Skocz do zawartości

Komputer do linuxa Ubuntu - Ryzen czy Core ? GeForce czy Radek ? 3000 zł. - 4000 zł


Recommended Posts

Witam, chciałbym postawić nowy komputer z systemem Ubuntu ale nie wiem jak wygląda sprawa kompatybilności nowych podzespołów z linuksem. Słyszałem, że na nowych kartach graficznych czy procesorach są problemy z zainstalowaniem dystrybucji linuksa. Moje pytanie brzmi czy lepiej kupić Radeona 5500XT/5700 czy jakiegoś GeForce. Skłaniałem się ku jakiemuś Radkowi z uwagi na dobry stosunek cena/wydajność ale podobno są jakieś freezy i problemy ze sterownikami. Podobnie ma się sprawa z platformą. Czy do linuksa lepiej brać jakiegoś Ryzena czy Intel Core ?
Komputer będzie mi służył do internetu i czasem grania w jakieś gry zgodne z linuksem.
Złożyłem taki zestaw:
CPU - AMD Ryzen 2600 - 585 zł.
GPU - Sapphire Radeon RX 5500 XT Pulse 4GB - 879 zł.
MoBo - ASRock B450M PRO4-F - 352 zł.
RAM - Patriot 8GB (2x4GB) 3200MHz CL16 Viper 4 Blackout - 209 zł.
SSD - Kingston 240GB 2,5" SATA SSD A400 - 179 zł.
PSU - SilentiumPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze - 199 zł.
Obudowa - SilentiumPC Armis AR6 - 169 zł.

Razem 2600 zł.
Mogę zwiększyć budżet jeśli będzie warto do 4000 zł. (myślałem o Ryzen 3600 zamiast 2600, jakimś lepszym coolerze niż boxowym np. Fortis, płytce MSI Tomahawk Max żeby wsadzić Ryzen 4000, RTX 2060 Super/RX 5700/XT)
Co radzicie ?

Link to post
Share on other sites

Ten Radeon powinien działać na otwartych sterownikach "amdgpu". Są to stery open source, które powinny być dostępne w każdej szanującej się dystrybucji. AMD ostatnimi czasy wziął się za siebie i zaczął świadczyć konkretne wsparcie dla systemów GNU/Linux. Otwarte sterowniki do nowszych kart posiadają oficjalne "błogosławieństwo" od firmy i są właściwie w pełni funkcjonalne. Tak więc najprawdopodobniej nie będziesz potrzebował niczego innego poza tymi opensource'owymi sterownikami dostępnymi w repo.

EDIT: Z tego co wyczytałem, wsparcie dla twojej karty powinno być w kernelu od wersji 5.4 w górę, czyli już trochę czasu. Dokładnie w tej wersji jajko masz domyślnie w najnowszym Ubuntu 20.04 LTS, więc raczej nie powinieneś mieć problemów.

Edytowane przez 030366
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...