obecnej premierze ulega to zmianie i deklarowane wydajności kart w dużej mierze wynikają z przesunięcia tej granicy i zmniejszenia wspomnianego współczynnika bezpieczeństwa. Oczywiście mogę otrzymać produkt pełnowartościowy, ale mając to wszystko na uwadze otrzymuję coś kosztem czegoś.

 

Temat jest o nVidii, więc skupmy się na niej, bo symetryzm nie wnosi nic do tematu :) Jak będzie premiera radków i im też nie wyjdzie to będzie można tam ponarzekać :D

Link to post
Share on other sites
TUF ma MSRP 699$ tak samo jak FE. Może jestem w błędzie, ale nie jest to najniższa cena?

Tylko w żadnym większym sklepie nie występuje w takiej cenie. MSRP (czy to w EU czy u nas) może kiedys osiągnie na tą chwile i od premiery nie była to najtańsza 3080 na rynku. MSRP trzymał MSI Ventus, któryś Palit i KFA2 z tego co widziałem.

 

 

Zakładając, że poprzednie generacje znacznie lepiej reagowały na OC to taka karta z fabrycznymi ustawieniami miała po prostu ten współczynnik większy

Poprzednie miały, ta nie ma. Nie ma co rwać włosów z głowy. Nie byłoby boost 3.0 i zegarów pod 2GHz, miałbyś 200MHz luzu z OC - byłbyś bardziej zadowolony?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...