Skocz do zawartości

Ryzen 3600 -ustawienie


Recommended Posts

Bawiłem się ostatnio ustawieniami mojego Ryzena.. Na Auto podbija napięcia w stresie powyżej 1.4V, max częstotliwość np. W Cinebenchu to 3.9Ghz na wszystkich rdzeniach. Po prostym OC; 4.1Ghz na rdzeniach przy stałym napięciu 1.35 mam trochę lepszy wynik w Cinebenchu i temperatura tak 2st. mniej. Ale nie zrzuca taktowań w idle. I tak się zastanawiam które ustawienie będzie lepsze, biorąc pod uwagę że większość czasu komputer nie jest bardzo obciążony? Wydajności mi spokojnie starcza, tylko to niższe napięcie i temp. dobrze wyglądają...

Link to post
Share on other sites

Po pracy podeślę Ci swoje ustawienia z BIOSu. Powinno zbić temperature i przy okazji nie tracić możliwości zbijania napięcia. Faktem jest że BIOS w asusie delikatnie mówiąc ssie, u mnie na b450 też mam problemy ale nakieruje na których opcjach powinieneś się skupić żeby uzyskać niższe temperatury.

 

No i oczywiście każda sztuka CPU i konfiguracja CPU/MoBo/przewiew jest inna więc możesz uzyskać wyniki lepsze/gorsze ode mnie.

Edytowane przez gural23
Link to post
Share on other sites

Ok, to czekam na ustawienia i się trochę pobawię.

Obecnie w Cinebenchu temperatura osiąga mi ok. 71st podczas testu.

najgorzej w OCCT Power Supply test, bo tu dobija do 81st po kilku minutach.

Monitorowane Ryzen Master.

Link to post
Share on other sites

Ustaw sobie 4.0 na jeszcze niższym napięciu. Różnicy w wydajności nie zobaczysz a temperatury spadną o dalsze kilka stopni.

Ustawione 4ghz na 1.25V. Temperatura spadła do max. 67st. I tak już zostanie. Dzięki za radę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sorry za offtop, ale czy przy OC nowych procków od AMD zasadą jest, że albo OC albo opcje oszczędzania energii? Tzn. czy przy OC trzeba ustawić wszystko na sztywno i wyłączyć funkcje odpowiadające za obniżanie taktowania/napięcia zasilającego cpu kiedy procek się nudzi?

Link to post
Share on other sites

Moja sztuka 3600 do stabilnej pracy po OC na 4.2GHz potrzebuje 1.063V. Wolę takie nastawy niż auto gdzie napięcie w spoczynku jest wyższe a co za tym idzie wyższe temperatury. Niestety ryzeny 3xxx tak mają, że przy nawet chwilowym wzroście taktowań potrzebują wysokiego napięcia. Co jest w sumie całkiem normalne.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

A mój do 4.1 Ghz potrzebuje 1.35V. Jak dałem 1.3 to się restartną przy teście na Cinebenchu. Jakaś kijowa sztuka mi się trafiła.

 

 

Ed/ Jak sprawdzacie stabilność? trochę się pobawiłem i zszedłem do 1.1V. Puszczałem Cinebencha po kilka razy, stabilnie. Ale temp. bez zmian. Potem pomyślałem że sprawdzę na OCCT i po kilku minutach błędy. Kilka prób z coraz wyższym napięciem i lipton. 4Ghz z nawet 1.4V sypie błędami.

Także powrót do ustawień auto :/

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

@Up mówisz o R5 3600? Jeżeli głównym zastosowaniem są gry, czyli lekko-średnie obciążenie to wystarczy sprawdzić stabilność Cinebench testem Multi Core. Nie ma co odpalać Prime95, Occt czy innj wypalarki z AVX, bo w "realnym" zastosowaniu nigdy Ryś nie będzie tak dojeżdżany.

 

Jeszcze nie spotkałem sztuki 3600, która by nie zrobiła 4100-4150 przy jeszcze przyzwoitym napięciu (poniżej 1.4V, stabilność testowanw w CB).

Link to post
Share on other sites

Degradacja krzemu jest rzeczywistym zjawiskiem, które występuje jeżeli np cep długotrwale jest traktowany skaczącym, wyższym niż specyfikacja zaleca napięciem. Komputer w domowym użytkowaniu z takim Rysiem 3000 , nawet jeżeli ostro go testujesz wypalarkami na relatywnie wysokim napięciu spokojnie pożyje na tyle długo że wymieniać go będzie trzeba ze starości (bo wyszły sporo lepsze procki) niż dla tego że będzie niedomagał.

Link to post
Share on other sites

Właśnie zostałem źle zrozumiany. Chodzi mi o potwierdzenie stabilności OC. Jeśli OCCT wywala błędy to znaczy, że coś nie tak jest. Olanie tego i sprawdzenie w CB, który przechodzi dłuższy czas bez błędu nie jest potwierdzeniem stabilności. Wtedy wychodzą takie kwiatki jak na filmie. Nie jest to regułą bo wiele razy procesor przechodził mi OCCT a wywalił się właśnie w CB.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Też jestem zdania, że mimo, iż w przeciętnych warunkach cpu nie jest obciążane  w takim stopniu, jak  przy testach OCCT czy Prime95, to jednak stabilność po OC  procek powinien zachowywać nawet w skrajnie trudnych warunkach. Mój poprzedni proc od AMD, Phenom II 965, przechodził wszystkie testy na 4.1 GHz i chodził tak z pół roku bez zająknięcia, a potem zachciało mi się pograć w Crysisa 3 i zaczęło mnie wywalać randomowo do pulpitu. Wystarczyło zejść do 4 GHz i problem ustał, także to może również działać w drugą stronę, tzn. komp po OC może być stabilny w testach syntetycznych a wykładać się w danej grze, mimo iż ta nie obciąża procka w takim stopniu jak testy syntetyczne. Tak czy inaczej, jeśli wywala błędy w dowolnym teście, to znaczy, że komp nie jest stabilny.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...